سوال در خصوص نژاد ملکه کاسپین

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: خوي
تماس:

سوال در خصوص نژاد ملکه کاسپین

پست توسط taha1391 »

از دوستان خواهشمند است اطلاعاتی اگه در خصوص نژاد ملکه کاسپین دارن منو راهنمایی کنن و دیگه اینکه از کجا میشه خریدشون ؟

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

Re: سوال در خصوص نژاد ملکه کاسپین

پست توسط hony »

taha1391 نوشته شده:از دوستان خواهشمند است اطلاعاتی اگه در خصوص نژاد ملکه کاسپین دارن منو راهنمایی کنن و دیگه اینکه از کجا میشه خریدشون ؟
سلام
این نژاد توسط آقای حسین یگانه راد در کانادا اصلاح شده و از خصوصیاتش آرام بودن با نیش زنی کم وتخم ریزی خوب و زمستان گذرانی خوب . البته بنده امتحان نکردم ولی آقا جمشید که یکی از کاربران همین سایته با نژاد کاسپین کار کرده وهمچنین پرورش ملکه کاسپین داره در چالوس جهت فروش / میتونی با ایشون هماهنگ بشی
نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

با تشکر از راهنماییتون اگه شماره تلفن از آقا جمشید دارین بهم بدین ممنون میشم
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

taha1391 نوشته شده:با تشکر از راهنماییتون اگه شماره تلفن از آقا جمشید دارین بهم بدین ممنون میشم
میتونی با هاشون از طریق پیغام خصوصی در ارتباط باشی شماره ایشون رو من ندارم ولی اگه تونستم پیدا کنم حتما براتون پیغام خصوصی میکنم موفق باشید
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

براتون شماره ایشون رو پیغام خصوصی کردم همین الان شمارشونو پیدا کردم
نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

با تشکر فراوان زحمتتون دادم .اما چون من تازه عضو سایت شدم اگه راهنمایی بفرمتیین که از کجا میتونم پیامهای خصوصی رو وارد بشم و بخونم ممنون میشم با تشکر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام
در صفحه اول سایت سمت راست بالا نوشته پیغامهای رویت نشده و پیغامهای جدید اگه روش کلیک کنید یه صفحه ای باز میشه که داخل اون صفحه با کمی توجه میتونید پیغامهای دریافت شده رو ببینید
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

با سلام خدمت جناب آقای آزاد و تشکر از راهنمایی و حسن توجهتان
اگر لطف کرده و شماره تماس از افرادی که درارن در زمینه کاسپین کار میکنند رو بدین ممنون میشم ودرضمن سوالاتی در این زمینه داشتم که میخاستم بهم جواب بدین :ملکه کاسپین رو به کندوی با زنبورای سنتی چطوری میتونم انتقال بدم ؟- ملکه ای که به کندوی دارای زنبورهای سنتی انتقال دادم میتونه کل جمعیت اون کندو رو اصلاح کنه یا با اونا قاطی شده و نژاد دو رگه بوجود میاد ؟ با تشکر از راهنماییهایی که خواهید داد.
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

taha1391 نوشته شده:با سلام خدمت جناب آقای آزاد و تشکر از راهنمایی و حسن توجهتان
اگر لطف کرده و شماره تماس از افرادی که درارن در زمینه کاسپین کار میکنند رو بدین ممنون میشم ودرضمن سوالاتی در این زمینه داشتم که میخاستم بهم جواب بدین :ملکه کاسپین رو به کندوی با زنبورای سنتی چطوری میتونم انتقال بدم ؟- ملکه ای که به کندوی دارای [HIGHLIGHT=#ffff00]زنبورهای سنتی [/HIGHLIGHT]انتقال دادم میتونه کل جمعیت اون کندو رو اصلاح کنه یا با اونا قاطی شده و نژاد دو رگه بوجود میاد ؟ با تشکر از راهنماییهایی که خواهید داد.

شماره اي كه بلد نيستم فقط ميدونم كه اگر ملكه جفت بخوره و تخمريز باشه بعد از 21و22 روز نژاد كلنيتو عوض ميكنه.درصورتي نژاد دورگه به وجود مياد كه ملكه باكره باشه و با غير از نژاد كاسپين جفت بخوره .ميشه بگي زنبور سنتي يعني چي من كه تا باحال همچين چيزي نشنيدم
نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

منظورم همین نژادهایی هستش که الان داریم تو ایران اکثرا باهاش کار میکنن
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

به اينا كه سنتي نميگن [JUSTIFY][HIGHLIGHT=#ffffff]Apis mellifera meda[/HIGHLIGHT][/JUSTIFY] ميگن حالا به جوابتون رسيديد؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوست عزیز
اگه ملکه جفت خورده باشه میشه به هر کندوی بی ملکه انتقال داد بعد از تخم ریزی بستگی به فصل داره اگه در بهار و تابستان اوج کار زنبورها باشه تقریبا سه ماهی طول میکشه تا نسل کندو عوض شود چون یکسری از زنبورها پیر هستند یکسری تازه متولی شدند یکسری هنوز لارو جوان و..... هستند لذا بعد از این مدت تقریبا بیشتر زنبورها از نسل جدید میباشند در خصوص تلفن افراد چون شخصی هست نمیتونم در معرض عموم قرار بدم ولی اگه خواسته باشید میتونم پیغام خصوصی کنم.
نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام

آقا، کاسپین خوبه ، دل هم نزن. من داشتم ولی نگهش نداشتم و به خیال واهی عوضش کردم با کارنیکا که بهتر بشه. ولی کاااااااااااااش نکرده بودم. تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تماس:

پست توسط reza288 »

hamed_gwd نوشته شده:سلام

آقا، کاسپین خوبه ، دل هم نزن. من داشتم ولی نگهش نداشتم و به خیال واهی عوضش کردم با کارنیکا که بهتر بشه. ولی کاااااااااااااش نکرده بودم. تصویر
==========================================================================================
اگر امکانش هست شما که هر دوی این دو نژاد را داشتی از نگاه خودت برامون یک مقایسه ای انجام می دی ؟ ( مواردی که خودت تجربه کردی )
حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام به دوستان
کاسپین سرعت تخم ریزی بالایی داره. من که درب کندو رو برمیداشتم و تخم ریزی ملکه رو نگاه میکردم. مثل تراکتور کار میکرد. پرواز خیلی خوبی هم داشتند. موم بافی هم که تا حالا دیگه اونطور ندیده بودم. یه برگه موم رو ظرف دوروز کاملا پر میکردند و ملکه هم در پایان روز سوم تمام دو طرف رو از تخم پر کرده بود. فقط یه خورده نیش زنی اونا بیشتر از کارنیکا هست. البته من دفاع از کندو جلوی سوراخ پرواز رو در نژاد کارنیکا خیلی شدید تر از کاسپین دیدم که میتونه در صورت قوی بودن کندو از غارت جلوگیری کنه.

ولی اگه بخوای کامل راجع به کارنیکا نظر بدم باید یک سال حداقل بگذره. الان دقیقا دوماهه که این ملکه رو دارم و با توجه به نظر دوستان باید بذارم کارش رو توی فصلهای دیگه هم ببینم. تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

ولی در کل اگه بخوای نظر منو بدونی یه زنبوردار باید از اکثر نژادها داشته باشه و یا حداقل تجربه اونو داشته باشه. چون اگه یه خورده به علم ژنتیک و روشهای دورگ گیری و بهگزینی هم وارد باشه راحت میتونه بین نژاد های مختلف یه نژآد ترکیبی خوب رو پیدا کنه.
همین طور در بررسی آفات و بیماریها اگه زنبورستان یکدست باشه احتمال همه گیری در اپیدمی ها به شدت بالا و البته، ضربه پذیری جمعیت هم خیلی بالا میره.
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تماس:

پست توسط reza288 »

hamed_gwd نوشته شده:ولی در کل اگه بخوای نظر منو بدونی یه زنبوردار باید از اکثر نژادها داشته باشه و یا حداقل تجربه اونو داشته باشه. چون اگه یه خورده به علم ژنتیک و روشهای دورگ گیری و بهگزینی هم وارد باشه راحت میتونه بین نژاد های مختلف یه نژآد ترکیبی خوب رو پیدا کنه.
همین طور در بررسی آفات و بیماریها اگه زنبورستان یکدست باشه احتمال همه گیری در اپیدمی ها به شدت بالا و البته، ضربه پذیری جمعیت هم خیلی بالا میره.

دوست عزیز منتظر اطلاعات و تجربه عملی خودت در مورد کارنیکا هستیم . اگه تونستی عکس هم از ملکه و زنبورات بزاری خیلی خیلی تشکر.
با تشکر ، یا علی
حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

با سلم خدمت دوستان عزیز آیا میتونم برای تعویض ملکه ، ملکه ای که داخل کندو هستش رو بکشم و ملکه کارنیکا یا کاسپین بارور شده جایگزینش کنم ؟ ضمنا عرض شود که داخل کندو ملکه قبلی تخمگذاری کرده ؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

taha1391 نوشته شده:با سلم خدمت دوستان عزیز آیا میتونم برای تعویض ملکه ، ملکه ای که داخل کندو هستش رو بکشم و ملکه کارنیکا یا کاسپین بارور شده جایگزینش کنم ؟ ضمنا عرض شود که داخل کندو ملکه قبلی تخمگذاری کرده ؟
سلام
الان زمان و فصل مناسبی برای تعویض ملکه نیست مگر اینکه ملکه شما مشکل جدی داشته باشه در غیر این صورت تعویض ملکه در این موقع از سال چیز خاصی رو عوض نمیکنه لذا به ریسکش نمی ارزه اگر میخواهید نژاد زنبوراتون رو عوض کنید بهتره زمان و فصل مناسبی از سال رو در نظر بگیرید و سعی کنید با معرفی ملکه در فصل های مختلف آشنایی داشته باشید تصویر
نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

با تشکر از راهنماییتون اگه بخام تعویض ملکه رو در اوایل بهار (فروردین یا اردیبهشت ) انجام بدم چه کارایی باید بکنم چون بار اولمه که میخام اینکار رو بکنم
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام
در موردش تو مبحث های گذشته بحث شده اگه یه کم بگری بهتر میتونی اطلاعات بگیری ولی به طور خلاصه در فصل بهار کندوی بدون ملکه (کندوی یتیم) شما باید عاری از تخم روز باشه و فقط تخم سربسته داشته باشه به مدت 24الی 48 ساعت ،بعدش ملکه رو میتونی داخل قفس در وسط قابها بزاری و بعد از دو روز ملکه رو از قفس آزاد کنی و بهتر مواظب باشی بعد از ازاد کردن ملکه، زنبورها ملکه رو قبول کنند /
آخرین ويرايش توسط 2 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
taha1391
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط taha1391 »

با تشکر از راهنماییتون آیا من خودم میتونم کندو رو بخاطر اینکه میخام ملکه عوض کنم یتیمش کنم ؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

[quote="taha1391"]با تشکر از راهنماییتون آیا من خودم میتونم کندو رو بخاطر اینکه میخام ملکه عوض کنم یتیمش کنم ؟[/quote
سلام
بله میتونید ولی همینطور که گفتم سعی کنید در فصل مناسب این کار رو انجام بدید و بهتره الان اینکارو نکنیدتصویر
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

با سلام خدمت دوستان زنبوردار.من به شخصه باهردونژاد بطور کامل کار کردم.در کل از کارنیکا بیشتر راضی بودم.چیز خاصی رو درکاسپین ندیدم.البته این چیزی که به اسم کاسپین توی بازار هست..کلا طریقه کار کردن کارنیکا خیلی بهتر هست رشد بهاره خیلی عالی داره.زمستون رو هم خیلی خوب میگذرونه..چون خرطوم بلندتری هم نسبت به بقیه داره محصول بیشتری هم نسبت به بقیه میده
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان
خیلی وقت بود که سری نزده بودم اینجا. درگیری های کاریه دیگه.
من دیروز از هوای آفتابی و خوب سر ظهر استفاده کردم و رفتم سراغشون و بازدیدش کردم. جمعیت حدود چهار قاب کامل و وضعیت شهد هم خوب بود ولی ذخیره گرده به کلی تموم شده و اثری هم از تخم و لارو ندیدم. البته امسال به خاطر چند تا برفی که شیراز اومد و هوا بیسابقه سرد شد تلفات جزئی هم داشتم ولی تا حالا خدا به خیر گذرونده. البته منم اول زمستون یه سه چهار لایه ای پتو پیچ و نایلون پیچش کردم. خداروشکر تا الان راضی کننده بوده.تصویر
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چ وب
تشکر کرده: 17 دفعه
تماس:

پست توسط hosein552 »

hamed_gwd نوشته شده:سلام دوستان
خیلی وقت بود که سری نزده بودم اینجا. درگیری های کاریه دیگه.
من دیروز از هوای آفتابی و خوب سر ظهر استفاده کردم و رفتم سراغشون و بازدیدش کردم. جمعیت حدود چهار قاب کامل و وضعیت شهد هم خوب بود ولی ذخیره گرده به کلی تموم شده و اثری هم از تخم و لارو ندیدم. البته امسال به خاطر چند تا برفی که شیراز اومد و هوا بیسابقه سرد شد تلفات جزئی هم داشتم ولی تا حالا خدا به خیر گذرونده. البته منم اول زمستون یه سه چهار لایه ای پتو پیچ و نایلون پیچش کردم. خداروشکر تا الان راضی کننده بوده.تصویر

سلام چند تا کلنی داری که میتونی همشون را پتو پیچ کنی؟تصویر
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

نه بابا اگه زیاد باشه که اینجوری نمیشه ولی راههای دیگه ای دارم براش. من برای امسال تصمیم دارم کندوهارو به باغچه ای که تازه خریدم منتقل کنم. میخوام اونجا رو هم ببینم چطوره. اگه جواب گرفتم باید یه اتاق براشون بزنم یا کنج دیوار یه دیوار کوتاه و یه سقف متحرک هم براش درست کنم چون اونجا واقعا زمستون بادهای سرد وحشتناکی داره.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]
چگونه میتوان کارنیکای واقعی را از هیبرید ها تشخیص داد:

http://www.talghihe-malekeh.com/index-1-0.html