یک اتفاق عجیب و غریب؟((ورود بچه كندو به كندوي ديگه))

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ilyasr
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

یک اتفاق عجیب و غریب؟((ورود بچه كندو به كندوي ديگه))

پست توسط ilyasr »

یکی از کندوهام دو قاب معمولی زنبور داره که دوتا پوکه هم گذاشتم که ملکه تخم کنه
امروز اتفاقی از جلوی کندو رد میشودم که دیدم یه عالمه زنبور دور کندو دور میزدن باخودم گفتم این کندو که این همه زنبور نداره چی شده؟
بعد 5 دقیقه رنبورا رفتن توی کندو رفتم توی کندو رو نگاه کردم دیدم زنبورها شدن 3 قاب پر ؟
بنظر شما چی اتفاقی افتاده ؟ این زنبورها از کجا اومدن؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: یک اتفاق عجیب و غریب؟

پست توسط mellifera »

با سلام احتمال خيلي زياد بچه كندو وارد كندو شده.يك بار يكي از دوستان كه تو تهران هستن باهام تماس گرفتن و گفتن يه بچه كندو داشتن كه بعد از مدتي يه بچه كندو هم وارد كندو شده و الان دو تا ملكه دارن مسالمت اميز با هم تخمريزي ميكنن.شما ببينين كندوتون دو تا ملكه داره يا نه.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: یک اتفاق عجیب و غریب؟((ورود بچه كندو به كندوي ديگه))

پست توسط ehsanklop »

سلام
این اتفاق گاهی پیش میاد . بچه وارد کندوی بدون ملکه میشه و جمعیت بالا میره . ولی من ندیدم که به کندوی دارای ملکه وارد بشن . احتمال دیگه اینه که تعدادی زنبور پروازی از کندوی دیگه گم شدن و وارد این کندو شدن . به خصوص اگه کندو کنار زنبورستان مستقر شده باشه (به عنوان اولین کندو تو ردیف کندوها )
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

یک اتفاق که واقعا متعجبم کرد اینه که یک کندوم ملکشو از دی ماه از دست داده بود ونر زا هم شده بود تخم رروز هم دادم شاخون نزد دیروز که باز دید کردم یک ملکه داخل کندو بود وتخم ریزی هم داشت فکر کردم شاید ملکه کندوهای مجاور باشدو چند کندو اطرافشو باز دید کردم همه ملکه داشتن علت چی میتونه باشه
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز شما کاملا دفت کنید شاید یکی از کندوها بچه داده باشه لذا ملکه جدید تولید شده باشه اگه از زنبورستان خودتان مطمئن هستید شاید از اطراف شما زنبورهای پروازی دیگه ای وارد گندو شما شده در تابستان امسال بیش از ده بچه زنبور وارد کندوهای من شده البته وارد کندوهای ضعیف میشدند که در آن زمان بچه مصنوعی بودند فقط من موندم که چگونه وارد کندوهای قوی نمیشدند من بعد از بازدید ملکه اضافه را جدا میکردم شاید سوال شود این همه بچه زنبور از کجا میامدند .
این بچه زنبورها از کندوچه دوستم آقای یگانه چون در کندوچه کوچک بودند بعد از تخم ریز شدن ملکه بخاطر کمبود جا وارد کندوهای ضعیف میشدند با اینکه ملکه هم داشتند حتی دو
بچه همزمان وارد کندو ضعیف میشدند فقط موندم چگونه این کندوها را تشخیص میدادند که ضعیف هستندو
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

با سلام
از زنبورستان خود مطمئن هستم که بچه نداده چون زوده ولی در 100متری من یک نفر دیگه زبوراشو گذاشته شاید به این خاطر باشد وحدس شما درست است مقداری هم جمعیتش زیادشده
نمایه کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط ghasedack »

برخی مواقع هم به دلیل شرایط نامساعد مانند کمبود موادغذایی و همچنین ضعیف بودن کندو و نامناسب بودن شرایط داخلی کندو زنبورها به همراه ملکه اقدام به ترک کندو میکنن دراین مواقع معمولا به کندوهای دیگر و یا زنبورستانهای مجاور هجوم میبرند با هجوم آنها به هرکندویی با مقاومت از طرف کندوی مقابل روبرو میشن در صورتی که کندوی مقابل قوی باشه اجازه ورود نمیده اما اگر ضعیف باشه و تعدادی زنبور به آنجا وارد شدند یه دفعه کل زنبورها وارد کندو میشن. در مواقعی هم معادلات زنبورهای مهاجم به هم میخوره و کل زنبورها یه دفعه به کندوی قوی هجوم میبرند که نتیجه آن تلفات شدید به دو گروه بخصوص گروه مهاجم هست.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام گاهی اوقات در زمستان چنین پدیده ای رخ می دهد در اثر کاهش ذخیره غذایی درکندو کندویی وارد کندویی دیگه می شود چنین حالتی برای بنده هم پیش آمد در چند سال قبل طوری که زنبورهای دوکلنی وارد دوکندوی مجاور شدند که البته سریعا ملکه وارد شده به کندوی مجاور پیدا کردم وبه کلنی خودشان انتقال دادم عوامل مختلفی باعث بروز چنین حالتی می شودکه عبارتنداز:
1) سرمای شدید .
2)کم شدن تغذیه کندو در زمستان.
3)رطوبتی بودن کندو و کپک زدن وقارچ زدن قابهای بدون زنبوردرکندو
4)شکاف ومنفذداشتن کندو
5)جمعیت کم زنبورها
نمایه کاربر
13490
محل اقامت: تربت جام
تشکر کرده: 76 دفعه
تماس:

پست توسط 13490 »

yasna نوشته شده:یک اتفاق که واقعا متعجبم کرد اینه که یک کندوم ملکشو از دی ماه از دست داده بود ونر زا هم شده بود تخم رروز هم دادم شاخون نزد دیروز که باز دید کردم یک ملکه داخل کندو بود وتخم ریزی هم داشت فکر کردم شاید ملکه کندوهای مجاور باشدو چند کندو اطرافشو باز دید کردم همه ملکه داشتن علت چی میتونه باشه

سلام احتمالا کندوت بچه داده و ملکه باکره بین کادر ها پنهان شده وندیدینش حالا که جفت خورده و اون سرعت قبلی شو نداره تخممریزی هم که داره سر و کلش پیدا شده
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان