زنبورداران شهرستان پلدختر توليد عسل خود را ?

موضوعات : اخبار

زنبورداران شهرستان پلدختر توليد عسل خود را به بازار عرضه مي كنند

خرم آباد- با فرا رسيدن فصل برداشت عسل، زنبوداران شهرستان پلدختر توليد عسل خود را به بازار مصرف عرضه مي كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا ،شهرستان پلدختر با داشتن مناطق ييلاقي و قشلاقي شامل مناطق كوهستاني و مراتع بي نظير و كشت كلزا يكي از مناطق مستعد براي زنبوداري است.

به گفته كارشناسان مواد غذايي، عسل اين منطقه با توجه به گونه هاي گياهي و گلهاي وحشي در مناطق كوهستاني از نظر مرغوبيت و ارزش غذايي و دارويي در سطح بالايي است.

مدير جهاد كشاورزي شهرستان پلدختر در اين زمينه گفت: با توجه به تنوع گياهي و كيفيت آن، نوع عسل اين شهرستان اغلب شامل عسل پاييزه گون و فرفيون يا شير شيرك است كه عسل توليد شده در اين منطقه از خاصيت دارويي درماني برخوردار است .

'علي خادمي' اظهار داشت: در شهرستان پلدختر پتانسيل عسل بهاره اكاليپتوس وجود داشته است كه اين عسل در سطح استان فقط در اين شهرستان توليد مي شودو خاصيت دارويي آن در درمان حساسيت ها و درمان آنفلوآنزا و سرما خوردگي كاربرد دارد.

وي گفت: درحال حاضر 72نفر از مردم اين شهرستان به داشتن هشت هزار و 200كندو ي عسل به كار زنبور داري مشغول هستند.

'علي خادمي' افزود: در شرايط مساعد آب و هوايي توانايي و پتانسيل توليد 90 تن عسل در سال جاري در شهرستان وجود دارد.

وي اظهار داشت : متاسفانه در سال گذشته به علت گرماي شديد و پديده گرد و غبار زنبورداران اين شهرستان دچار خسارت شدند و توليد عسل در اين منطقه با كاهش 80 درصدي مواجه شده است.

وي افزود: جهت جبران بخشي از خسارت شكر يارانه اي بين زنبورداران توزيع شدكه در سال جاري با كاهش پديده گرد و غبار كمتر شده است و ميزان توليد عسل هر كندو بين هفت تا هشت كيلو گرم است كه 30 تا 40 درصد نسبت به استانداردآن كاهش داشته است.

مدير جهاد كشاورزي پلدختر گفت: پيش بيني مي شود امسال 60 تن عسل در شهرستان پلدختر برداشت و وارد بازار شود.

مدير جهاد كشاورزي پلدختر گفت: جهت درآمدزايي بيشتر زنبورداري ، زنبورداران شهرستان توليد خود را بايد از حالت تك محصولي خارج نمايند و در توليد گرده گل ، موم ، ژله و زهر زنبور عسل گام بردارند كه در اين راستا در صورت تمايل زنبورداران مديريت جهاد كشاورزي شهرستان پآمادگي دارد نسبت به برگزاري كلاس هاي توجيهي در اين خصوص اقدام كند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 29 شهريور ماه 1390
  • 3061 بازدید
  • 0 نظر