راهنمایی درمورد یک پدیده عجیب

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
shiah
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: زرقان فارس
تماس:

راهنمایی درمورد یک پدیده عجیب

پست توسط shiah »

با سلام خدمت همه دوستان
ایا کسی در مورد علت وارونه بودن (سر به طرف پایین و پشت به طرف بالا) بعضی از شفیره ها و زنبورهایی که هنوز بیرون نیامده اند و هنوز پلمپ هست اطلاع دارد ایا یک نوع بیماری هست ؟ وراه درمان چیست؟ البته شفیره ها کاملا سفید هستند و بنظر میرسد سالم باشند فقط نمیدانم ایا اینها میتونند از حفره هاشان بیرون بیایند یعنی چطور پلمپ را باز میکنندوقتی سرشان به طرف بالا نیست ایا زنبورهای کارگر کمکشان میکنند یا اینکه خودشان می توانند داخل حفره ها بچرخند لطفا راهنمایی کنید متشکرم تصویر
پیوست ها
20130220030-001.jpg
آخرین ويرايش توسط 2 on shiah, ويرايش شده در 0.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: راهنمائی درمورد بیماری پایین بودن سر شفیره ها

پست توسط mellifera »

با سلام و خسته نباشيد تا الان من با اين نوع عارضه مواجه نشدم.ممنون ميشم راجب اين نوع بيماري يه تصوير برامون تو سايت قرار بدين.با تشكر.

ناهنجاریهای شفیره ای

تاکنون دو نوع ناهنجاریهای شفیره ای شناسایی شده است که سبب مرگ شفیره ها مشود.یکی از انها ناهنجاری زنبوران سر سفید است.در این ناهنجاری تمام سر شفیره و ضمائم ان سفید باقی میماند در حالی که بقیه کوتیکول سیاه شده است.دیگری ناهنجاری است که شکم زنبور بر اثر فرو رفتن در ناحیه جلویی بسیار کوچک میشود که به ان ناهنجاری موتنز گفته می شود.

[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER]
[/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: راهنمائی درمورد بیماری پایین بودن سر شفیره ها

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوست عزیز میشه یه عکس از این شفیره های سر و ته شده قرار بدین . با تشکر
نمایه کاربر
shiah
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

Re: راهنمایی درمورد یک پدیده عجیب

پست توسط shiah »

این هم عکس این چیزی که گفتم
پیوست ها
20130220030-001.jpg
آخرین ويرايش توسط 2 on shiah, ويرايش شده در 0.
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

shiah نوشته شده:با سلام خدمت همه دوستان
ایا کسی در مورد علت وارونه بودن (سر به طرف پایین و پشت به طرف بالا) بعضی از شفیره ها و زنبورهایی که هنوز بیرون نیامده اند و هنوز پلمپ هست اطلاع دارد ایا یک نوع بیماری هست ؟ وراه درمان چیست؟ البته شفیره ها کاملا سفید هستند و بنظر میرسد سالم باشند فقط نمیدانم ایا اینها میتونند از حفره هاشان بیرون بیایند یعنی چطور پلمپ را باز میکنندوقتی سرشان به طرف بالا نیست ایا زنبورهای کارگر کمکشان میکنند یا اینکه خودشان می توانند داخل حفره ها بچرخند لطفا راهنمایی کنید متشکرم تصویر

سلام وتشکر از راهنمایی و پاسخ دوست عزیزم اقای جهانی بله این نوع بیماری رو میتوان ناهنجاریهای شفیره ای نام گذاشت که بسیار هم نادر اتفاق می افتد و باعث میشود زنبوران نتوانند از سلول بیرون امده و هم انجا بمیرند
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

با سلام
بله تصویر من هم چنین چیزی رو چند روز پیش که مشغول بررسی کندو بودم دیدم. زنبورهایی که با سر وارد سلولها شده بودند و مرده بودند. ولی نمیدونم بعد از تولد و بیرون اومدن از سلول خودشون و ورود به سلول دیگه اینطور شده یا توی همون سلول شفیرگی بوده (که البته به خاطر تعداد نسبتا کمشون توجه خاصی نکردم. تقریبا هفت هشت تا) ولی تا حالا ندیده بودم که زنبور اینجور توی سلول بمیره. منم فکر میکنم که از همون شفیرگی سروته بودند تصویر
اگه بازم چنین چیزی دیدم حتما ازش عکس میگیرم و قرار میدم توی سایت.
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

hamed_gwd نوشته شده:با سلام
بله تصویر من هم چنین چیزی رو چند روز پیش که مشغول بررسی کندو بودم دیدم. زنبورهایی که با سر وارد سلولها شده بودند و مرده بودند. ولی نمیدونم بعد از تولد و بیرون اومدن از سلول خودشون و ورود به سلول دیگه اینطور شده یا توی همون سلول شفیرگی بوده (که البته به خاطر تعداد نسبتا کمشون توجه خاصی نکردم. تقریبا هفت هشت تا) ولی تا حالا ندیده بودم که زنبور اینجور توی سلول بمیره. منم فکر میکنم که از همون شفیرگی سروته بودند تصویر

با سلام شفيره با زنبور فرق داره.اگه منظور شما زنبور سروته بوده در اثر زمستان گذراني و تمام شدن عمرشون مردن داخل سلول نگراني نداره.

[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
shiah
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shiah »

دوستان من طی تماسی که با چند تن از دوستان زنبور دار داشتم وخودم هم از نزدیک دیدم انها هم با چنین چیزی مواجه شدند ومعلوم شد اگر واقعا یک نوع عارضه باشد بنابر این کل منطقه ما (زرقان و مرو دشت فارس و اطراف ) الوده هست وباید هرچه زودتر راه درمان پیدا شود.حالا دوستان وهمکاران عزیز خواهش مندم شما هم در شهر های دیگر با دقت بیشتری باز دید کنید (چند تا از پلمپ ها را که کمی سر انها از بقیه برجسته تر هست باز کنید) تاپیگیری کنیم ایا یک پدیده طبیعی هست یا یک بیماری؟
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

اگه واقعا اینطور باشه که خیلی بد میشه. انشالله که مشکل خاصی نباشه. ولی اگه بازم خبر جدیدی به دستتون رسید بقیه رو باخبر کنید. ممنون از همکاریتون
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

mellifera نوشته شده:

با سلام شفيره با زنبور فرق داره.اگه منظور شما زنبور سروته بوده در اثر زمستان گذراني و تمام شدن عمرشون مردن داخل سلول نگراني نداره.

[CENTER] تصویر[/CENTER]

نه منم منظورم همون شفیره بود. ولی چون چند روز ازش گذشته بود قسمت انتهای شکمش رو زنبورا جویده بودند و بقیش مونده بود. ولی چیزی که باعث شد به شفیره بودنش مطمئن بشم این بود که با این که لایه موم روی سلول برداشته شده بود ولی هنوز کناره های اون وجود داشت و معلوم بود که اون یه ذره هم بقیه زنبورا باز کردند.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
یکم در مورد وضعیت کندو توضیح میدین ؟ جمعیت ؟ میزان تخمریزی ؟ ایا تو قابها گرده ذخیره شده وجود داره ؟ عسل ذخیره چطور ؟ از بیرون گرده میارن ؟ درجه حرارت ؟ و چه چیزی این چند روز اخیر بهشون دادین ؟ شربت یا دارو یا ... ؟
نمایه کاربر
shiah
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shiah »

دوست عزیز همه چیز طبیعی هست. گرده ذخیره شده وتخم ریزی هم عالی هستوگرده هم خوب می اورند شربت وداروی اکسی تیلن هم داده ام
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

shiah نوشته شده:این هم عکس این چیزی که گفتم

سلام
اینا که سر و ته نشدن . ظاهرا هم سالم هستن . فقط درپوش سلولها رو کسی برداشته
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

البته توی این عکسی که من میبینم فکر کنم اینا لارو باشند و هنوز به شفیره تبدیل نشده باشند. اگه هم درپوش سلول رو خودتون برداشتید که احتمال زیاد به شکل صحیح قرار گرفتند. ولی اگه برداشتن درپوش کار زنبورا باشه دیگه نمیدونم. ولی تا اونجا که من تونستم بفهمم این عکسی که گذاشتید مرحله لاروی رو نشون میده که هنوز شفیره نشده و به احتمال زیاد هم این قسمت همون سر لارو هست که جای نگرانی نیست. کاش اگه خودتون درپوش رو برداشتید یه خورده دیگه مهلت میدادید که شفیره بشه اونوقت میشد با خیال راحت راجع بهش نظر داد. تصویر
نمایه کاربر
ramtin
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کرمانشاه
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ramtin »

دوست عزیزمان درست میگه اینها که ما میبینیم همه شان لارو هستش و هنوز وارد مرحله شفیرگی نشدن و آن عکسی هم که زنبورها در داخل سلولها مانده و مرده اند به دلیل سرما و گرسنگی میباشد . در ضمن دوست عزیز اگر میخواهید مطمئن شوید همین قابی را که عکس گرفته اید یا هر قابی را که به آن مشکوک هستید چند تا از سلولهای اطراف این عارضه را خراب نکرده و زیر نظر بگیرید و بعد از مدت لازم برای بیرون آمدن زنبور چک کنید ببینید که آیا زنبور سالم بیرون میاد یا اصلا بیرون نمیاد یا اینکه زنبورها آنها را خورده و یا از کندو بیرون ریخته اند .این را هم در نظر داشته باشید که اگر هنگام برداشتن سر سلول تخم آسیبی به تخم برسد زنبورها حتما لارو را میخورند و یا از کندو بیرون میریزند.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام تصویری که زنبورها از طرف سر وارد حجره ها شده اند بیشتر موقعی ایجاد می شود که زنبورها احساس میکنند زنبوردار عسل ذخیره شده درکندو را میخواهد بردارد درچنین مواقعی به سمت سلولها هجوم برده وسرخود را وارد آن کرده وتا می توانند از عسل های موجود در آن را میخورند ولی اینکه دوستمون گفته تصاویر حاوی زنبوران مرده است جای تعجب دارد چنین حالتی در طول پرورش زنبور عسل با آن مواجه نشده ام احتمال دارد که نوعی بیماری باشد که زنبورها به آن مبتلا شده اند .
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

mellifera نوشته شده:

[CENTER] تصویر[/CENTER]

با سلام وتشکر از توضیحات دوست خوبم اقای جهانی بله در طی زمستان گذرانی و تموم شدن عمرشون ومهمتر تموم شدن تغذیه در کندو زنبور ها به این شکل تلف شدن در عکسم هم مشاهده میکنید که زنبورها همه تلاش خود رو کردن تا اخرین قطره باقیمانده عسل رو بخورند چون تغذیه زمستانه تموم شده همشون تلف شدند پس دوستان در مقدار جیره زمستانه دقت بیشتری بکنند موفق باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان