زنبور نر و ملکه

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

زنبور نر و ملکه

پست توسط fara »

زنبوران نر بوجود آمده از زنبور کارگر (نرزایی) چه تفاوتی با زنبوران نر بوجود آمده از زنبور ملکه دارد و آیا می شود از زنبوران نر حاصله از نرزایی در تولید ملکه استفاده کرد؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

زنبوران نر کوچک

پست توسط mellifera »

با سلام .فرا عزیز فرق این زنبوران نر در اندازه جثه میباشد که زنبوران نر حاصل از کارگران تخمگذار چون در سلولهای کارگری گذاشته میشوند به همین جهت کوچک جثه هستن.اما از نظر جفتگیری مشکلی ندارند و میتوان از انها در جفتگیری ملکه استفاده کرد.
پیوست ها
زنبوران نر تخمگذاری شده توسط زنبوران کارگر تخمگذار
زنبوران نر تخمگذاری شده توسط زنبوران کارگر تخمگذار
.jpg (14.5 کیلو بایت) مشاهده 10523 مرتبه
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

پس با وجود آن ها می شود به کندو های بدون ملکه تخم روز داد و اقدام به پرورش ملکه کرد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام فرا عزیز بله میشود.اما باید اگه زنبورات نر زا شدن انها را از بین ببری.
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: زنبور نر و ملکه

پست توسط ehsanklop »

سلام
در مورد نرهای کندوی نرزا میخواستم بپرسم ایا مقدار اسپرمشون با نرهای معمولی یکسانه . یا بخاطر اندازه کوچیکتر اسپرم کمتری دارن ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام به نظر من كه فرقي ندارن چون يك بار جفتگيري رو انجام ميدن.در ضمن در زمان جفتگيري ملكه هر كدام از نرها كه قوي تر باشه با ملكه جفتگيري ميكنه پسدر اين مواقع اگه اين نوع زنبورها بتونن با ملكه جفتگيري كنن پس قوي تشريف دارن كه تونستن با ملكه جفتكيري كنن.فلفل نبين چه ريزه............
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
یکی از کندوهای نر ریز من تازه سر تخماشو بسته دیروز رفتم و سر همه تخمای نرشو با تیزی زدم و زنبورا مشغول خوردن لاروها شدن بنظر دوستان خوردن لاروها برای زنبورها ضرر نداره؟یه سوال دیگه اینکه آیا زنبورها به عنوان تغذیه اونا رو میخورن؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام من تا حالا نديدم شفيره بخورن.احتمالا براي پاكسازي كندو اين كار رو ميكنن و يا نياز پروتئيني كندو.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

mellifera نوشته شده:با سلام به نظر من كه فرقي ندارن چون يك بار جفتگيري رو انجام ميدن.در ضمن در زمان جفتگيري ملكه هر كدام از نرها كه قوي تر باشه با ملكه جفتگيري ميكنه پسدر اين مواقع اگه اين نوع زنبورها بتونن با ملكه جفتگيري كنن پس قوي تشريف دارن كه تونستن با ملكه جفتكيري كنن.فلفل نبين چه ريزه............

تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
امروز که باران بند اومد یه سر به زنبورهام زدم دیدم دم در یکیشون زنبورهای زیادی بیرون اومدن وقتی نزدیک شدم بین زنبورها 15تایی زنبور نر بود گرده هم میامد ولی تو این فصل از سال بودن نر در کندو تو منطقه ما کاملا غیر عادیه هوا سرد بود نشد بازدید کنم بنظر دوستان امکان نرزاشدن کندو وجود داره یا چه علت دیگه ای میتونه داشته باشه؟(البته کندوی قویی هستش)
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

saman نوشته شده:سلام
امروز که باران بند اومد یه سر به زنبورهام زدم دیدم دم در یکیشون زنبورهای زیادی بیرون اومدن وقتی نزدیک شدم بین زنبورها 15تایی زنبور نر بود گرده هم میامد ولی تو این فصل از سال بودن نر در کندو تو منطقه ما کاملا غیر عادیه هوا سرد بود نشد بازدید کنم بنظر دوستان امکان نرزاشدن کندو وجود داره یا چه علت دیگه ای میتونه داشته باشه؟(البته کندوی قویی هستش)
سلام
اگه زنبورهای نرجوان باشن احتمال این که کلنی نرزا باشه بیشتره / اگه زنبورها جلوی دریچه جمع شده باشند و پرواز نمیکردن و زنبور های نر مسن بودن احتمال اینکه نر زا نشده باشه بیشتر چون بعضی مواقع اگه وجود شهد و جمعیت در کندو بیشتر باشه زنبور های نر رو کندو بیشتر نگه میداره و یه احتمال هم هست که اگه کندو ملکه اش ناقص یا پیر باشه با وجود ملکه امکان نر در کندو هم پیش میاد/ البته هوا اگه خوب شد یه نگاه بنداز بهمون اطلاع بده برام جالبه/
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

اقا سامان کاملا غیر طبیعیه.زنبورا دیگه به خوشه رفتن.چطوری هنوز زنبور نر وجود داره؟چون دیگه این یکی دو هفتس تخم ریزم قطع شده تصویر تصویر
یا احتمال داره کندو دارای عسل فراوان وگرده فراوان باشه که هنوز زنبورا احساس ب حذف کردنشون رو ندارن
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

این موقع ازسال فقط باید به سلامت کلنی شک کنید و گرنه هیچ دلیل موجهی نمی شود براش در نظر گرفت احتمالا ملکه از بین رفته باشد
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

fara نوشته شده:این موقع ازسال فقط باید به سلامت کلنی شک کنید و گرنه هیچ دلیل موجهی نمی شود براش در نظر گرفت احتمالا ملکه از بین رفته باشد
سلام
درصورت کلی حق باشما ست موارد ذکر شده تجربیات شخصی هستش/
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام زنبوران نری که از زنبوران کارگر نرزاتولید می شوند ازنظرشکل ظاهری بدن وخصوصیات ژنتیکی دارای تفاوتهای قابل توجهی نسبت به زنبوران نرتولیدشده توسط ملکه می باشند به اینصورت که اندازه زنبوران نرحاصل ازکارگر کوچکتر ونرحاصل ازملکه دارای جثه بزرگتری است ازنظرژنتیکی درهنگام تولید زنبور نرتوسط ملکه بچه های حاصل ازآن ملکه به سمت بهنژادی واصلاح نژاد پیش می رود چون اکثر زنبوران آن کلنی زنیورنر درشت جثه بوده وبه ندرت زنیورنرکوچک جثه درآن وجود دارد واگر هم باشد کمتر موفق به جفتگیری با ملکه می شوددرصورتی که درکلنی نرهای تولیدشده توسط زنبوران کارگراکثرآنهاریزجثه اند که نژاد حاصل ازآن به سمت ناملایم بودن ونیش زنی وداشتن حالت تهاجمی پیش می رود درموردکلنی هایی که درزمستان دربین جمعیت آنها نر دیده می شود این را عرض کنم که دیده شدن اندکی از زنبوران نر طبیعی است ودلیل بر نبود ملکه وازبین رفتن آن نیست به شرط آنکه درهنگام بازکردن کندو زنبورها به خوشه رفته باشندونیش نزنندوعصبانی نباشند چنین کندویی به طورحتم در همان سال تقسیم می شود وتولید پیش بچه(ملکه اولیه)وپس بچه (ملکه های باکره)می کندوبرروی درخت خوشه میزند.
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

سلام ، من هم کندو ی داشتم با ملکه جوان و جمعیت قوی که زنبور نر رو تو زمستون نگه داشتن و مشکلی هم نداشتند ، امسال هم یکی از کندو ها که ملکه جوان اما ناقصی داره زنبور نر هم دارن ، به نظر من تو زنبورداری صد در صدی وجود نداره.
دوری و دوستی
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

hony نوشته شده:
سلام
اگه زنبورهای نرجوان باشن احتمال این که کلنی نرزا باشه بیشتره / اگه زنبورها جلوی دریچه جمع شده باشند و پرواز نمیکردن و زنبور های نر مسن بودن احتمال اینکه نر زا نشده باشه بیشتر چون بعضی مواقع اگه وجود شهد و جمعیت در کندو بیشتر باشه زنبور های نر رو کندو بیشتر نگه میداره و یه احتمال هم هست که اگه کندو ملکه اش ناقص یا پیر باشه با وجود ملکه امکان نر در کندو هم پیش میاد/ البته هوا اگه خوب شد یه نگاه بنداز بهمون اطلاع بده برام جالبه/
سلام
متاسفانه هوا انقد مجال نداده که کندو رو بازدید کنم زنبورهای نری که اون روز دم سوراخ پرواز دیدم جوان بودن ولی به زنبورهای کندوی نرزا شبیه نبودن (قبراق و سرحال با چثه بزرگ بودن)بخاطر این تعجبم امسال چون منطقه ما شهد کم بود تو مرداد نرکشی تمام شد در ضمن کندو بچ امسال و داری ملکه جوان و قوی هستش. حتما هر موقه هوا مجال داد بررسی میکنم و نتیجه رو خبر میدم
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

سال گذشته یه کندوی من چنین حالتی داشت و با توجه به قوی بودن کندو و جوان بودن ملکه، زنبورهای نر را نگهداشته بودند. نگران نباش
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان