گرده افشانی

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

گرده افشانی

پست توسط ehsanklop »

سلام
همه دوستان مطالب نوشته شده در کتاب اقای شهرستانی و دیگر کتاب ها در مورد گرده افشانی و افزایش محصول رو مطالعه کردن
همون طور که میدونید حدود 97 درصد گرده افشانی در گیاهان توسط حشرات انجام میشود . از این میان حدود 95 درصد ان را زنبورهای عسل انجام میدهند . پس به طور مستقیم اگه زنبوردارها نباشن به جرات میشه حداقل 70 تا 80 درصد میزان تولید محصولات کشاورزی کاهش پیدا میکنه
اینا رو همه میدونستین . اما میخاستم بپرسم ما زنبوردارها یا بخش زنبورداری کشور چطور میتونه بخش کشاورزی رو وادار کنه که هزینه این افزایش محصولی رو ما براشون به ارمغان میاریم رو بپردازن . عملا چه کاری میشه انجام داد .
فکر میکنم الان دیگه وقت اون رسیده که این بحث مطرح بشه و زنبودارها شروع کنن در رابطه با حقی که سالهاست پایمال شده صحبت کنن .

نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: گرده افشانی

پست توسط fara »

متاسفانه در کشور ما نه تنها هزینه ای نمی دهند که خیلی ها هزینه هم می گیرند مثلا در دشت ناز ساری با این که یک کشت وصنعت مهندسی شده ومکانیزه هست و اداره کنندگان ان هم تحصیل کرده هستند و از مزایای گرده افشانی با خبر هست برای هر کندو 2500 تومان پول می گیرند .
من هم با نظر شما اقا احسان موافقم باید علیه این ظلمی که نسبت به زنبورداران شروع شده اقداماتی را اغاز کنیم ولی قبل از ان باید خودمان تشکیلات منظمی را داشته باشیم بحث که چندی قبل هم در تالار ها بحث شد تا راحت تر بتوانیم هم به هماهنگی برسیم و هم اقدامات لازم را انجام دهیم.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
پارسال یکی از شرکت های کشاورزی اطراف دزفول که شبدر کاشته بود و برای گرده افشانی نیاز به زنبور داشت از ما دعوت کرد زنبورامونو اونجا ببریم . به خاطر اینکه اونا سال قبل کلزا رو سمپاشی کرده بودن ما حاضر نشدیم بریم سر شبدر شون . ولی اونا از زنبورداراهای یکی از استانهای همجوار دعوت کردن اونا هم اومدن .
من اونقدر ناراحت شدم که میخاستم یه سمپاش بردارم و برم همه زنبوراشونو ریشه کن کنم ولی دلم واسه زنبورا سوخت . وگر نه حق شون همین بود
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
در خصوص گرده افشانی دوستان مطالب عمده و اساسی را فرمودند من قبلا هم گفتم در آمریکا و کانادا اگه در باغی زنبور عسل نباشه دولت آن باغ را بیمه نمیکند وقتی دکتر دامپزشک کشور ما فرق بین زنبور نر و کارگر را نمیداند چگونه باید انتظار داشت این صنعت رشد کند پس نباید انتظار داشت تا مسولین کشاورزی بفهمند که گرده افشانی یعنی چه علاوه بر این مسایل در خصوص شخم زنی زمینها نمیدانم دوستان اطلاع دارند یا نه در فصل تابستان در اوایل تیر ماه کشاورزان اقدام به شخم زنی میکنند با این کار نود درصد گیاهان از بین میروند اما مسولین کشاورزی هیچگونه اطلاع رسانی در این خصوص ندارند در کل باید بگم اگه جهاد کشاورزی مدت یکسال پلمپ شود فکر میکنید به ضرر کشور هست اگه اینگونه هست منو راهنمایی کنید چون من دلایلی دارم که لازم نمیبینم توضیح دهم چون من در کار گل و گیاه و پرورش و پیوند انواع نهال کار میکنم به این نتیجه رسیدم.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام اقا جمشید
همه حرفای شما رو کاملا قبول دارم . در این شکی نیست . اما چطور میتونیم حرفمون رو به گوش مسولین برسونیم . حق گرفتنیه باید حقمون رو بگیریم . دولت باید هر ساله یه مالیات اضافی بابت گرده افشانی از بخش کشاورزی بگیره و اون رو به عنوان یارانه به زنبوردارها بده .
باید کشاورزی که بی موقع سمپاشی میکنه و موجب مرگ زنبورها میشه از نظر قانونی محکوم شناخته بشه و مجبور به پرداخت خسارت به زنبوردار بشه
حالا سوال اینجاست که چطوری میتونیم این خاسته ها رو عملی کنیم . چه راهکارهایی وجود داره برای عملی کردن این مسله ؟ چطور میتونیم حرفمون رو به کرسی بشونیم ؟ من شخصا میخام یه وقت از نماینده دزفول تو مجلس بگیرم و اینو باهاشون مطرح کنم . دوستان دیگه هم اگه میتونن این کار رو انجام بدن .
نمایه کاربر
m63
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط m63 »

ehsanklop نوشته شده:سلام اقا جمشید
همه حرفای شما رو کاملا قبول دارم . در این شکی نیست . اما چطور میتونیم حرفمون رو به گوش مسولین برسونیم . حق گرفتنیه باید حقمون رو بگیریم . دولت باید هر ساله یه مالیات اضافی بابت گرده افشانی از بخش کشاورزی بگیره و اون رو به عنوان یارانه به زنبوردارها بده .
باید کشاورزی که بی موقع سمپاشی میکنه و موجب مرگ زنبورها میشه از نظر قانونی محکوم شناخته بشه و مجبور به پرداخت خسارت به زنبوردار بشه

حالا سوال اینجاست که چطوری میتونیم این خاسته ها رو عملی کنیم . چه راهکارهایی وجود داره برای عملی کردن این مسله ؟ چطور میتونیم حرفمون رو به کرسی بشونیم ؟ من شخصا میخام یه وقت از نماینده دزفول تو مجلس بگیرم و اینو باهاشون مطرح کنم . دوستان دیگه هم اگه میتونن این کار رو انجام بدن .

سلام
بیایم به نشانه اعتراض یک جا جمع بشیم همه زنبورامونه پر بدیم تصویر
این حرف که فقط برا خنده بود ولی برای شروع من یه راه حل دارم . یه مطلبی یکی دو صفحه ای درباره زنبور و مشکلات و راهکار بنویسیم من می تونم اونو تو مجله دامداران جهاد بدون هزینه چاپ کنم .عکس نویسنده رو هم میدم چاپ بشه
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام این سایت بزرگترین سایت علمی وجامع در زمینه زیست شناسی پرورش وآموزش زنبورعسل است نه سایت انتقاد از سازمانهایا ارگانهای مختلف در سطح کشور یا بردن نام پرسنل سازمانهای ذیربط به نظر بنده در مورد گرفتن حق زنبوردارها در باره گرده افشانی اینطور میتوان گفت که وزارت جهادکشاورزی می تواند با مدیریت اصولی وصدور پروانه های محکم بر استقرار کندوهای زنبورستانها وتعیین تعدادآنها برای چرابه اندازه ظرفیت پوشش گیاهی آن محل نظارت داشته باشد واز ازدحام زنبورستانها در فاصله نزدیک به هم جلوگیری به عمل آورد تا درآن سال محصول بیشتری نصیب زنبووردار گردد ودر پایان از مدیریت کل سایت جناب آقای جهانی خواهشمندم که هرگونه نظراتی که با قوانین سایت زنبورعسل ایران مغایرت دارد وموجب ایجاد تنش دربین سازمانها ونهادهایی میگرددبادر نظر گرفتن حدودواختیارات بدون درنگ حذف نماید.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

Hassannozarpour نوشته شده:با سلام این سایت بزرگترین سایت علمی وجامع در زمینه زیست شناسی پرورش وآموزش زنبورعسل است نه سایت انتقاد از سازمانهایا ارگانهای مختلف در سطح کشور یا بردن نام پرسنل سازمانهای ذیربط به نظر بنده در مورد گرفتن حق زنبوردارها در باره گرده افشانی اینطور میتوان گفت که وزارت جهادکشاورزی می تواند با مدیریت اصولی وصدور پروانه های محکم بر استقرار کندوهای زنبورستانها وتعیین تعدادآنها برای چرابه اندازه ظرفیت پوشش گیاهی آن محل نظارت داشته باشد واز ازدحام زنبورستانها در فاصله نزدیک به هم جلوگیری به عمل آورد تا درآن سال محصول بیشتری نصیب زنبووردار گردد ودر پایان از مدیریت کل سایت جناب آقای جهانی خواهشمندم که هرگونه نظراتی که با قوانین سایت زنبورعسل ایران مغایرت دارد وموجب ایجاد تنش دربین سازمانها ونهادهایی میگرددبادر نظر گرفتن حدودواختیارات بدون درنگ حذف نماید.
با سلام واحترام
خواهشن حرفتون رو اصلاح بفرمایید/ به نظرتون چه کسی باید مسئله و مشکلات رو به گوش ناشنوایان مسئولین برسونه ؟ ودر کجا باید هم فکری بشه؟ چرا تا حالا اقدامی صورت نگرفته از طرف سازمانها در مورد زنبورعسل؟ / اتفاقا سایت انقاد هم هست به نظر شما انتقاد درست که هدف نهاییش خدمت به زنبوردار و هم به نسل بشر هستش درست نیس؟ پاسخ درست باشه ، از طرف سازمانها تنشی ایجاد نمیشه/ در ضمن کدام قسمت قوانین سایت مغایرت دارد با نظرات بچه ها؟ این که میفرماین وزارت جهاد کشاورزی مبتواند با مدیریت اصولی اقداماتی انجام بده در این راستا میشه بگین چرا تا حالا اقدام نکرده؟ / میشه توضیح بدیدن کاربران محترم چرا از این قضیه این همه معترض هستند؟ اولویت اصلی در زنبورداری صحرا و بعد مدیریت و بعد نژاد هست .صحرا دست منابع طبیعی و باغدارها هستش کسی که ارزش به زنبور و بخصوص گرده افشانی رو ندونه آخرش باغدارا حق داره بگه زنبورت شکوفه هامو میخوره و بابتش باید پول بهش بدی یا هزینه اجاره جا برا کندو / به نظرت اطلاع رسانی در این مورد به عهده زنبورداره یا جهاد و محیط زیست وبخش ترویج؟/ بهتره در قسمت انتقادات و پیشنهادات بحث ادامه پیدا کنه/با تشکر
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

سلام،به نظرمن متاسفانه درزمینه زنبورعسل خیلی داره کوتاهی میشه،درکشورما اکثر کشاورزاوباغدارا ازفوایدزنبورعسل اطلاعی ندارن وبه همین دلیله که این مشکلات پیش میادواگردرمورداین موضوع اطلاع رسانی بشه وباغدارن بدونن که زنبوربیش ازکودوسم ومانند آب واسه محصول حیاتیه این مشکلات حل میشه،واین اطلاع رسانی باید ازطریق جهاد،تلوزیون و...صورت بگیره،این کار توسط یک نهاد ودرطول یکی،دو سال شدنی نیست. تصویر
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

سلام اقای نوذرپور اتفاقا از مشکلات عمده زنبورداران از طرف کسانی است که باید حامی این بخش باشند که اگر دوستان بخواهند در این مورد گلایه های خود را بیان کنند شاید خود کتاب قطوری شود
از طرف دیگر عدم فرهنگ سازی چه در مورد سودی که زنبورداری برای جامعه دارد (به خصوص بخش کشاورزی) و چه در مورد خود عسل کوتاهی از طرف متولیان امر خیلی زیاد است
همچنین شمایک نگاه به سوپر مارکت ها بندازید تا ببنید چه حجمی از عسل های بی کیفیت و ارزان قیمت به اسم عسل خوب به مردم فروخته میشود نکند انتظار دارید که از طرف کسانی که دارند سالم کار می کنند این عسل ها جمع آوری شود. حل مشکلات این بخش بدون دخالت مسئولان امکان پذیر نیست.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان