کمک برای شروع سال جدید زنبورداری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

کمک برای شروع سال جدید زنبورداری

پست توسط hamed_gwd »

دوستان سلام تصویر
کندوهای من امسال رو با مکافات به اینجا رسوندند. امیدوارم حالا که اومدم شیراز و میتونم ازشون نگهداری کنم نتیجه خوبی بگیرم. تصویر میخواستم بدونم بهترین کار برای ازدیاد جمعیت زنبور در این موقع از سال چیه؟ چون اینجا الان هوا داره گرم میشه و زنبورها هم گرده میارند. دیروز که کندو رو بررسی کردم دیدم تخم ریزی ملکه هم شروع شده و تقریبا یک طرف یه قاب رو تخم گذاشته بود. ولی مشکلی که دارم اینه که جمعیت خیلی کم شده که میترسم تا بیاد رشد کنه فصل کار رو از دست بدم. با توجه به اینکه ملکه هم مسن شده (سه سال) و باید عوض بشه، الان هم ملکه خوب گیرم نمیاد و نمیخوام بچه مصنوعی بگیرم، جمعیت کندو هم الان سه قاب نه چندان پر هست، لطفا هرکی میتونه کمک بکنه و از تجربیات خودتون در اختیار من قرار بدید تا ببینم میشه این کندوی شاخ شکسته رو یه سروسامونی بدم یا نه.
لطفا از داروهای تقویتی و مکمل و بقیه راههای کمکی دیگه که میدونید دریغ نکنید.
ممنون از همکاری همه عزیزان تصویر

فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: کمک برای شروع سال جدید زنبورداری

پست توسط mellifera »

نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

آقای جهانی ممنون. البته من به این کندو مشکوک بودم که بیماری نوزما داشته باشه. چون در دو سال گذشته خیلی جمعیتش کم شده بود و فعالیت چندانی هم نشون نمیداد. برای همین از اول اسفند اقدام به خوراندن داروی نوزما کردم تا اگه بیماری به اونا مونده از بین بره. فوماژلین که گیر نمیامد، اجبارا از اریترومایسین استفاده کردم. به نسبت 5درصد از داروی 20% رو با شکر و آب به زنبورها دادم که استقبال نکردند. منم به زور متوسل شدم و دارو رو با شکر خیلی کم روی اونا اسپری کردم. این کار رو روزی یه بار و به مدت 5 روز پشت سر هم انجام دادم. در این مدت وضعیت کندو خیلی عوض شد. هوا هم که رو به گرمی میرفت و ملکه با تمام قدرتش داره تخم میریزه. به نسبت یه ملکه ای که سال چهارم عمرش رو میگذرونه خوب کار میکنه. امروز که کندو رو بازدید کردم جمعیت خیلی بهتر شده. الان تقریبا پنج قاب نسبتا پر داره ولی تصمیم دارم یه بار دیگه داروی نوزما رو تجدید کنم. نظر دوستان راجع به این کار چیه؟ در ضمن اگه قاب و پوکه از قبل مونده باشه و مشکوک به نوزما باشه، در صورتی که حدود یک سال از بیرون آوردن از کندو و کنار گذاشتنش بگذره آیا بازهم میتونه باعث بیماری زنبور بشه؟
برای امسال هم ملکه جدید سفارش دادم. از این ملکه ای که داشتم راضی هستم. نژادش دورگه کاسپین و کارنیولان بود که کارکرد خوبی داشت. البته خالص نبود ولی خوب بود. امیدوارم ملکه های جدیدی که میگیرم همون چیزی باشه که دوست دارم.
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان
امیدوارم حال همگی خوب باشه و وقتتون حسابی با زنبورا پر بشه و سال خوب و پر از عسلی رو برای همه آرزو میکنم تصویر
وضعیت کندو تا امروز خیلی خوب بوده راستش رو بخواهید اصلا فکر نمیکردم این ملکه بتونه اینجوری کار کنه. الان تعداد نه قاب کامل زنبور به همراه نوزاد و گرده و شهد داره که البته میشد خیلی بهتر باشه ولی این رو میذارم پای پیر بودن ملکه و سرد شدن یکی دو هفته ای هوا. الان جمعیت خیلی خوب داره رشد میکنه ولی دیروز که بررسی کردم حدود ده یازده تا شاخون زده بودند. یکیش هم که کاملا درشو بسته بودند. البته من همه رو خراب کردم غیر از دوتا که نگهش میدارم برای روز مبادا تصویر. دیروز با آقای جباری که صحبت میکردم گفت امسال سرما توی همدان خیلی شدید بوده و نتونستیم ملکه ها رو آماده کنیم. منم به ناچار باید صبر کنم. قرار بود یکیش رو این ماه بگیرم که از قرار معلوم تاخیر داره. منم دوتا از شاخونا رو نگه داشتم که با همون ملکه ها کار کنه تا زمانی که ملکه ها برسه. امیدوارم که خیلی دیر نشه تصویر.
ولی در کل از وضعیت کندوم تا اینجا راضی ام.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

حامد جان انشالله موفق باشی.خوشحالم خوب رسیدی و زنبورات رشد کردن.

من بجات بودم با توجه به وضعت خوب شهد و گرده اون دو تا شاخون رو برا بچه گیری استفاده میکردم.از یکی از ملکه ها هم برا خود کندوی اصلی استفاده میکردم با یتیم کردن کندو یکی دو روز قبل به دنیا اومدن شاخون.
کندویی که این قدر برا شاخون زدن فعالیت داره قطعا برگه باف خوبی هم هست. مطمئن هستم الان سه تا برگه بده بدی به کلونیت و بین قاب ها بزاتری تا یه هفته دیگه برات میبافن

بازم برات ارزوی موفقیت دارم

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

ممنون آقا مصطفی
والا راستش رو بخواهید خیلی خوب داشت پیش میرفت، منم به جای یکی ، سه تا شاخون نگه داشتم. ولی بی توجهی کار دستم داد، حواسم نبود و یکی از شاخونها رو ندیدم . یه روز رفتم سر کندو و دیدم بچه داده و نصف جمعیت رفته. بالاخره به اجبار کندو رو نگه داشتم تا ملکه ها دراومدند. الان دوتا کندو دارم که ملکه جدید داره ولی هنوز هیچ کدوم تخم نذاشتند. خیلی حالم گرفته شد. تصویر هوا هم این چند روزه دوباره ریخته به هم و بادهای شدید میاد. ملکه هایی هم که سفارش داده بودم هنوز آماده نشده. امیدوارم که زودتر اوضاعم رو به راه بشه تصویر
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان

امیدوارم حال همگی خوب باشه و تا اینجا سال عسلی خوبی داشته باشید تصویر

بالاخره بعد از کلی انتظار و بعد از این هوای بی سابقه ی بهار امسال ملکه ها رو هفته پیش از آقای جباری گرفتم. ولی به دلیل مشکلات جوی و هوا و آماده نشدن ملکه تلقیح مصنوعی تا الان دیگه نتونستم صبر کنم و به ناچار همون تلقیح طبیعی رو گرفتم و مصنوعی رو کنسل کردم. راستش خیلی حالم گرفته شد ولی ناچار بودم که این کارو بکنم. کلا امسال خیلی خراب کاری کردم. یه کندوی نه قاب کامل و درست و حسابی رو هم به طور 100% از دست دادم. تصویر. دیگه نمیشد صبر کنم چون ملکه نداشتم و یکی از کندوهایی که برای ملکه اصلاح شده آماده میکردم هم ملکش مرد و دیگه زنبورا شاخون نزدند که نزدند تصویر
کسی میدونه علت این پدیده مسخره چی میتونه باشه؟ به آقای جباری هم که گفتم، گفتند که تا حالا چنین چیزی ندیده . به هر حال ملکه رو به کندو معرفی کردم. بعد از سیزده ساعت از قفس در اومد و زنبورا استقبال بسیار گرمی ازش کردند به حدی که نوک یکی از بالهاش رو جویدند و رنگ پشت کمرش هم کاملا پاک کردند تصویر

به هر حال بعد از اون، چهار پنج روز طول کشید تا اولین تخمش رو بذاره. البته الان هم با گذشت هشت روز هنوز به اون سطح تخم ریزی مطلوب نرسیده. ولی امیدوارم بتونه امسال تا هوا بد نشده جمعیت رو بالا ببره.
بازم از وضعیتش باخبرتون میکنم.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان تصویر
امروز که از کندو بازدید کردم دیدم نوزادها تک و توک به دنیا اومدند و روی قابها حرکت میکنند. وضعیت تخم ریزی ملکه هم در حد ضعیف مونده . نمیدونم شاید به دلیل پایین بودن جمعیت هست که الان تخم زیاد نمیذاره. به هر حال امروز بعد از گذشت بیست و یک روز از شروع تخم ریزی، ملکه روی قاب سوم مشغول تخم گذاری هست و فعلا کاری به بقیه قابها نداشته. ولی موضوعی که یه خورده جالب نیست، بینظمی در تخم گذاری و نشون دادن علائم همخونی در وضعیت و شکل تخم گذاری ملکه هست. به هر حال امیدوارم اگه همخونی هم باشه حداقل کاراییش خوب باشه. ولی هنوز هم برای اظهار نظر قطعی زوده و باید بذارم جمعیت غالب کندو از این ملکه بشه تا بتونم راجع بهش درست نظر بدم. امیدوارم که همه چیز خوب پیش بره. تصویر
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام
امروز به کندو سرزدم. الان دیگه جمعیت غالب کندو از همین ملکه جدید شده. یه خورده آرومتر از نژاد قبلیه که داشتم. پروازش هم از اون بهتره، ولی نه در حد کاملا راضی کننده. ولی در کل تا اینجا فعالیت کارگرها کمی بهتر از اون قبلی هست. اما از تخم ریزی ملکه راضی نیستم و تعداد تخمهایی که میذاره کمه و با سرعت کمی هم این کارو میکنه. در ضمن موم بافی کندو هم خیلی خیلی ضعیفه تا حدی که میشه بهش نمره صفر رو داد. نمیدونم از چی میتونه باشه. راستی کسی راجع به علت موم بافی ضعیف و پرواز کم اطلاعاتی داره یا نه؟ اگه کسی هست لطفا کمک کنه.

متشکر تصویر
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

اوه !!!!
دوست عزیز وقت کردی بزار زنبورات یه نفسی بکشن
اینجوری که من خوندم فک کنم 24 ساعته درب کندو رو برمیداری زنبورها رو چک می کنی
فک کنم ملکه هم ازت ترسیده که تخم نمیزارهتصویر
تمام این مشکلاتی که گفتی فقط از ملکه نیست
همیشه در نحوه تخم گذاری و افزایش جمعیت چندین عامل موثرند مثل : جمعیت ، دما ، رطوبت ، شهد ، گرده ، طول روز ، نژاد و ...
شما شرایط دیگه رو مهیا کن انقدم به ملکه ات گیر نده
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

apis نوشته شده:اوه !!!!
دوست عزیز وقت کردی بزار زنبورات یه نفسی بکشن
اینجوری که من خوندم فک کنم 24 ساعته درب کندو رو برمیداری زنبورها رو چک می کنی
فک کنم ملکه هم ازت ترسیده که تخم نمیزارهتصویر
تمام این مشکلاتی که گفتی فقط از ملکه نیست
همیشه در نحوه تخم گذاری و افزایش جمعیت چندین عامل موثرند مثل : جمعیت ، دما ، رطوبت ، شهد ، گرده ، طول روز ، نژاد و ...
شما شرایط دیگه رو مهیا کن انقدم به ملکه ات گیر نده
نژاد و جمعیت خودش به ملکه ربط داره درضمن شهد گل دست طبیعته طول روز هم دست خداست میمونه رطوبت اونم باز مال طبیعته . موم بافی ضعیف رو شنیده بودم که یکی از معایب کارنیکا هستش البته با اصلاح نژاد این معایب رو حل کرده اند اگه جمعیت ضعیفه و کندو تازه داره روبه راه میشه بهتره برا ش تخمی که زنبورهاش در حال بیرون امدنه بدی تا تقویت بشه البته به کندو بی مورد نگاه کردن هم خالی از اشکال نیست
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

ممنون از دوستان. باشه دیگه سراغش نمیرم. ولی اون قبلیه رو که خیلی بیشتر میپاییدم ولی دمش گرم خیلی مرد بود که با اون سرعت جمعیت رو بالا میبرد. در مدت کوتاهی به طبق رسید و هرچی موم میدادی بهش کم نمیاورد. نه از موم بافی و نه از تخم گذاری. ایرادش این بود که نژادش خالص نبود و توش رگه های نیش زن هم در میامد. آخه اول کار اصلاحی بود که روی این زنبور انجام میشد. اگه یکی دیگه از همون گیرم بیاد خیلی باحاله
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

دوستان سلام
برای اون دسته از عزیزانی که مایل هستند وضعیت کارکرد ملکه کارنیکا رو بدونند بگم که: . . . آقا، یک کلام ختم کلام، من که تا الان راضی نیستم. تصویر نژاد قبلیم خیلی خیلی بهتر بود.
برای یه زنبوردار دست آخر چیزی که از زحمت یک سالش باقی میمونه، جمعیت کندوشه و محصول عسل. من که امسال رو بیخیال شدم. فکر کنم همون به گزینی توی رنبورستان خیلی بهتر جواب بده. تصویر

با همه اینا اگه بازم تغییر وضعیتی دیدم خبر میدم.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hamed_gwd نوشته شده:دوستان سلام
برای اون دسته از عزیزانی که مایل هستند وضعیت کارکرد ملکه کارنیکا رو بدونند بگم که: . . . آقا، یک کلام ختم کلام، من که تا الان راضی نیستم. تصویر نژاد قبلیم خیلی خیلی بهتر بود.
برای یه زنبوردار دست آخر چیزی که از زحمت یک سالش باقی میمونه، جمعیت کندوشه و محصول عسل. من که امسال رو بیخیال شدم. فکر کنم همون به گزینی توی رنبورستان خیلی بهتر جواب بده. تصویر

با همه اینا اگه بازم تغییر وضعیتی دیدم خبر میدم.

سلام
عجله نکن و یه مدت به ملکه فرصت بده تا خصوصیات خوبش رو هم نشون بده . ملکه کارنیولان تو پاییز و تابستون تخمریزی کمی داره .
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان
فرا رسیدن عید فطر مبارک. امیدوارم حال همگی خوب باشه و تا اینجای کار محصول خوبی داشته باشید.

تا امروز دقیقا سیزده ماه از نگهداری ملکه کارنیکا میگذره و میخواستم نظر کلی رو راجع به اون بگم. اول این رو بگم که من یه ملکه تلقیح شده به روش طبیعی رو خریداری کرده بودم.
این ملکه از نظر رشد جمعیت در آخر اسفند و اوایل بهار نسبتا خوب عمل میکنه و میزان نیش زنی اون خیلی پایینه. البته توی فصل شهد که دیگه نمیشه از نیش زنبور در امان بود ، ولی به نسبت کمتره. از نظر شهدآوری و عسل باید بگم کارکرد نسبتا خوبی داره مخصوصا برای جمع آوری عسل بهاره خیلی مناسبه به شرطی که جمعیتش خوب باشه. بچه دهی نداره و این یه فاکتور خوبه. نکته دیگه وضعیت نظم و انظباط زنبور و کارکرد منظم اون هست که متاسفانه من در این مورد اصلا از اون راضی نیستم. نه تخم گذاری، نه جمع کردن و انبار کردن گرده و نه شهد، دارای الگوی منظم و خاصی نیست و هر جا که شد قرارش میده. یعنی موقع برداشت عسل شده ولی سراغ کندو که میری میبینی لارو و تخم و گرده و عسل و همه چیزو باهم قاطی کرده و عملا نمیشه روش حساب کرد. وقتی هم که قابها رو توی طبق میذاری خیلی رفتار عجیبی نشون میدند، یعنی خیلی به خودشون دردسر میدند میرند توی طبق عسل رو از قاب بالایی بار میکنند میارند میریزند توی حجره های قابهای پایین و اصلا انگار با طبق نمیتونند کار کنند. هر کار کردم که بتونم قابهای عسل خالص بگیرم نشد. یعنی یه گند کاری به تمام معنا و به عبارتی گاو نه من شیری. در ضمن دفاع از کندو هم خیلی جالب نیست و در مقابل غارت از خودشون ضعف نشون میدند.
به نظر من نظم کار زنبور خیلی مهمه چون در صورتی که این خصلت رو نداشته باشه آخر کار هیچ چیز قابل توجهی نداره.

در کل من به تمام خصوصیاتش و باتوجه به این بینظمی که دارم میبینم به این ملکه از 100 نمره 65 رو میدم.
امیدوارم دوستان بتونند با بهگزینی در زنبورستان خود بازده رو بالا ببرند.

امیدوارم موفق باشید تصویر
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

تصویر

من هم نژاد ایرانی دارم هم کارنیکا جفتگیری طبیعی هم کارنیکا تلقیح شده... این تصویر از نژاد ایرانی از یکی از کلنیهای منه اول اردیبهشت تو کندوی 10 قابی 9 تا و نصفی تخم ریزی داشت.1 بچه 4 قابی داد تا 20 قاب تخت هم شد امسال تا حالا 9 قاب حدود 20 کیلو هم عسل داد...
نژاد کارنیکا تخم ریزی رو از مرکز قاب شروع میکنه و شروع به حرکت به اطراف میکنه دور قاب بفاصله 3 تا 4 سانت رو اصلا تخم نمیگذاره .. جای تخم.. گرده ..شهد کاملا از هم جداست..
امسال در کل زنبورها خیلی ارام بودن ولی کارنیکا از نژاد ایرانی ارامتره همچنین مدیریت ملکه کارنیکا در کلنی بهتر از نژادهای دیگره.... الان که 6 مرداد ماه و طبقه های کندوهاشون رو حذف کردم ملکه کارنیکا از 10 قاب کندو روی 8 تا 9 قاب با قدرت تخمریزی داره..ذخیره شهد گرده و شهدشان بهتر و منظم تر از ایرانیهاست..
به نظر من حالا حالاها جا داره در مورد نژاد ایرانی و کارنیکا قطعا نظر داد...
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
sali
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گرگان
تشکر کرده: 11 دفعه
تماس:

پست توسط sali »

[quote="Kismar"]تصویر

سلام و وقت بخیر
چقدر خوبه که ملکه های شما انقدر خوب دارن تخمریزی میکنن
من 30 تا کندو دارم , امسال از مرکبات و گلهای کوهستان مجموعا 30 کیلو عسل برداشت کردم , تو شمال وضعیت گل و شهد بسیار بد بود , در حال حاضر ذخیره گرده کندو ها به صفر رسیده و هر کندو 3 قاب تخم و لارو و شفیره داره , البته الان تو مزرعه پنبه هستن و شهد خیلی خوبی جمع کردند , در حال حاضر منتظرم که گل های آفتابگردان گل کنند تا رنبور ها بتونن کمبود گرده رو جبران کنن ... این روزها علاوه بر شهدی که میارن , موقع غروب آقتاب به هر کندو یه لیوان شربت 2-1 میدم ...
به نظر شما تخمریزی ضعیف کندو های من بخاطر چیه؟
ملکه ها جوان هستند , شهد طبیعت این روزها خوبه , شربت هم میدم , ممکنه به خاطر کمبود گرده تخمریزی رو کم کرده باشن؟ به نظر شما تو شربتی که میدم مولتی ویتامین اضافه کنم وضعیت بهتر میشه؟
[B][I]sali[/I][/B]
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

منحنی تخم ریزی در یک کلنی شکل سینوسی داره از اواخر بهمن شروع میشه ...در اردیبهشت ماه یه اوج خودش میرسه و با شروع جریان شهد شروع به نزول میکنه.و در مهر ماه به حداقل خودش میرسه...تو این موقع از سال برای یک کلنی گرده بسیار مهمتر از شهده...تغذیه رو در حد روزی کمتر از 1 لیوان با ویتامین ادامه بدید ..ضمنا تمام قابهای خالی سفید رو از کندو خارج و بجای انها از قابهایی استفاده کنید که لااقل زنبور چند نوبت در انها تخم ریزی کرده باشه در شهریور ماه تک تک کندو ها را بازدید کنید و در صورت نیاز نیازمندی انها رو به قاب گرده شهد قاب برای تخم ریزی دارو و غیره تامین کنید..
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان