نشستن بچه زنبور بر روي كندوي مادري

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

نشستن بچه زنبور بر روي كندوي مادري

پست توسط turkmansahra »

با سلام و تبريك سال نو خدمت همه دوستان و به اميد اينكه سالي همراه با سلامتي و بركت باشه . چند روز پيش يكي از كندو ها بچه داد بعد از اينكه چند دقيقه بر روي كندو پرواز كردن دوباره روي همون كندو نشستن . چند دقيقه اي رفتم بررسي شون كنم . زنبورا آروم مي رفتن داخل كندو . يه لحظه ديدم ملكه هم رفت داخل كندو و قضيه تموم شد . ديروز كه هوا خوب بود دوباره همون كندو بچه داد و رفتن يه جا ديگه نشستن . رفتم تا ملكه رو بردارم تا برگردن ولي هرچه گشتم ملكه نبود . رفتم داخل كندو رو بررسي كردم .چندتا شاخون بود به اضافه يه شاخون درباز . گشتم ديدم ملكه باكره بود .شاخون ها رو خراب كردم و زنبورهايي هم كه در اومده بودن بعنوان بچه، بعد از چند ساعت برگشتن تو كندو . حالا ميخوام بدونم علت اينكه بدون ملكه بچه دادن چي ميتونه باشه ؟ البته بايد بگم اين كندو قبلا پيش بچه داده بود .تصویرتصویر

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: نشستن بچه زنبور بر روي كندوي مادري

پست توسط mellifera »

turkmansahra نوشته شده:با سلام و تبريك سال نو خدمت همه دوستان و به اميد اينكه سالي همراه با سلامتي و بركت باشه . چند روز پيش يكي از كندو ها بچه داد بعد از اينكه چند دقيقه بر روي كندو پرواز كردن دوباره روي همون كندو نشستن . چند دقيقه اي رفتم بررسي شون كنم . زنبورا آروم مي رفتن داخل كندو . يه لحظه ديدم ملكه هم رفت داخل كندو و قضيه تموم شد . ديروز كه هوا خوب بود دوباره همون كندو بچه داد و رفتن يه جا ديگه نشستن . رفتم تا ملكه رو بردارم تا برگردن ولي هرچه گشتم ملكه نبود . رفتم داخل كندو رو بررسي كردم .چندتا شاخون بود به اضافه يه شاخون درباز . گشتم ديدم ملكه باكره بود .شاخون ها رو خراب كردم و زنبورهايي هم كه در اومده بودن بعنوان بچه، بعد از چند ساعت برگشتن تو كندو . حالا ميخوام بدونم علت اينكه بدون ملكه بچه دادن چي ميتونه باشه ؟ البته بايد بگم اين كندو قبلا پيش بچه داده بود .تصویرتصویر

با سلام یه کندو میتونه یک پیش بچه بده و چندین پس بچه.احتمالا منطقه مساعد نبوده و برگشتن .احتمال زیاد شما شاخونها رو که خراب کردین ملکه باکره فقط مونده واسه همین ملکه جدیدی به وجود نیومده تا جمعیت جدید رو همراهی کنه واسه همین زنبورا دوباره به کندو برگشتن به سلامتی.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

turkmansahra نوشته شده:با سلام و تبريك سال نو خدمت همه دوستان و به اميد اينكه سالي همراه با سلامتي و بركت باشه . چند روز پيش يكي از كندو ها بچه داد بعد از اينكه چند دقيقه بر روي كندو پرواز كردن دوباره روي همون كندو نشستن . چند دقيقه اي رفتم بررسي شون كنم . زنبورا آروم مي رفتن داخل كندو . يه لحظه ديدم ملكه هم رفت داخل كندو و قضيه تموم شد . ديروز كه هوا خوب بود دوباره همون كندو بچه داد و رفتن يه جا ديگه نشستن . رفتم تا ملكه رو بردارم تا برگردن ولي هرچه گشتم ملكه نبود . رفتم داخل كندو رو بررسي كردم .چندتا شاخون بود به اضافه يه شاخون درباز . گشتم ديدم ملكه باكره بود .شاخون ها رو خراب كردم و زنبورهايي هم كه در اومده بودن بعنوان بچه، بعد از چند ساعت برگشتن تو كندو . حالا ميخوام بدونم علت اينكه بدون ملكه بچه دادن چي ميتونه باشه ؟ البته بايد بگم اين كندو قبلا پيش بچه داده بود .تصویرتصویر

برای من هم بارها اتفاق افتاده..فکر کنم آماده پرواز نبودن ملکه و بیرون نیامدن ملکه از کندو عاملش هست. این گونه بچه ها که معمولاً پس بچه هستند به دلیل اینکه ملکه در پرواز به خارج از کندو اونهارو همراهی نمیکنه، پس از مدتی به کندوی مادر بر می گردند. ساعاتی بعد یا یک یا چند روز بعد پس از اینکه ملکه جدید آماده پرواز شد مجدداً این بچه از کندو خارج می شود.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام درمورد چنین پس بچه هایی که در مدت زمان کوتاهی به کندو برمی گردند می توان گفت که چند تا ملکه باهمدیگر از کندو خارج می شوند که چندین عامل باعث برگشت جمعیت پس بچه به کندوی مادری میگرددگه عبارتنداز:
1)منصرف شدن ملکه ای که دارای ماده فرمون قویتری بوده که بعداز چند دقیقه خوشه زدن بر روی شاخه سایر ملکه های ضعیف توسط آن ملکه از خوشه بیرون انداخته می شود واگر بعد از خوشه زدن بعضی از پیش بچه ها بر روی زمین ومحیط اطراف خوشه دقت شود ملکه های آسیب دیده ای راخواهیم دیدکه قادر به پرواز نیستند.اگر قبل از شکل گیری خوشه چنین ملکه ای که دارای اثر فرمونی قوی تری است به کندو برگردد سایر زنبورها نیز به کندوی مادری برمیگردند.
2)به دلیل نیافتن محل خوبی برای تشکیل خوشه ناگهان تصمیم جمعیت عوض شده واثر فرمونی ملکه به خورده وجمعیت از خوشه زدن منصرف می گردند.
3)شکار شدن ملکه ای که دارای اثر فرمونی بیشتر در جمعیت است توسط پرندگان وحشرات زنبور خوار اغلب اوقات توسط زنبوران گوشتخوار صورت میگیرد.
در چهار سال قبل همچین موردی برایم به وجود آمد مانند صحبت دوستمون یکی از کلنی ها که تولید پیش بچه کرده بود ودارای جمعیت خیلی زیادی بودبعداز چندروز تولید پس بچه کرد وبیرون آمد اما بعد از چند دقیقه وقبل از شکل گیری خوشه دوباره به کندوی مادری برگشت در بین زنبورانی که وارد سوراخ پرواز میشدند در یک لحظه ملکه را مشاهده کردم که وارد کندوشد ودر روز بعد همان پس بچه برروی درخت خوشه زد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان