جعبه آزمایشی پرورش ملکه و تولید ژل انبوه(سیستم دو ملکه)

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

به نظر شما این طرح میتواند موفقیت نسبی خود را کسب کند؟

پايان نظرسنجي در جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۲, ۱۱:۲۰ ق.ظ

بله
5
63%
ممکن است
3
38%
خیر
0
بدون راي
امکان ندارد
0
بدون راي

مجموع رای گیری: 8
نمایه کاربر
khatibi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

جعبه آزمایشی پرورش ملکه و تولید ژل انبوه(سیستم دو ملکه)

پست توسط khatibi »

سلام دوستان
مدتی بود که دنبال طراحی و ساخت یه جعبه مخصوص با کاربری خاص بودم که بالاخره موفق شدم به اتمام برسونم(البته تقریبا ، چون هنوز یه خورده کار داره)
این یک کندوی 25 کادری (10-5-10) هستش که به صورت 2 ملکه ای طراحی شده، یعنی 2 کندوی 10 کادر که از وسط به هم متصل هستند و بین آنها مانع ملکه وجود دارد، بگونه ای که هیچ یک از ملکه ها امکان ورود به لایه وسط رو ندارند.

روش کار
روش کار به این صورته که ما 2 کادر پر از تخم و لارو یا شفیره رو تو وسط قرار میدیم و 3 کادر دیگه رو به صورت 3 لایه و در هر لایه 20 عدد سلول پیوند خورده(جمعا 120 سلول ملکه)و به صورت یکی در میان در بین کادرهای شفیره قرار میدیم.
ملکه ها از هر دو طرف کندو تخم ریزی میکنند و زنبورهای پرستار (جوجه زنبور) با جمعیت خیلی زیاد بر سر این سلول های ملکه هجوم میارن و باعث میشه که بتونیم ملکه ها را در سطح وسیع و البته با کیفیت بالا تولید کنیم و یا اگه بخواهیم تولید ژل کنیم میتونیم سلول ها رو بیشتر کرده و این مراحل رو هر 4 روز یکبار تکرار کنیم (همانطور که میدانید بیشترین میزان ژل در 3/5 تا 4 روزگی موجود است)، این در حالیست که ما این کار رو حداقل میتونیم 2 ماه انجام بدیم و اگه زرنگ باشیم و بتونیم هر چهار روز مراحل رو انجام بدیم میتونه درآمدی به مراتب راحتتر و بیشتر از عسل داشته باشیم.

مزایای طرحتصویر
از آنجایی که در تولید ژل یا ملکه با دستگاه جنتر نیاز شدید به زنبورهای پرستار داریم، وجود 2 کندوی متصل به هم میتواند کاملا خیال ما را از نظر جمعیت زنبور های پرستار راحت کند.
فقط ما باید بتونیم در کل دوره غذاهای ضروری مثل گرده رو برای کندو تامین کنیم(با کوچ به موقع یا مکمل گرده در صورت نیاز).

مشکلات فعلی طرح تصویر
_ مشکلات ظاهری اینکه جابجا کردن این جعبه ها و یا باز و بسته کردن این جعبه واقعا مشکله.
_ ولی مشکل اصلی اینکه آیا دو ملکه میتوانند در کنار هم باشند؟ آیا تخم ریزی میکنند؟ آیا ممکن است به علت بوی ملکه دیگر یکی از کلنی ها از کندو خارج شود(کوچ کند)؟تصویر
_ مشکل دیگه ای که وجود داره اینکه ما در هر دوره در یک کندو به 120+ سلول به صورت همزمان نیاز داریم که در حال حاضر تهیه این تعداد سلول کمی مشکله، چون هر دستگاه جنتر چیزی حدود 30 سلول ظرفیت داره.

حال ما میتونیم از چند تا جنتر استفاده کنیم که البته به غیر از هزینه زیاد خرید، کنترل اونها کار بس دشوار و وقتگیریست.
یا میتونیم از این دستگاه جنتر که ظرفیتی بالای 600 سلول را دارند استفاده کنیم که اون هم خوشبختانه یا بدبختانه او ایران وجود نداره.
و اما روش بهد که به کمک راهنمایی های آقای امین جهانی کندجلی مدیریت کل سایت تونستم انجام بدم، اینکه یه شان پلاستیکی خریدم و اونها رو یکی در میان سوراخ کردم و روش یه مانع ملکه چسبوندم و اونو به یه دستگاه جنتر با ظرفیت 860+ تبدیل کردم.تصویر
البته سعی میکنم طی چند روز آینده عکس ها و مراحل ساخ رو براتون آپلود کنم.

خلاصه همونطور که تو موضوع هم بهش اشاره کردم این جعبه فعلا در مراحا آزمایش قرار داده ولی از تحقیقات اولیه انجام شده موتوان تا 80% به موفقیت این طرح امیدوار بود.
در ادامه سعی میکنم همه رو از نتیجه مطلع کنم
پیوست ها
۲۰۱۲۱۲۱۸(۰۰۷).jpg
نمای داخلی
نمای داخلی
محل نصب مانع
محل نصب مانع
نمای داخل کندو
نمای داخل کندو
نمای کلی کندو
نمای کلی کندو
آخرین ويرايش توسط 2 on khatibi, ويرايش شده در 0.

نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

Re: جعبه آزمایشی پرورش ملکه و تولید ژل انبوه(سیستم دو ملکه)

پست توسط turkmansahra »

به شما بخاطر همتتون تبريك ميگم و آرزوي موفقيت براتون دارم. تصویرتصویر
نمایه کاربر
khatibi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط khatibi »

تصویر
پیوست ها
بعد از نصب مانع ملکه
بعد از نصب مانع ملکه
۲۰۱۲۱۲۱۹.jpg
نمایه کاربر
khatibi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط khatibi »

این هم عکس دستگاه جنتر دست ساز که ظرفیت 860 تایی داره
البته هنوز مانع ملکه روش رو نچسبوندم.تصویر
پیوست ها
Untitled.png
در حال سوراخکاری
در حال سوراخکاری
بعداز کامل شدن سوراخ ها
بعداز کامل شدن سوراخ ها
پایه های تخم از جلو
پایه های تخم از جلو
پایه های تخم از پشت
پایه های تخم از پشت
نمایه کاربر
mohammadfath
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

افرین حسین اقا .فکر وشیوهای خوبی دارید من هم چنین کندویی ساختم امسال می خواهم استفاده کنم ولی اختلاف من با شما در این است که من فقط از یک ملکه استفاده می کنم و از کندویی که طبقه می خورد وبه 20 تا 27 قاب می رسد استفاده می کنم.مشکلات ودردسر ان کمتر است در ضمن هیچ کاری غیر ممکن نیست اگر هم بشود بعدها شما از تجربیات خود به نحو احسن می توانید استفاده کنید.موفق باشید.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام واقعا عالي.اين مدل رو به دوستان پيشنهاد داده بودم شما هم كه گل كاشتين و تصويرش رو هم گذاشتين.فقط تكميل شده اين دستگاه رو بزارين تو همين قسمت عالي ميشه.تشكر.
نمایه کاربر
halal
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: رشت
تماس:

پست توسط halal »

khatibi نوشته شده:سلام دوستان
مدتی بود که دنبال طراحی و ساخت یه جعبه مخصوص با کاربری خاص بودم که بالاخره موفق شدم به اتمام برسونم(البته تقریبا ، چون هنوز یه خورده کار داره)
این یک کندوی 25 کادری (10-5-10) هستش که به صورت 2 ملکه ای طراحی شده، یعنی 2 کندوی 10 کادر که از وسط به هم متصل هستند و بین آنها مانع ملکه وجود دارد، بگونه ای که هیچ یک از ملکه ها امکان ورود به لایه وسط رو ندارند.

روش کار
روش کار به این صورته که ما 2 کادر پر از تخم و لارو یا شفیره رو تو وسط قرار میدیم و 3 کادر دیگه رو به صورت 3 لایه و در هر لایه 20 عدد سلول پیوند خورده(جمعا 120 سلول ملکه)و به صورت یکی در میان در بین کادرهای شفیره قرار میدیم.
ملکه ها از هر دو طرف کندو تخم ریزی میکنند و زنبورهای پرستار (جوجه زنبور) با جمعیت خیلی زیاد بر سر این سلول های ملکه هجوم میارن و باعث میشه که بتونیم ملکه ها را در سطح وسیع و البته با کیفیت بالا تولید کنیم و یا اگه بخواهیم تولید ژل کنیم میتونیم سلول ها رو بیشتر کرده و این مراحل رو هر 4 روز یکبار تکرار کنیم (همانطور که میدانید بیشترین میزان ژل در 3/5 تا 4 روزگی موجود است)، این در حالیست که ما این کار رو حداقل میتونیم 2 ماه انجام بدیم و اگه زرنگ باشیم و بتونیم هر چهار روز مراحل رو انجام بدیم میتونه درآمدی به مراتب راحتتر و بیشتر از عسل داشته باشیم.

مزایای طرحتصویر
از آنجایی که در تولید ژل یا ملکه با دستگاه جنتر نیاز شدید به زنبورهای پرستار داریم، وجود 2 کندوی متصل به هم میتواند کاملا خیال ما را از نظر جمعیت زنبور های پرستار راحت کند.
فقط ما باید بتونیم در کل دوره غذاهای ضروری مثل گرده رو برای کندو تامین کنیم(با کوچ به موقع یا مکمل گرده در صورت نیاز).

مشکلات فعلی طرح تصویر
_ مشکلات ظاهری اینکه جابجا کردن این جعبه ها و یا باز و بسته کردن این جعبه واقعا مشکله.
_ ولی مشکل اصلی اینکه آیا دو ملکه میتوانند در کنار هم باشند؟ آیا تخم ریزی میکنند؟ آیا ممکن است به علت بوی ملکه دیگر یکی از کلنی ها از کندو خارج شود(کوچ کند)؟تصویر
_ مشکل دیگه ای که وجود داره اینکه ما در هر دوره در یک کندو به 120+ سلول به صورت همزمان نیاز داریم که در حال حاضر تهیه این تعداد سلول کمی مشکله، چون هر دستگاه جنتر چیزی حدود 30 سلول ظرفیت داره.

حال ما میتونیم از چند تا جنتر استفاده کنیم که البته به غیر از هزینه زیاد خرید، کنترل اونها کار بس دشوار و وقتگیریست.
یا میتونیم از این دستگاه جنتر که ظرفیتی بالای 600 سلول را دارند استفاده کنیم که اون هم خوشبختانه یا بدبختانه او ایران وجود نداره.
و اما روش بهد که به کمک راهنمایی های آقای امین جهانی کندجلی مدیریت کل سایت تونستم انجام بدم، اینکه یه شان پلاستیکی خریدم و اونها رو یکی در میان سوراخ کردم و روش یه مانع ملکه چسبوندم و اونو به یه دستگاه جنتر با ظرفیت 860+ تبدیل کردم.تصویر
البته سعی میکنم طی چند روز آینده عکس ها و مراحل ساخ رو براتون آپلود کنم.

خلاصه همونطور که تو موضوع هم بهش اشاره کردم این جعبه فعلا در مراحا آزمایش قرار داده ولی از تحقیقات اولیه انجام شده موتوان تا 80% به موفقیت این طرح امیدوار بود.
در ادامه سعی میکنم همه رو از نتیجه مطلع کنم
با سلام من آشنایی دارم که تکثیر ملکه انجام میده که سلول شاخون رو خودش دست ساز با موم درست میکنه و روی قاب می چسباند و پس از کامل شده شاخون ها را در قفس قرار میدهد و در هر کندو 40 تا 50ملکه نگهداری میکند و تک تک به پرورش ملکه معرفی میکند.
نمایه کاربر
froutan1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرمانشاه
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط froutan1 »

با سلام
این طرح قبلا کار شده .
من تویه یک سایت دیدم و این چنین کندوهای را برای فروش گذاشته بود.
اگر بتونم دوباره سایت را پیدا کنم آدرس راقرار میدم تا از تصاویر و نوشته هاش استفاده کنید.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

یه توضیحاتی در مورد نگهداری ژل رویال میخوام . تو چه دما و رطوبتی تا چند روز میمونه؟
نمایه کاربر
khatibi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط khatibi »

ebraahimiyan نوشته شده:یه توضیحاتی در مورد نگهداری ژل رویال میخوام . تو چه دما و رطوبتی تا چند روز میمونه؟

روش اصولی نگهداری ژل فقط و فقط انجماد هست

در( 5- ) درجه تا 12 ماه
و ( 17-) درجه تا 24 ماه

البته دیدم دوستانی رو که ژل رو تو محفظه در بسته تو خود کندو نگهداری مینند اما خیلی سخته (باید به صورت 100% هواگیری بشه)و مدت کوتاهی سالم میمونه
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

khatibi نوشته شده:
ebraahimiyan نوشته شده:یه توضیحاتی در مورد نگهداری ژل رویال میخوام . تو چه دما و رطوبتی تا چند روز میمونه؟

در( 5- ) درجه تا 12 ماه
و ( 17-) درجه تا 24 ماه

البته دیدم دوستانی رو که ژل رو تو محفظه در بسته تو خود کندو نگهداری مینند اما خیلی سخته (باید به صورت 100% هواگیری بشه)و مدت کوتاهی سالم میمونه

در انجماد هوا نفوذ کنه مشکلی نداره؟
بعد از فرضا 15 ماه انجماد یخش باز شد چقدر میشه نگهش داشت.
اصلا برای استفاده روزمره تکثیر ملکه و غیره تو چه دمایی باید نگه داشت و چند روز میمونه؟؟
میزان دما و رطوبت داخل کندو چقدره که اونجا نگهداری می کنند؟
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

ebraahimiyan نوشته شده:
khatibi نوشته شده:

در( 5- ) درجه تا 12 ماه
و ( 17-) درجه تا 24 ماه

در انجماد هوا نفوذ کنه مشکلی نداره؟
بعد از فرضا 15 ماه انجماد یخش باز شد چقدر میشه نگهش داشت.
اصلا برای استفاده روزمره تکثیر ملکه و غیره تو چه دمایی باید نگه داشت و چند روز میمونه؟؟
میزان دما و رطوبت داخل کندو چقدره که اونجا نگهداری می کنند؟

تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

تصویر
نمایه کاربر
khatibi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط khatibi »

تصویر تصویر تصویر
عالی بود

خودم فکر نمیکردم تا این حد ازش جواب بگیرم.
حدودا 50 تا شاخون تو دو مرحله ازش گرفتم (هر دوره 30 تا).البته خودم تعداد کم گذاشتم تا بهترین کیفیت رو بگیرم و همینطور هم شد طول ملکه های جفت رفتم نزدیک به دو بند انگشت شده و از اوایل اردیبهشت تا الان میانگین 8 قاب کامل شدن.
تقریبا 240 تا هم از این سلول های کریستالی داشتم که همه پر از ژل هستن و وزن تقریبی هر کدوم به 0.35 تا 0.4 گرم میرسه.

البته اینو بگم که فقط تا اواسط خرداد باهاش کار کردم و بعد یکی از ملکه ها رو با دو کادر جدا کردم و کندو تبدیل شد به یه کلنی کامل با جمعیت پروازی فوق العاده.
در ضمن نزدیک 40 کیلو عسل ازش برداشت کردم و تقریبا 15 کیلو دیگه هم تو کندو هست.

ببخشید سرتونو درد آوردم ولی چون قول داده بودم خواستم شما رو هم در جریان قرار بدم.
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط reza288 »

khatibi نوشته شده:تصویر تصویر تصویر
عالی بود

خودم فکر نمیکردم تا این حد ازش جواب بگیرم.
حدودا 50 تا شاخون تو دو مرحله ازش گرفتم (هر دوره 30 تا).البته خودم تعداد کم گذاشتم تا بهترین کیفیت رو بگیرم و همینطور هم شد طول ملکه های جفت رفتم نزدیک به دو بند انگشت شده و از اوایل اردیبهشت تا الان میانگین 8 قاب کامل شدن.
تقریبا 240 تا هم از این سلول های کریستالی داشتم که همه پر از ژل هستن و وزن تقریبی هر کدوم به 0.35 تا 0.4 گرم میرسه.

البته اینو بگم که فقط تا اواسط خرداد باهاش کار کردم و بعد یکی از ملکه ها رو با دو کادر جدا کردم و کندو تبدیل شد به یه کلنی کامل با جمعیت پروازی فوق العاده.
در ضمن نزدیک 40 کیلو عسل ازش برداشت کردم و تقریبا 15 کیلو دیگه هم تو کندو هست.

ببخشید سرتونو درد آوردم ولی چون قول داده بودم خواستم شما رو هم در جریان قرار بدم.
============================================================
طول ملکه های جفت رفتم نزدیک به دو بند انگشت شده
می شه یه عکس از این ملکه ها بزاری؟
حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

نمایه کاربر
ATFI
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: لاهیجان
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط ATFI »

سلام
احسنت و آفرین
من دنبال یه طرح عمدی ولی با بازدید از پهلو بودم طرح شما جالب تره
انشالله موفق میشی
ضمنا چون تازه کارم یه خواهشی دارم
با توجه به تحصیلات مکاترونیک من (مکانیک الکترونیک) خوشحال میشم تا مارو قابل دونسته و نیاز های این صنعت تو نوآوری و مهندسی معکوس محصولات خارجی رو برام ایمیل کنید تا انشالله خدمت کوچکی هم ما به این صنعت بکنیم
با تشکر تصویر
دلم به مستحبی خوش است که پاسخش واجب است
السلام علیک یا بقیه الله
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

khatibi نوشته شده:این هم عکس دستگاه جنتر دست ساز که ظرفیت 860 تایی داره
البته هنوز مانع ملکه روش رو نچسبوندم.تصویر

سالم
ضمن تشکر از زحماتجناب عالی .......شما متونید 3 تا دستگاه جنتر استاندارد روی یک قاب نصب کنید که حدود 300 فنجانک در اختیار شما میگذاره...
تازه این کار شما و این پیشنهاد من فقط برای تولید ملکه کاربرد داره نه تولید ژله.......
برای تولید ژل رویال بهتره پیوندها با سوزن پپیوند روی تیرک انجام بشه

تصویر

تولید ملکه های درشت و بسیار با کیفیت
...........................................................................................................................................................................

تصویر

تولید صنعتی ژل رویال با استفاده پیوند مستقیم در فنجانک

تصویر
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

ATFI نوشته شده:سلام
احسنت و آفرین
من دنبال یه طرح عمدی ولی با بازدید از پهلو بودم طرح شما جالب تره
انشالله موفق میشی
ضمنا چون تازه کارم یه خواهشی دارم
با توجه به تحصیلات مکاترونیک من (مکانیک الکترونیک) خوشحال میشم تا مارو قابل دونسته و نیاز های این صنعت تو نوآوری و مهندسی معکوس محصولات خارجی رو برام ایمیل کنید تا انشالله خدمت کوچکی هم ما به این صنعت بکنیم
با تشکر تصویر

شما که مکاترونیک خوندی خوشحال می شم به این تاپیک نگاه کنی و نظر بدی. البته برای ساختش. می خوام بدونم اون عکس دستگاهای که گذاشتم دقیقا چطور کار می کنن و چطور می شه ساخت. اگه راهنمای کنی ممنون می شم.
مبارزه با کنه به روش الکتریکی
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
as147896
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: استان مرکزی-شهرستان ساوه
تماس:

پست توسط as147896 »

باسلام وخسته نباشید خدمت تمامی دوستانی که نظراشونو دادن.واقعاًعالی بود همین که یک نفر پیدا میشه و وقت خودشو میذاره وبدون هیچ چشم داشتی تجربیاتشو در اختیار دیگران میذاره جای بسی امیدواری هستش.ممنون از دوست عزیزمون.امیدوارم نتایج بعدی این طرحتونو برای دوستان به نمایش بذارید.
تصویر
نمایه کاربر
sadeghdr65m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان مازندران . شهرستان سوادکوه
تماس:

پست توسط sadeghdr65m »

با سلام
خدمت جناب آقای خطیبی و تشکر بابت در دسترس قراردادن تجربیاتتون .الان 2 سال از شروع این پروژه شما میگذره.تو این دوسال که شما این کار رو انجام دادین با چالش خواصی در این زمینه مواجه نشدید.چون اگه خدا بخواد امثال برای تولید ژل می خوام از این روشتون استفاده کنم .به نظرم از روش طبق دارش بهتره. راستی دوتا ملکه توکندو باعث نشد که یکیشون کوچ کنه . راستی با قسمت وسطش چرا از ایزیلاتور استفاده نکردین . فکر کنم راحتر باشه ها . بازم تشکر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان