جاذب رطوبت

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
kazemi
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 99 دفعه
تماس:

جاذب رطوبت

پست توسط kazemi »

با سلام خدمت دوستان عزیز اخیرا در مورد رطوبت موجود در کندو تحقیق میکردم که استفاده از ماده ای به نام سلیکاژل که استفاده از آن دربسترحیوانات خانگی که باعث جذب رطوبت می شد نظرم را جلب کرد وطی تماس تلفنی که با
شرکت سیلیکاژل درخشان داشتم و راهنمایی که جناب مهندس آقائی مدیرعامل شرکت یادشده برام ارائه نمودند ومقرر شد که یک نمونه از آن رابرایم ارسال نمایند تا عملکرد آن را امتحان نمایم ایشان خودشون اذعان داشتند که این ماده اصلا سمی نبوده وهیچ گونه فعل وانفعال شیمیایی هم نداشته وذرات آب جذب شده هم در داخل مولوکول های جاذب ذخیره شده واصلا قسمت بیرونی دانه های رطوبت گیر فاقد نم ورطوبت هستش ومورد دیگه هم اینکه میشه طی فرایندی عمل احیا دانه ها را هم انجام داد می خواستم نظر دوستان واستادان عزیز را در مورد این ماده واستفاده از آن در کندو بدونم

MIRKAZEMI
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

Re: جاذب رطوبت

پست توسط apis »

به نظرم اگر عملی باشه می تونه خیلی مفید باشه حداقل در زمستون خیالمون از بابت کندو راحت میشه
اما چند تا سوال :

تا چه حد در کاهش رطوبت تاثیر داشته؟
صد در صد رطوبت رو جذب می کنه ؟چون کندو برای فعالیت خودش نیاز به مقداری رطوبت داره این رطوبت گیر باعث از بین رفتن اون قدر رطوبت هم میشه؟
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

apis نوشته شده:به نظرم اگر عملی باشه می تونه خیلی مفید باشه حداقل در زمستون خیالمون از بابت کندو راحت میشه
اما چند تا سوال :

تا چه حد در کاهش رطوبت تاثیر داشته؟
صد در صد رطوبت رو جذب می کنه ؟چون کندو برای فعالیت خودش نیاز به مقداری رطوبت داره این رطوبت گیر باعث از بین رفتن اون قدر رطوبت هم میشه؟

باسلام
تا این حد اطلاعات ندارم فقط اینکه بعد از یه مدتی که دونه ها به حد اشباع رسید باید با مواد خشک جایگزین کرد شاید هم اگه در کف کندو باشه نتونه کل رطوبت را بگیره ولی اگه در بالای کادرها باشه کل رطوبت را جذب کنه البته این نظر منه درست وغلطش را نمی دونم
MIRKAZEMI
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

[JUSTIFY][HIGHLIGHT=#ffffff]سیلیکاژل[/HIGHLIGHT][/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
[/JUSTIFY][HIGHLIGHT=#f4f4f4][HIGHLIGHT=#ffffff]سیلیکاژل، فراگیرترین نوع دسیکانت است که دارای قدرت محافظتی بسیار کارآمد در آب و هواهای متفاوت می باشد. ماده ای است که در جنگ جهانی دوم توسط آلمانی ها به نام "سنگ معجزه گر" شناخته شد. ترکیب اصلی سیلیکاژل دی اکسید سیلیکون است که از اختلاط سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک تحت شرایط کنترل شده خاصی تولید می شود. سیلیکاژل ماده ای غیرسمی، بدون بو، بدون مزه و از نظر شیمیایی غیرفعال است که دارای سطح تماس بسیار زیاد و نفوذپذیری بالایی می باشد.[/HIGHLIGHT][/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#f4f4f4][HIGHLIGHT=#ffffff]مناسب ترین شرایط محیطی برای سیلیکاژل که قادر است بیشترین میزان جذب رطوبت را داشته باشد، درجه حرارت اتاق (°30-20 )و میزان رطوبت بالا
(%90-60%) است که در چنین شرایطی سیلیکاژل توانایی کاهش رطوبت نسبی محیط را به میزان 40% دارا می باشد.
قدرت جذب سیلیکاژل در اثر آلودگی با گرد و غبار، مواد روغنی یا نفتی كاهش پیدا مي كند.[/HIGHLIGHT]
[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#f4f4f4][HIGHLIGHT=#ffffff][RIGHT]سیلیکاژل از لحاظ ظاهری به دو شکلگرانول (کروی) و پرک (بی شکل) تهیه می گردد. سیلیکاژل از لحاظ امکان بررسی ظاهریمیزان جذب رطوبت به دو صورت اندیکاتوردار (آبی رنگ) و بدون اندیکاتور (بی رنگ)موجود است که نوع آبی آن پس از جذب رطوبت به صورتی تغییر رنگ می دهد، اما در نوعسفید تشخیص ظاهری میزان جذب به سختی امکان پذیر می باشد[/RIGHT][RIGHT]
کاربردهای سیلیکاژل در صنایع زیر عمدتا به عنوانجاذب الرطوبه و کاتالیزور کاربرد دارد: نفت، گاز و پتروشیمی، برق ونیرو گاه های تولید برق، نظامی، دارویی، مخابرات، ساختمان و شیشه های دو جدارهبسته بندی می شود.<o:p></o:p>

