سئوال در مورد شاخون

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

سئوال در مورد شاخون

پست توسط rata »

میخواستم بدانم که وقتی که شاخون ملکه سرش بسته شد آیا زنبورهای کارگر باز هم روی آن عملیاتی انجام میدهند؟ راستش از یکی شنیدم که وقتی که نزدیک بیرون آمدن شفیره ملکه از توی شاخون می رسه زنبورهای کارگر هم سطح شاخون را صیقلی تر یا باصطلاح نازکتر می کنند آی این درسته

اگه پاسخ درست باشه زمانی که از محافط شاخون استفاده میشه به این امر لطمه وارد نمیشه؟

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: سئوال در مورد شاخون

پست توسط saman »

چه شاخون باشه چه سلول نر یا کارگر به محض اینکه سرش بسته شده هیچ عملیاتی توسط زنبورها روش انجام نمیشه و فقط تا زمان تولد تو کندو دماش کنترل میشه.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید یه سئوال دیگه هم دارم

اگه از محافظ شاخونی استفاده بکنیم که ته آن بسته است یعنی اینکه ملکه بعد از متولد شدن خودش قادر به خروج از ان نیست و ما باید از توی محافظ درش بیاریم. آیا با استفاده از این نوع محافظ که در حکم قفس هم هست می توانیم تعداد زیادی شاخون سربسته را در درون جمعیتی که بعنوان بچه مصنوعی جدا کرده ایم قرار بدهیم و بعدش هر تعداد که متولد شد یکی اش را به آن بچه بدیم و بقیه را برای موارد دیگه استفاده کنیم؟

ممنون میشم راهنمائی کنید.
نمایه کاربر
13490
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تربت جام
تشکر کرده: 76 دفعه
تماس:

پست توسط 13490 »

در تکثیر ملکه به تعداد زیاد از محافظ شاخون استفاده میشه تا از بچه دادن کندو و کشته شدن ملکه ها توسط یکدیگر ----جلوگیری بشه ولی به مدت زیاد نمیشه از محافظ شاخون استفاده کرد و باید تکلیف ملکه ها روشن بشه حرفه ایها کندوچه هایی دارند که از قبل اونا رو یتیم کردند و به هر کدام از انها یک ملکه باکره داده و بعد از جفت خوردن ملکه ها رو به کندوهاشون معرفی می کنند
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

rata نوشته شده:ببخشید یه سئوال دیگه هم دارم

اگه از محافظ شاخونی استفاده بکنیم که ته آن بسته است یعنی اینکه ملکه بعد از متولد شدن خودش قادر به خروج از ان نیست و ما باید از توی محافظ درش بیاریم. آیا با استفاده از این نوع محافظ که در حکم قفس هم هست می توانیم تعداد زیادی شاخون سربسته را در درون جمعیتی که بعنوان بچه مصنوعی جدا کرده ایم قرار بدهیم و بعدش هر تعداد که متولد شد یکی اش را به آن بچه بدیم و بقیه را برای موارد دیگه استفاده کنیم؟

ممنون میشم راهنمائی کنید.

سلام
جواب همه سوالات بله هستش.من 10 روز قبل از شروع فصل بچ گیری که معمولا منطقه ما 20فروردین میشه یه بچ مصنوعی قوی 8 قاب جدا میکنم و میارمش پشت بام خانمان و اواخر فروردین که سر شاخون هاشو بست اونا رو تو قفسهایی که بشکل یک قاب 20 تا قفس کوچک درست کردم میزارم و در وسط جمعیت قاب حاوی قفس ها رو آویزان میکنم تا شاخون های سربسته داخل قفس ها از گرمای جمعیت استفاده کنن و بمحض تولد یک ملکه از قفس درش میارم میبرم زنبورستان و یه بچ مصنوعی میگیرم و ملکه رو بهش معرفی میکنم و یه شاخون دیگه تو قفس میزارم به این صورت در طول دوره 15 تا 20 روز بچ گیری اکثر موقه ها ملکه دارم و دوستان اطراف هم که ملکه تقاضا کنن به اونام میرسونم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 18 مهمان