زنبورداری موقتی (6 ماه یا کمتر در سال)

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

زنبورداری موقتی (6 ماه یا کمتر در سال)

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان
بعضی از نقاط دنیا زنبور داری موقت مرسوم شده است. به این شکل که زنبور را به صورت پاکتی خریداری می کنند و بعد از پایان فصل شهد کندو برچیده خواهد شد.

نظر شما در مورد این نوع زنبوردای چیست؟
آخرین ويرايش توسط 1 on barbod-beee, ويرايش شده در 0.

[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: زنبورداری موقتی با زنیور پاکتی

پست توسط mellifera »

[CENTER]
[CENTER]ادرس اصلي اين مبحث:

forum-f22/topic-t2206.html

[/CENTER][/CENTER]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

Re: زنبورداری موقتی (6 ماه یا کمتر در سال)

پست توسط barbod-beee »

دوستان به نظر شما کدام بصرفه تره.
1- خرید زنبور پاکتی : جمع آوری همه عسل در پاییز - جمع کردن کلنی - هزینه نکردن برای زمستان گذرانی کلنی
2- زنیورداری دائمی که الان معمول هست.

3- شاید هم تلفیقی از هر دو. به این شکل که
20 درصد از کندو ها مون را زمستان نگهداریم و در فروردین از هر کدوم شون تعداد زنبور پاکتی تهیه کنیم. و در پاییز مجدد کلونی های ایجاد شده را ادقام کنیم و به همان تعداد 20 درصد زمستان قبل برسانیم. در اینصورت مجبور نیستیم برای خرید زنبور پاکتی هزینه کنیم. در ضمن از هزینه های زمستان 80 درصد کم خواهد شد.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط hpolo »

barbod-beee نوشته شده:دوستان به نظر شما کدام بصرفه تره.
1- خرید زنبور پاکتی : جمع آوری همه عسل در پاییز - جمع کردن کلنی - هزینه نکردن برای زمستان گذرانی کلنی

20 درصد از کندو ها مون را زمستان نگهداریم و در فروردین از هر کدوم شون تعداد زنبور پاکتی تهیه کنیم. و در پاییز مجدد کلونی های ایجاد شده را ادقام کنیم و به همان تعداد 20 درصد زمستان قبل برسانیم. در اینصورت مجبور نیستیم برای خرید زنبور پاکتی هزینه کنیم. در ضمن از هزینه های زمستان 80 درصد کم خواهد شد.

قطعا 2 بصرفه تره چون 1 هزينه خريد زنبور پاكتي مدت رشد تا زمان جمع اوري عسل (هزينه رساندن يك زنبور پاكتي 2-3 قابه ) بعد هم جمع كردن زنبور (يعني زيان خالص) تفاوت 3 و2 هم نفهميدم در چيه؟ چون شما با ادقام زنبورتون در پاييز همون هزينه نگهداري رو بايد پرداخت كنيد
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

hpolo نوشته شده:

قطعا 2 بصرفه تره چون 1 هزينه خريد زنبور پاكتي مدت رشد تا زمان جمع اوري عسل (هزينه رساندن يك زنبور پاكتي 2-3 قابه ) بعد هم جمع كردن زنبور (يعني زيان خالص) تفاوت 3 و2 هم نفهميدم در چيه؟ چون شما با ادقام زنبورتون در پاييز همون هزينه نگهداري رو بايد پرداخت كنيد

تفاوت 2 و 3 در اینه که ما همه زنبور ها را برای زمستان نگهداری نکنیم و ادقام کنیم به صورتی که اگر 100 کندو برای تابستان داریم. زمستان آنها را به 20 عدد کاهش بدیم و اول فروردین دوباره از همون 20 تا کندو تعدادی بچه تهیه کنیم تا تعداد به همان 100 تای پارسال برسد. یعنی هر کندو را به 5 کندو تقسیم کنیم(با توجه به ادقام در زپاییز جمعیت زیادی دارد) و دوباره پاییز بعد از برداشت عسل یا یکی دو ماه زودتر دوباره ادقام کنیم. در این روش باید حتما ملکه آماده به تعداد کافی داشته باشیم تا زمان از دست نرود.

به این ترتیب هزینه خرید زنبور پاکتی نداریم. و هزینه زمستان گذرانی هم به 20 درصد کاهش خواهد یافت.

هزینه های که کم خواهد شد.

1- بجای باقی گذاشتن 100 * 10 کیلو عسل برای زمستان گذرانی. می توایند 20 * 10 کیلو عسل باقی بگذارید.
2- مقدار غذایی دستی بجای 100 کندو به 20 کندو کاهش می یابد
3- هزینه کارگری برای 20 کندو مثلما خیلی کمتر از 100 کندو هست.

هزینه ای که اضافه می شود:. هزینه تغذیه در بهار برای رساندن بچه کندو ها به جمعیت قوی.
آخرین ويرايش توسط 3 on barbod-beee, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

barbod-beee نوشته شده:
hpolo نوشته شده:

تفاوت 2 و 3 در اینه که ما همه زنبور ها را برای زمستان نگهداری نکنیم و ادقام کنیم به صورتی که اگر 100 کندو برای تابستان داریم. زمستان آنها را به 20 عدد کاهش بدیم و اول فروردین دوباره از همون 20 تا کندو تعدادی بچه تهیه کنیم تا تعداد به همان 100 تای پارسال برسد. یعنی هر کندو را به 5 کندو تقسیم کنیم(با توجه به ادقام در زپاییز جمعیت زیادی دارد) و دوباره پاییز بعد از برداشت عسل یا یکی دو ماه زودتر دوباره ادقام کنیم. در این روش باید حتما ملکه آماده به تعداد کافی داشته باشیم تا زمان از دست نرود.

به این ترتیب هزینه خرید زنبور پاکتی نداریم. و هزینه زمستان گذرانی هم به 20 درصد کاهش خواهد یافت.

هزینه های که کم خواهد شد.

1- بجای باقی گذاشتن 100 * 10 کیلو عسل برای زمستان گذرانی. می توایند 20 * 10 کیلو عسل باقی بگذارید.
2- مقدار غذایی دستی بجای 100 کندو به 20 کندو کاهش می یابد
3- هزینه کارگری برای 20 کندو مثلما خیلی کمتر از 100 کندو هست.

هزینه ای که اضافه می شود:. هزینه تغذیه در بهار برای رساندن بچه کندو ها به جمعیت قوی.

دوست عزيز به اين موضوع توجه كن كه نكاتي كه براي كم شدن هزينه گفتي صحيح نيست اولا ميزان عسل ذخيره زمستان كندو بايد متناسب جمعيت باشد نه تعداد كندو شما وقتي 5 كندو رو تبديل به يك كندو ميكني يعني عملا جمعيت هر كندو رو 5 برابر كرده و ميزان عسل ذخيره هم بايد 5 برابر باشد در مورد شربت دادن هم همين موضوع صدق ميكند
دوما هزينه كارگر هم تفاوت ندارد شايد بازديد 5 كندو 5 قاب ساده تر از يك كندو 25 قاب باشد سوما هزينه تهيه 80 درصد ملكه در بهار (تازه اگر ميزان شروع واستارت تخمريزي 100 ملكه با 20 تا را در نظر نگيريم ) يك هزينه اضافه سنگين رو تحميل ميكند
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

خوب اول از همه که داریم در مورد مزایا و معایب این طرح بحث می کنیم. شاید هم حق با شما باشد اما مطالب زیر را هم در نظر بگیر

1- زنبورهای باید 30 - 45 روز قبل از پایان جریان شهد ادقام شوند. خوب چون در این موقع بجای 5 ملکه فقط یک ملکه وجود دارد مسلما جمعیت تا حدود زیادی افت خواهد کرد. و شاید در نهایت می شه یک کندو 10 قاب با جمعیت فوق العاده. که زمستان را به راحتی سپری می کنه.
2- پرورش ملکه کار خیلی سختی نیست. اگر زنبور داری می خواد کارش رو گسترش بده باید دیگه این کارا را هم یاد بگیرد.
3- وقتی شما از هر 5 ملکه فقط یکی رو نگه می داری(بهترین ملکه را از 5 تا انتخاب می کنی) عملا اصلاح نژاد انجام داده ای.

البته باز هم این در حد حرف و تئوری هست. باید بیشتر بحث شود. سپس در حد محدود آزمایش شود. در صورت نتیجه بخش بودن اقدام شود.
آخرین ويرايش توسط 2 on barbod-beee, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

barbod-beee نوشته شده:خوب اول از همه که داریم در مورد مزایا و معایب این طرح بحث می کنیم. شاید هم حق با شما باشد اما مطالب زیر را هم در نظر بگیر

1- زنبورهای 30 - 45 روز قبل از جریان شهد باید ادقام شوند. خوب چون در این موقع بجای 5 ملکه فقط یک ملکه وجود دارد مسلما جمعیت تا حدود زیادی افت خواهد کرد. و شاید در نهایت می شه یک کندو 10 قاب با جمعیت فوق العاده. که زمستان را به راحتی سپری می کنه.
2- پرورش ملکه کار خیلی سختی نیست. اگر زنبور داری می خواد کارش رو گسترش بده باید دیگه این کارا را هم یاد بگیرد.
3- وقتی شما از هر 5 ملکه فقط یکی رو نگه می داری(بهترین ملکه را از 5 تا انتخاب می کنی) عملا اصلاح نژاد انجام داده ای.

البته باز هم این در حد حرف و تئوری هست. باید بیشتر بحث شود. سپس در حد محدود آزمایش شود. در صورت نتیجه بخش بودن اقدام شود.

دوست عزيز من متوجه نشدم شما ادقام پاييزه مد نظرتونه يا بهاره ؟ اگر من بيام 30 -45 روز قبل از جريان شهد ادقام كنم بنا به گفته خودت كه زنبور افت ميكنه خوب فكر نمي كني كه به برداشت عسل من لطمه ميخوره؟ بعد با اين تئوري سال بعد چه نيازي به گرفت بچه (تبديل 1 كندو به 5) هست؟ در مورد پرورش ملكه بحث اصلي هزينه است توجه كن كه هزينه صرفا هرينه مالي وپولي نيست بحث زمان بيشتر مطرحه والا پرورش ملكه صدها روش داره از ابتدائي تا پيشرفته كه حتي روشهاي ابتدائي زياد نياز به مهارت وبلد بودن نداره و حتي در روشهاي پيشرفته و مدرن امروزي هدف كوتاه كردن زمان توليد شاخون تا تولد و جفتگيري و تخمريزي ملكه تا زمان معرفي به كندو است به همين خاطر برخي از زنبورداران كه تجربه زيادي هم در اين كار دارند در سرتاسر جهان اقدام به خريد ملكه بارور ميكنند تا اين فرايند زمان رو از دست ندهند . ضمنا اين موضوع كه از بين 5 ملكه يكي رو بهتر تشخيص بدي هم كار خيلي سختيه چرا كه براي تشخيص يك ملكه خوب بايد فاكتورهاي زيادي رو در نظر بگيري كه با ديد ظاهري نميشه اين كارو كرد . به نظر من كه اين طرح معايب زيادي داره و هيچكدام از مزايا كه شما گفتي واقعا مزايا نيست
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

hpolo نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:خوب اول از همه که داریم در مورد مزایا و معایب این طرح بحث می کنیم. شاید هم حق با شما باشد اما مطالب زیر را هم در نظر بگیر

1- زنبورهای 30 - 45 روز قبل از جریان شهد باید ادقام شوند. خوب چون در این موقع بجای 5 ملکه فقط یک ملکه وجود دارد مسلما جمعیت تا حدود زیادی افت خواهد کرد. و شاید در نهایت می شه یک کندو 10 قاب با جمعیت فوق العاده. که زمستان را به راحتی سپری می کنه.

دوست عزيز من متوجه نشدم شما ادقام پاييزه مد نظرتونه يا بهاره ؟ اگر من بيام 30 -45 روز قبل از جريان شهد ادقام كنم بنا به گفته خودت كه زنبور افت ميكنه خوب فكر نمي كني كه به برداشت عسل من لطمه ميخوره؟ بعد با اين تئوري سال بعد چه نيازي به گرفت بچه (تبديل 1 كندو به 5) هست؟ در مورد پرورش ملكه بحث اصلي هزينه است توجه كن كه هزينه صرفا هرينه مالي وپولي نيست بحث زمان بيشتر مطرحه والا پرورش ملكه صدها روش داره از ابتدائي تا پيشرفته كه حتي روشهاي ابتدائي زياد نياز به مهارت وبلد بودن نداره و حتي در روشهاي پيشرفته و مدرن امروزي هدف كوتاه كردن زمان توليد شاخون تا تولد و جفتگيري و تخمريزي ملكه تا زمان معرفي به كندو است به همين خاطر برخي از زنبورداران كه تجربه زيادي هم در اين كار دارند در سرتاسر جهان اقدام به خريد ملكه بارور ميكنند تا اين فرايند زمان رو از دست ندهند . ضمنا اين موضوع كه از بين 5 ملكه يكي رو بهتر تشخيص بدي هم كار خيلي سختيه چرا كه براي تشخيص يك ملكه خوب بايد فاكتورهاي زيادي رو در نظر بگيري كه با ديد ظاهري نميشه اين كارو كرد . به نظر من كه اين طرح معايب زيادي داره و هيچكدام از مزايا كه شما گفتي واقعا مزايا نيست

ببخشید. منظورم 30 - 45 روز قبل از پایان جریان شهد بود که به اشتباه نوشتم قبل از جریان شهد.
در حقیقت 30-45 روز قبل از پایان جریان شهد باید ادقام صورت گیرد و چند روز قبل از شروع جریان شهد باید تکثیر صورت گیرد و در همین زمان باید ملکه به تعداد کافی موجود باشد.
این که شما کلا این روش را نفی می کنی فکر نکنم صحیح باشد. چون همین الان در نقاطی از جمله کانادا از این روش استفاده می شود.

پست قبلی ام را اصلاح کردم.
آخرین ويرايش توسط 1 on barbod-beee, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

هدف من نفي اين روش نيست شما خودتون خواستين معايب و مزايا اون رو بگيم ومن هم گفتم ضمنا در كاندا هم شرايط اب وهواي با ما خيلي متفاوته به شكلي كه در برخي نقاط عملا زمستان گذراني زنبور غير ممكنه اون هم نه فقط به خاطر سرماي شديد هوا بلكه به خاطر طولاني بودن فصل زمستان وكوتاهي مدت بهار وتابستان زنبور داران مجبور به كوچ دادن زنبورها به امريكا ويا بعضا اروپا هستند كه با هزينه سنگين اين كار براشون مقرون به صرفه نيست به همين خاطر بعد از برداشت زنبورها رو از بين ميبرند و بهار مجددا با زنبورهاي پاكتي جايگزين مي كنند. البته اگر روشي كه شما ميگيد انجام ميدهند من بي اطلاعم در كل ما در يك كشور 4 اقليم هستيم و در مقياس زنبورداري متوسط وبزرگ كوچ دادن زنبور بهترين كار براي زمستانگذراني است با هزينه بسيار پايين و در زنبورداريهاي كوچك هم قوي نگهداشتن كلني ها بهترين روش موجود است
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

hpolo نوشته شده:هدف من نفي اين روش نيست شما خودتون خواستين معايب و مزايا اون رو بگيم ومن هم گفتم ضمنا در كاندا هم شرايط اب وهواي با ما خيلي متفاوته به شكلي كه در برخي نقاط عملا زمستان گذراني زنبور غير ممكنه اون هم نه فقط به خاطر سرماي شديد هوا بلكه به خاطر طولاني بودن فصل زمستان وكوتاهي مدت بهار وتابستان زنبور داران مجبور به كوچ دادن زنبورها به امريكا ويا بعضا اروپا هستند كه با هزينه سنگين اين كار براشون مقرون به صرفه نيست به همين خاطر بعد از برداشت زنبورها رو از بين ميبرند و بهار مجددا با زنبورهاي پاكتي جايگزين مي كنند. البته اگر روشي كه شما ميگيد انجام ميدهند من بي اطلاعم در كل ما در يك كشور 4 اقليم هستيم و در مقياس زنبورداري متوسط وبزرگ كوچ دادن زنبور بهترين كار براي زمستانگذراني است با هزينه بسيار پايين و در زنبورداريهاي كوچك هم قوي نگهداشتن كلني ها بهترين روش موجود است

شما لطف داری که در بحث شرکت می کنی. البته در کانادا تا جای که من خوندم و شنیدم. همون از بین بردن کامل و خرید زنبور پاکتی در بهار انجام می شود.

برای بهار سال آینده می خوام یکی از کندوهای قوی خودم را تقسیم بر 5 کنم (15 فروردین) و چند روز بعدش به هر کدام ملکه جدید معرفی کنم. و پایان تیر یا اواسط تیر آنها را ادقام کنم. فقط می ترسم بچه طبیعی بده به علت جمعیت فوق العاده زیاد. تا آزمایش نکردیم نمی شه قطعی جواب داد.
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

barbod-beee نوشته شده:
hpolo نوشته شده:هدف من نفي اين روش نيست شما خودتون خواستين معايب و مزايا اون رو بگيم ومن هم گفتم ضمنا در كاندا هم شرايط اب وهواي با ما خيلي متفاوته به شكلي كه در برخي نقاط عملا زمستان گذراني زنبور غير ممكنه اون هم نه فقط به خاطر سرماي شديد هوا بلكه به خاطر طولاني بودن فصل زمستان وكوتاهي مدت بهار وتابستان زنبور داران مجبور به كوچ دادن زنبورها به امريكا ويا بعضا اروپا هستند كه با هزينه سنگين اين كار براشون مقرون به صرفه نيست به همين خاطر بعد از برداشت زنبورها رو از بين ميبرند و بهار مجددا با زنبورهاي پاكتي جايگزين مي كنند. البته اگر روشي كه شما ميگيد انجام ميدهند من بي اطلاعم در كل ما در يك كشور 4 اقليم هستيم و در مقياس زنبورداري متوسط وبزرگ كوچ دادن زنبور بهترين كار براي زمستانگذراني است با هزينه بسيار پايين و در زنبورداريهاي كوچك هم قوي نگهداشتن كلني ها بهترين روش موجود است

شما لطف داری که در بحث شرکت می کنی. البته در کانادا تا جای که من خوندم و شنیدم. همون از بین بردن کامل و خرید زنبور پاکتی در بهار انجام می شود.

برای بهار سال آینده می خوام یکی از کندوهای قوی خودم را تقسیم بر 5 کنم (15 فروردین) و چند روز بعدش به هر کدام ملکه جدید معرفی کنم. و پایان تیر یا اواسط تیر آنها را ادقام کنم. فقط می ترسم بچه طبیعی بده به علت جمعیت فوق العاده زیاد. تا آزمایش نکردیم نمی شه قطعی جواب داد.

دوست من اين روش كه مي خواهي تست كني يك روش مرسوم و كلي است كه معمولا همه انجام ميدهند البته نه با اين شدت (1به 5) ودر پايان فصل برداشت روش منطقي همون ادقام كندوهاي ضعيف با هم هست البته اگر كندوي بسيار قوي در بهار داشته باشي و مدت زمان وميزان رشد معمول هر كندو تا شروع شهد رو هم در همون منطقه بدوني با معرفي ملكه جفت خورده به شكلي تا شروع شهد زنبورات به حدود 10 قاب برسند كارت كاملا منطقي وصحيح است
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام دوستان به نظر من اگر بشه کندوهای ضعیف را ادغام کنیم و ملکه های اضافی را در کندوچه با تعداد کمی زنبور نگه داریم و چون کندوچه کوچک هست ان را در زمستان در ساختمان گرم گذاشت و هفته ای یکروز در فضای باز گذاشت ایا این روش خوبیه؟
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

mohammad123 نوشته شده:سلام دوستان به نظر من اگر بشه کندوهای ضعیف را ادغام کنیم و ملکه های اضافی را در کندوچه با تعداد کمی زنبور نگه داریم و چون کندوچه کوچک هست ان را در زمستان در ساختمان گرم گذاشت و هفته ای یکروز در فضای باز گذاشت ایا این روش خوبیه؟

کندوی ضعیف احتمالا نتیجه ملکه ضعیف هست. البته مسائل دیگری هم می تونه دخیل باشه. چرا باید ملکه ضعیف را نگه داریم؟
اما در مورد سوال شما بله می شه ملکه را در کندوچه برای مدتی نسبتا طولانی نگه داشت این مدت هم بستگی به مقدار زنبور داخل کندوچه و اندازه کندوچه دارد. البته نیازی به فضای بسته نیست. فقط باید تغذیه بشن تا از بی غذایی نمیرن.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان