طبقه دادن به کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

قفل شده قفل شده
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

طبقه دادن به کندو

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان عزیز

من کندوهام بدلیل اینکه در گیلان امسال زمستان نداشتیم از اواسط دیماه تخم ریزی را شروع کردند و جمعیت خوبی هم دارن. بدلیل اینکه از ابتدای فروردین بمدت دو هفته عازم زیارت خانه خدا هستم. فرصت رسیدگی به کندوهام را ندارم و می ترسم که بدلیل جمعیت زیاد با کمبود جا روبرو بشن. یکی از آشنایان پیشنهاد داد که یه طبق بزار و قابها را همه را بالا انتقال بده و در زیر جمعینت 5 قاب با دیواره بزار که اگه کمبود جا داشتن بیان و برگه را ببافن و نیازشون را برطرف کنن. میخواستم نظر شما را در این مورد بدانم. ممنون میشم جواب بدین.ضمنا من پوکه اضافی هم ندارم.

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: طبقه دادن به کندو

پست توسط jamshid »

سلام
با توجه به زمستان معتدل در امسال کلا ملکه ها تخم ریزی را قطع نکردند تا فروردی فرصت باقیست شما قبل از تشرف به خانه خدا زنبورها را بازدید کنید اگه مشکل جا داشتند میتوانید طبق اضافه کنید نیاز نیست که قابها را به طبق انتقال دهید و آرامش کندو را برهم بزنید فقط کافیست دو تا سه قاب از کندو را برداشته ورق موم بجایش بدهید سه قاب از پایین را در طبق گذاشتیم دو ورق موم هم بین قابها در طبق بگذارید البته باید مواظب باشید که کلنی شما ذخیره کافی داشته باشد چون مصرف عسل بشدت بالا میره.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنون از پاسخ شما و عذر خواهی از شاید سوال ابتدائی بنده

اینکه فرمودید بازدید کنید اگه مشکل جا داشتند میشه دقیق تر توضیح بفرمائید که چطور متوجه این مطلب شوم. چون اخیرا که یه نگاه مختصری داشتم دیدم که روی اولین قاب کناری به میزان نصف قاب عسل پولک دار بود و روی نیم دیگه زنبورها داشتند عسل یا می گذاشتند یا بر می داشتند که دقیقا نمی دانم ولی تعداد زیادی زنبور روی خانه های پولک نشده فعالیت می کردند.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
منظور از جا اینه که مثلا کلنی شما بیش از پنج قاب تخم سربسته داشته باشه البته بعید بنظر میرسه اگه اینگونه بود بفکر طبق باشید وگرنه تا فروردین احتمالا مشکلی نیست شما باید قبل از اعزام بررسی کنید چون فعلا زود هست بستگی به شرایط آب و هوای آینده دارد فعلا که هوا چندان مساعد نیست
نمایه کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط ghasedack »

با آقا جمشید موافقم انتقال قابها به طبق در حد چند مورد در صورتی که کندو ده قاب هست ایراد ندارد و در غیر ان جایز نیست در ضمن اگر طبق را بهمراه چند پوکه روی کندو قرار بدهید البته در صورتی که هوا سرد نیست اکثر مواقع زنبورها بعد از مدتی اگر نیاز به جا داشته باشند به طبق میروند.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

دوستان ببخشید من امروز بدلیل اینکه هوا مساعد شده بود ( حدود 20 درجه) تصمیم به بازدید از کندوی قوی ام گرفتم. این را بگم که صبح زود دما 7 درجه بود و من ساعت 7 صبح که کندو را نگاه کردم هیچ زنبوری جلوی در نبود. در کندو هم حدود 2 سانت باز بود. رفتم سر کار و وقتی ساعت 1 ضهر برگشتم خانه که کندو را بازدبد کنم چشتان روز بد نبینه یهو ترسیدم چون تعداد خیلی زیادی زنبور جلوی درب ورودی کندو بودند انگار صف بسته بودند. تعدادشان خیلی بود اول گفتم نکنه میخوان بچه بدن. ولی بعد دیدم که تو پای تعداد زبادی از آنها گرده هست. خلاصه سرتون را درد نیارم درب کشویی را تا آخر باز کردم و بعد از 5 دقیقه کندو را بازدبد کردم. یه قاب عسل از کناره برداشتم ( قبلا هم این تصمیم را داشتم چون کندوم از پائیز عسل توش زیاد مونده بود) و قاب مجاور را به کنار آوردم و دو تا برگه در دو طرفش گذاشتم. البته یکی از قابها بدلیل اینکه طول تخته بالائی ان کوتاه بود از لبه جدا شد و باعث عصبانیت زنبورها شد که سه تا نیش هم من را زدند.

حالا قرض از مزاحمت و ذکر موارد فوق اینه که من واقعا می ترسم چون تعداد زنبورهای کندو خیلی زیاده و به جرات می گم که روی هر ده تا قاب زنبور بود. البته چون زنبورها عصبانی شده بودند و حمله می کردند نتونستم قابهای وسطی را بازدید کنم ببینم میزان شفیرش چقدره.

حالا با این شرایط بفرمائید که آیا اگه از اول فروردین تا چهاردهم فروردنی نباشم که بهشون سر بزنم ایا امکان داره که بچه بدن و مثل پارسال باعث ناراحتی من بشن؟ شما می گید من چکار کنم

ضمنا در بازدید از کندو تو این موقع ایا عصبانیت زنبورها و حمل کردنشون طبیعی یا من اعتماد به نفس لازم برای بازدید را ندارم( ناچار شدم دستکش آشپزخانه را تو دستم کنم تا بتوانم کارم را تمام کنم).
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام به نظر من بهترین راه اینه که بچه بگیرین اگه تو کندو زنبور نر وجود داره بچه بگیرین تا دیگه بچه طبیعی ندن و شما رو ناراحت نکنن اگه فکر میکنید الان زوده نظر من اینه که طبق بزنید و هر وقت رنبورای نر رو تو کندو دیدید اون موقع بچه بگیرید.منم خودم یه کندوی 10 قاب دارم میخوام همین کار رو بکنم
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

rata نوشته شده:دوستان ببخشید من امروز بدلیل اینکه هوا مساعد شده بود ( حدود 20 درجه) تصمیم به بازدید از کندوی قوی ام گرفتم. این را بگم که صبح زود دما 7 درجه بود و من ساعت 7 صبح که کندو را نگاه کردم هیچ زنبوری جلوی در نبود. در کندو هم حدود 2 سانت باز بود. رفتم سر کار و وقتی ساعت 1 ضهر برگشتم خانه که کندو را بازدبد کنم چشتان روز بد نبینه یهو ترسیدم چون تعداد خیلی زیادی زنبور جلوی درب ورودی کندو بودند انگار صف بسته بودند. تعدادشان خیلی بود اول گفتم نکنه میخوان بچه بدن. ولی بعد دیدم که تو پای تعداد زبادی از آنها گرده هست. خلاصه سرتون را درد نیارم درب کشویی را تا آخر باز کردم و بعد از 5 دقیقه کندو را بازدبد کردم. یه قاب عسل از کناره برداشتم ( قبلا هم این تصمیم را داشتم چون کندوم از پائیز عسل توش زیاد مونده بود) و قاب مجاور را به کنار آوردم و دو تا برگه در دو طرفش گذاشتم. البته یکی از قابها بدلیل اینکه طول تخته بالائی ان کوتاه بود از لبه جدا شد و باعث عصبانیت زنبورها شد که سه تا نیش هم من را زدند.

حالا قرض از مزاحمت و ذکر موارد فوق اینه که من واقعا می ترسم چون تعداد زنبورهای کندو خیلی زیاده و به جرات می گم که روی هر ده تا قاب زنبور بود. البته چون زنبورها عصبانی شده بودند و حمله می کردند نتونستم قابهای وسطی را بازدید کنم ببینم میزان شفیرش چقدره.

حالا با این شرایط بفرمائید که آیا اگه از اول فروردین تا چهاردهم فروردنی نباشم که بهشون سر بزنم ایا امکان داره که بچه بدن و مثل پارسال باعث ناراحتی من بشن؟ شما می گید من چکار کنم

ضمنا در بازدید از کندو تو این موقع ایا عصبانیت زنبورها و حمل کردنشون طبیعی یا من اعتماد به نفس لازم برای بازدید را ندارم( ناچار شدم دستکش آشپزخانه را تو دستم کنم تا بتوانم کارم را تمام کنم).

سلام
من یه کندوی 10 قاب دارم . امروز نگاهش میکردم ظاهرا داشت به فکر بچه دادن میافتاد . حالا یا تو هفته اینده طبق اضافه اش میکنم یا بچه میگیرم . ولی اگه شد تو این یکی دو روزه چند تا عکس ازش میگیرم میزارم تو سایت . زنبوری که بخاد بچه بده از حدود یک ماه قبلش یه سری علایمی نشون میده . اینطوری نیست که یه دفعه بچه بده . با این شرحی که از کندو و درجه حرارت گفتین فکر نمیکنم قصد بچه بیرون کردن داشته باشن .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

دوستان ممنونم از راهنمائی شما

یه مورد آخر زا هم مرحمت کنید جواب بدید که خیالم راحت بشه . آنم اینه که آیا شما هم وقتی کندو را بازدید می کنید وسط کار زنبورها عصبانی میشن و به شما حمله می کنن. در یه همچین مواقعی اگه وسط یه کار ضروری هم باشین که نتوانین بازدید را خاتمه بدید چکار می کنید.؟
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام . من ديروز از تعدادي از كندوهام بازديد كردم و به سه تا از اون ها طبق دادم . چند تا از زنبورهاي من خيلي نيش زن هستن . ديروز يكي از كندو ها به قصد كشت حمله ميكرد. اگر توري و دستكش نباشه فكر كنم از يه كندو 200 تايي نيش بخورم . اگر جمعيت كندو زياد باشه خوي تهاجمي شون خيلي بيشتره . تنها راه فكر كنم تعويض نژاد ملكه هستش . زماني هم كه كار ضروري دارم سراغ كندوها نميرم . تصویرتصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

rata نوشته شده:دوستان ممنونم از راهنمائی شما

یه مورد آخر زا هم مرحمت کنید جواب بدید که خیالم راحت بشه . آنم اینه که آیا شما هم وقتی کندو را بازدید می کنید وسط کار زنبورها عصبانی میشن و به شما حمله می کنن. در یه همچین مواقعی اگه وسط یه کار ضروری هم باشین که نتوانین بازدید را خاتمه بدید چکار می کنید.؟

سلام
تو هر زنبورستان چه 2 کندو باشن چه 2000 کندو همیشه کندوهایی که خیلی قوی ترن خیلی هم نیش زن تر میشن . پدرم میگن این بخاطر غرورشون هست . زنبورها معمولا تو فصلی که تخمریزی رو تازه شروع میکنن اصلا تمایلی ندارن زنبوردار از کندو بازدید کنه (البته ما تمایل داریم ) . دلیلش اینه که دمای کندو رو به زحمت به 35 درجه رسوندن و شما با بازدیدتون کار اونا رو خراب میکنین .
بهترین کار اینه که حتما از دودی استفاده کنین . دود دادن باعث میشه زنبورها برن سراغ عسل و کمتر حمله کنن . با صبر و حوصله کار کنین . میتونین 5 قاب اول رو بازدید کنین و اگه زنبورها خیلی عصبی بودن درب کندو رو ببندین و چند ساعت بعد یا فردای اون روز دوباره بیاین و بقیه قابها رو بازدید کنین .
موقع بازدید یه طبق همراهتون ببرین و قاب اول رو که بازدید کردین تو طبق بزارین . اینجوری تو کندو فضا بیشتر میشه و کار بازدید راحت تر .

و اینکه تو این فصل همه زنبورستانها کم و بیش همینجوری ان . نیش و نوش همیشه با هم بوده
نمایه کاربر
ghasedack
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط ghasedack »

دوستان برای بازدید کندو بهتره هوا نه سرد باشه و نه خیلی گرم. بهتره از دودی استفاده کنید در حال حاضر چون دمای هوا خیلی متغیره و شبها هم خیلی سرده این تهاجمی بودن زنبورها طبیعیه ... در حین بازدید بهتره از قابهای کناری که معمولاً خالی هستن شروع کنید و با آرامی و بدور از تکانهای شدید قابها را در بیارید تا به زنبور ها شوک وارد نشده و تحریک نشن.

موفق باشید
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید شاید مطرح کردن این موضوع جاش اینجا نباشه ولی میخواستم بپرسم چرا توصیه شده که از دستکش آشپزخانه استفاده نشه و حتما دستکش چرمی باشه؟ آیا شما از دستکش آشپزخانه استفاده نمی کنید؟
نمایه کاربر
hamed
تماس:

پست توسط hamed »

سلام من سال اول از دستکش آشپزخونه استفاده میکردم که معایب زیر رو داشت:
1-دستم خیلی عرق میکرد جوری که بعد از 20 دقیقه بازدید دستکش پر آب میشد.
2-نیش زنبور ازش رد میشد
3-خیلی زود پاره میشد و مجبور بودم دستکش نو بخرم
4-گاهی اوقات قابا از دستم سر میخورد و نگه داشتنشون برام سخت بود
اما الان 3 ساله که دستکش نخی ذخیم خریدم که هیچ کدوم از معایب بالا رو نداره
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

آقا حامد ممنون از پاسخ شما آیا منظور شما از دستکش نخی ضخیم همان دستکش ایمنی هست که در ابزار فروشی ها میفروشند؟
نمایه کاربر
hamed
تماس:

پست توسط hamed »

من از اتحادیه خریدم تو هیچ ابزار فروشی ندیدم اونا که شما میفرمایید کارایی نداره از لونا هم استفاده کردم
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

با سلام
دستکشهای نخی تو ابزارفروشی ها هم میشه پیدا کرد ، برای من که خیلی خوبهتصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

منم دیروز از یکی از ابزارفروشی ها دستکش خوبی پیدا کردم که لایه درونی دستکش نخی و لایه بیرونی آن لاستیکی بود و جالب اینکه وقتی با تیغ موکت بری لایه بیرونی را خط می زنی پاره نمی شه و کیپ دست هم هست. هنوز استفاده نکردم ولی به نظرم خیلی خوب میاد.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

دوستان بعد از سپری کردن هوائی مطبوع و دلپذیر در شمال(شهر رشت) بمدت چند روز هوا سرد شده است و تا سه روز دیگر هم ادامه دارد. در این وضعیت چه بر سر کندوهام که دارای تخم و لارو بودند می آید . و من چه نکاتی را باید انجام دهم.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

جناب عطایی پور کندوهای من توی تالش هست که معمولاً نسبت به رشت سردتره. چون وضعیت سرد شدن هوا از قبل مشخص بود من روز یکشنبه خمیر شیرین دادم و ضمن تنگ کردن دریچه پرواز، مقداری پارچه و روزنامه هم روی کندوهام اضافه کردم. قابل به ذکره که من توی تالش هنوز دیواره (موم تازه) به زنبورهام نداده ام و فقط پوکه استفاده میکنم.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

جناب امینی ممنونم

خوشبختانه من هم روز قبل از سرما خمیر شیرین داده بودم
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

من دیروز برای یکی از کندوهام طبق دادم البته به شکلی که قبلا مطرح کرده بودم (به توصیه یکی از دوستان که زنبوردار با تجربه ای است ) طبق دادم و تمام قابها را به طبق انتقال دادم و در کندوی پائین تعداد 8 قاب برگه موم گذاشتم . این توصیه را دوستم برای این گفته بود چون مدت دو هفته در فروردین ماه منزل نیستم.

آیا کسی در این مورد تجربه ای داره؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
امروز تو یکی از کندوها که 13 قاب هست ملکه رو تو طبقه بالا دیدم . اومده بود بالا رو قاب اخر . هر 3 قاب بالا رو خوب نگاه کردم توشون تخم روز نبود فقط جای خالی تخمهایی که متولد شده یا درحال تولد بودن وجود داشت .
اینم بگم پایین هر 10 تاش تخم هست و اطراف تخمها هم گرده و عسل . حالا به نظر شما با توجه به اینکه تا فصل شهد مونده هنوز با ملکه چیکار کنم ؟ ایا این کارش طبیعیه ؟ به نظرتون ملکه رو باید با قابی که روش بود پایین میبردم ؟
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

سلام به همه دوستان
گاهی اوقات ملکه به علت کمبود جای تخم ریزی وارد طبق میشه و اونجا هم تخم ریزی میکنه
البته تخم ریزی ملکه توی طبق همیشه همراه با مشکلاتی هست
در مورد شما دوست عزیز بهتره فعلا کاری به کار ملکه نداشته باشی
و می تونم توصیه کنم که حتی اجازه بدی ملکه توی طبق( یا بدنه ) تخم ریزی کنه چون اینجوری جمعیت چراگر برای عسل جنگل به اندازه کافی خواهی داشت و همینطور جمعیت خوب برای این کندو در آینده نزدیک بوجود میاد
البته دیگه نمیشه از طبق عسلی برداشت کرد بنابراین باید روی طبق ، طبق دیگه ای اضافه بشه
20 اسفند وقتی وضعیتی مشابه شما دوست عزیز داشتم تصمیم گرفتم بچه بکشم
الان اون کندو 15 قاب داره
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ارومیه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط goudarzi »

قابل تذکر در مورد افزایش کندو با برداشتن شان از یک کندو به کندوی تازه؛ اینکه: در این فصل یعنی فروردین به علت تغییرات شدید و ناگهانی هوایی و دمایی نباید ریسک کنید.
من 2 سال پیش این کار رو تو فروردین ماه انجام دادم البته کندوم شاخون هم داشت و از بخت بد من زد یه 10 روز هوا بارنگی شد و افت دما داشت من هم ندونستم و بنا به اینکه در هوای سرد نباید در کندورو باز کنم :1- چند تا از کندوم به علت گرسنگی و بی ملکه گی مردن2-چند تا ملکه ام باکره موندنن و جفت گیری نکردن و خلاصه شکست عجیبی در این کارم داشتم. و کلا جمعیتمو از دست دادام.
مهندس گودرزی
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

ehsanklop نوشته شده:سلام
امروز تو یکی از کندوها که 13 قاب هست ملکه رو تو طبقه بالا دیدم . اومده بود بالا رو قاب اخر . هر 3 قاب بالا رو خوب نگاه کردم توشون تخم روز نبود فقط جای خالی تخمهایی که متولد شده یا درحال تولد بودن وجود داشت .
اینم بگم پایین هر 10 تاش تخم هست و اطراف تخمها هم گرده و عسل . حالا به نظر شما با توجه به اینکه تا فصل شهد مونده هنوز با ملکه چیکار کنم ؟ ایا این کارش طبیعیه ؟ به نظرتون ملکه رو باید با قابی که روش بود پایین میبردم ؟

احسان جان با توجه به نرسیدن فصل شهد بهترین کار اینه که یا بچه بگیری یا اینکه نیاز به بچه گرفتن نداری تخم های سر بسته رو به کندوهای ضعیفتر بدی چون یه قاب تخم تو این فصل برا کندوهای ضعیف دقیقا نقش دوپینگ رو داره و سرعت رشد رو چندین برابر میکنه.ازین کندوی قوی میتونی به سرعت تخم بگیری با پوکه ها و برگه هایی که بهش میدی و برای بچه گیری و تقویت ضعیف تر ها استفاده کنی :) تصویر

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

سرزمین وحی رفتی مارو فراموش نکنی
من و دوستان فراموش نکنی
من یهماه قبل اونجا بودمتصویر
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

hamed نوشته شده:من از اتحادیه خریدم تو هیچ ابزار فروشی ندیدم اونا که شما میفرمایید کارایی نداره از لونا هم استفاده کردم

اگه یه عکس بزارید ممنون میشم
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

لباس كارزنبورداري[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
لباس كار زنبورداري به طور معمولبايد به صورت تكه تكه و يا دو تكه باشد.در انتخاب نوع پارچه و رنگ لباس كار بايد دقت كافي به عمل ايد.چون زنبورهاي مهاجم از پارچه هاي مشكي و تيره رنگ و پشمي خوششان نمي ايد و به شخصي كه لباسهاي تيره رنگ و پشمي پوشيده باشد حمله كرده و حتي اجازه كار در زنبورستان را به او نميدهند.بنابر اين براي لباس كار بهتر است پارچه هاي كتاني يا پنبه اي با رنگهاي روشن مانند سفيد،ابي و طوسي روشن استفاده شود.بعضي از زنبوردارها از لباس كار دو تكه استفاده ميكنند و برخي ديگر كلاه توري را با لباس كار به صورت يك تكه دوختهو سر استينها و كمر بلوزرا كش ميدوزند،ولي شلوار را جداكانه دوخته و كمر و پايين شلوار را كش مي اندازند.
[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
دستكش زنبورداري
[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
دستكش،پوششي براي محافظت دست زنبوردار از ورود زنبور مهاجم و نيش زدن است و معمولا از چرم،لاستيك و يا پارچه تهيه ميشود.استفاده از دستكش لاستيكي مانند بنايي(نوع استادكار)و يا نوع چرمي نازك ان مناسبتر و راحتر است.زنبوردارهاي مجرب به تناسب طولاني شدن مدت زنبورداري از دستكش استفاده نمي كنند.به زنبوردارهاي مبتدي توصيه ميشود كه در ابتداي شروع كار زنبورداري حتما از دستكش با استين پارچه اي استفاده كنند.
[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
ساعد بند زنبورداري
[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
معمولا استين پيراهن و بلوز شخص زنبوردار در موقع كار به بالا كشيده و بين مچ دستكش و استين او فاصله ايجاد ميشود.در اين حالت زنبورهاي مهاجم از ان ناخيه وارد استين زنبوردار شده و او را نيش ميزنند و در نتيجه زنبوردار از ادامه كار خسته و عصباني ميشود.از اين رو توصيه ميشود كه يك جفت ساعد بند از نوع پارچه هاي روشن و پنبه اي يا كتاني تهيه كرده و دو سر انتهاي استين را با كش گره زده يا با كش دوخته شود.در موقع پوشيدن دستكش ساعد بند،را بر روي دستكش و ساعد هاي خود بپوشانيد تا خطر باز شدن روزنه و ورود زنبورعسل به داخل استين جلوگيري شود.
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »