بازدید از کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
halal
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: رشت
تماس:

بازدید از کندو

پست توسط halal »

با سلام خدمت دوستان عزیز در اسفند ماه کسی از کندوها بازدید کرده و چند قاب شفیره دارند در کل اوضاع چطور است؟ کندوهای خودم از یک قاب تا 3 قاب شفیره دارند

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

Re: بازدید از کندو

پست توسط rata »

کندوهای من هم در همین وضعیت هستند. ضمنا دوست عزیز از اینکه محل سکونت شما رشت هست و در واقع همشهری هستیم خوشحال شدم. ضمنا کنجکاوم که بدانم که زنبوهای شما کجا مستقر هستند؟
نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام من تو زمستون کندوهام شهریار اطراف تهران بودن حدود 50 درصد از کندوهام به دلبل نامعلومی از بین رفتن اما اونا که موندن وضعشون خیلی خوبه بالای 5 قابن و اکثر قابا شفیره داره من آخرای بهمن که هوا خوب بود یه نگاهی انداختم ملکه یه مقدار تخم ریزی داشت
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

با سلام خدمت دوستان
بنده هم به کندو هام خیلی وقته سر می زنم و اگه بخواهیم حاشیه قاب ها که عسل توش ذخیره هست رو جزو قاب شفیره محسوب نکنیم حدود 7 قاب کامل شفیره و لارو وجود داره
در ضمن به پیشنهاد بعضی از دوستان از کندو هام مصنوعی هم کشیدم
در کل اوضاع در طی این 4 الی 5 روز گذشته خیلی بهتر شده
تصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید آیا زنبورهای شما هم توی این موقع از سال ناآرام هستند. راستش تجربه زنبورداری من به یک سال هم نمی رسه و در فروردین ماه سال جاری یک کندو خریدم و تجربه من کارکردن با همین کندوست. در فروردین ماه ( 15 فروردین) که با این کندو کار می کردم کندو خیلی ارام بود و اصلا اذیت نمی کرد. بعدش بدلیل بی تجربگی کندو بچه داد و از دستم رفت و با شاخون های همان کندو یه ملکه دیگه بدنیا آمد و الان کندوم جمعیت قویی هم داره ولی موقع بازدید تعدادی زنبور حالت تهاجمی می گیرن . بطور مثال امروز به انها شربت دادم و برای این کار وقتی نزدیک کندو شدم یه زنبور همش دور سرم می چرخید و حالت تهاجمی داشت ولی من چون دستکش و کلاه داشتم کارم را انجام دادم

حالا دچار وسواس شدم که نکنه زنبورهای من از مدل نیش زن شدن. راستی آن یکی کندو هم همین وضعیت را دارن . چون من کندوها را تو حیاط خانه نگهداری می کنم نگرانی ام از اینه که نکنه اهل خانه میرن حیاط بهشون حمله کنن.

لطفا راهنمائی کنید. ضمنا من درکندو را بدون دود کمی باز کردم. و دیروز هم به کندو طبق داده بودم. ( نمی دانم شاید بخاطر آن باشه. ضمنا هوا ابری و خیلی گرم بود و باد مختصری هم داشت
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام برای بازدید بهتره اول از دریچه پرواز یه دود مختصر با زنبورا بدین و بعد چند لحظه در کندو رو بردارید اما نگران زنبورا نباشید اگه زنبورا ذخیره غذایی کمی داشته باشن یا هوا هی سرد و گرم بشه یه حورده تهاجمی میشن من فکر کنم اگه چند روزی هوا خوب بشه و گلها باز کنن و زنبورا مشغول گرده و شهد بشن دیگه خیلی به شما حمله نمیکنن
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنون از پاسخ شما . یه سئوال دیگه هم ذهن من را به خودش مشغول کرده و آن اینه که زنبورهائی که از خارج وارد کندو میشن و یا در آن لحظه دود دادن در داخل کندو نبوده اند چی. برای آرام کردن آنها باید چکار کنیم؟
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

به طور کلی دود دادن باعث میشه تا زنبور ها به طور غریزی به سمت حجره های عسل برن و از عسل این حجره ها مصرف کنن
که مصرف عسل و سنگین شدن زنبور باعث میشه زنبور میل کمتری به بلند شدن از روی قاب ها داشته باشه
در مورد زنبور هایی که از بیرون وارد کندو میشن چون همراه خودشون شهد و گرده و یا آب میارن معمولا خواه ناخواه این موضوع اتفاق می افته

اما در مورد نیش زدن زنبور های شما چند احتمال وجود داره که بهتره خوب بررسی کنید :
1 - جفت گیری ملکه جدید با یک نژاد که خصلت تهاجمی در آن وجود داشته
2 - آلودگی کندو به نوعی آفت یا بیماری ( مثل کنه ، شپش ، لوک ، نوزما و ... )
3 - باز نگه داشتن کندو به مدت طولانی
4 - زمان باز کردن درب کندو ( مثلا در هنگام غروب و یا صبح زود زنبور ها حالت تهاجمی بیشتری از خودشون نشون می دن )
5 - تحریک شدن زنبور ها بوسیله ضربات
6 - آلوده بودن لباس مورد استفاده
و ....
در هر صورت هر کدام از این موارد یک احتمال هستند که باید توسط یک زنبوردار خوب مورد بررسی قرار بگیرند .تصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام . كندوهاي من وضعيت جمعيتش به غير از سه كندو خوبه حتي يكي از كندوها 21 اسفند بچه داد (به لطف كلزا كه نزديك محل ما هستش). به هفت كندو هم طبق دادم .كندوهاي من بي نهايت نيش زن هستن .قبلا وقتي درب كندو رو باز ميكردم حمله ميكردن.ديروز كه رفتم سراغشون هنوز به كندوها نرسيده بودم دور مو پر كردن .خدارو شكر كه زودتر كلاه توري پوشيده بودم . تصویر
نمایه کاربر
halal
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: رشت
تماس:

پست توسط halal »

rata نوشته شده:کندوهای من هم در همین وضعیت هستند. ضمنا دوست عزیز از اینکه محل سکونت شما رشت هست و در واقع همشهری هستیم خوشحال شدم. ضمنا کنجکاوم که بدانم که زنبوهای شما کجا مستقر هستند؟
زنبورهای من میدان گیل بودند که انتقال دادم شرق گیلان منزل پدری رحیم آباد من هنوز شربت نمیدم و از خمیر استفاده میکنم چون شبها سرد است احتمال سرما خوردن تخمها میرود ولی با توجه به وضعیت هوا از هفته آینده شربت را همرا مولتی ویتامین شروع میکنمضمنا دوست دارم با شما آشنا شم .تصویر
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

halal نوشته شده:
rata نوشته شده:کندوهای من هم در همین وضعیت هستند. ضمنا دوست عزیز از اینکه محل سکونت شما رشت هست و در واقع همشهری هستیم خوشحال شدم. ضمنا کنجکاوم که بدانم که زنبوهای شما کجا مستقر هستند؟
زنبورهای من میدان گیل بودند که انتقال دادم شرق گیلان منزل پدری رحیم آباد من هنوز شربت نمیدم و از خمیر استفاده میکنم چون شبها سرد است احتمال سرما خوردن تخمها میرود ولی با توجه به وضعیت هوا از هفته آینده شربت را همرا مولتی ویتامین شروع میکنمضمنا دوست دارم با شما آشنا شم .تصویر

در حال حاضر از برودت هوا کاسته شده، حتماً جهت تحریک ملکه به تخم گذاری باید از شربت استفاده کرد. به نظر من تو شمال برای استفاده از شربت الان دیر هم شده
Yours sincerely
taleshalmashoney

موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان