مشكلات و پيشنهادها وراهكارهاي شما براي صنعت زنبورداري

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: مشكلات و پيشنهادها وراهكارهاي شما براي صنعت زنبورداري

پست توسط mellifera »

0011 نوشته شده:سلام خدمت دوستان عزیز چند سوال داشتم در مورد زنبور داری خواستم بدونم من حدود هفته ای کار اموزم چن وقت لازم کار اموز باشم تا کاملا یاد بگیرم کرمونشاه هستم ممنون میشم راهنمایم کنید

با سلام حرفه زبورداري با چند روز نميشه ياد گرفت بايد به مرور و مطالعه و كار با زنبور ياد بگيرين.والا نميشه گفت 2 هفته اي يا يك ماهه كار امروز ميشين. تصویر

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

mellifera نوشته شده:
0011 نوشته شده:سلام خدمت دوستان عزیز چند سوال داشتم در مورد زنبور داری خواستم بدونم من حدود هفته ای کار اموزم چن وقت لازم کار اموز باشم تا کاملا یاد بگیرم کرمونشاه هستم ممنون میشم راهنمایم کنید

با سلام حرفه زبورداري با چند روز نميشه ياد گرفت بايد به مرور و مطالعه و كار با زنبور ياد بگيرين.والا نميشه گفت 2 هفته اي يا يك ماهه كار امروز ميشين. تصویر
سلام دوست عزیز زنبور داری شغل ظریف ودر عین حال پر پیچ وخم است خودم 10ساله بازنبور سرو کار دارم که پنج ساله حرفه ای کار میکنم اما هنوز خیلی از چیزها را نمیدانم یا تازه یاد گرفتم وچون این حرفه روز به روز در حال پیشرفته با مطالعه و کار عملی و مرور زمان حد اقل 2سال میتوانید بگویید از دوره کار اموزی خارج شده اید
نمایه کاربر
sazar
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرمانشاه
تماس:

پست توسط sazar »

سلام بنظر شما میشه زنبور داری رو از روی مطالعه یا فیلم اموزشی یاد گرفت خیلی علاقه به این شغل دارم ولی متاسفانه کسی نیست اموزش بده چند تا زنبور دار بودن که قول دادن ولی متاسفانه پیچوندنم بعدش از نظر اقتصادی ارزش داره وقت بذارم یا.....موندمتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

sazar نوشته شده:سلام بنظر شما میشه زنبور داری رو از روی مطالعه یا فیلم اموزشی یاد گرفت خیلی علاقه به این شغل دارم ولی متاسفانه کسی نیست اموزش بده چند تا زنبور دار بودن که قول دادن ولی متاسفانه پیچوندنم بعدش از نظر اقتصادی ارزش داره وقت بذارم یا.....موندمتصویر

با سلام بهترين حالت اينه كه 2 تا 5 كندو خريداري كنين و به همراه مطالعه و ديدن فيلمها عملي هم كار كنين ببينين ميتونين با تعداد بيشتر زنبور نگه دارين يا نه.ارزش اقتصادي هم بستگي به مديريت شما در زنبورداري داره.
نمایه کاربر
seaboy
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط seaboy »

سلام دوستان عریر من کل مطالب گفتگو رو خوندم خواستم بدونم میشه رو شغل زنبورداری حساب کردتصویر شما فکر کنید زنبوردار کارشو نسبتا خوب بلده با 100تا کندو در سال چقد میتونه درامد داشته باشهتصویر
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اگه حرفه ای کار رو یاد گرفته باشی و سه سال تجربه کاری داشته باشی میشه بعنوان شغل رو زنبورداری حساب کرد چون هر شغلی رو در نظر بگیری برای خودش در مقاطعی ریسک شغلی داره زنبورداری هم ریسک های خاص خودشو داره.برای صد کلنی با دو کوچ زیر 100کیلومتر بنظر من 15 تا 20 تومن در سال داره(البته کلی جواب دادم)
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام
اگه حرفه ای کار رو یاد گرفته باشی و سه سال تجربه کاری داشته باشی میشه بعنوان شغل رو زنبورداری حساب کرد چون هر شغلی رو در نظر بگیری برای خودش در مقاطعی ریسک شغلی داره زنبورداری هم ریسک های خاص خودشو داره.برای صد کلنی با دو کوچ زیر 100کیلومتر بنظر من 15 تا 20 تومن در سال داره(البته کلی جواب دادم)

سلام
البته خود اقا سامان گفتن این مطلب رو کلی گفتن . ولی سالهایی رو یادم میاد که با وجود سه مرتبه کوچ تو نقاط شهد خیز حتی یه قطره عسل هم برداشت نکردیم . نمونه اش فکر کنم 2 یا سه سال پیش بود که نه عسل بهاره گرفتم نه عسل کوه و فقط عسل پاییزه بود که به دادم رسید و حداقل پول شکر زمستانی زنبورا دراومد . همون سالی که اکثر زنبورا میگفتن مطلقا برداشتی نداشتن
ولی امسال تا الان واقعا خوب بوده خدا رو شکر
نمایه کاربر
seaboy
تماس:

پست توسط seaboy »

مجددا سلام منظورتون از کلی چیه؟؟من خودم با چند تا زنبوردار حرف زدم میگفتن که میشه نیش زنبور و ژل رویال هم درامد داشته باشی قیمت مناسبیم داره
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

seaboy نوشته شده:مجددا سلام منظورتون از کلی چیه؟؟من خودم با چند تا زنبوردار حرف زدم میگفتن که میشه نیش زنبور و ژل رویال هم درامد داشته باشی قیمت مناسبیم داره

سلام
بین " میشه درامد داشته باشی " با " درامد داشتن " خیلی فاصله هست . در حالت کلی تولید اصلی زنبوردار تو تمام دنیا عسل هست و بقیه درامد جانبی هست . ولی شما میتونید روی یه درامد معقول و خوب حساب کنید به شرط داشتن معلومات کافی . فقط مشکل اینه که این درامد همیشگی نیست و ممکنه بعضی سالها مجبور بشین از جیب خودتون هم هزینه کنین . منظورم اینه که ریسک بالایی داره
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

ehsanklop نوشته شده:
seaboy نوشته شده:مجددا سلام منظورتون از کلی چیه؟؟من خودم با چند تا زنبوردار حرف زدم میگفتن که میشه نیش زنبور و ژل رویال هم درامد داشته باشی قیمت مناسبیم داره

سلام

بین " میشه درامد داشته باشی " با " درامد داشتن " خیلی فاصله هست . در حالت کلی تولید اصلی زنبوردار تو تمام دنیا عسل هست و بقیه درامد جانبی هست . ولی شما میتونید روی یه درامد معقول و خوب حساب کنید به شرط داشتن معلومات کافی . فقط مشکل اینه که این درامد همیشگی نیست و ممکنه بعضی سالها مجبور بشین از جیب خودتون هم هزینه کنین . منظورم اینه که ریسک بالایی داره

سلا،اینما من اضافه کنم که تا عسل توی کندو جمع نشده هیچی قابل پیش بینی نسیت
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

با 100کندوویک کوچ اگه ادم بتونه مشتری ثابت زیاد پیدا کنه با طبیعی کار کردن حداقل 5کیلو برای هرکندو کیلوی40تومن خرج در رفته 15میلیون برای ادم میمونه حتی در مواقع بحرانی. دردسرش کمتره. بیابان خوابی نداره .هزینه ایاب وذهاب و چند مورد دیگه
نمایه کاربر
sun
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایران
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط sun »

سلام دوستان من 5ساله زنبوردارم تابه حال هم گلایه نکردم چون هر کاری باشه ریسک خودش راداره .ماهمه میگیم دولت دولت اگه اینطوریه سالی که برداشت خوبه چرا کسی به یادش نیست.همیشه باید از کمترین امکانات حداکثر استفاده رابرد
ما ز یاران چشم یاری...
نمایه کاربر
farzad2500
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابور
تشکر کرده: 32 دفعه
تماس:

پست توسط farzad2500 »

با درود فراوان خدمت دوستان عزیز و همکاران گرامی
چند تا مشکل زنبورداری که به علت عدم بسترسازی مناسب دولت و ارگانهای مربوطه خودم باهاش روبه رو شدم
1-عدم اطلاع رسانی صحیح در مورد زنبور عسل(رفتار و فوائدش برای باغداران و کشاورزان) که در بسیاری از کشورها باغدار یا مزرعه دار به زنبوردار مبلغی هم بابت گرده افشانی پرداخت میکنن که متاسفانه در ایران باید کلی روی مخشون کار کنی تا اجازه بدن زنبور اونجا مستقر بشه در آخر هم کلی عسل بهشون بدی واسه سال آیندهokبشه.
2-وجود نداشتن یک ارگان مشخص و مستقل یا شخصی مطلع در اداراتی همچون جهادکشاورزی و غیره-به طور مثال در جهادکشاورزی شهر خودم در کمال تعجب شخصی که مسئول بخش شیلات و آبزیان بودند از چند هفته قبل قسمت زنبورداری هم به ایشون تحویل داده شد.
3-عدم تمایل به روز شدن در درصد بالایی از زنبورداران و اصرار به روشهای سنتی.(البته در مواردی حق هم دارند هیچ امکاناتی هم فراهم نشده یا بسیار کمتر از حد لازم است)
4-استقرار بیش از حد کندو در باغات و ییلاقات(خصوصا دولتی) و سپردن امور به اشخاص کم یا بعضا بی تجربه که علاوه بر ایجاد زیان برای خود ارگان یا شخص به بسیاری از زنبورستانهای مجاور هم آسیب جدی وارد میکند(گرسنگی وغارتگری و پخش شدن بیماریها در سطح گسترده) که این مشکل چند سال پیاپی باعث خسارات بسیار شدیدی به چند نفر از دوستان خودم شد.
به امید یک روز خوب.
یک چند ز کودکی به استاد شدیم یک چند ز استادی خود شاد شدیم
پایان سخن شنوکه ما را چه رسید از خاک بر آمدیم و در خاک شدیم
نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی -مشهد
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط kianush »

با سلام
هفته پیش اتفاقا به دلال عسلی برخورد کردم که کم کم سر صحبت قیمت عسل و فروش عسل باز شد.ایشون می گفت من عسل رو به کیلویی دوهزار وهفتصد تومن از تولید کننده خریدم و نزدیک 40 تن عسل امسال در مازندران به قیمت کیلویی پنج هزار تومان فروختم .واقعا اصلا من موندم هر چی حساب و کتاب می کنم بابا این زنبوردار اگه به قول یکی از دوستان کندوها شو هم به آخور ببنده و خالص با شربت غلیظ تغذیه کنه باز هم به کیلویی دوهزار و هفتصد تومان فروش محصول براش ضرره وقتی دوستان تولید کننده در سراسر کشور باقیمتهای باور نکردنی بدون احتساب هزینه های تولید فقط فکر رد کردن عسل خود هستند باید بدانند نتنها ضرر رو خودشون متحمل خواهند شد بلکه باعث بدنامنی بازار عسل و ضرر به همکاران دیگر خود در سراسر کشور می شوند .البته فراموش نکنیم دلالان و آقا زاده ها همیشه از این رویه به نحو خود نهایت استفاده رو بردن .چرا الان زنبورداری نمی تونه به تنهایی اقدام به صادرات عسل به کشورهای دیگه حتی همسایه های نزدیک کنه در حالیکه برند عسلهای ایرانی با مارکهای مختلف با قیمتهای گزاف در کشورهای عربی عرضه می شه اصلا هیچ می دونین که هر کیلو عسل ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس 70 برابر قیمت عرضه اون تو ایرانه !!!!!!!!!!!!!!!!!!! فکر می کنین انحصار و بدبختی تولید کننده به نحوه کیه ؟؟؟؟متاسفانه فقط دنبال حرف زدن هستیم کدوممون تا حالا یک قدم برای هدفمند کردن چرخه عسل از تولید به مصرف رو برداشتیم !!؟؟؟ کدوم کلاسهای تئوری و عملی در این چند سال در روستاهای ما برای کشاورزان و باغدارن در خصوص عسل - زنبور عسل و فواید اون برای محصول از طرف ارگانهای زیربط یا مراکز علمی و تحقیقاتی گذاشته شده ؟ هنوزم من تو روستاها می بینم فکر می کنن زنبورها برگهای درختان رو سوراخ می کنند یا فکر می کنند عسل مدفوع زنبوره یا خیلی از افکار دیگری که شنیدنش شاید در ابتدا خنده دار باشه ولی عمیقا تاسف باره !دوست عزیزی که با 500 کندو می فرمایید بیست میلیون در آمد داشته اید چندبار مقدار تولید عسل زنبورستانتون رو نسبت به زنبورستان های منطقه و کشور و دنیا مقایسه کردید جند بار برای بهبود وضعیت تولید خود قدم برداشتید ؟ اصلا واقعا عسل تولیدی خودتون رو چند به دلال فروختی ؟ تا حالا رفتی پیکیری کنی ببینی اون عسلی که به هر قیمتی واگذار کردین در نهایت دست مصرف کننده داخلی و خارجی به چه قیمتی رسیده ؟؟ واقعا خداییش تا حالا چند بار رفتی تو اتحادیه منطقه ات در خصوص فعالیت های بهبود مشکلات مطرح شده ات جواب خواهی کنی ؟؟؟؟؟؟
متاسفانه از ماست که بر ماست
کیانوش ولی نژاد
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

kianush نوشته شده:با سلام
هفته پیش اتفاقا به دلال عسلی برخورد کردم که کم کم سر صحبت قیمت عسل و فروش عسل باز شد.ایشون می گفت من عسل رو به کیلویی دوهزار وهفتصد تومن از تولید کننده خریدم و نزدیک 40 تن عسل امسال در مازندران به قیمت کیلویی پنج هزار تومان فروختم .واقعا اصلا من موندم هر چی حساب و کتاب می کنم بابا این زنبوردار اگه به قول یکی از دوستان کندوها شو هم به آخور ببنده و خالص با شربت غلیظ تغذیه کنه باز هم به کیلویی دوهزار و هفتصد تومان فروش محصول براش ضرره وقتی دوستان تولید کننده در سراسر کشور باقیمتهای باور نکردنی بدون احتساب هزینه های تولید فقط فکر رد کردن عسل خود هستند باید بدانند نتنها ضرر رو خودشون متحمل خواهند شد بلکه باعث بدنامنی بازار عسل و ضرر به همکاران دیگر خود در سراسر کشور می شوند .البته فراموش نکنیم دلالان و آقا زاده ها همیشه از این رویه به نحو خود نهایت استفاده رو بردن .چرا الان زنبورداری نمی تونه به تنهایی اقدام به صادرات عسل به کشورهای دیگه حتی همسایه های نزدیک کنه در حالیکه برند عسلهای ایرانی با مارکهای مختلف با قیمتهای گزاف در کشورهای عربی عرضه می شه اصلا هیچ می دونین که هر کیلو عسل ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس 70 برابر قیمت عرضه اون تو ایرانه !!!!!!!!!!!!!!!!!!! فکر می کنین انحصار و بدبختی تولید کننده به نحوه کیه ؟؟؟؟متاسفانه فقط دنبال حرف زدن هستیم کدوممون تا حالا یک قدم برای هدفمند کردن چرخه عسل از تولید به مصرف رو برداشتیم !!؟؟؟ کدوم کلاسهای تئوری و عملی در این چند سال در روستاهای ما برای کشاورزان و باغدارن در خصوص عسل - زنبور عسل و فواید اون برای محصول از طرف ارگانهای زیربط یا مراکز علمی و تحقیقاتی گذاشته شده ؟ هنوزم من تو روستاها می بینم فکر می کنن زنبورها برگهای درختان رو سوراخ می کنند یا فکر می کنند عسل مدفوع زنبوره یا خیلی از افکار دیگری که شنیدنش شاید در ابتدا خنده دار باشه ولی عمیقا تاسف باره !دوست عزیزی که با 500 کندو می فرمایید بیست میلیون در آمد داشته اید چندبار مقدار تولید عسل زنبورستانتون رو نسبت به زنبورستان های منطقه و کشور و دنیا مقایسه کردید جند بار برای بهبود وضعیت تولید خود قدم برداشتید ؟ اصلا واقعا عسل تولیدی خودتون رو چند به دلال فروختی ؟ تا حالا رفتی پیکیری کنی ببینی اون عسلی که به هر قیمتی واگذار کردین در نهایت دست مصرف کننده داخلی و خارجی به چه قیمتی رسیده ؟؟ واقعا خداییش تا حالا چند بار رفتی تو اتحادیه منطقه ات در خصوص فعالیت های بهبود مشکلات مطرح شده ات جواب خواهی کنی ؟؟؟؟؟؟
متاسفانه از ماست که بر ماست

سلام اقا کیانوش
البته حرف شما در مورد دلال ها و وضعیت بی سر و سامون بازار درسته و من گفته شما رو کاملا قبول دارم و تایید میکنم . اما دوستمون اقا جمشید که اخر مطلب فرمودین منظورشون این بوده که تغذیه نمیکنن و برداشتشون به وضعیت گلها و شهد بستگی داره . که این مطلب هم سال تا سال متفاوته . در ضمن ایشون تولید کننده ملکه هستن و تمرکز اصلی شون رو تولید ملکه هست بنابراین طبیعی که به اوج تولید نرسن . نکته سوم با توجه به تاریخ ارسال مطلب منظورشون تولید عسل بهاره بوده نه تولید کل سال و منظورشون برداشت عسل مرکبات بوده . مسلما برداشت عسل کوه رو در ادامه و اوج قدرت کندوها در پیش داشتن که برداشت اصلی ایشون بوده .
نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط kianush »

ممنون از توضیح شمت دوست گرامی
بنده مطالب گذشته رو صرفا به این دوست عزیزمون خطاب نگفتم بلکه ایشون رو مثالی برای دیگران قرار دادم .به قولی به در گفتم دیوار بشنوه
کیانوش ولی نژاد
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
اگه بخواهیم رو راست باشیم زنبورداری در ایران فعلا به عنوان شغل دوم محسوب میشه و اونایی هم که به عنوان شغل اصلی مشغول هستند از نظر کسب درآمد شاید در سطح پایین تری باشند ولی اگه موارد زیر به نظر من باشه شاید بشه به عنوان شغل اصلی محسوبش کرد
1- داشتن شرکت تعاونی که اعضای ان تشکیل شده از یک تیم کارکشته باشند
2- داشتن دفتر فروش محصولات
3-بالا بودن کلنی زنبور عسل بیش از 2 هزار کلنی
4- علاوه بر فروش عسل خود و خریداری از سایر زنبورداران و فروش ان در بسته بندی های مدرن برداشت و فروش ژاله رویال و همچنین کرم های زیبایی پوست ( نیاز به کار خونه بسته بندی هم هستش)
حتی آقای یگانه توسایتش از ژاله رویالی اسم برده به نام N کروموزمی این ژله رویال نسبت به ژله رویال معمولی دارای مولکولهای شکسته است بنابراین میزان جذب و تاثیرش به مراتب بیشتر است. به لحاظ ترکیب مولکولی دارای 16 کروموزوم بوده و بجای مزه تلخ و تند و گس ژله رویال معمولی طعم مطبوع تری دارد
5-آگاهی کامل به روشهای تکثیر تجاری ملکه و همچنین تلقیح مصنوعی ملکه
6-فروش ملکه های اصلاح شده
7- ارائه مقاله های علمی در مورد زنبورعسل توسط اعضای شرکت در ژورنالهای معتبر جهت به روز رساندن اطلاعات و ارتباط با سایر شرکتها و موسسه های تحقیقاتی
8- داشتن آزمایشگاه تعین کیفیت عسل که یکی از دوستان به این مورد اشاره کردند
وگرنه کاربا زنبور سنتی باقی خواهد ماند و به درد تفریح و اوقات فراقت میخوره و میاییم توسایت فقط باهم احوال پرسی میکنیم جهت آشنایی بیشتر
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

جدای از قدمت تاریخی زنبورداری در ایران ، زنبورداری صنعتی در ایران خیلی وقت نیست که شکل گرفته
در واقع شاید برای بخش عمده ای از زنبورداران هنوز شکل نگرفته باشه
اینجا وظیفه ی شرکت های تعاونی و جهاد کشاورزی کاملا مشخص میشه که باید رابط بین زنبورداران حرفه ای و سایر زنبورداران باشن
تا دیگر زنبوردارانی چون امسال بنده که حرفه ای کار کردن رو بلد نیستن بتونن از قالب سنتی بیرون بیان
متاسفانه نکته ای رو که باید بهش اشاره کنم اینه که در کشور ما حرفه ای به کسی گفته میشه که مثلاً امسال از هر کندو 50 کیلو عسل برداشت کنه
در حالی که طرف ممکنه سال گذشته هیچی نگرفته باشه و همینطور ممکنه سال آینده هم این رقم خیلی کمتر باشه و این رقم فقط به خاطر شرایط آب و هوایی امسال باشه
ما متاسفانه حرفه ای و غیر حرفه ای رو از روی میزان عسل میسنجیم

بنده زنبورداری رو میشناسم که تا به حال ادعای حرفه ای بودن نکرده ولی هم سالیانه میانگین 15 کیلو برداشت عسل طبیعی داره (هر ساله )
هم تو کار فروش و تکثیر کندو ها هست و هم سعی می کنه گرده و بره موم استخراج کنه
با این حال همیشه سرش تو کتاب ها یا سایت های زنبورداری هست و داره از مطالب اونها استفاده میکنه
دائما از زنبوردار های باتجربه برای بهبود وضعیت کاریش استفاده میکنه
بنده هم خیلی چیز ها از ایشون یاد گرفتم
**
تا زمانی که ملاک حرفه ای و مبتدی رو علم و عمل ندونیم همیشه کندوهای یک طبقه و تعداد کندوها و میزان تولید عسل فرق بین زنبوردار حرفه ای و مبتدی میشه تصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
a_khebreh
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 12 دفعه
تماس:

پست توسط a_khebreh »

هزينه هاي اصلي براي توليد عسل : 1.كوچ دادن 2.خوراك زنبور 3.برگه موم و كارد و كندو
اما اگه حدودشو رعايت كنين، حتما به نتيجه مي رسين تصویر
من امسال 25 كلني با جمعيت متوسط خريداري كردم، كه 4تاي اون تلف شدن.
و زنبورامو به 39 تا رسوندم، 12 تا از زنبورامو براي تقويت بردم جنگل، و حدود 27 تا از زنبورامو بردم به منطقه شهد خيز، به نظر شما چقد به من عسل دادن؟
من اصلن پوكه اي نداشتم كه به زنبورام بدم و حدود 5 دوره، برگه موم دادم،حدود 24 كيلو موم مصرف شد. كارد و كندو بماند.شكر هم حدود 400 كيلو كه 100 كيلو تو انبار دارم.
فقط و فقط عسل آويشن، خرج زنبورام و نصف قيمت خودشو داد. فقط حساب سر انگشتي بود. حالا عسل جنگل، مركبات، يونجه و شبدر، رازيانه و ... بماند كه فقط تنها خرجشون، كرايه اياب ذهابشونه.
حالا اگه زنبور مال خودم بود، و براي خريدش هزينه نمي كردم: 1. بچه ش 2. پوكه 3. گرده ها 4. نصف عسل ها 5.ملكه ها 6.ژل همه و همه سودي بود كه من داشتم. تصویر
اگه فروش عسل به سختي صورت مي گيره، نبايد از مردم شاكي بود، بايد از همكاراي خودمون شاكي بود كه چرا زير قيمت و با كيفيت پائين به مشتري ميدن؟ تصویر
يك نفر مي تونه ار پس 170 تا زنبور بر بياد، اگه كارها رو برنامه ريزي باشه تصویر، و دولت محترم كمي اينورو يه نيگا بندازه، حتما راضي خواهيم شد. تصویر اينو بايد در نظر داشت كه اول بركت خدا ، دوم هنر زنبوردار، سوم گل و گياه صحرا
تا زماني كه زنبورها آماده ي شهد آوري نباشن، شهد زيادي به كندو نمي آورند. تصویر
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط shapoornew »

با سلام
خوشحالم که بعد از مدتها تونستم خدمت برسم (البته با کد جدید!)دوستان, من با همکاران زیادی تماس گرفتم و وضع تولید عسل (علی الخصوص در ییلاق)بسیار بد بوده و زنبور امسال یه جوریه ! مثلا خیلی به چرا تمایل نشون نمیده و جمعیتش هی کم و زیاد میشه و خلاصه حالش خوب نیست با توجه به اینکه بسیاری از دوستان وام گرفته اند و یا با قرض و قوله جمعیت اضافه کردن ولی تولیدی نداشتن باید یک حرکت جمعی (در صورتیکه شما هم مشکل داشته اید)برای ورود دولت به این مسئله را خواستار شویم میتوانند تحقیق کنند که احتمالا اثرات غبار سرخ(گرد و خاکهای ورودی از عراق)و همچنین تغییر شرایط آب و هوائی و همچنین گلدهی گیاهان بوده است. یکی از وظایف دولت در ایران و همه کشور ها حمایت از بخش دامداری و کشاورزی در صورت بروز بلایا و وقایع همه گیر است که این منوط به همکاری کلیه همکاران و اطلاع رسانی و فشار به اتحادیه ها و تعاونی ها و جهاد کشاورزی شهرستان هر زنبور دار است ترا بخدا کوتاه نیائید ما کمتر از مرغدارها و کشاورزها نیستیم مسئله را جدی بگیریدو حقتان را مطالبه کنید ما از چند شهرستان مسئله را شروع کردیم و لطفا شما هم سهمتان را انجام دهید همین چند روز پیش شبکه 4 برنامه ای در مورد گردو غبار که حاوی اورانیم نیز هست و تاثیرش بر زنبور و گوشت سفید اثبات شده است گذاشته بود(تهیه کننده اش آقای پژمان مظاهری بود) از مدیر محترم سایت هم خواهش دارم یک پست در این مورد در نظر بگیرند تا بتوانیم با همیاری از این مشکل دست در دست هم عبور کنیمتصویر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

چاالش ها و راه كارهاي صنعت زنبورداري

آيا بهتر نيست؟
سمينارهاي تخصصي با حضور توليدكنندگان و دست اندركاران اصلي جامعه زنبورداري براي مطرح ساختن مشكلات و معضلات اصلي اين صنعت برگزار شده و راهكارهاي مربوطه تبيين شود؟
آيا سزاوار است زنبورداران مشقات توليد از قبيل مهاجرت، حمل و نقل، بيابان خوابي، منازعات لفظي با برخي از باغداران كه به علت عدم آگاهي ، معتقدند زنبوها باعث نابودي شكوفه هاي درختان و مزارع و در نهايت موجب كاهش محصولاتشان شده اند، در حالي كه اگر قدرت تاثيرگذاري خارق العاده گرده افشاني زنبور را مي دانستند، چنين نمي شد. كه زنبوردار مشکلات فراواني را که در زمان استقرار و اسكان زنبورستان در اطراف باغات و مزارع به وجود مي آيد، تحمل کرده و محصولات خود را با حداقل امكانات توليد و با نازلترين قيمت تقديم دلالان و سودجويان نموده و آنان نيز عسل طبيعي و خالص زنبورداران را با شهد دست ساز مخلوط و به دست مصرف كننده رسانده و در نهايت سود آن به جيب دلالان و دود آن به چشم زنبورداران مي رود و اين عمل غير اخلاقي به نام زنبورداران تمام مي شود.
آيا شايسته نيست راه حلي درست براي عرضه مستقيم توليدات زنبورداران با فراهم سازي امكان بسته بندي، آن هم به صورت انحصاري به دست شركت هاي تعاوني زنبورداري، بسته بندي و زنبورداران با ايجاد بازار فروش داخلي و حتي صادر به ديگر كشورها انديشه شود؟
مشكل اصلي در ايران توليد عسل توسط زنبورداران نيست بلكه ساخت عسل تقلبي و توزيع آن مي باشد.
و اما نكاتي چند در مورد مشكلات زنبورداران و شركت هاي تعاوني زنبورداري
1 ـ عدم مطالعه برخي از زنبورداران و آشنا نبودن با مسايل تخصصي و پرورش زنبور، تعويض به موقع ملكه، آگاهي در مورد خواص و ارزش واقعي محصولات زنبور عسل و در ارتباط نبودن با دانشگاه ها و مراكز تحقيقي و پژوهشي.
2 ـ با توجه به تاثيرگذار بودن غير قابل وصف و نقش ارزنده ي زنبور در گرده افشاني كه يكي از اركان اصلي زنجيره غذايي مي باشد، زنبوردار نه تنها نسبت به باغداران و دامداران مورد حمايت وزارت كشاورزي در معرفي بانك ها يا كار گروه استاني در تسهيلات كارآفريني قرار نمي گيرد، بلكه با نظرات غير فني كارشناسان، سقف پرداخت تسهيلات سرمايه گذاري در توسعه زنبورستان و افزايش توليدات، به حداقل مي رسد. اين در حالي است كه بازدهي يك كلني زنبور نسبت به قيمت اندك آن در مقايسه با يك راس گاو كه داراي قيمت بالايي است، با توجه به ويژگي هاي منحصر به فرد زنبور در گرده افشاني، خاصيت دارويي، بهداشتي و صنعتي محصولات آن ، بسيار زياد است.
3 ـ معضل ديگر زنبورداران كوچاندن كندوها و كليه تجهيزات زنبورداري در فصول مختلف در مناطق متفاوت است كه فراهم کردن محل اسكان زنبورها و زنبورداران اگر با برنامه ريزي و هماهنگي وزارت جهاد كشاورزي با باغداران خصوصي و دولتي و اطلاع رساني از فوايد اسكان زنبور در باغات، اراضي و مراتع همراه باشد، زنبورداران براي تهيه مكاني براي اسكان، دغدغه اي نخواهند داشت. در حالي که مشاهده شده است برخي از باغداران به علت نا آگاهي، براي اسکان کلني هاي زنبور در باغات خود، مبلغي را براي اجاره به زنبوردار پيشنهاد کرده اند.
4 ـ سوخت يكي ديگر از مشكلات زنبورداران است كه با توجه به شرايط به وجود آمده در مورد سهميه ي بنزين، اين مشکل مضاعف شده است.
5ـ بيمه تامين اجتماعي ؛ زنبوردارها در اين اداره نه تنها مشمول حمايت دولتي نمي شوند، بلكه زنبوردارها را به دليل نقل مكان دايم بيمه نمي كنند. نمي دانيم زنبوردارها در طبقه بندي اداري براي مشمول بودن از حمايت ها و يارانه ها در چه دسته يا گروه سازماني قرار دارند؟
حال در راستاي اعتلا و نيل به اهداف بايد راهكاري انديشيد. جهت افزايش سطح كيفي و كمي توليد و بسته بندي، اعتمادسازي، اطلاع رساني و فرهنگ سازي مصرف محصولات طبيعي زنبور عسل عوامل گوناگوني دخالت دارند كه در اين قسمت به چند نمونه از آن مي پردازيم:
1- اطلاع رساني خواص غذايي و دارويي محصولات زنبور عسل به صورت گسترده و جامع از طريق جرايد و رسانه هاي گروهي به صورت مستمر.
2- فرهنگ سازي مصرف عسل و ديگر محصولات كه با توزيع عسل طبيعي به صورت مستقيم به بازار مصرف امكان پذير مي باشد.
3- مبارزه با عرضه عسل تقلبي و برخورد قانوني شديد با عوامل تهيه، بسته بندي و توزيع آن به همراه ارايه راه هاي شناخت عسل تقلبي.
4- حمايت وزارت جهاد كشاورزي از توليدكنندگان با معرفي به بانك ها جهت تامين مواد اوليه و تجهيزات زنبورداري که زنبوردار مجبور نشود محصولات خود را قبل از برداشت با نازلترين قيمت به دلالان پيش فروش کند.
5- حذف دستورالعمل ها و بخش نامه هاي دست و پا گير اداري براي توليدكنندگان.
6- برگزاري همايش ها و سمينارهاي تخصصي زنبورداري جهت ارايه مشكلات از طريق فراخوان عمومي واقعي نه گزينشي.
7- برقراري ارتباط بين زنبورداران و باغداران و متوجه ساختن آنان در خصوص تاثيرگذاري زنبور در افزايش محصولات باغي و زراعي.
8- مكانيزه كردن صنعت زنبورداري و وارد كردن تجهيزات پيشرفته استحصال محصولات زنبور عسل از قبيل دستگاه هاي موم گيري، زهرگيري با حمايت هاي يارانه اي.
9- تبادل تجربيات و تحقيقات بين زنبورداران و پژوهشگران.
10- تشويق جوانان به امر پرورش زنبور عسل و توليد محصولات مربوطه با توجه به وابستگي شديد كليه توليدكنندگان كشاورزي به زنبور و درآمد روزافزون اين صنعت.
11- مطالعه نمودن زنبورداران و به كارگيري مسايل علمي مندرج در كتاب هاي تخصصي به صورت عملي، جهت ارتقاي سطح دانش و آشنايي با روش هاي زنبورداري روز جهان.
12- صدور انحصاري مجوز بسته بندي محصولات زنبور عسل فقط به زنبورداران و يا شركت هاي تعاوني زنبورداري به صورت كارگاهي و صنفي. / نويسنده: تهيه و تدوين: شركت شاهين علم كوه (چالوس)
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط reza288 »

انشالله با این تغییر تحولاتی در حال انجام هستش ، یه مسئول جدید دلش برا این صنعت بسوزه و کاری ، تصمیمی ، بودجه خلاصه یه حرکتی انجام بده .

[CENTER]امین
[/CENTER]
حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط kianush »

با سلام
امسال واقعا وضعیت محصول عسل تولیدی در زنبورستانها بسیار بد شده .در گفتگوهایی هم که با دیگر همکاران در همین انجمن انجام دادم همه در اکثر نقاط کشور از میزان تولید محصول سالجاری متضرر شدن .در حالیکه امسال قیمت ملزومات و مواد اولیه زنبورداری گاها به بیش از 100 درصد هم افزایش یافته ولی باز هم شاهد عسل های بی کفیت با قیمتهای بسیار پایین در بازار هستیم. متاسفانه مسئولینامر هم فقط به شعار اکتفا کرده و هیچ راهکاری را برای زنبورداران ایجاد نمی کنند.یادمه چند ماهه پیش خبری در خبرگزاریها پخش شد که از تولید و عرضه عسل تقلبی در بازار جلوگیری میشه و این محصولات بی کفیت از بازار جمع آوری می گردد ولی الان بعد گذشت چندین ماه به شعار بودن و عملی نشدن این پرستیشهای خبری کم کم عادت کردیم.به نظر بنده تا متولی صنعت زنبورداری در کشور مشخص نشده و قرار باشد زنبوردار فقط بابت پرداخت حق عضویت ماهانه و سالیانه عضو اتحادیه های زنبورداری باشد .یا کلا باید قید عسل طبیعی رو در بازار کشور زد و یا همه باهم فقط مشغول تولید عسل از شکر و خربزه و سیب زمینی باشیم ...!
کیانوش ولی نژاد
نمایه کاربر
subzero
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط subzero »

سلام
با احترام به نظر تمامی عزیزان به نظر من بهترین راه حل مشکلات صنعت زنبورداری اینکه همه نیرو های تمام اتحادیه های زنبورداری ایران با نیروهای کاربلد و متخصص جایگزین بشن.افرادی که در اتحادیه ها مثلا برای زنبورداری دارن خدمت میکنن به لای جرز در و دیوار هم نمیخورن.فقط بلدن از بیت المال مفت خوری کنن.الان بخوان بجای اتحادیه زنبورداری ماست فروشی بزاری خیلی با صرفه تره.والسلام
نمایه کاربر
YUNES
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-گنبدکاووس
تماس:

پست توسط YUNES »

سلام دوستان من عضو جدید این انجمن هستم و نیز عضو جدید زنبوردارن.از روی علاقه ای که به این کار داشتم 2عدد کندو زنبور عسلم گرفتم و انشالله میخوام تعدادشون افزایش بدم ولی متاسفانه چون تازه کار هسم زیاد چم و خمش بلد نیسم ممنون میشم اگر راهنماییم کنین من در این موقع از سال چه کار بکنم
در نبرد بین تو و دنیا

من روی تو شرط می بندم

اگه با خودت خدا رو داشته باشی ...
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

YUNES نوشته شده:سلام دوستان من عضو جدید این انجمن هستم و نیز عضو جدید زنبوردارن.از روی علاقه ای که به این کار داشتم 2عدد کندو زنبور عسلم گرفتم و انشالله میخوام تعدادشون افزایش بدم ولی متاسفانه چون تازه کار هسم زیاد چم و خمش بلد نیسم ممنون میشم اگر راهنماییم کنین من در این موقع از سال چه کار بکنم
سلام از اینکه به جمع مان پیوستید خوشحالیمتصویر
کاری که باید انجام بدهید مطالعه مباحث سایت و کتابهای منتشر شده در زمینه زنبورداری می باشد /
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

ehsanklop نوشته شده:
avrinasal نوشته شده:
saman نوشته شده:سلام
به نظر من تا دولت ازهر نظر یارانه به بخش زنبورداری اختصاص نده و سروسامانی به این بخش داده نشه نمیتوان گفت که زنبوردارها دخلشون به خرجشون برسه.امسال با این شرایط بدی که طبیعت داره اگه نهادی نباشه از زنبوردارها حمایت کنه مثلا این همه سختیی که میکشن و بهدر میره بجز ضرر چی میشه گفت. در کل به نظر من شغل پر دردسر و کم درامدیه و فقط حمایت دولت هستش که میتونه باعث بهترشدن اوضاع زنبورداری بشه که اونم حالاها محاله.[/quoteن

با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیزم به نظر بنده شغل زنبورداری درسته پر زحمته ولی پرسوده زنبورداری کشور ما خیلی ضعیفه اول اینکه خود زنبورداران اطلاعات فنی نداشته و و از سطح دانش فنی بسیار پایینی برخوردار هستند دوم اینکه اتحادیه ها خیلی فعال نیستند فقط در حد دکور این رو جدی عرض کردم دولت هم که با زنبوردارها کاری نداره اصلا این رشته رو کار و صنعت حساب نمیکنه پس باید با یک مدیریت خوب و با کسب علم و دانش به روز در این صنعت خودمان به فکر خودمان باشیم زنبور بیشتر سود اور نیست من خودم تجربه خارج از کشور رو در این زمینه دارم اونها بیشترین تعداد زنبور رو 100 کلنی میدونند وبه راحتی و با داشتن علم و دانش فنی این کار همیشه موفق هستند و جزء افراد پولدار جامعه هستند ما باید خود به فکر خود باشیم شکر دادن رو کلا فراموش کرده و به فکر تولید و عرضه تمامی فراورده های زنبور عسل باشیم البته نوع بسته بندی و کیفیت ان باید فراموش نشود البته مشکلات عدیده ای هم وجود د اره که باید تخصصی تر به اون پرداخت بشه و اینجا نمیشه موفق و پیروز باشید

با

سلام دوست عزیز
کدوم کشور رو شما میگین که ماکزیمم کندو رو 100 تا در نظر میگیرن . تا اونجا که من میدونم تو امریکا زنبوردارها اغلب چند هزار کلنی نگه میدارن . حتی اقای یگانه تو کانادا ظاهرا 20 هزار کندو دارن ( طبق مطلب نوشته شده در وب سایت برادرشون

با سلام بله گفته شما درست اونهایی که به صورت تجاری کار میکنند دارای تعداد زیادی کندو میباشند اما تعداد اونها خیلی محدوده همه شغل زنبورداری رو انتخاب نمیکنند
ایران بخاطر نبود کار مناسب و کمی سرمایه مردم به سوی این کار کشیده میشند اونجا این همه ترافیک زنبور وجود نداره اقای یگانه رو من نمیدونم چقدر زنبور داره من که ندیدم شما دیدید ؟
منم الان حدود 4000 هزار تا زنبور رو مدیریت میکنم این دلیل نمیشه که همه مال خودم باشه فقط مدیریت میکنم البته خودم هم دارم ولی نه به این تعداد من کسانی رو میشناسم که با تعداد کم کلنی زنبور بیشترین مقدار محصول و فرآورده برداشت میکنند و از نظر مالی هم مشکلی ندارند فقط با داشتن پشتکار ,مدیریت ودانش کافیه که باعث رشد در هر صنعتی میشه متاسفانه در ایران بعلت نبود حمایتهای دولتی . فعال نبودن تعاونیهای زنبورداری . نبود دانش کافی زنبورداران و نبود امکانات کافی و غیره .....این صنعت رکود داشته و دارد به امید فردای بهتر موفق باشید
آخرین ويرايش توسط 2 on avrinasal, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ATF
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تماس:

پست توسط ATF »

به نظر این حقیر داشتن زنبورهای زیاد یعنی تعداد زیاد کلنی بدون مدیریت درست نمی تواند دلیل موفقیت باشد بلکه در موارد زیادی خود موجب ورود ضرر است اما مدیریت صحیح حتی یک کلنی بهتر از داشتن یک زنبورستان بزرگ با کلنی های زیاد است .مهم داشتن علم روز ومدیریت صحیح وبه موقع است.
نمایه کاربر
salehy25
محل اقامت: قم
تماس:

پست توسط salehy25 »

سلام
به نظر من مسئله اصلی فروش عسل با قیمت مناسب می باشد که لازمه اینکار نظارت بر بازار فروش است هر کدام از این دو نیاز به مدیریت ملی است و کار دولت میباشد که به نظر من با ورود دولت به دلیل عدم شناخت و ..... وضع موجود بدتر میشود راه فرعی هم همت خود زنبوردار است چرا گفتم زنبوردار نگفتم زنبورداران به خاطر اینکه با وجود این همه تعاونی در سراسر کشور وضع باید بهتر میشد.تصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

دوست عزیز اینقدر عسل تقلبی تو بازار راهی شده که اگه
دولت نتونه جلوگیری کنه تا یکی دو سال اینده دیگه زنبورداری با ی شکست بزرگ روب رو میشه.
محمد امین کوشا
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 0 مهمان