سیلیکاژلیک جسم پر منفذ دانه دانه ای (گرانول) می باشد از واکنش شیمیایی بین سیلیکات سدیم(شیشه مایع) و اسید سولفوریک ساخته می شود . اکسید سیلیسیوم یا سیلیکا با علامتاختصاری sio 2ترکیب شبیه ماسه های دریا دارد و برخلاف اسم آن ژل نیست بلکه جامداست . تفاوت بین سیلیکاژل و ماسه در این است که ماسه یک جسم کریستالی (بلوری) وبدون منفذ است در صورتی که سیلیکاژل یک جسم غیر کریستالی و بی نظم و با منافذبسیار زیاد می باشد . قطر منافذ موجود 5 الی 3000 آنگستروم می باشد و توانایی جذبمولکول ها تا این ابعاد را خواهد داشت .<o:p></o:p>

[JUSTIFY]غالبا به صورت دانه دانه ای تولید می شود ولی دربعضی مصارف خاص به صورت پودر ریز با میانگین اندازه ی 63-40 میکرومتر همساخته می شود . در داخل هر دانه گرانول یک شبکه از سوراخ های میکروسکوپی وجود داردکه می تواند آب را در خود نگه دارد که به این پدیده جذب سطحی (جامد) یا adsorption می گویند .[/JUSTIFY]سیلیکاژل به دست آمده از نظر ساختاری بدون شکل می باشد ولی از نظر ظاهری شبیه دانه هایکریستال به نظر می آمد و هم جنین می توان گفت که سیلیکاژل یک ماده جذب کننده بی بو، بی مزه و غیر سمی می باشد . - فرمول شیمیایی sio 2- وزن مولکولی 08/60- نقطه ذوب 1610- نقطهجوش 2230قابل ذکر است که به هر سیلیکاتی که قابلیت جذب آب را داشته باشد زئولیتگفته می شود که می تواند از ترکیب از ترکیب عناصر دیگر با سیلیکا (sio 2)به دست می آید مانند سیلیکات آلومینیوم (Alsio 2) بعضی مواقع دانستن زمان به اشباعرسیدن سیلیکاژل بسیار مهم است که می توان از مواد حساس به رطوبت به عنوان نمایش گر(indicator)استفاده کرد . مثلا شایع ترین آن ها که در حدود 60 سال استفاده شده کلراید ‌کبالت CoCl 2 میباشد . که وقتی خشک است به رنگ آبی پر رنگ است و پس از عمل جذب آب اشباع شدن بهصورتی تغییر رنگ می دهد . که البته تنفس عمیق این ماده سرطان زاست واتحادیه اروپا طی بخشنامه EEC/548 / 67 آن را جزء مواد خطرناک قرار داده و لازم است هرسیلیکاژلی که حاوی این نمایش گر می باشد با برچسب خطرناک مشخص شود که البتهسیلیکاژل خالص و بدون CoCl 2 همانند ماسه بی خطر می باشد.

نوع دیگر و معمولاندیکاتور ماده فنول فنالئین است که پس از جذب آب به رنگ زرد در می آید . مشکل سمیبودن نمایش گر ها به سهولت حل شده است با استفاده از مواد ارگانیک مانند فنولفتالئین که ذکر شد و نمایش گر هایی که بر پایه ی نمک های آهن و یا کلریدمس هستند . (Envirogel) سیلیکاژلی با نمایش گر نارنجی می باشد که پس از اشباع به رنگ سبزدر می آید و انواع دیگری که از قهوه ای کهربایی به آبی روشن و یا نارنجی به بی رنگتبدیل می شود.
[/RIGHT][/HIGHLIGHT]

[/HIGHLIGHT]
پیوست ها
download.jpg
download.jpg (10.48 کیلو بایت) مشاهده 16257 مرتبه
download (1).jpg
download (1).jpg (4.84 کیلو بایت) مشاهده 16257 مرتبه
images.jpg
images.jpg (3.98 کیلو بایت) مشاهده 16257 مرتبه
481_1163495185.jpg
481_1163495185.jpg (12.78 کیلو بایت) مشاهده 16257 مرتبه
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

با تشکر از دوست بسیارعزیزمان که اطلاعات کاملی در مورد ماده یادشده ارائه نمودند
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

تصویرسلام خدمت دوستان . با توجه به جذب رطوبت توسط برنج آيا ميشه داخل كندو از برنج استفاده كرد؟در ضمن قيمت سيليكاژل چنده ؟
و براي هر كندو چقدر هزينه بر ميداره ؟ ممنون تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
این مواد همون ترکیبات سیلیسیوم هستن که قبلا بحث شون مطرح شد . میشه ازشون تو کندوها استفاده کرد . محل قرارگیری شون بالای قابها هست . ظاهرا تو کشورهای خارجی استفاده کردن و مشکلی پیش نیومده .
روش بهتر ایجاد سوراخ تهویه تو درب کندو هست .
نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

turkmansahra نوشته شده:تصویرسلام خدمت دوستان . با توجه به جذب رطوبت توسط برنج آيا ميشه داخل كندو از برنج استفاده كرد؟در ضمن قيمت سيليكاژل چنده ؟

باسلام خدمت دوست عزیز در مورد رطوبت گیری برنج من اطلاعی ندارم اگه بتونه جاذب رطوبت باشه چه مشکلی ایجادمی کنه برنج را که خود ما هم می خوریم واگر از لحاظ مالی مقرون به صرفه باشد میشه استفاده کرد
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

turkmansahra نوشته شده:تصویرسلام خدمت دوستان . با توجه به جذب رطوبت توسط برنج آيا ميشه داخل كندو از برنج استفاده كرد؟در ضمن قيمت سيليكاژل چنده ؟

ودر مورد قیمت سیلیکاژل کیلویی حدود چهار پنج هزار تومان هستش ومیشه اونهایی که استفاده شده ورطوبت را جذب کرده مجددا با پروسه راحتی دوباره بازیافت ومجددا استفاده کرد .
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
YONES_Z
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

من یه ماده سراغ دارم که 200 تا 500 برابر وزن خودش آب جذب میکنه کاملا غیر سمی و قابلیت استفاده در 2 سال الی 3 سال را داره

اگه دوستان خواستن براشون ارسال میکنم

هر بسته 150 گرمی 5000 تومان که واسه هر کندو 10 گرم کافیه
نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

YONES_Z نوشته شده:با سلام

من یه ماده سراغ دارم که 200 تا 500 برابر وزن خودش آب جذب میکنه کاملا غیر سمی و قابلیت استفاده در 2 سال الی 3 سال را داره

دوست عزیز اگه مقدوره نام آن ماده را برایمان بنویس واینکه آیا جنابعالی در کندوهایتان از آن ماده استفاده کردید وجواب داده یا نه؟
باتشکر
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

YONES_Z نوشته شده:با سلام

دوست عزیز اگه منظورتان آکوازورب هستش فکر می کنم اون ماده سوپرجاذب آب هستش نه رطوبت واگه ماده دیگری باشه مشتاقانه منتظر اسمش هستم
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

آقای میرکاظمی سلام
اتفاقا فکر خیلی خوبیه که به ذهن شما رسیده.
میخواستم بدونم شما که از سیلیکاژل استفاده کردید بعد از چند روز به درجه اشباع رسید؟ چون داخل کندو با وجود رطوبت زیاد احتمال داره که خیلی زود به این مرحله برسه. البته در کندوهای جدید با قرار دادن دریچه های پرواز بزرگ و همینطور دریچه پرواز در طبق ها، هم باعث پرواز بهتر و راحت تر زنبور میشه و هم برای حل مشکل رطوبت کمک بزرگی میکنه. ولی در هر حال این روش هم میتونه کمک بزرگی باشه تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
kazemi
تماس:

پست توسط kazemi »

hamed_gwd نوشته شده:آقای میرکاظمی سلام
اتفاقا فکر خیلی خوبیه که به ذهن شما رسیده.
میخواستم بدونم شما که از سیلیکاژل استفاده کردید بعد از چند روز به درجه اشباع رسید؟ چون داخل کندو با وجود رطوبت زیاد احتمال داره که خیلی زود به این مرحله برسه. البته در کندوهای جدید با قرار دادن دریچه های پرواز بزرگ و همینطور دریچه پرواز در طبق ها، هم باعث پرواز بهتر و راحت تر زنبور میشه و هم برای حل مشکل رطوبت کمک بزرگی میکنه. ولی در هر حال این روش هم میتونه کمک بزرگی باشه تصویر

با سلام وتشکر از ارسال نظرات ارزشمندتان
لازم به توضیح است که من هنوز از اون ماده استفاده نکردم با مدیر شرکت تلفنی صحبت کردیم قرار بر این شد که به طور آزمایشی برایم بفرستند تا ببینم چه جوری از آب در می آد
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

ممنون از شما. پس منتظر جوابتون هستم. به امید موفقیت تصویر.
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

بابا اینا که خیلی باحالن.
اقای جهانی اخرشه نتیجه این ازمایش چی شد؟ تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

نتيجه ازمايش رو نميدونم و اطلاعي دوستان ندادن.اما ميشه از اين مواد استفاده كرد.بايد خودمون اين كار رو رو تعدادي از كندوها انجام بديم. تا بهتر بتونيم نتيجه حاصله رو ببينيم.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

تا اونجا ک یادمه اینا یه دونه های ریزی هستن بعد میندازن تو اب بعد از 2 الی 3 ساعت میشن اونقدر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی -مشهد
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط kianush »

سلام
من مشتاقم درصورت مثبت بودن آزمایشات از این ماده استفاده کنم .چون منطقه من رطوبت بالایی داره و از نوزوما می ترسم.
فقط چند تا سوال :
1- در هرکندو باید به چه میزان استفاده بشه
2- ماده در چه مدت به اشباع کامل میرسه
3- بازیافت ماده برای استفاده مجدد چگونه بوده و آیا مقرون به صرفه است
4-عدم تاثیرات سوء در چرخه زنبورداری ثابت شده است
5- منابع علمی از استفاده آن در دیگر کشورها موجود است
کیانوش ولی نژاد
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

rotobat gir ke migid baese khosh shodane larvha mishe baraye jelogiri az nofoze rotobat avval kandoharo khorang konid bad ye iranit bezarid ro saghfesh
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
aliakbar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

پست توسط aliakbar »

با سلام
با توجه به رشته تحصيلي من, سليكاژل در صنعت برق بعنوان يك ماده رطوبتگير كاربرد داره. با توجه به توضيحات داده شده در بالا و اشاره به سرطاني بودنش در هنگام تغيير رنگ دقت كنيم كه يا از رنگ سفيدش استفاده كنيم يا از رنگهاي طبيعي. و به نظر من محل قرار دادنش در كندو در مناطقي كه هواي انجا رطوبتي است مثل شمال و مناطقي از جنوب كشور در جلوي سوراخ پرواز مناسب تره چون به نوعي دريچه ورود هوا به داخل كندوست كه در بدو ورود رطوبت هوا رو بگيره.
نمایه کاربر
faraz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: zandgan
تشکر کرده: 132 دفعه
تماس:

پست توسط faraz »

با سلام.مطلبی را که عرض می کنم.شاید به روشهای فوق زیاد ربط نداره.ولی فکر کردم.خالی از لطف نباشد.یکی از دوستان با سابقه خلخالی که زنبورداری به حالت موروثی دارند.می گفت:در زمستان از آجر کاملا خشک در کف کندو به اندازه که جا میشود.(1تا2عدد)و یکی دو حبه سیر استفاده می کنند.برای واروا هم از نوعی خاص صنوبر با میوه یا دانه گرد که داخل دودی ریخته وبه کندوها می دمند.به گفته ایشان تا الان راضیند.البته بنده فقط از صنوبر استفاده کرده ام(در زمان ذخیره عسل که نمیشد از دارو استفاده کرد).موارد دیگر را امتحان نکردم.اگر دوستان در این باره تجربه دارند.بفرمایند.باتشکر
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام به نظر من بالا رفتن رطوبت کندو در اخر پاییز زمستان و هوای بارانی برای زنبور ضرر داره که ان زمان مصرف رطوبت گیر به اندازه لازم خیلی مفیده تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان