پس بچه

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پس بچه

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان
سه تا سئوال داشتم که ممنون میشم راهنمائی بفرمائید:

1- من امروز یکی از کندوهام یه بچه داد که پیش بچه بود . توی کتاب آقای شهرستانی نوشته شده که در شرایط استثنائی تا دو روز بعد از خروچ پیش بچه، امکان بیرون آمدن بچه یا بچه های دیگری(پس بچه) وچود دارد. حالا میخواستم بدانم آیا این موضوع خیلی به ندرت اتفاق می افته و خیالم از جانب کندو راحت باشه که دیگه بچه دیگه ای بیرون نمیاد؟

2- سئوال دیگه اینه که کندوئی که قصد تعویض ملکه اش را دارد یعنی وسط شان، شاخون بزنه آیا این کندو هم بچه میده یا اینکه فقط ملکه مادر را میکشن و بعد از آن ملکه جدیدی از شاخون متولد میشه؟

3- تو کتاب آقای شهرستانی نوشته شده که جمعیت پیش بچه بعد از چند هفته ملکه اش را می کشد و تعویض می کند. میخواستم بدانم آیا این موضوع همیشه انچام خواهد شد و یا اینکه در مواردی که ملکه جوان و یک ساله باشه زنبورها این موضوع را تشخیص داده و کاری بهش ندارند؟

yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

Re: پس بچه

پست توسط yasmangola_love »

1- اقای عطایی پس بچه رو من 7 روز بعد پیش بچه هم دیدم. دلیل اصلیشم شرایط جوی بود.اگه بارانی و سرد باشه تاخیر می افته

کندو رو نگاه کنید تا ببینیند شاخون یا ملکه ای داره یا نه
من پارسال یه کندوم 3 بار در 5 روز بچه داد و چون ملکه هاش با فاصله به دنیا اومدن و ملکه اخر هم حتی به دلایلی که نمیدونم پر کشیدو رفت...!البته من نبودم که بگیرمشون.
بعد برگشتنم 7 تا زنبور تو کلنی بود!!!

2- پیش بچه میده.اگه ش رایط مناسب نباشه برا بیرون رفتن ملکه تازه به دنیا اومده غالبا صبر میکنه تا ملکه پیر بره و اگه به هر دلیلی نره غالبا ملکه جوان ملکه پیر رو میکشه.

ولی اگه من باشم 2 3 روز مونده به دنیا اومدن ملکه جدید کندو رو یتیم میکنم.

3- من پیش بچه ای داشتم که ملکش دو ساله بود گرفتم.تو کندویی گذاشتم هنوز هم سرحال مشغول تخم ریزی هست و فعالیت خوبی دارن.زنبورا عقلشون به چششونه در این موارد. ئقتی ملکه تخم ریزی خوبی داره چرا تعویض؟

تو این فصل بیشترین دلیل برای شاخون زدن 1- نداشتن فضا 2- نژاد

امسال کندویی داشتم که 20 تا شاخون زد(نژاد ایرانی).کندوی 10 قابی داشتم که یک شاخون هم نزد(کارنیولان)!

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 19 مهمان