توسعه صنعت تولید عسل به نفع كشاورزی

موضوعات : اخبار

توسعه صنعت تولید عسل به نفع كشاورزی و اقتصاد كشور است
كرج- رییس بخش پژوهش های زنبور عسل و كرم ابریشم موسسه تحقیقات علوم دامی كشور گفت: توسعه صنعت تولید عسل بیش از آنكه به نفع تولیدكننده باشد 90 برابر بیشتر به نفع كشاورزی و اقتصاد كشور است.
'غلامحسین طهماسبی' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مركز البرز افزود: گسترش زنبورداری نه تنها در افزایش تولید عسل تاثیرگذار است بلكه در توسعه بخش كشاورزی بسیار اثربخش بوده و به استقلال و خودكفایی كمك می كند.
وی با اشاره به روند صعودی تولید عسل طی دهه های 70 و 80 ادامه داد: تولید عسل در ایران طی سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است بطوری كه تعداد كلنی ها از 850 هزار در سال 56 به بیش از پنج میلیون كلنی در سال 89 رسید.
طهماسبی افزود: تولید عسل از لحاظ كیفی و میانگین تولید هنوز به حد مطلوب برنامه چهارم توسعه نرسیده است كه برای رسیدن به آن حد در افق 1400 باید برنامه پنجم توسعه را دقیق تر و مطلوب تر محقق كنیم.
وی گفت: مصرف سرانه عسل در دنیا 235 گرم در سال است، در حالیكه در كشور ما در سال 88 به 605 گرم و در سال 89 با كمی كاهش به 600 گرم رسید كه در مقایسه با میانگین جهانی عددی مطلوب، ولی در مقایسه با سرانه كشورهای توسعه یافته كه حدود دو كیلوگرم در سال است فاصله زیادی داریم.
وی اضافه كرد: عسل جدای از مغذی بودن در بحث دارویی حائز اهمیت است بطوری كه در قرآن سوره ای به نام زنبور عسل داریم و از عسل به عنوان شفا یاد شده و بالارفتن مصرف سرانه این ماده شفابخش تاثیر بسزایی در سلامت جامعه می تواند داشته باشد.
این مسوول گفت: كشور ما در صادرات عسل طی سالهای 77 تا 79 با پنج هزار تن صادرات سالانه ، شرایط خوبی داشته ولی در سالهای بعد از آن كاهش چشمگیری داشته و به سه هزار تن در سال رسید كه این كاهش به كیفیت عسل ، نحوه بسته بندی و بازاریابی عسل مربوط است.
وی افزود: تولید عسل در ایران در سال 89 به بیش از 40هزار تن رسید و براساس برنامه ریزی برنامه پنجم توسعه در نظر داریم این عدد تا پایان برنامه به 59 هزار تن برسد كه مصرف سرانه را به حدود 800 گرم افزایش می دهد.
وی یادآور شد: در جهان 65 میلیون كلنی زنبور عسل وجود دارد كه 35/5 درصد این رقم معادل پنج میلیون و 11هزار كلنی آن در ایران است.
رییس بخش پژوهشهای زنبور عسل و كرم ابریشم موسسه تحقیقات علوم دامی به تنگناها و مشكلات موجود در بخش زنبور عسل اشاره كرد و گفت: كافی نبودن مراكز آموزش عالی در كشور، تنگناهای ترویجی و ارتباط ضعیف بین مروجین- محققین و تولیدكنندگان، پایین بودن بودجه تحقیقاتی در این بخش از جمله مشكلات موجود است.
وی همچنین قرارگرفتن جایگاه زنبور عسل در بخش اجرایی دركنار بخش طیور و تحت الشعاع قرار گرفتن این بخش از طرف مشكلات عدیده بخش طیور، پایین بودن سطح سواد تولید كنندگان، آشفتگی بازار عسل و مشكل بودن تشخیص عسل طبیعی از غیرطبیعی و تاثیر پایین آمدن مصرف سرانه و اعتماد مصرف كننده به لحاظ این مشكل را از دیگر چالش ها و تنگناهای این بخش عنوان كرد.
طهماسبی ، واردات عسل نامرغوب از كشورهای خارجی را یكی دیگر از مشكلات این بخش عنوان كرد و گفت: وارد شدن عسل نامرغوب خارجی به بازار داخلی هم تولید كننده و هم مصرف كننده را با مشكل مواجه می كند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 3 آذر ماه 1390
  • 2948 بازدید
  • 0 نظر