موجودی با سر مثلثی شکل و 6 پا(مبحث در مورد سوسك تاولزا)

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
amirfiruzy
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: اذربایجان شرقی -بستان اباد
تشکر کرده: 40 دفعه
تماس:

موجودی با سر مثلثی شکل و 6 پا(مبحث در مورد سوسك تاولزا)

پست توسط amirfiruzy »

با سلام خدمت دوستان
بنده در طول سال های اخیر روی زنبورها موجودی رو مشاهده کردم که بالغشون به رنگ سیاه هست و اونایی که ریزترن تقریبا قهوه ای رنگ هستن و مثل کنه به بدن زنبور میچسبن و از همولنف تغذیه میکنن و فکر میکنم هنگام آب خوردن زنبورا روی اون میشینن (و به احتمالی و یا هنگامی که روی گل هستن) و اگه گرده گیر استفاده بشه از رو زنبور میریزه توی گرده گیر
و اینکه اونایی که کاملا بالغ هستن بال دارن و پرواز میکنن و کنار آب زیاد دیده میشن
متاسفانه عکسی ندارم بزارم دوستان کسی اطلاعاتی داره کمک کنه
آخرین ويرايش توسط 1 on amirfiruzy, ويرايش شده در 0.

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

Re: موجودی با سر مثلثی شکل و 8 پا

پست توسط hony »

amirfiruzy نوشته شده:با سلام خدمت دوستان
بنده در طول سال های اخیر روی زنبورها موجودی رو مشاهده کردم که بالغشون به رنگ سیاه هست و اونایی که ریزترن تقریبا قهوه ای رنگ هستن و مثل کنه به بدن زنبور میچسبن و از همولنف تغذیه میکنن و فکر میکنم هنگام آب خوردن زنبورا روی اون میشینن (و به احتمالی و یا هنگامی که روی گل هستن) و اگه گرده گیر استفاده بشه از رو زنبور میریزه توی گرده گیر
و اینکه اونایی که کاملا بالغ هستن بال دارن و پرواز میکنن و کنار آب زیاد دیده میشن
سلام اگر اشتباه نکنم اسم این موجود سوسک شکارجی هست و بسیار خطر ناک دوره لاروی شبهیه بید موم خوار بوده با ابن تفاوت که تیغه هایی پشت این دیده میشه/ تغذیه از عسل / موم / خود زنبور امکان پذیره و تا 8 روز در داخل یک سیشه فقط با آب میتونه زنده بمونه لازم به ذکر هست بیشتر در شیارهای کف کندو زندگی میکنه / بیشتر از روی گلها میان و دردوران بلوغ با شاخکهای که در اختیار دارند داخل کندو استرسی که ایجاد میکنند از طریق فرکانس عصبی باعث استفراغ زنبور عسل شده و ازون برای تغذیه استقاده میکنند و همچنین از موم و عسل نیز تغدیه میکنه البته اگر اونی که شما گفتید باشه چون در ایران گزارش نشده فعلا / درضمن روش درمان قطعی وجود نداره فعلا ولی قوی نگه داشتن و گذاشتن پودر سیر موثر واقع میشه/ با تشکر درضم شاید لین زیر کمکی در این مورد بهتون بکنه http://www.mellifera.ir/183//%D8%A8%DB% ... %A7%D9%86/
آخرین ويرايش توسط 3 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

hony نوشته شده:
amirfiruzy نوشته شده:با سلام خدمت دوستان

سلام اگر اشتباه نکنم اسم این موجود سوسک شکارجی هست و بسیار خطر ناک دوره لاروی شبهیه بید موم خوار بوده با ابن تفاوت که تیغه هایی پشت این دیده میشه/ تغذیه از عسل / موم / خود زنبور امکان پذیره و تا 8 روز در داخل یک سیشه فقط با آب میتونه زنده بمونه لازم به ذکر هست بیشتر در شیارهای کف کندو زندگی میکنه / بیشتر از روی گلها میان و دردوران بلوغ با شاخکهای که در اختیار دارند داخل کندو استرسی که ایجاد میکنند از طریق فرکانس عصبی باعث استفراغ زنبور عسل شده و ازون برای تغذیه استقاده میکنند و همچنین از موم و عسل نیز تغدیه میکنه البته اگر اونی که شما گفتید باشه چون در ایران گزارش نشده فعلا / درضمن روش درمان قطعی وجود نداره فعلا ولی قوی نگه داشتن و گذاشتن پودر سیر موثر واقع میشه/ با تشکر درضم شاید لین زیر کمکی در این مورد بهتون بکنه %D8%A7%D8%B1%DB%8C,%D8%B2%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86
تشکر آقا رضا
لینک رو دوباره بنویسین
اونی که بنده گفتم شبیه انگل تالا هفتم هست ولی فکر کنم اون نیست
تصویر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
آقای فیروزی لینکشو عوضش کردم / شاید به دردت بخوره در زمان لاروی شبهه بید موم خواره با این تفاوت که این موجود در زمان لاروی پشتش خارهای کوچکی داره /آقای عطائیان در مورد این سوسک شکارچی صحبت و توضیحاتی داده بودند / که گفتم شاید به دردت بخوره/ با تشکر
http://www.mellifera.ir/183//%D8%A8%DB% ... %A7%D9%86/
آخرین ويرايش توسط 3 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

با سلام و تشکر اين موجودي که من ديدم سوسک کوچک کندو يا سوسک شکارچی نيست دوستان اين انگلي که تو عکس تالار هفتم رو زنبور قرار داره اسمش چي هست اگه اسم لاتينش رو هم ميدونين بگين
با تشکر
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

amirfiruzy نوشته شده:با سلام و تشکر اين موجودي که من ديدم سوسک کوچک کندو يا سوسک شکارچی نيست دوستان اين انگلي که تو عکس تالار هفتم رو زنبور قرار داره اسمش چي هست اگه اسم لاتينش رو هم ميدونين بگين
با تشکر

با سلام اقای فیروزی دقیق توضیح ندادی که این موجود چی هست ولی اسم این انگل رو زنبور یادم رفته ولی میدونم که از خانواده موریانه هاست و از خون زنبور هم تغذیه میکنه اگه یادم افتاد بهتون میگم موفق باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

avrinasal نوشته شده:
amirfiruzy نوشته شده:با سلام و تشکر اين موجودي که من ديدم سوسک کوچک کندو يا سوسک شکارچی نيست دوستان اين انگلي که تو عکس تالار هفتم رو زنبور قرار داره اسمش چي هست اگه اسم لاتينش رو هم ميدونين بگين
با تشکر

با سلام اقای فیروزی دقیق توضیح ندادی که این موجود چی هست ولی اسم این انگل رو زنبور یادم رفته ولی میدونم که از خانواده موریانه هاست و از خون زنبور هم تغذیه میکنه اگه یادم افتاد بهتون میگم موفق باشید
کبا تشکر از آقاي اصغرپور عزيز
ااون انگل حدود دو تا پنج ميليمتر طول داره و عرض بدنش هم حدود يک يا دو ميليمتر هست و به زنبور ميچسبه و از خونش تغذيه ميکنه و وقي رو دست قرارش ميدي سرشو اينور اونور ميکنه و به سمت بالا ميگيره و چهار جفت پا داره و رنگ بدنش تو بزرگا سياهه و کوچيکترا به رنگ قهوه اي و متمايل به نارنجي و بدنشون چند تيکه شبيه زره هستش
اگه دوستان تصوير ديگه اي از اين انگل دارن لطفا قرار بدين
شايد اوني که من ديدم همين باشه
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط avrinasal »

amirfiruzy نوشته شده:
avrinasal نوشته شده:
با تشکر

ااون انگل حدود دو تا پنج ميليمتر طول داره و عرض بدنش هم حدود يک يا دو ميليمتر هست و به زنبور ميچسبه و از خونش تغذيه ميکنه و وقي رو دست قرارش ميدي سرشو اينور اونور ميکنه و به سمت بالا ميگيره و چهار جفت پا داره و رنگ بدنش تو بزرگا سياهه و کوچيکترا به رنگ قهوه اي و متمايل به نارنجي و بدنشون چند تيکه شبيه زره هستش
شايد اوني که من ديدم همين باشه[/quote

با سلام من با اساتید این رشته حتی در خارج از ایران هم صحبت و مشورت کردم و نتیجه این بود که این عکس سوسک تاولزا هست و جز این چیزی نیست در دوران لاروی به زنبور میچسبه و از خونش استفاده میکنه و یا امکانش هست که یک نوع شپش زنبور هم باشه و از گلها و گیاهان به بدن زنبور چسپیده باشه همشون تاکید داشتند که اگر میتونید از این موجود که دیدید عکسی تهیه کنید دقیقا میشود گفت که این آفت چیه ولی امکان داره که یک تهدید جدید باشه بلخره اگه تونستید عکس تهیه کنید که عالی میشه من در خدمت هستم من یه عکسم میزارم ببینید شیبه این نبود ؟ موفق باشید
پیوست ها
tagywkxz4ozmtwznfju.jpg
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام اقاي اصغر پور اين تصوير مربوط به حشره مورچه خوار هستش كه در زمينهاي ماسه اي نزديك لونه مورچه ها گودالي شبيه قيف مانند حفر ميكنه و وقتي مورچه داخل حفره ميوفته مورچه ديگه نميتونه از سوراخ بيرون بياد و مدام سر ميخوره و ميره وسط حفره اين حشره هم زير خاكه و فورا مورچه رو ميگيره و ميكشه داخل ماسه و خفه ميكنه مورچه رو و اگه مورچه مقاومت نشون بده مورچه رو محكم به ديوارهها ميكوبه تا از تقلا بيوفته و بعد ميكشه داخل سوراخ اين حشره رو من خودم به چشم ديدم واقعا ادم حيرت ميكنه از كاري كه انجام ميده.
و اين حشره عقب عقب حركت مينه و وقتي ميبينه مورچه داره از سوراخ در ميره تن تن ماسه ميپاشه به اطراف تا مورچه نتونه به بيرون فرار كنه با ارواره هاش اين كار رو انجام ميده.
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

avrinasal نوشته شده:
amirfiruzy نوشته شده:
avrinasal نوشته شده:
با تشکر

شايد اوني که من ديدم همين باشه[/quote

با سلام من با اساتید این رشته حتی در خارج از ایران هم صحبت و مشورت کردم و نتیجه این بود که این عکس سوسک تاولزا هست و جز این چیزی نیست در دوران لاروی به زنبور میچسبه و از خونش استفاده میکنه و یا امکانش هست که یک نوع شپش زنبور هم باشه و از گلها و گیاهان به بدن زنبور چسپیده باشه همشون تاکید داشتند که اگر میتونید از این موجود که دیدید عکسی تهیه کنید دقیقا میشود گفت که این آفت چیه ولی امکان داره که یک تهدید جدید باشه بلخره اگه تونستید عکس تهیه کنید که عالی میشه من در خدمت هستم من یه عکسم میزارم ببینید شیبه این نبود ؟ موفق باشید

نه هيچ کدوم از اينا نيست نه شپشه و نه سوسک
اگه تو بهار و تابستون از زنبورايي که جلوي کندو افتادن و در حال جان دادن هستن بتونين روشون ببينين
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

بنده تا حالا تو کتابا و تو اينترنت عکسي ازش نديدم ولي خيلي شبيه عکس انگل رو زنبور هست
با تشکر از همه
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

اقای جهانی کاملا در مورد این عکس صحیح حرف میزنن.ما ب زبون محلی بشون میگیم(میمگه قورشی) تازه ی شعر تنزم براشون میخونیم.
این نوع حشره ک همیشه لونشو در کنار کلنی مورچه ها و تو خاکای نرم درست میکنه و از حشره های ریز مث مورچه تغذیه میکنه .وفقط خونشونو میخوره.
و بنظرم ک کاری با زنبورا نداره .چون زنبور مسیرش ب طرف لونه اون نمیخوره.و با وجود این نوع موجود در اطراف زنبورستانا تا حالا درموردش از زنبورداری حرفی نشنیدم این موجود خیلی ترسوه. اگه بدونه که طرف مخالفش قویتره سریع پا میزاره فرار و تو خاک گم میشه.
دوست عزیز موجود که شما دیدی اندازه ی ی کنه نبود؟زرد رنگ نبود؟

تصویر
واسا تو عکسام دنبالشو بگیرم برات ببینم چی پیدا میکنم
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

این نیست؟
تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

ilam نوشته شده:این نیست؟
تصویر

با تشکر از شما متاسفانه خير
نمایه کاربر
13490
محل اقامت: تربت جام
تشکر کرده: 76 دفعه
تماس:

پست توسط 13490 »

سلام انگل روی زنبور تالار هفتم رو من چند روز پیش مطرح کردم توی سر فصلها هست می تونید ببینید اقای جهانی فرمودند که سوسک تاولزا هست اون عکس پایینتر هم که گاز انبرهای قوی داره همون شکارچی معروف مورچه آسیابانک هست
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط avrinasal »

mellifera نوشته شده:با سلام اقاي اصغر پور اين تصوير مربوط به حشره مورچه خوار هستش كه در زمينهاي ماسه اي نزديك لونه مورچه ها گودالي شبيه قيف مانند حفر ميكنه و وقتي مورچه داخل حفره ميوفته مورچه ديگه نميتونه از سوراخ بيرون بياد و مدام سر ميخوره و ميره وسط حفره اين حشره هم زير خاكه و فورا مورچه رو ميگيره و ميكشه داخل ماسه و خفه ميكنه مورچه رو و اگه مورچه مقاومت نشون بده مورچه رو محكم به ديوارهها ميكوبه تا از تقلا بيوفته و بعد ميكشه داخل سوراخ اين حشره رو من خودم به چشم ديدم واقعا ادم حيرت ميكنه از كاري كه انجام ميده.
و اين حشره عقب عقب حركت مينه و وقتي ميبينه مورچه داره از سوراخ در ميره تن تن ماسه ميپاشه به اطراف تا مورچه نتونه به بيرون فرار كنه با ارواره هاش اين كار رو انجام ميده.

با سلام او تشکر از قای جهانی من میدونم این تصویر مربوط به مورچه خوار هست فقط جهت اطمینان گذاشتم تا اقای فیروزی ببینند چون من یادمه چند سال پیش یه زنبوردار از موجودی شاکی شده بود که چنین چیزی روی زنبور دیده که نه کنه هست نه شپش من که موضوع رو پیگیر شدم متوجه شدم که این موجود اسرار انگیز همین مورچه خواره که جلوی لونه زنبورها گودال حفر میکنه و زنبورها رو که نمیتونه بکشه تو گازشون میگیره و زنبور پرواز کنان خودشو به سوراخ پرواز میکشه و دوستمون فکر کرده بود که یه نوع کنه هست البته من میدونم که اقای فیروزی اطلاعاتشون بیشتر از اینها هست فقط جهت اطمینان گذاشتم البته اینم بگم که من پی این موضوع رو گرفتم و به اقای فیروزیم گفتم که حتما سعی کنند از این موجود یه عکسی تهیه کنند اگر از این آفت تو زنبورستان زیاد باشه و برای زنبور خطرناک که باید حتما هر چه سریعتر مبارزه بشه و اگر م که تعدا کم باشه و بی ضرر که تهدید حساب نمیشه چون من بار ها مشاهده کردم که نظیر این حشرات از روی گلها و گیاهان بر روی زنبور میچسپند و هنگامی که زنبور داخل کنلی میشه از روی تنش میافتند که تهدید حساب نمیشه بازم میگم که جز سوسک تاول زا نمیتونه چیز دیگه ای باشه اگر هم نیست پس هر چه سریعتر از این حشره عکس تهیه بشه تا راه درمان و مبارزه در پیش گرفته بشه موفق باشید
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اینه ؟
پیوست ها
1.jpg
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

ehsanklop نوشته شده:سلام
اینه ؟

با سلام و تشکر عکس واضح نيست ولي فکر کنم همينه خوب اين اسمش چيه چه ضرري برا کندو داره و درمانش چي هست
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط avrinasal »

اینه ؟

با سلام و تشکر از اقا احسان عارضم تصور زیاد واضح نیست و نمیشه از این فاصله خوب تشخیص داد ولی فکر نکنم که این موجود تهدید جدی باشه من شبیه این رو بیشتر رو گلها دیدم ولی بازم منتظرم اقا احسان توضیح بدنند که این چیه؟ و ایا این موجود همونی هست که اقای فیروزی دیدند ؟
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
من اینا رو تو بهار رو سینه و شکم زنبورا دیدم . این عکسم از زنبورای خودمه . گاهی رو هر شان تا 20 تا ازشون هم دیدم . یه مرتبه فابکوزین بدین همراه کنه ها میریزن تصویر
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

من اینا رو تو بهار رو سینه و شکم زنبورا دیدم . این عکسم از زنبورای خودمه . گاهی رو هر شان تا 20 تا ازشون هم دیدم . یه مرتبه فابکوزین بدین همراه کنه ها میریزن تصویر

با تشکر خوب اسم اينو کسي ميدونه
اگه اسمش مشخص بشه اطلاعات بيشتري ميشه پيدا کرد
در ضمن اين موجود موجب مرگ زنبور ميشه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اين باشه كه سوسك تاولزاست:

تصویر
تصویر

تصویر
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

mellifera نوشته شده:اين باشه كه سوسك تاولزاست:

تصویر
تصویر

تصویر
با تشکر از آقاي جهاني همينه
من تو اينترنت عکساشو نگاه کرده بودم شبيه اينا نبود برا همين فکر ميکردم يه آفت ديگس
در ضمن تعدادشون گاها خيلي زياده حتي رو ملکه هم من ديدم و نميدونم مشکل حادي ايجاد ميکنه يا نه
با تشکر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اگه زياد باشه باعث استرس به كندو و مشكلات ميكنه روش درمان رو هم احسان عزيز گفتن.نگران نباشين.
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام و تشکر از همه دوستان عزیز :اقای فیروزی من که گفتم این سوسک تاول زاست شما گفتید نه پس بلخره معلوم شد چیه این موجود حالا از دست کنه خلاص نشده این سوسک گریبان گیر شد خدا بخیر بکنه فقط همین رو کم داشتیم لطفا اقای فیروزی با منم تماس بگیرید منتظرم
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

یکی از کندوها چند تا از همین سوسک تاولزا روی بدن زنبور ها بود چه مشکلاتی برای زنبورها دارد
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

nargmosa نوشته شده:یکی از کندوها چند تا از همین سوسک تاولزا روی بدن زنبور ها بود چه مشکلاتی برای زنبورها دارد

اين ادرس را مطالعه نماييد:

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... 8%B2%D8%A7
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

Re: موجودی با سر مثلثی شکل و 6 پا(مبحث در مورد سوسك تاولزا)

پست توسط amirfiruzy »

با سلام خدمت دوستان
من چند روز پيش يکي از اين سوسک هارو رو زنبورا ديدم و ازش فيلم و عکس گرفتم

تصویر

http://s5.picofile.com/file/8123810718/ ... 2.mp4.html
vahid_m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی - هریس
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط vahid_m »

با سلام و خسته نباشید به همه عزیزان

امروز من هم از این سوسکها رو زنبورها دیدم زنبور ها رو کلافه کرده که حمله می کنند الان که فصل شهد هست و نمیشه از داروهای شیمیایی استفاده کرد چیکار میشه کرد؟
تصویر
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

این موجودات به دود حساس هستن و بدشون میادو از بدن زنبور جدا میشن و اگه آفتاب شدید بهشون بخوره از بین میرن منم چند سال پیش با این مشکل مواجه شدم اما موقتی بود و زود از بین رفتن و ضرری به من و زنبورا نزدن
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان