نگرانی از دیر شدن برای کشیدن بچه مصنوعی

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

نگرانی از دیر شدن برای کشیدن بچه مصنوعی

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان و عرض تبریک بمناسبت سال نو و آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه . بنده در ایام نوروز نایت الزیاره دوستان بودم و به لطف خدا برای دومین بار به خانه خدا مشرف شدم. جای همه خالی بود.

قبل از عزیمت و بخاطر اینکه دو هفته در منزل نبودم به توصیه یکی از آشنایان به دو تا کندوم که توی خانه نگهداری می کنم طبق دادم و تمام قابها را به طبق انتقال دادم و در طبقه پائین (کندوی اصلی) برگه موم دادم.

وقتی از سفر بازگشتم کندوها را بازدید کردم ( البته بخاطر درد کمر به ناچار فعلا طبق را نتوانستم بردارم و قابهای زیری را بازدید کنم) دیدم که در بعضی از قابها زنبورها زنگوله درست کردن و نگرانم از اینکه نکند که من مثل سال قبل دیر متوجه شوم و بچه زنبور از دستم برود.

حالا میخواستم دوستان راهنمائی کنند بفرمایند که چکار کنم از طرفی هم چون در منزل مسکونی کندوهام هستند نگرانی این را دارم که بچه رنیور با خروجش برای همسایه ها ایجاد ترس و استرس نماید. من چند روز یک بار باید کندو را بازدید کنم . البته این را هم بگم که امسال کندوم خیل ناآرام هست و هر وقت برای بازدید میرم کلی زنبور به حالت عصبانی دورم هستند و حتی وقتی وارد اتاق میشم از پشت شیشه همش حالت تهاجمی دارن و خودشان را به شیشه میزنند.

لطفا راهنمائی کنید. ضمنا زنبور نر هم در کندوهام وجود داردند.

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: نگرانی از دیر شدن برای کشیدن بچه مصنوعی

پست توسط fara »

rata نوشته شده:با سلام خدمت دوستان و عرض تبریک بمناسبت سال نو و آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه . بنده در ایام نوروز نایت الزیاره دوستان بودم و به لطف خدا برای دومین بار به خانه خدا مشرف شدم. جای همه خالی بود.

قبل از عزیمت و بخاطر اینکه دو هفته در منزل نبودم به توصیه یکی از آشنایان به دو تا کندوم که توی خانه نگهداری می کنم طبق دادم و تمام قابها را به طبق انتقال دادم و در طبقه پائین (کندوی اصلی) برگه موم دادم.

وقتی از سفر بازگشتم کندوها را بازدید کردم ( البته بخاطر درد کمر به ناچار فعلا طبق را نتوانستم بردارم و قابهای زیری را بازدید کنم) دیدم که در بعضی از قابها زنبورها زنگوله درست کردن و نگرانم از اینکه نکند که من مثل سال قبل دیر متوجه شوم و بچه زنبور از دستم برود.

حالا میخواستم دوستان راهنمائی کنند بفرمایند که چکار کنم از طرفی هم چون در منزل مسکونی کندوهام هستند نگرانی این را دارم که بچه رنیور با خروجش برای همسایه ها ایجاد ترس و استرس نماید. من چند روز یک بار باید کندو را بازدید کنم . البته این را هم بگم که امسال کندوم خیل ناآرام هست و هر وقت برای بازدید میرم کلی زنبور به حالت عصبانی دورم هستند و حتی وقتی وارد اتاق میشم از پشت شیشه همش حالت تهاجمی دارن و خودشان را به شیشه میزنند.

لطفا راهنمائی کنید. ضمنا زنبور نر هم در کندوهام وجود داردند.

با درود زیارتان قبول
قبل از هر هر کار یک بازدید کامل از کندو داشته باشید تا از وضعیت کندو با خبر گردید علایمی که ذکر کردید می تواند نشانه ی بی ملکه بودن کلنی باشد ( عصبانی بودن زنبور ها - تمایل به ساخت شاخون )
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

با سلام خدمت شما دوست عزیز و ممنون از پاسخ شما

از اینکه ملکه داره مطمئن هستم ضمنا جمعیت کندو هم خیلی زیاده و فکر کنم بدلیل شرایط مطلوب در بهار امسال در رشت که بارندگی کم بوده و ضعیت مناسبی برای زنبورها پیش آورده. آیا به نظر شما ساخت زنگوله توی این موقع طبیعی هست یا نه؟

ضمنا با توجه به نگرانی که اعلام کردم هر چند روز یکبار بهتره که کندو را بازدید کنم؟
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام

دوست عزیز اگر منظور شما از زنگوله سلول خالی ملکه هست . (این کار بچه زنبورها هست و مشگلی ندارد. )ولی اگر منظور شما سلول ملکه با شفیره در کنار قاب است و باتوجه به اینکه کندو ملکه دارد و جمعیت ان هم زیاد شده شما باید برای جلوگیری از فرار جمعیت خود یک بچه مصنوعی با استفاده از همان سلول ملکه ای که وجود دارد بگیرید تا جمعیت فرار نکند. و یا اگر نمی خواهید بجه بگیرید باید تمام کندو را بررسی کنید و تمام سلولهای ملکه را خراب کنید و به کندوباز هم طبق اضافه کنید ولی باید مراقب جمعیت باشید تا با زدن سلول ملکه فرار نکند. با توجه به اینکه شما کندو را در منزل نگهداری میکنید. توصیه من به شما این هست که حتما بچه مصنوعی از کندو بگیرید چو ن بهترین زمان میباشد.تصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

بله منظورم زنگوله سلول خالی ملکه هست.

اینکه فرمودید الان بهترین زمان برای گرفتن بچه مصنوعی هست میشه بفرمائید که برای من بهترین حالت کدامه؟ آیا ملکه را توی کندوی مادری بزارم یا اینکه به کندوی بچه انتقال بدم . کدام حالتش خیالم را راحت تر می کند ( از نظر دوباره بچه ندادن کندوی مادری ) چون من تا بعدازظهر در اداره هستم و فرصت سرکشی ندارم.
نمایه کاربر
silvar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: همدان
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط silvar »

با سلام
1.از کندوی مادری 4 قاب زنبور به همراه شاخون بردارید و سپس سه قاب زنبور نیز در ان بتکانید پس از سه روز مجددا کندو را بازدید ( بچه کندو ) و سه تا از درشترین شاخونها را انتخاب و شاخونهای کوچکتر را از بین ببرید.ضمنا شاخونهای موجود در کندوی مادری را نیز به جهت جلوگیری از بچه دادن از بین ببرید.
2. ضمنا برای مطالعه بیشتر به کتاب دکتر شهرستانی مراجعه کنید
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام دوست عزیز
با توجه به اینکه زنبورهای جوان از سر بیکاری زنگوله درست میکنند جای نگرانی از بابت فرار کردن جمعیت نیست. ولی برای پیشگیری از فرارکردن جمعیت شما می توانید نسبت به قدرت جمعیت کندی مادر بچه مصنوعی بگیرید.توصیه من به شما این هست که اگر نژاد زنبورتان خوب هست و از جمعیت بالایی برخوردار هست میتوانید ۲ بچه مصنوعی بگیرید که خیالتان از کندوی مادر راحت شود.بدین صورت که ۳ قاب زنبور با تخم های سر بسته که نزدیک به بیردن امدن هستند و ترجیحا وجودتخم زنبور نر را از کندوی مادر برداشته و مراقب باشید که ملکه در کندوی مادر باشد .لذا قابها رابه کندوی جدید انتقال میدهید. (ولی این را هم مورد توجه قراردهید که باید بچه ای که میگیرید از کندوی مادر فاصله قابل توجهی داشته باشد.اگر کندوی جدید را نزدیک مادر بگذارید تمام زنبور های پروازی به کندوی مادر برمیگردندو جمعیتش ضعیف میشود)تصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام اینجوری که من متوجه شدم کندوس شما 20 قاب پر زنبور داره من اگر به جای شما بودم اینجوری عمل میکردم:
3 تا بچه مصنوعی از کندو میگرفتم که تو هر کدوم 4 قاب میزاشتم اینجوری 3 تا بچه 4 قاب داریم و کندوی مادری 8 قاب داره اما از اونجا که زنبورای پروازی به کندوی مادری بر میگردن 1 قاب خالی به کندوی مادری اضافه میکردم که بشه 9 قاب ملکه رو تو کندوی مادری میزاشتم بمونه تو انتخاب قابهای بچه ها حداقل 1 قاب شفیره در بسته کهنه بر میداشتم تا زود بیرون بیان و کندو رو 4 قاب کامل پر کنن
اینجوری هم بچه گرفتم هم کندوی اصلیم ضیف نشده تازه اگه زمان کافی تا فصل شهد داشته باشم دوباره از کندوی مادری میتونم یه بچه 3 قاب بگیرم البته این بار شاخون از بچه ها میگیرم و بهش معرفی میکنم تا تمام ملکه ها با هم در بیان و شروع به تخم ریزی کنن
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

hamed نوشته شده:سلام اینجوری که من متوجه شدم کندوس شما 20 قاب پر زنبور داره من اگر به جای شما بودم اینجوری عمل میکردم:
3 تا بچه مصنوعی از کندو میگرفتم که تو هر کدوم 4 قاب میزاشتم اینجوری 3 تا بچه 4 قاب داریم و کندوی مادری 8 قاب داره اما از اونجا که زنبورای پروازی به کندوی مادری بر میگردن 1 قاب خالی به کندوی مادری اضافه میکردم که بشه 9 قاب ملکه رو تو کندوی مادری میزاشتم بمونه تو انتخاب قابهای بچه ها حداقل 1 قاب شفیره در بسته کهنه بر میداشتم تا زود بیرون بیان و کندو رو 4 قاب کامل پر کنن
اینجوری هم بچه گرفتم هم کندوی اصلیم ضیف نشده تازه اگه زمان کافی تا فصل شهد داشته باشم دوباره از کندوی مادری میتونم یه بچه 3 قاب بگیرم البته این بار شاخون از بچه ها میگیرم و بهش معرفی میکنم تا تمام ملکه ها با هم در بیان و شروع به تخم ریزی کنن

این روش، روش خیلی خوبیه. من خودم سال قبل به روشی مشابه این روش امتحان کردم و نتیجه خوبی گرفتم.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

با تشکر از راهنمائی دوستان.

من چون با محدودیت فضا برای نگهداری کندوها مواجه هستم زیاد علاقه ای به اضافه کردن کندوها ندارم. به نظر شما اگه بخوام از هر یک از کندوها یه بچه بگیرم آیا امکان داره دوباره به فکر بچه دادن بیفتند؟
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام به نظر من حتما بچه میدن چون جمعیت خوبی دارن و تا پایان فصل پرورش ملکه خیلی مونده
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام
دوست عزیز با توجه به اینکه شما محدودیت مکان داریدو علاقه ای به ازدیاد کندو ندارید. میتوانید یک بچه مصنوعی با جمعیتی بیشتر از کندوی مادر بگیرید(ترجیحا شش قاب).وبعدا به کندوی مادر طبق اضافه کنید.لازمه این کار این هست که مراقب کندوی مادر باشید حداقل هفته ای یک بار کندوی مادر را کامل چک کنید تا جمعیت سلول ملکه نزند و فرار نکند.تصویرتصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان