مشكلات و پيشنهادها وراهكارهاي شما براي صنعت زنبورداري

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
aramon
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: گرگان
تماس:

Re: مشكلات و پيشنهادها وراهكارهاي شما براي صنعت زنبورداري

پست توسط aramon »

موافقم

نمایه کاربر
arian12d
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 23 دفعه
تماس:

پست توسط arian12d »

با سلام خدمت دوستان عزیز
ازاینکه مطالب کاربردی وخیلی مهم وقابل استفاده مطرح میکنید از همگی ممنونم
,من چند سالی هست که با تجربه نسبتآ موفق پرورش حیوانات دیگر باعشق وعلاقه قبلی وبا هدف زنبورداری تخصصی به این رشته پرداختم ,اولین چیزی که باعث آزار میشد عرضه لوازمات بی کیفیت زنبورداری توسط افراد مدعی تخصص وتجربه بود .برای مثال بیش از 90% کادر و کندوهای ما حداقل استانداردو نداره ,مثلآ جنس چوب , ضخامت چوب ,نوع تکنیک ساخت ,اندازه استاندارد, استهلاک پایین وعمربیشتر... (جنس چوب) :روسی نو که موریانه هم نمیذاره ونسبت به چوب جنگلی سبکتر وبرای کوچ دهندهها مناسبتر,,نه روسی پالتی چون نوع پالتی جهت بالا بردن عمرش آغوشته به موادی که تولید بوی نامتعارف میکنه که ضمن اینکه تاثیراتی روی عسل میگذاره طبق فرمایش دکتر عبادی زنبور هم نسبت بهش رغبت کمتری نشان میدهد. (ضخامت): بدنه کندو حداقل 22میلیمتر ضخامت باید داشته باشد تا عایق گرما وسرما مناسبی باشه .(تکنیک ساخت): زوایای کندو باید فاق زبونه ویا فارسی بر باشد بخاطر بالا بردن استحکام لازم ,متاسفانه در اینجا بخاطر راحتی کار زوایارو روی هم میگذارند و میخ میکوبند و یک حلبی هم روش میذارند تا زیر کار معلوم نشه .(اندازه استاندارد): نبودن یک اندازه استاندارد مشخص که کم وبیش همه مارو دچار دردسر کرده مثلا در همگام طبق دادن ویا درب بالایی کندو و بعضآ کادرها با یکدیگر همخوانی ندارندمخصوصآ اینکه بخواهی چند تا کندو زنبور بخری واضافه کنیدبه زنبورستانتون ..وهمینطور کادرها که ترجیحآ چوب روسی نو با ضخامت واندازه استاندارد وکیفیت ساخت زوایای مستحکم ...البته این منوال در خصوص سایر لوازمات و مخصوصآ داروها هم هست که متعاقبآ باتفاق نظر دوستان توضیح خواهم داد .. بنظرم اینها حداقل هایی هست که در زنبورداری باید خوب دیده بشه چون هرکاری عشق وعلاقه توآم با نظم وبرنامه ریزی میخواد تا نتیجه نسبتآ مطلوب ومعقول هم گرفته بشه...امیدوارم بررسی های این حقیر برای دوستان هم مفید واقع بشه.
نمایه کاربر
peymanbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 58 دفعه
تماس:

پست توسط peymanbee »

دوستان. من مدت زیادی نیست که وارد دنیای زنبور عسل شدم اونم به عنوان یک زیست شناس که موضوع تحقیقم زنبور عسل و بررسی ملکولی این حشره ی با ارزش و سودمند. در این مدت اولین و ساده ترین و به نظر من مهم ترین نقص در صنعت زنبور داری عدم وجود اطلاعات منسجم و ناکارامد بودن سیاست گذاری کلان در این بخش هست.
با مراجعه به سایت های رسمی و علمی این مشکل نمود بیشتری پیدا میکنه. وجود یک موسسه علمی-تحقیقاتی که در ارتباط مستقیم با فعالان این صنعت باشه میتونه کارساز باشه.
از خواندن مطالب شما دوستان هم استفاده کردم و لذت بردم. شاد و سالم باشید
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلا م دوستان ،یکی از مشکلات ما آگاه نبودن باغ داران راجع به گرده افشانی است که همگی اطلاع دارید یکبار خود من زنبورها را نزدیک باغ بادام گذاشته بودم که مالک بی خبر گفت زنبور هایت چاغاله هایم را می خورند هر چه توضیح دادم حرفش همان بود وبس ،یکی از دوستان می گفت 4-5سال قبل نزدیک روستایی زنبور گذاشتیم موقع کوچ کردن از آنجا عده ای از اهالی آمدند وگفتند که باید مبلغ 700000تومان برای کمک به ساخت مسجد آبادی بدهیدگفتیم اگر این طور پول جمع می کردید که حالا یک برج ساخته بودید وجواب ما گفتند که اینها به شما مربوط نیست وفقط باید پول بدهید ،به راننده گفتم برو ماشین راروشن کن من انهارا سرگرم کرده ووقتی اشاره کردم حرکت کن ،وقتی همه چی آماده شد یکی از کشوهای یک کندو را کشیدم وزنبور های حسابی عصبانی ،ریختند بیرون ، وهرکسی فرار به یک طرف ،من هم کشو را بستم واز انجا فرارکردیم. تصویر تصویر
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط shapoornew »

با سلام خوشحالم که هنوز این بحث داره ادامه پیدا میکنه به نظر من مهمترین بحث در رابطه با استاندارد سازی عسل و مدیریت خرید و فروش آن تحت نظر یک سازمان تخصصیه چیزی که بیشتر از هر آفت و بیماری داره به صنعت ما ضربه میزنه عدم اعتماد مردم به عسله که شاید یکی از مهمترین عوامل اون خود ما زنبودارها هستیم که اولا گاها با نا صادقی و ثانیا با متهم کردن همکارای دیگه به تقلب بخاطر فروش چار کیلو عسل به این بی اعتمادی دامن میزنیم عسل لذیذ و خواستنی است و اکثر مردم به خواص آن کم بیش اطلاع دارند و با رشد گرانی به نظر جایگزین به صرفه ای برای کمبود های غذای به شمار می آید ولی اگر با 100 نفر آنها صحبت کنید 95 تای آنها معتقدند که عسلهای موجود در بازار تقلبی است و 5 تای دیگه هم آنهائی هستند که عسلهای 50000 تومن به بالای کوهی ! را که در مسافرت از فلان جا خریده اند اصلی میدانند ما از اینهمه تشکیلات عریض و طویل زنبورداری و مواد غذایی و موسسه استاندارد و جهاد و تعاونی و غیره فقط خواستار نظارت بر بازار عسل هستیم به عنوان مثال به شکل برچسب هائی که در اختیار تعاونی های هر شهرستان قرار گیرد و فقط شماره پروانه زنبورداری هر شخص و کلمه طبیعی یا تغذیه ای رو آن درج شود میتوان این حرکت را شروع کرد و نسبت به آن نظارت نمود و از این راه درآمدی هم برای تعاونی ها ایجاد نمود و بر قیمتها هم نظارت کرد تا اعتماد سازی شود شاید اولش دردمان بگیرد که اجازه بدهیم کسی برای عسلمان قیمتی در نظر بگیرد ولی باور کنید در این آشفته بازار فقط متقلب ها و دلالها به نوا میرسند تصویر
نمایه کاربر
peymanbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 58 دفعه
تماس:

پست توسط peymanbee »

shapoor نوشته شده:با سلام خوشحالم که هنوز این بحث داره ادامه پیدا میکنه به نظر من مهمترین بحث در رابطه با استاندارد سازی عسل و مدیریت خرید و فروش آن تحت نظر یک سازمان تخصصیه چیزی که بیشتر از هر آفت و بیماری داره به صنعت ما ضربه میزنه عدم اعتماد مردم به عسله که شاید یکی از مهمترین عوامل اون خود ما زنبودارها هستیم که اولا گاها با نا صادقی و ثانیا با متهم کردن همکارای دیگه به تقلب بخاطر فروش چار کیلو عسل به این بی اعتمادی دامن میزنیم عسل لذیذ و خواستنی است و اکثر مردم به خواص آن کم بیش اطلاع دارند و با رشد گرانی به نظر جایگزین به صرفه ای برای کمبود های غذای به شمار می آید ولی اگر با 100 نفر آنها صحبت کنید 95 تای آنها معتقدند که عسلهای موجود در بازار تقلبی است و 5 تای دیگه هم آنهائی هستند که عسلهای 50000 تومن به بالای کوهی ! را که در مسافرت از فلان جا خریده اند اصلی میدانند ما از اینهمه تشکیلات عریض و طویل زنبورداری و مواد غذایی و موسسه استاندارد و جهاد و تعاونی و غیره فقط خواستار نظارت بر بازار عسل هستیم به عنوان مثال به شکل برچسب هائی که در اختیار تعاونی های هر شهرستان قرار گیرد و فقط شماره پروانه زنبورداری هر شخص و کلمه طبیعی یا تغذیه ای رو آن درج شود میتوان این حرکت را شروع کرد و نسبت به آن نظارت نمود و از این راه درآمدی هم برای تعاونی ها ایجاد نمود و بر قیمتها هم نظارت کرد تا اعتماد سازی شود شاید اولش دردمان بگیرد که اجازه بدهیم کسی برای عسلمان قیمتی در نظر بگیرد ولی باور کنید در این آشفته بازار فقط متقلب ها و دلالها به نوا میرسند تصویر

با شما موافقم.شاید از حادترین مشکلات این صنعت اینه که چندین متولی داره اما دقیقا" مشخص نیست کی چیکار میکنه .استاندارد سازی و اجماع نظر روی اینکه چه عسلی رو دارای کیفیت بدونیم و کدام رو نه شاید اولین قدم باشه. من تو فروشگاهی مختلف بسته بندی های زیادی دیدم که هیچ مشخصاتی روش نداشت . جالب اینکه روی پفک و چیپس و... درج این اطلاعات الزامیه اما رو عسل که محصول مهمیه ظاهرا چنین الزامی وجود نداره.یکی از چیزایی که باید بهش توجه بشه در کنار تلاش شرکتها و افراد برای تولید بهتر و بیشتر مقوله ی نحوه ی ارایه به بازار و دادن اطمینان و اگاهی به مصرف کننده هست که از طرفی باعث حذف دلال ها و متقلبین میشه.با امید موقیت بیشتر برای همه ی دوستان. تصویر
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران شهرستان نور
تماس:

پست توسط MOGTABA »

[RIGHT]با سلام خدمت همه همکاران عزیز زنبور دار مدت دو سالی هست که از سایت دیدن می کنم ولی تاکنون نظری در مورد مسائل ارائه ندادم چون دستی هم تو صنعت دارم خواستم طرحی برای صنعت زنبور داری بدم [/RIGHT][JUSTIFY]به نظر من اگه یک شرکت طراحی بشه که دارای یک هیات مدیره باشه و کلیه محصولات زنبور عسل رو خریداری و فراوری بکنه و در سطح گسترده چه داخل و چه خارج از کشور اون رو عرضه بکنه خودش میتونه موجب رشد صنعت زنبورداری در کشور بشه چرا که وقتی زنبور دار برای فروش مشکلی نداشته باشه همیشه به فکر تولید بیشتره این طرح شاید خیلی رویائی به نظر برسه چون بودجه کلانی رو می طلبه ولی قابل حله چون یه راه حل اقتصادی داره و اون اینه که یک مدیر خییر پا پیش بزاره این شرکت رو به تبت برسونه برای اجرای پروزه طرح نویسی بکنه از قبیل ایجاد مکان کارخانه برای فراوری و بسته بندی و عرضه و ماشینئ الات سرمایه اولیه خرید عسل و.....[/JUSTIFY][JUSTIFY]بعد از مشخص شدن سرمایه کل طرح اون رو به سهام تبدیل بکنه تا زنبوردارای سراسر کشور عزیزمون بتونند تو این شرکت سهام بخرند هرکس به اندازه توان مالی خودش سهم [/JUSTIFY][JUSTIFY]می خره هم می تونه عسل و محصولات دیگه خودش رو بفروشه هم سالانه سودی از سهام کارخونه ببره چون مشارکت جمعی تو این طرح مطرحه و سهام دارها تعمین کننده مواد اولیه طرح می باشن مطمئنا به انجام خواهد رسید سربلند و پیروز باشد [/JUSTIFY][JUSTIFY] [/JUSTIFY]
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط shapoornew »

از مجتبی عزیز سپاسگذارم ولی دوست عزیز متاسفانه کارخانجات ما که بخش عظیمی از عسل ها رو خریداری و بسته بندی میکنن بدلایل معلوم از خرید عسل درجه 1 و حتی 2 خودداری کرده و عسلهای درجه 3 و بیشتر رو بسته بندی و با قیمت پایین راهی بازار میکنن در صورتی که طبق تحقیقات انجام شده قیمت تمام شده 1 کیلو عسل طبیعی 15000 تومان به بالا ست آنها با قیمتی بین000 5 تا حداکثر 8000 تومان با بسته بندیهای شیک راهی بازار میکنن و من در عجبم که همه عسلها بدون درجه بندی و ذکر مشخصات راهی بازار میشوند ظاهرا بهانه این عدم نظارت را هم حمایت از به اصطلاح زنبوردارها عنوان کرده اند در صورتیکه مسئله به نفع مربا سازها ! تمام میشود که زنبورستانهای چند هزار تائی و ثابت دارند ما حرفمان خیلی واضح است ما حق نداریم حقوق مصرف کنندگان و آبروی عسل ایران را نادیده بگیریم من معتقدم که صنعت عسل تغذیه ای هم حق کار و رشد و درآمد زائی و اشتغال دارد حرف من این است که آقایان آنها را از ما جدا کنید!در خواست زیادیست؟چرا خود را به زنبوردارها میچسبانند و در سایه عدم نظارت به حقوق مردم تجاوز میشود اگر فردا بروی بسته های مربا بنوبسند عسل و یا بروی بسته رنگ غذا بنویسند زعفران کسی معترض نمیشود؟ بحث ما این است که آن صنعت جداگانه ایست و باید حقوق زنبوردارها در نظر گرفته شود و نباید برنز را بجای طلا بمردم قالب نمود و اصلا در صورت لزوم نام دیگری غیر از عسل برای این محصول در نظر گرفت و حداقل پسوند تغذیه ای به آن اضافه نمود دوست عزیز خرید جمله و عمده و سامان دهی آن بدون تعریف درستی از این محصول غیر ممکن است و در صورت شفاف سازی دربهای صادرات جهانی که بدلیل عدم مدیریت بروی ما بسته شد را میتوانیم دوباره باز کنیمتصویر
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط MOGTABA »

با عرض سلام
همکاران محترم ضمن عرض شاد باش خدمت شما سروران بنده در حال حاضر مشغول مطالعه و برسی ساخت یک پایگاه تحقیقاتی و پرورش زنبور عسل در شمال می باشم لطفا در صورت داشتن اطلاعات راهنمایی بکنید تصویر
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط MOGTABA »

اقاشاپور سلام
حرف شما درسته ولی فکر نمی کنید ماهم کم کاری کردیم هشتاد درصد مردم دنبال عسل باقیمت بالا ولی خالص هستند کمی در فروش عجله نکنید با قیمت بالا عسل را عرضه بکنید البته اگه اون شرکت شکل بگیره خیلی کارها میشه انجام داد یکی از دلایل من اینه که تصور بکنید سهام این شرکت رو یک میلیون نفر در اقصا نقاط ایران خریداری کرده باشند تصویر
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط shapoornew »

باسلام
منهم با آقا مجتبی موافقم .ما باید به سمت این هدف حرکت کنیم ما پتانسیل بسیار بالائی در این زمینه داریم که اصلا از آن بی خبر هستیم مثلا نوعی عسل که در جنگلهای روسیه بدست می اید تا کیلوئی 210 ذلار در اروپا بفروش میرسد مطمئنا پوشش های گیاهی و متنوع کشور ما هم چنین پتانسیلی دارد ویا عسل کنار تحت عنوان عسل السدر یا عسل جنسی از 50 تا 120 دلار در کشورهای عربی براحتی بفروش میرسد بحث سهام و سهامداری زمانی رونق پیدا میکند که بحث صادرات و فروش و ساماندهی آن در خارج و داخل کشور حل شده باشد نه آنکه ما در کشور اضافه تولید داریم و زنبور دارها این حال و روزشان باشد.ما اول باید در کشور خودمان در رابطه با مصرف عسل و سایر محصولات کندو فرهنگ سازی شود و نگاه مردم را به آن از یک کالای لوکس به یک ضرورت تغییر داد شرایط فرآوری آنها مخصوصا ژهر زنبور و جسدزنبور های مرده که از آن کیتوزان و ملانین بدست می آید و ژله رویال و ژله زنبور نر و ژله لارو پروانه بید موم خوار و بره موم باید فراهم شود تا فشارهای زنبوردار برای درآمد زائی از عسل جای خود را به تلاش برای افزایش ارزش افزوده بدهد من مطمئن هستم که خیلی از زنبور دارها حتی از وجود چنین محصولاتی در زنبورستان خود بیخبر هستند که چنذین برابر عسل درآمد دارد ولی نه در مورد آن و چگونگی استحصال آن اطلاعاتی هست و نه در مورد بازارهای داخلی و خارجی آن مثال ما زنبودارها ایرانی مثل کسی است که از گوسفند خود فقط پشم آنرا میچیند و از هیچ چیز دیگه استفاده نمی کند و تازه همین عسل راهم ذر رابطه با تولید بیولوژیک آن (بدون داروهائی که رد آنها در عسل بماند) اطلاعات درستی نداریم که شرط اصلی صادرات است من قویا ایمان دارم که قبل از هر چیز باید این مشکلات رفع شود که هزینه چندانی هم ندارد ولی در عوض میتوانیم درآمدی بیش از زعفران و یا پسته ایجاد کنیمتصویرتصویر
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

با سلام
اگه امکانش باشه بهتر است هر زنبوردار حرفه ای چندین نوع عسل از کیفیت نازل تا کیفیت خوبو عالی داشته باشه مثلن یک نوع درجه بندی تا با این کار مشتری حق انتخاب داشته باشد به این میگن مشتری مداری از نوع عسلی ، البته این حرف من خیلی با داشتن یک سری امکانات مهیا میشه و یا در یک شرکت تعاونی که افراد به حق خودشان قانع اند.[LEFT][/LEFT با تشکر [/LEFT]
نمایه کاربر
asalkhodam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران . محمود آباد
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط asalkhodam »

سلام به اساتید بزرگم
[SIZE=130][SIZE=130]
[SIZE=130][SIZE=130]ب[SIZE=130]بخشید اگر در محضر شما بزرگوا[SIZE=130]ران درس پس میدهم. ولی همانند یک کندوی یتیم عمل ک[SIZE=130]نیم

[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
از دید من بهترین راهکار برای رفع تمامی مشکلات و توسعه زنبور داری، پیدا کردن چندین م[SIZE=130]دیر متخصص و دنیا دیده در این امر است. که همانند یک ملک[SIZE=130]ه عمل کند.و همگی اعضاء در یاری و کم بهشون دریغ نکنن. [SIZE=130]که شکر خدا در این سایت کم نیستن. انشاء ا..[SIZE=130]. موفق میشویم[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

با سلام
متاسفانه یکی از مشکلاتی که باعث درآمد کمتر زنبور دار ها میشه نبود اطلاعات کافی هست
از جمله این اطلاعات شرایط آب و هوایی ، میزان و زمان گلدهی گیاهان و ...
مثلاً از بارز ترین این موارد می تونم مثالی از نحوه قرار گیری زنبورستان ها در کنار هم بگم
در سال گذشته در اردیبهشت ماه در یک منطقه به شعاع 10 کیلومتر چیزی حدود 3000 کندوی زنبور عسل وجود داشت در حالی که در محدوده اطراف این مکان زنبورستانی مشاهده نمی شد
طبیعتا این یکی از مشکلاتی هست که زنبور دار ها با اون رو به رو هستند و مکان یابی براشون سخت شده
بهتره زنبوردار ها بیشتر با هم در ارتباط باشن تا بروز یک سری مشکلات از این دست باعث کاهش میزان عسل تولیدی نشه
موفق باشیدتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

یکی دیگه از مشکلات ،عدم اطلاع مردم از عسل طبیعیه، اگه تو تلویزیون اطلاع رسانی بشه که عسل طبیعی بعد از مدتی رس میکنه و همه خواص عسل تو عسل خام هست ، هم به نفع زنبوردار و هم به نفع مردمه که عسل سالم به دستشون برسه . اینقدر عسل داغ شده به خورد ملت داده شده ، که وقتی عسل رس میبنده میگن تقلبیه ، وقتی میگی یکی از خصوصیات عسل طبیعیه تعجب میکنند.
دوری و دوستی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

حق با شماست در اين مورد خيلي خيلي اطلاع رساني ضعيفي از طرف ارگانها ميشه من كه تا حالا نديدم تو تلوزيون راجب عسل و نكاتش صحبتي بشه كه چه عسلي شكري هستش چه عسلي طبيعي.اكثر مردم هم كه وقت ندارن بيان اينترنتو راجب عسل طبيعي تحقيق كنن.واقعا نياز هست به اطلاع رساني درست.اما متولي اين كار كي هست؟؟؟؟؟؟؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
به نظر من مهمترین مشکل در حال حاضر در دسترس نبودن ازمایشگاههای بررسی کیفیت عسل هست .
نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز-تهران
تشکر کرده: 580 دفعه
تماس:

پست توسط arash_pordel »

من فکر می کنم یکی از راه حل های پایه ای و اساسی که اکثر دوستان هم اون رو بیان کردن؛ ایجاد اتحادیه ی زنبورداری داخل هر منطقه مثلا روستا، شهر، شهرستان و حتی استان باشه. همین کار رو صنف های دیگه، مثل مهندس ها، دکترها، بازاری ها و هر گروه دیگه ای که دارای شم اقتصادی و البته پشتکار بودند انجام دادند. بهترین راه حلی هم که به ذهن من می رسه اینه که هر کدام از شما بزرگواران در همون منطقه ی خودش مثلا شهرستان خودش، زنبوردارها رو دور هم جمع کنه. اصلا هم نیازی نیست که هر کس دیگه ای به جز شما این کار رو انجام بده.

فواید این کار:
1- کنترل بازار، هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت.
2- در تنگنا قرار دادن زنبورداران تغذیه ای
3- انتقال تجربه، برگزاری کلاس های آموزشی و ...
4- همکاری با یک دیگر به خصوص در زمینه ی کوچ. که قبلا یکی از دوستان در نظرات بهش اشاره کردند. مثلا میشه کندو ها رو به صورت گردشی بین چند زنبوردار در زمان های مختلف سال جابه جا کرد. البته این کار دردسر های خودش رو داره، اما با گرفتن کارگر، کارآموز، استفاده از کارگران فصلی و مردم منطقه و ... راحت تر می شه.
5- حداقلش اینه که یه چندتا دوست هم صنف و همکار هر دو سه هفته یک بار گرد هم جمع می شن.

الان از دوستان کسی هست که هر ماه با دیگر زنبورداران همشهری خودش جمع بشن و صحبتی، بحثی، همکاری، چیزی داشته باشند؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

apis نوشته شده:با سلام
متاسفانه یکی از مشکلاتی که باعث درآمد کمتر زنبور دار ها میشه نبود اطلاعات کافی هست
از جمله این اطلاعات شرایط آب و هوایی ، میزان و زمان گلدهی گیاهان و ...
مثلاً از بارز ترین این موارد می تونم مثالی از نحوه قرار گیری زنبورستان ها در کنار هم بگم
در سال گذشته در اردیبهشت ماه در یک منطقه به شعاع 10 کیلومتر چیزی حدود 3000 کندوی زنبور عسل وجود داشت در حالی که در محدوده اطراف این مکان زنبورستانی مشاهده نمی شد
طبیعتا این یکی از مشکلاتی هست که زنبور دار ها با اون رو به رو هستند و مکان یابی براشون سخت شده
بهتره زنبوردار ها بیشتر با هم در ارتباط باشن تا بروز یک سری مشکلات از این دست باعث کاهش میزان عسل تولیدی نشه
موفق باشیدتصویر

کاملاً درسته؛ متاسفانه در منطقه ما هم عده ای از اهالی و کسانی که زنبوردار نیستند با دریافت حداقل پولی زمین خود را در اختیار زنبورداران غیر بومی قرار می دهند و به صورت نامتعارفی تعداد کندوها در یک شعاع 8 الی 10 کیلومتری بسیار بالا می رود و این موضوع روی مقدار عسل تولیدی بسیار تاثیر گذاشته است.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط shapoornew »

با سلام
بخاطر فعال نبودن کد کاربریم با این کد وارد شدم از اینکه این پست همچنان فعاله و مورد توجه خوشحالم دلیلش هم اینه که تمایلی درونی تو زنبوردارها واسه رفع مشکلشون احساس میکنم واین مهمترین اصله که بالاخره راهمون رو پیدا میکنیم من یه نظر دارم بیاید اول تو همین فضای مجازی که نه مزاحمی داریم و مجبوریم پولی خرج کنیم فرض کنیم همه دست به سینه وایسادن ببینن چی میخوایم همونو اجرا کنن پیشنهادم اینه که اول اهدافمون در قالب یه طرح جامع و با گفتگو از طرف همه اعضا معلوم بشه بعد چند برنامه بلند مدت و میان مدت و کوتاه مدت به تصویب مجلس !اعضای سایت زنبور عسل واسه رسیدن به اهداف مصوب برسه بعد هم یه بودجه بندی واسه طرحهامون(منبع بودجه باید معلوم بشه)بکنیم تا بعدش یه مدیر عامل منتخب چند تا دستور عمل داخلی با پیشنهاد هیت رئیسه رو مطرح کنه و خلاصه .... شاید به نظرتون بازی بیاد خدا رو گواه میگیرم که اینطور نیست ا این جمعیت زیاد اعضا و بازدید کننده خودش جمعیت یه شهره بذارید شهر خودمون رو داشته باشیم مطمئن باشید نتایج غیر قابل باوری عایدمون میشهتصویرتصویرتصویراز دوستانی که پیغام گذاشته بودن هم عذر میخوام کدم فعال نیستتصویر
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط salman »

jamshid نوشته شده:سلام دوستان عزیز
دوست عزیزمان فرموده از 350 کلنی 105 میلیون عسل فروخته پس دیگه زنبورداران را هم باید جزء افراد سرمایه دار قرار داد دوست عزیز آیا عسل تولیدی واقعا عسل خالص بوده ما که از 500 کندو 20 میلیون عسل هم نفروختیم در کجای کشور زنبور بوده که این همه عسل داده امسال ما از مرکبات میانگین از 100 کندو 150 کیلو عسل برداشت کردیم باز هم راضی هستیم هر چند بیش از این بوده که قابل برداشت در این مرحله نبوده ولی اگه بخواهیم شکر بدیم و عسل تقلبی تولید کنیم میشه ولی این کار صحیح نیست و مرتکب گناه میشویم

سلام باید ببخشید ولی کسی که از 500 کندو 20 میلیون درآمد داشته باید زنبورداری را ببوسه بذاره کنار
دوست عزیز توی زنبورداری حرف اول را مدیریت و آگاهی از نیازهای زنبور میزنه نه تعداد 500 یا 1000 تای زنبور
بهتون پیشنهاد میکنم با رعایت اصول کندوهای ضعیف را با قوی با بی رحمی ادغام کنید و تعداد کندوهایتان را به 200 برسانید تا در بازدید و حمل و نقل و هزینه ها صرفه جویی و راندمان کندوها را افزایش دهید و ان شا الله بعد از عید نتیجه را برای بقیه دوستان توضیح دهید
من هم مثل شما 5 سال اول زنبور داری را تو فکر کندوی زیاد بودم ولی تو 5 سال دوم به قدرت کندوهام توجه کردم نه به تعداد و راضیم و اینکه همیشه عسل طبیعی و کاملا رسیده به مشتری بدم تا هم خدا راضی باشه و هم بنده خداتصویر
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط salman »

ehsanklop نوشته شده:سلام مجدد
راجب مواردی که اقا حسین فرمودن
بحث قیمت عسل باید بگم من عسل درجه 1 و بدون تغذیه خودم رو کیلویی 20 و 25 (بسته به نوع گل) میفروشم . تعجب میکنم از دوستانی که اینقدر قیمت رو پایین میگن . شما اگه مثلا عسلتون رو کیلویی 12 تومن بگین دیگه کسی باور نمیکنه که عسل درجه 1 هست . البته شما درست میگین . مشکل عدم اعتماد مصرف کننده است. که به مرور حل میشه . اونم از طرف زنبوردار به طوری که براشون روش کارتون رو بگین و عسل هایی که رس میزنه کمتر تولید کنین .

موضوع دیگه محل اقامت هست . من با امسال با دوستی شریک شدم تا زنبورهامو این 3 4 ماه تابستون نگه داره. زمستون هم اون زنبوراشو میاره دزفول . من نگه میدارم . فکر کنم اینطوری خیلی به صرفه باشه . شما هم میتونین همچین کاری رو انجام بدین.

سلام آقا احسان من معنی این حرف شما را نفهمیدم که عسلهای که رس میکنه را کمتر تولید کنیم تولید که دست زنبورداره و عسلی که زودتر رس میکنه خواص ویژه ای داره مثل عسل آفتابگردان و عسل جعفری من از دوستان گله دارم که چرا به مشتری در مورد رس کردن عسل توضیح نمیدن تا عادی بشه و بهشون آدرس اینترنت بدن و کتاب معرفی کنن تا مردم آگاه بشن اگه عمو و ... عسل 10000 تومنی میخره و عسل شما رو با اون مقایسه میکنه براش توضیح بدین که چرا عسل بازاری این قیمتهتصویر
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط salman »

shapoornew نوشته شده:باسلام
منهم با آقا مجتبی موافقم .ما باید به سمت این هدف حرکت کنیم ما پتانسیل بسیار بالائی در این زمینه داریم که اصلا از آن بی خبر هستیم مثلا نوعی عسل که در جنگلهای روسیه بدست می اید تا کیلوئی 210 ذلار در اروپا بفروش میرسد مطمئنا پوشش های گیاهی و متنوع کشور ما هم چنین پتانسیلی دارد ویا عسل کنار تحت عنوان عسل السدر یا عسل جنسی از 50 تا 120 دلار در کشورهای عربی براحتی بفروش میرسد بحث سهام و سهامداری زمانی رونق پیدا میکند که بحث صادرات و فروش و ساماندهی آن در خارج و داخل کشور حل شده باشد نه آنکه ما در کشور اضافه تولید داریم و زنبور دارها این حال و روزشان باشد.ما اول باید در کشور خودمان در رابطه با مصرف عسل و سایر محصولات کندو فرهنگ سازی شود و نگاه مردم را به آن از یک کالای لوکس به یک ضرورت تغییر داد شرایط فرآوری آنها مخصوصا ژهر زنبور و جسدزنبور های مرده که از آن کیتوزان و ملانین بدست می آید و ژله رویال و ژله زنبور نر و ژله لارو پروانه بید موم خوار و بره موم باید فراهم شود تا فشارهای زنبوردار برای درآمد زائی از عسل جای خود را به تلاش برای افزایش ارزش افزوده بدهد من مطمئن هستم که خیلی از زنبور دارها حتی از وجود چنین محصولاتی در زنبورستان خود بیخبر هستند که چنذین برابر عسل درآمد دارد ولی نه در مورد آن و چگونگی استحصال آن اطلاعاتی هست و نه در مورد بازارهای داخلی و خارجی آن مثال ما زنبودارها ایرانی مثل کسی است که از گوسفند خود فقط پشم آنرا میچیند و از هیچ چیز دیگه استفاده نمی کند و تازه همین عسل راهم ذر رابطه با تولید بیولوژیک آن (بدون داروهائی که رد آنها در عسل بماند) اطلاعات درستی نداریم که شرط اصلی صادرات است من قویا ایمان دارم که قبل از هر چیز باید این مشکلات رفع شود که هزینه چندانی هم ندارد ولی در عوض میتوانیم درآمدی بیش از زعفران و یا پسته ایجاد کنیمتصویرتصویر

سلام آقا شاپور میشه لطف کنید در مورد ژله زنبور نر و ژله بید مومخوار توضیح بدین و اگه برای صادرات این محصولات که میگین راهی را بلدین به بقیه زنبور دار ها توضیح بدین ممنون
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط salman »

سلام دوستان من مواردی در مورد زنبورداری در ایران به نظرم رسید که فکر میکنم شاید برای دوستان مفید باشه البته تجربه بقیه دوستان بسیار عالیه ما اگه بخواهیم ایران را به چند قسمت تقسیم کنیم به صورت زیر است
1 استانهای شمالی مانند مازندران و گیلان و آذربایجان و خراسان شمالی که در گذارشات هواشناسی کمترین آمار خشکسالی را دارند
2 استانهای که رشته کوه البرز در اونا قرار دارن
مانند همدان مرکزی و... که باز آمار خشکسالی کمتری دارن و این مناطق به علت پوشش گیاهی متنوع پتانسیل جبران خشکسالی ها را دارن
3 استانهای رشته کوههای زاگرس که مانند گروه 2 هستن ولی باران بهاری آنها کمتر و بارشهای زمستانه بیشتری دارن که در این مناطق خشکسالی ها خسارت شدیدی به زنبوردارها وارد میکند
4 استانها و مناطق گرمسیری که برای کوچ زمستانه مناسب بوده و زنبوردارهای به مراتب موفقتری دارن هم از نظر کوچ به مناطق سردسیر و هم تکسیر
در موارد 2و3و4 در سالهای خشکسالی تقریبا از هر کندو به طور متوسط از 3 تا 7 کیلو عسل برداشت میشه و در ترسالیها این متوسط در صورت سالم بودن کلنی ها گاها به 20 کیلو هم میرسه من از دوستانی که در فکر تولید عسل زیاد هستن میخوام به این سایت مراجعه کنن (accuweather) و پیش بینی هواشناسی ماهانه منطقه زنبورداری خود را ببینن و برای موارد خشکسالی منطقه را زیر نظر داشته باشن و توجه به این نکته ضروری است که کشور ما به خاطر آب و هوای ویژه ای که داره دارای میکرو اقلیمهای متفاوتی هست به این معنی که ممکنه یک منطقه امسال تر سالی باشه ولی منطقه مجاور آن حتی به فاصله اندک مثلا 30 کیلومتر خشکسالی باشه
پس مدیریت هواشناسی یکی از رموز موفقیت زنبورداره
و عامل بسیار بسیار بسیار مهم دیگر جمعیت کلنی و سالم بودن کندو و زنبوره اگر صحرا عالی باشه و زنبورا مریض یا کم جمعیت فکر نکنم نتیجه رضایت بخش باشه ممنون از همتون و سایت خوبتونتصویر
نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

پست توسط tag »

تصویرتصویرتصویر
koohi نوشته شده:سلا م دوستان ،یکی از مشکلات ما آگاه نبودن باغ داران راجع به گرده افشانی است که همگی اطلاع دارید یکبار خود من زنبورها را نزدیک باغ بادام گذاشته بودم که مالک بی خبر گفت زنبور هایت چاغاله هایم را می خورند هر چه توضیح دادم حرفش همان بود وبس ،یکی از دوستان می گفت 4-5سال قبل نزدیک روستایی زنبور گذاشتیم موقع کوچ کردن از آنجا عده ای از اهالی آمدند وگفتند که باید مبلغ 700000تومان برای کمک به ساخت مسجد آبادی بدهیدگفتیم اگر این طور پول جمع می کردید که حالا یک برج ساخته بودید وجواب ما گفتند که اینها به شما مربوط نیست وفقط باید پول بدهید ،به راننده گفتم برو ماشین راروشن کن من انهارا سرگرم کرده ووقتی اشاره کردم حرکت کن ،وقتی همه چی آماده شد یکی از کشوهای یک کندو را کشیدم وزنبور های حسابی عصبانی ،ریختند بیرون ، وهرکسی فرار به یک طرف ،من هم کشو را بستم واز انجا فرارکردیم. تصویر تصویر

باتشکر به نظر من کار بسیار پسندیده ای انجام دادید من وقتی دو ده چرخ باری رو پر کندو کردکه ببرم شورای روستا وحاج............................فلان اومد به زور یک میلیون پول برای مسجد خواست منم .................................................................................................................................................................تصویر تصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط salman »

tag نوشته شده:تصویرتصویرتصویر
koohi نوشته شده:سلا م دوستان ،یکی از مشکلات ما آگاه نبودن باغ داران راجع به گرده افشانی است که همگی اطلاع دارید یکبار خود من زنبورها را نزدیک باغ بادام گذاشته بودم که مالک بی خبر گفت زنبور هایت چاغاله هایم را می خورند هر چه توضیح دادم حرفش همان بود وبس ،یکی از دوستان می گفت 4-5سال قبل نزدیک روستایی زنبور گذاشتیم موقع کوچ کردن از آنجا عده ای از اهالی آمدند وگفتند که باید مبلغ 700000تومان برای کمک به ساخت مسجد آبادی بدهیدگفتیم اگر این طور پول جمع می کردید که حالا یک برج ساخته بودید وجواب ما گفتند که اینها به شما مربوط نیست وفقط باید پول بدهید ،به راننده گفتم برو ماشین راروشن کن من انهارا سرگرم کرده ووقتی اشاره کردم حرکت کن ،وقتی همه چی آماده شد یکی از کشوهای یک کندو را کشیدم وزنبور های حسابی عصبانی ،ریختند بیرون ، وهرکسی فرار به یک طرف ،من هم کشو را بستم واز انجا فرارکردیم. تصویر تصویر

باتشکر به نظر من کار بسیار پسندیده ای انجام دادید من وقتی دو ده چرخ باری رو پر کندو کردکه ببرم شورای روستا وحاج............................فلان اومد به زور یک میلیون پول برای مسجد خواست منم .................................................................................................................................................................تصویر تصویرتصویرتصویر

سلام کار بسیار بجایی انجام دادید کاش مثل کشورای دیگه کشاورزای محترم برای گرده افشانی باغاشون مجبور بودن به زنبوردارا اجاره کندوهاشون را بدن تا کمی حالشون جا بیاد
به قول معروف دست به دلم نذارین که از دست .... خونهتصویر
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

[quote="saman"]سلام
به نظر من تا دولت ازهر نظر یارانه به بخش زنبورداری اختصاص نده و سروسامانی به این بخش داده نشه نمیتوان گفت که زنبوردارها دخلشون به خرجشون برسه.امسال با این شرایط بدی که طبیعت داره اگه نهادی نباشه از زنبوردارها حمایت کنه مثلا این همه سختیی که میکشن و بهدر میره بجز ضرر چی میشه گفت. در کل به نظر من شغل پر دردسر و کم درامدیه و فقط حمایت دولت هستش که میتونه باعث بهترشدن اوضاع زنبورداری بشه که اونم حالاها محاله.[/quoteن

با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیزم به نظر بنده شغل زنبورداری درسته پر زحمته ولی پرسوده زنبورداری کشور ما خیلی ضعیفه اول اینکه خود زنبورداران اطلاعات فنی نداشته و و از سطح دانش فنی بسیار پایینی برخوردار هستند دوم اینکه اتحادیه ها خیلی فعال نیستند فقط در حد دکور این رو جدی عرض کردم دولت هم که با زنبوردارها کاری نداره اصلا این رشته رو کار و صنعت حساب نمیکنه پس باید با یک مدیریت خوب و با کسب علم و دانش به روز در این صنعت خودمان به فکر خودمان باشیم زنبور بیشتر سود اور نیست من خودم تجربه خارج از کشور رو در این زمینه دارم اونها بیشترین تعداد زنبور رو 100 کلنی میدونند وبه راحتی و با داشتن علم و دانش فنی این کار همیشه موفق هستند و جزء افراد پولدار جامعه هستند ما باید خود به فکر خود باشیم شکر دادن رو کلا فراموش کرده و به فکر تولید و عرضه تمامی فراورده های زنبور عسل باشیم البته نوع بسته بندی و کیفیت ان باید فراموش نشود البته مشکلات عدیده ای هم وجود د اره که باید تخصصی تر به اون پرداخت بشه و اینجا نمیشه موفق و پیروز باشید

[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

avrinasal نوشته شده:
saman نوشته شده:سلام
به نظر من تا دولت ازهر نظر یارانه به بخش زنبورداری اختصاص نده و سروسامانی به این بخش داده نشه نمیتوان گفت که زنبوردارها دخلشون به خرجشون برسه.امسال با این شرایط بدی که طبیعت داره اگه نهادی نباشه از زنبوردارها حمایت کنه مثلا این همه سختیی که میکشن و بهدر میره بجز ضرر چی میشه گفت. در کل به نظر من شغل پر دردسر و کم درامدیه و فقط حمایت دولت هستش که میتونه باعث بهترشدن اوضاع زنبورداری بشه که اونم حالاها محاله.[/quoteن

با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیزم به نظر بنده شغل زنبورداری درسته پر زحمته ولی پرسوده زنبورداری کشور ما خیلی ضعیفه اول اینکه خود زنبورداران اطلاعات فنی نداشته و و از سطح دانش فنی بسیار پایینی برخوردار هستند دوم اینکه اتحادیه ها خیلی فعال نیستند فقط در حد دکور این رو جدی عرض کردم دولت هم که با زنبوردارها کاری نداره اصلا این رشته رو کار و صنعت حساب نمیکنه پس باید با یک مدیریت خوب و با کسب علم و دانش به روز در این صنعت خودمان به فکر خودمان باشیم زنبور بیشتر سود اور نیست من خودم تجربه خارج از کشور رو در این زمینه دارم اونها بیشترین تعداد زنبور رو 100 کلنی میدونند وبه راحتی و با داشتن علم و دانش فنی این کار همیشه موفق هستند و جزء افراد پولدار جامعه هستند ما باید خود به فکر خود باشیم شکر دادن رو کلا فراموش کرده و به فکر تولید و عرضه تمامی فراورده های زنبور عسل باشیم البته نوع بسته بندی و کیفیت ان باید فراموش نشود البته مشکلات عدیده ای هم وجود د اره که باید تخصصی تر به اون پرداخت بشه و اینجا نمیشه موفق و پیروز باشید

سلام دوست عزیز
کدوم کشور رو شما میگین که ماکزیمم کندو رو 100 تا در نظر میگیرن . تا اونجا که من میدونم تو امریکا زنبوردارها اغلب چند هزار کلنی نگه میدارن . حتی اقای یگانه تو کانادا ظاهرا 20 هزار کندو دارن ( طبق مطلب نوشته شده در وب سایت برادرشون )
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط shapoornew »

با سلام خدمت درستان
من همش مشکل ورود دارم و هر دفعه باید با یه کد جدید وارد بشم خب بگذریم خدمت دوستم سلمان درمورد چیزهائی که پرسیده بودی کتاب زنبور درمانی نوشته نیلا خیسماتولینا از روسیه ترجمه دکتر چیت ساز شرح مفصلی از این دو محصول داده که خوندنش خالی از لطف نیست و اما منهم بانظر دوستان موافقم ما از دولت کمک نخواستیم که مجانی بیاد و یه سری کا واسمون انجام بدهنه انجام بدهو پولشو بگیره 1- اطلاع رسانی در سطح ملی و در ساعت پربیننده تلویزیون در مورد عسل و محصولات کندو شما ببینید در مورد ماهی و روغن زیتون و اینها دیگه هر بچه ای اطلاعات کافی داره ولی در مورد عسل چطور تا حداقل مجبور نشیم عسلو بپزیم و تبدیل به مربا کنیم و بدیم دست مردم و همچنین بازار سایر محصولات هم رونق بگیره مثلا کارتون زنبور عسل رو ببینید تا ببینید چطوری از بچگی اهمیت زنبور عسل رو به بچه ها آموزش میدن و یا حداقل شرکت هائی که تبلیغ میکنن انواع محصولاتی را با عسل ارائه میکنن و ضمن معرفی محصول خود عسل را هم تبلیغ میکنن (مثل قرصهای ضد سرما خوردگی حاوی عسل و لیمو و یا انواع شکلات و بسکوئیت و حتی شامپو)2-بابا مگه من شخصا حاضرم هزینه شو بدم برم ببینم چطوری از لارو پروانه موم خوار گرفته تا جسد زنبورهای مرده (جهت تولید کیتین و ملانین در صنایع بهداشتی و آرایشی)دارن درآمد زائی میکنن تا فشار درآمد زائی از دوش عسل برداشته بشه و بشه به عسل ارگانیک و طبیعی هم فکر کرد و به بازارهای جهانی دست پیدا کرد همین الان یه سرچ بکنی می بینی چند تا درخواست خرید عسل ارگانیک تو خارج هست از آمریکا گرفته تا افریقا خب مگه هزینه آموزش و فراهم کردن زیر ساختهای این سر جمع چقدر میشه والا فکر نکنم یک صدم این بودجه فوتبال افتخار آفرینمون ! هم بشه 3- بابا از بسکه این دانشجوها و محققین ما واسه سمبل کاری هم که شده در مورد کنه واروا نوشتن که خودمون هم شبیه واروا شدیم میخوام ببینم هیچ کس حاضر نیست یه چند تا تحقیق درست درمون در مورد تولیدات ارگانیک و سایر محصولات کندو چه از لحاظ فرآوری و نگهداری و بسته بندی و چه از لحاظ خواص داروئی قابل اثبات بکنه ؟!!تمام علوم دانشگاهی ما میتونن به این صنعت وارد بشن و تحقیق کنن چرا بودجه و زمینه لازم واسه این کار توسط مسئولین ما ویا دانشگاه ها مهیا نمیشه.خدائیش ببینید مطالبی که در مورد زنبور داره منتشر میشه چه تاریخی از کشف اون میگذره و کی داره به ما اونم بشکل نصفه و نیمه میرسه حرکت دانشگاهها به این سمت میتونه این صنعت رو منقلب کنهتصویرتصویر
نمایه کاربر
0011
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 0011 »

سلام خدمت دوستان عزیز چند سوال داشتم در مورد زنبور داری خواستم بدونم من حدود هفته ای کار اموزم چن وقت لازم کار اموز باشم تا کاملا یاد بگیرم کرمونشاه هستم ممنون میشم راهنمایم کنید
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان