ملکه کارنیکا یا کاسپین

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

ملکه کارنیکا یا کاسپین

پست توسط reza288 »

از تمامی دوستان خواهش می کنم کسانی که با این دو نوع نژاد ملکه کار کرده اند تجربیات خود را با مقایسه این دو ملکه در محصول دهی و دیگر رفتارهای مهم یک کلنی با ما به اشتراک بگذارند.تصویر

حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تماس:

Re: ملکه کارنیکا یا کاسپین

پست توسط reza288 »

از عزیزان کسی نظری نداره؟؟
حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
از اقا جمشید بپرسید . ایشون چند ساله هم با کاسپین کار کردن و هم با کارنیولان و دقیقا تفاوت هاشون رو میدونن . قسمت تبلیغات سایت مرکز پرورش ملکه کاسپین و کارنیولان . شماره تماسشون هم هست .
ولی کارنیولان منم کارکردم . تولید عسل خوبی دارن و کم نیش میزنن
نمایه کاربر
Ebrahim64
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجانشرقی
تشکر کرده: 74 دفعه
تماس:

پست توسط Ebrahim64 »

باسلام با کاسپین کار کردم کارش خوبه و اصلآ تا حالا نیششو ندیدم.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

آخرش معلوم نشد سوالی که پرسیده شد جوابش کجا موند؟؟ دوستان تا حالا کسی رو دیدد که بیاد ایراده محصول و یا تولید خودش رو بگه فقط بلدن بگن یک کندو 100 کیلو عسل میده چطوریی معلوم نیست فقط بیا ملکه شو از ما بخر چرا ؟ چون خوبه ، آخه چطوری ؟بعداز خرید خودت متوجه میشی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

اقاي حاجي زاده تفاوت بين دو ملكه رو بايد با مقايسه دو ملكه و يا چندين كندو باهم در شرايط يكسان سنجيد. تا ببينيم كدوم يكي از ملكه ها بهتر عملكرد داره.تاكيدم رو شرايط يكسان هستش.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

mellifera نوشته شده:اقاي حاجي زاده تفاوت بين دو ملكه رو بايد با مقايسه دو ملكه و يا چندين كندو باهم در شرايط يكسان سنجيد. تا ببينيم كدوم يكي از ملكه ها بهتر عملكرد داره.تاكيدم رو شرايط يكسان هستش.

/
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام لطف دارين.ببينين چون در يك منطقه هيچ موقع شرايط براي يك كندو يكسان نميشه.ببينين شما دو انسان ويا چندين انسان رو با هم مقايسه كنين ميبينين در هر صورتي تمام شرايط رو هم يكسان فراهم كنيم باز اوني كه از نظر ژنتيكي پدر و مادرشون بزرگ جثه و تنومند باشن فرزندها هم به اونا ميرن.تو اصلاح نژاد هم اين اتفاق ميوفته.زنبور ملكه اي كه با زنبوران نر قوي و با خلوص ژنتيكي بالا جفتگيري كنه و در شرايط يكسان هم نگهداري بشن با كندوهاي ديگه ميبينين كه اون كندو قدرت بيشتري نسبت به كندوهاي ديگه از خودش نشون ميده.
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط hpolo »

reza288 نوشته شده:از تمامی دوستان خواهش می کنم کسانی که با این دو نوع نژاد ملکه کار کرده اند تجربیات خود را با مقایسه این دو ملکه در محصول دهی و دیگر رفتارهای مهم یک کلنی با ما به اشتراک بگذارند.تصویر

من با تمامی نژادها کم و بیش کار کردم هر کدوم خصوصیات مثبت و منفی دارند بخصوص در ایران نمیشه برتری انچنانی رو برای یک نژاد در نظر گرفت ولی در کل نژادهای اصلاح شده ان هم اگر با شرایط منطقه وفق پیدا کنند از نظر من ارجهیت بیشتری دارند
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام با توجه به نظراتی که دوستان بیان فرمودند باید در جواب سوالتون بگم که من چندین سال در داخل وخارج از کشور با نژاد کارنیکا کار کردم و با تمامی خصوصیات این نژاد اشنا هستم و میشه گفت که یک نژاد اصلاح شده عالی هست این نژاد زنبور از تمامی نژادهای زنبوران موجود در داخل کشور و خارج کشور برتر هست چون دارای جثه بزرگتر . تولید عسل بیشتر .حمل شهد بیشتر نسبت به زنبوران معمولی . دارای ردیابی قوی تر نسبت به دیگر نژادها .خرطوم بزرگتر . بچه دهی کم . ارام بودن نسبت به دیگر زنبوران . دارای رفتار بهداشتی و تیمار بیشتر نسبت به سایر نژادها . برم موم کم . قدرت گرمایشی و سرمایشی زیاد نسبت به دیگر نژادها و غیره ...رو دارا میباشد البته ملکه کاسپین هم نژاد خوبی هست ولی من کارنیولان رو با توجه به خصوصیاتش ترجیح میدم البته تا یادم نرفته بگم که این نژاد مناسب مناطق سردسیری و کوهستانی میباشد و (آب و هوای معتدل )
موفق و پیروز باشید

آخرین ويرايش توسط 1 on avrinasal, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی -مشهد
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط kianush »

avrinasal نوشته شده:با سلام با توجه به نظراتی که دوستان بیان فرمودند باید در جواب سوالتون بگم که من چندین سال در داخل وخارج از کشور با نژاد کارنیولان کار کردم و با تمامی خصوصیات این نژاد اشناهستم این نژاد زنبور از تمامی نژادهای زنبوران موجود در داخل کشور و خارج کشور برتر هست چون دارای جثه بزرگتر . تولید عسل بیشتر .حمل شهد بیشتر نسبت به زنبوران معمولی . دارای ردیابی قوی تر نسبت به دیگر نژادها .خرطوم بزرگتر . بچه دهی کم . ارام بودن نسبت به دیگر زنبوران . دارای رفتار بهداشتی و تیمار بیشتر نسبت به سایر نژادها . برم موم کم . قدرت گرمایشی و سرمایشی زیاد نسبت به دیگر نژادها و غیره ...رو دارا میباشد البته ملکه کاسپین هم نژاد خوبی هست ولی من کارنیولان رو با توجه به خصوصیاتش ترجیح میدم البته تا یادم نرفته بگم که این نژاد مناسب مناطق سردسیری و کوهستانی میباشد (آب و هوای معتدل )
موفق و پیروز باشید

ملکه فوق العاده ای هست من تو مناطق قوچان ازش دارم استفاده می کنم که هیچ زنبورداری نتونسته بودم در سرمای این مناطق زمستون رو زنبور نگه داره در ضمن نژاد اصلاح پذیری هست بطوزیکه ملکه های جدیدتر در هر فصل خصوصیات بهتری دارن البته من این نژاد رو دو فصل تو این منطقه دارم .البته این رو هم بگم چون از کاسپین استفاده نکردم خوبی یا بدیش رو نمی تونم بگم
کیانوش ولی نژاد
نمایه کاربر
parsa125
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 23 دفعه
تماس:

پست توسط parsa125 »

سلام!
حالا برای مایی که تو شمال کشور(مازندران) زندگی میکنیم چه نژادی بهتره؟؟!
چون گفته شد که این ملکه برای جا های سرد سیره!
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

با سلام.من با هر دو شون کار کردم.کارنیکا از نظرکار کرد خیلی بهتره.امسال اقای مسافر توی شمال از این ملکه تولید کرد.خیلی خوب جواب داد.لاین مادری رو هم از اقای عطاییان گرفت...توی کشور آلمان خیلی خوب جواب داده اونجا هم از نظر آب وهواخیلی شبیه شمال وشمال غرب ایران هست.
نمایه کاربر
reza16
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مرند
تشکر کرده: 125 دفعه
تماس:

پست توسط reza16 »

با سلام من هيچ اطلاعاتي ندارم و ملكه را نمي دونم نژادش چيه اگه امكان داره از انواع نژاد ملكه ها عكس بگذاريد با تشكر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

reza16 نوشته شده:با سلام من هيچ اطلاعاتي ندارم و ملكه را نمي دونم نژادش چيه اگه امكان داره از انواع نژاد ملكه ها عكس بگذاريد با تشكر

سلام ادرس زير رو مطالعه نماييد"

viewtopic.php?t=348&p=17713
نمایه کاربر
Ebrahim64
تماس:

پست توسط Ebrahim64 »

سلام من با کاسپین در زمستان آشنا نبودم ولی با گذر زمان متوجه شدم که در مناطق سردسیری مثل غرب کشور اصلآ کارآیی نداره. تصویر تصویر
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

Ebrahim64 نوشته شده:سلام من با کاسپین در زمستان آشنا نبودم ولی با گذر زمان متوجه شدم که در مناطق سردسیری مثل غرب کشور اصلآ کارآیی نداره. تصویر تصویر

از کدام ایستگاه و چه کسی خرید کردید .. تصویر البته در شرایط یکسان اگر شما در زنبورستان چند نژاد داشته باشید و فقط این اتفاق برای یک نژاد خاص افتاده حرف شما کاملا صحیحه ولی برای همه نژادها در زنبورستان افتاده باشه این مشکل برمیگرده به وضعیت کندوها شرایط اب و هوایی منطقه و محل قرار گرقتن زنبورستان شما.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
Ebrahim64
تماس:

پست توسط Ebrahim64 »

Kismar نوشته شده:
Ebrahim64 نوشته شده:سلام من با کاسپین در زمستان آشنا نبودم ولی با گذر زمان متوجه شدم که در مناطق سردسیری مثل غرب کشور اصلآ کارآیی نداره. تصویر تصویر

از کدام ایستگاه و چه کسی خرید کردید .. تصویر البته در شرایط یکسان اگر شما در زنبورستان چند نژاد داشته باشید و فقط این اتفاق برای یک نژاد خاص افتاده حرف شما کاملا صحیحه ولی برای همه نژادها در زنبورستان افتاده باشه این مشکل برمیگرده به وضعیت کندوها شرایط اب و هوایی منطقه و محل قرار گرقتن زنبورستان شما.

اسمشو نمیشه اینجا بیارم ولی در شرایط یکسان زنبوری داشتم که بهتر از اون بوده . نژاد محلیم بود. تصویر
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

Ebrahim64 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:

اسمشو نمیشه اینجا بیارم ولی در شرایط یکسان زنبوری داشتم که بهتر از اون بوده . نژاد محلیم بود. تصویر

قرار نیست همه ملکه های کارنیکا و کاسپین که تو ایستگاها تولید میشن خوب از کار در بیان.... تو ملکه های ایرانی نژاد بومی خودمان ملکه زرد... مشکی ..قهوهای ...کرم و معمولی دیده میشه .. بعضی از انها بمراتب عملکردشان از نژادهایی که نام بردم بهتره...البته اگر کارنیکا مشکی و کاسپین زرد با نرهای خودشان باربر شده باشن همه زنبورهای شما یکدست خواهند شد و عملکرد فوق العاده ای خواهند داشت.
یک زنبوردار برای اصلاح نژاد زنبورستانش تو یک زنبورستان همیشه برای تولید ملکه بهترین لاینها رو از روی عملکردشان در زمینه های مختلف انتخاب میکننه نه از روی رنگ و نژاد.... ضمنا حرف اول رو داشتن کندوهای پدری و زنبورهای نر درشت پروازی شما در زمان باربری طبیعی ملکه هاتون خواهد زد.نه زنبورهای نر زنبورستان مجاور...و این مشکل اکثر ایستگاهای تولید ملکه در سطح کشوره.
.......این ملکه تولید ایستگاه برادران فرجی با وب سایت ایران هنگ.....5 ماه پس از معرفی ملکه به کلنی

تصویر
آخرین ويرايش توسط 2 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

سلام اقای نادر عزیز ظاهر قضیه که نشون میده که کارنیکا نباشه لااقل اصیل که نیست . نمیدونم چرا پول اینقدر شیرینه که همه هر کاری می کنند تا زودتر به اون برسند
آخرین ويرايش توسط 2 on avrinasal, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
amirfiruzy
محل اقامت: اذربایجان شرقی -بستان اباد
تشکر کرده: 40 دفعه
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

با سلام اين ملکه متعلق به شرکت الوند و آقاي عطاعيان هست که براي بنده فرستادن
کارگرهاي داخل عکس متعلق به ملکه هست
بتصویرنده که تفاوتي بين کارگرهاي داخل عکس با کارگرهاي بومي خودمون نميبينم
حالا قضاوت با خود دوستان
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

Kismar نوشته شده:
Ebrahim64 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:

قرار نیست همه ملکه های کارنیکا و کاسپین که تو ایستگاها تولید میشن خوب از کار در بیان.... تو ملکه های ایرانی نژاد بومی خودمان ملکه زرد... مشکی ..قهوهای ...کرم و معمولی دیده میشه .. بعضی از انها بمراتب عملکردشان از نژادهایی که نام بردم بهتره...البته اگر کارنیکا مشکی و کاسپین زرد با نرهای خودشان باربر شده باشن همه زنبورهای شما یکدست خواهند شد و عملکرد فوق العاده ای خواهند داشت.
یک زنبوردار برای اصلاح نژاد زنبورستانش تو یک زنبورستان همیشه برای تولید ملکه بهترین لاینها رو از روی عملکردشان در زمینه های مختلف انتخاب میکننه نه از روی رنگ و نژاد.... ضمنا حرف اول رو داشتن کندوهای پدری و زنبورهای نر درشت پروازی شما در زمان باربری طبیعی ملکه هاتون خواهد زد.نه زنبورهای نر زنبورستان مجاور...و این مشکل اکثر ایستگاهای تولید ملکه در سطح کشوره.
آقا نادر چرا از همین نژاد ایرانیتون که میگید از وارداتیا بهتره(این به عینه توی زنبورای خودمم دیدم)برای تکثیر استفاده نمیکنیدبه روشی که آقای عاکف میگن تا دیگه به این ایستگاههای پرورش ملکه نیاز نداشته باشید و هم نژادزنبور ایرانی(مدا)که تا حد زیادی مورد بی مهری قرار گرفته تا حدی حفظ بشه.
آخرین ويرايش توسط 1 on yones1986, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

yones1986 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:
Ebrahim64 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:

از جمله همین ملکهای که شما دارید میببیند .. تصویراز ایستگاه تولید ملکه برادران فرجی گرفتم وب سایتشان هم ایران هنگ تصویر
آقا نادر چرا از همین نژاد ایرانیتون که میگید از وارداتیا بهتره(این به عینه توی زنبورای خودمم دیدم)برای تکثیر استفاده نمیکنید تا دیگه به این ایستگاههای پرورش ملکه نیاز نداشته باشید و هم نژادزنبور ایرانی(مدا)که تا حد زیادی مورد بی مهری قرار گرفته تا حدی حفظ بشه.

تو منطقه ای که ما هستیم بخصوص روستایی که زنبورستان من انجا قرار داره همه کشاورزان درخت سیب پرورش میدن و تعصب خاصی به سیب تولیدی خودشان دارن سال گذشته برای کاری رفته بودم تهران تو یه مغازه میوه فروشی یه رغم سیب درختی زرد و قرمز دیدم میوه فروشه گفت اینها سیب مراغه است ازش چند کیلو گرفتم اوردم روستا و چند تاشو دادم به پسر عموم که 40 ساله تو کار پرورش سیبه یه کلام به من گفت تا حالا تو عمرم سیبی به خوبی ندیده بودم.. خلاصه عید 93 بهر مصبتی از یه نهال فروشی معتبر در مراغه براش 100 تا نهال گرفتم اورد کاشت تو باغش ....
.....من 15 ساله با نژاد ایرانی کار کردم و تعصب خاصی هم به یک نژاد ندارم گفتم یه مدت هم با این نژادهای خارجی کار کنم ببنیم چی از اب در میان.
داستانه نژاد کارنیکای من هم مثل داستان همین سیبه شد. تا زمانی شما یک کندوی کارنیکا خالص رو از نزدیک ندیده باشی نمیتونی در موردش اظهار نظر کنی وقتی رفتی پای کندو تازه متوجه میشی زنبور یعنی چی؟چندتا از این کندوها که امسال ملکه هاشون رو با ملکه های کارنیکا خالص تعویض شدن رو اوردم شهر و مرتب کنترلشان میکنم الان تو سرمای اینجا 8 قاب تو خوشه جمعیت دارن تصاویرش هم تو پستهای مختلف هست .. یه کم هوا بهتر بشه عکسهای جدیدتر هم از انها میگذارم ببنید.
خیلی ها هم از این قضیه سوئ استفاده میکنن و خیلی راحت سر مردم رو کلاه میگذارن.....مراغب باشید سرتان مثل من کلاه نره....

تصویر
سوئ استفاده کردن ازعلاقه و اعتماد مردم نهایت .........
آخرین ويرايش توسط 3 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
amirfiruzy
محل اقامت: اذربایجان شرقی -بستان اباد
تشکر کرده: 40 دفعه
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

بنده هم سالاي قبل زنبور کاسپين يه دو تايي گرفتم که متاسفانه زمستون تلف شدن ولي از نسلشون تو زنبورام باقي مونده بود که عسل آوريشون از زنبوراي هفت رگه خودمون بهتر بود
و اين رو از روي نرها ميشد تشخيص داد چون اونايي که به ما پاده بودن نرهاش زرد بود
سال 92 هم از آقاي مسافر يکي دو تا گرفتم که سال 93از همه زنبورام بهتر بود و کارگرهاشون هم 90 درصد مشکي خاکستري بود
امسال هم از آقاي عطاعيان تلقيح شده شو گرفتيم که عکسشو قرار دادم
ولي هيچ شباهتي به کارنيکا نداره
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

yones1986 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:
Ebrahim64 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:

آقا نادر چرا از همین نژاد ایرانیتون که میگید از وارداتیا بهتره(این به عینه توی زنبورای خودمم دیدم)برای تکثیر استفاده نمیکنیدبه روشی که آقای عاکف میگن تا دیگه به این ایستگاههای پرورش ملکه نیاز نداشته باشید و هم نژادزنبور ایرانی(مدا)که تا حد زیادی مورد بی مهری قرار گرفته تا حدی حفظ بشه.

من 14 سال با نژاد ایرانی در گرمترین و سردترین نقاط کشور کار کردم یه مدت هم میخوام ببینم نژادهای خارجی مثل کارنیکا چطورن...
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

AKBAR2 نوشته شده:با سلام.من با هر دو شون کار کردم.کارنیکا از نظرکار کرد خیلی بهتره.امسال اقای مسافر توی شمال از این ملکه تولید کرد.خیلی خوب جواب داد.لاین مادری رو هم از اقای عطاییان گرفت...توی کشور آلمان خیلی خوب جواب داده اونجا هم از نظر آب وهواخیلی شبیه شمال وشمال غرب ایران هست.

سلام جناب رجبیان عزیز .....
از شوشتر چه خبر.؟ اوضاع احوال زنبورها انجا چطوره؟ وضعیت صحرا و گرده رضایت بخشه؟الان زنبور انجا چند قابه؟ لطفا یه کم توضیح بدید.. تصویر
...........
[/I]
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Kerman
تماس:

پست توسط Hobbyist-Apiarist »

سلام خدمت دوستان
بد نیست بعضی از دوستان که تو حرفه زنبورداری تجربه لازم رو دارند به مقوله پرورش ملکه البته با دید علمی و عملی خاص خودش بپردازند و مطالعه کاملی روی اصلاح نژاد داشته باشند و برای شروع میتونید از کتاب های اصول اصلاح نژاد زنبور عسل-مهندس نصیری- کتاب ژنتیک و اصلاح نژاد زنبور عسل-محمد مستاجران- و یا کتاب زبان اصلی honeybee genetics and breeding شروع کنید و به صورت علمی پرورش ملکه رو خودتون دنبال کنید و با دلیل بفهمید که چرا نسل f2 شما خصوصیات مد نظر شما رو نداره، به عنوان مثال آلل های مبارزه با کنه به صورت additive عمل می کنند و حالتrecessive و dominant در اینجا کمتر معنی میده و باید راهکار مناسبی با مطالعه بیشتر پیدا کنبد یا ضریب های وراثت پذیری تولید عسل چگونه تغییر می کنند و صد البته نحوه انتخاب ایستگاه پرورش ملکه و اضافه کردن نژادهای برتر به برنامه پرورش ملکه و موارد بسیار زیاد دبگه هم نقش بسزایی در موفقیت شما داره، من با نژاد کارنیکا و ایتالیایی و بومی کار کردم و پارسال هم 4 ملکه از نوع saskatraz آقای مستاجران داشتم که بسیار عالی بود و هست. در کل نژاد خالص عملا وجود نداره و باید سعی بشه به زنبورستان خودتون به دید دیگه نگاه کنید و شک نکنید شما هم گنجینه ژنتیکی خوبی در زنبورستانتون دارید و ازش به نحو احسن استفاده کنید. به عنوان مثال 2سال پیش من یه زنبوروحشی از کوه گرفتم که 6 سال خشکسالی وحشتناک رو تو اون منطقه تحمل کرده بود و الان یکی از بهترین زنبورامه البته خصوصیات بدی هم داره ولی بالاخره ارزش ژنتیکی بسیلر بالایی هم برام داره. ببخشید پرحرفی کردم به امید موفقیت روزافزون دوستان
نمایه کاربر
padideh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 96 دفعه
تماس:

پست توسط padideh »

Kismar نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:با سلام.من با هر دو شون کار کردم.کارنیکا از نظرکار کرد خیلی بهتره.امسال اقای مسافر توی شمال از این ملکه تولید کرد.خیلی خوب جواب داد.لاین مادری رو هم از اقای عطاییان گرفت...توی کشور آلمان خیلی خوب جواب داده اونجا هم از نظر آب وهواخیلی شبیه شمال وشمال غرب ایران هست.

سلام جناب رجبیان عزیز .....
از شوشتر چه خبر.؟ اوضاع احوال زنبورها انجا چطوره؟ وضعیت صحرا و گرده رضایت بخشه؟الان زنبور انجا چند قابه؟ لطفا یه کم توضیح بدید.. تصویر

شوشتر و کلا چنوب اگه تو فصل پاییز چند نوبت بارندگی داشته باشن تو این موقع از سال بایستی غرق گل و گیاه باشن دمای هوا تو روز تا 25 درجه بالا میره و شبها هم از 14 کمتر نمیشه اگر هم کندوهاتون پای کلزا باشه خیلی سریع زنبور رو میاد...
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]
چگونه میتوان کارنیکای واقعی را از هیبرید ها تشخیص داد:

http://www.talghihe-malekeh.com/index-1-0.html

[/CENTER]
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

با سلام و نهایت احترام به دوستان
اون عزیزی که فرمودند توی ایستگاهها هر ملکه ای تولید میشه نباید خوب از آب دربیاد میشه بفرمایید پس کار این ایستگاهها چیه؟؟

اگه اینجوری باشه که من و شما نیازی به اونا نداریم و خودمون همینارو تولید میکنیم.(اگه قرار باشه خالص و یکدست نباشه)

من اصلا نمیگم همه اینجوریند و راجع به اونایی میگم که از آب گلالود ماهی میگیرند. به نظر من فروشنده اول از همه باید پاسخگوی کاری که انجام داده باشه. این از اصول کاره و اگه اینطور نباشه نتیجش میشه همین که تا امروز بیش از چند صد تا سوال از کاربرای مختلف راجع به راست و دروغ بودن این تبلیغات میخونیم.

تا حالا من با چند تا از فروشندگان ملکه صحبت کردم همه میگند خوبه ولی وقتی سفت ازشون بپرسی اگه خوب نبود یکی دیگه بهم میدی یا نه اونوقت جواباشون شنیدنیه..... تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان