مشخصات یک کندوی خوب به نظرشما(نظر خواهی همکاران)

سوالات در مورد ادوات و تجهيزات زنبورداري

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
farzad2500
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابور
تشکر کرده: 32 دفعه
تماس:

مشخصات یک کندوی خوب به نظرشما(نظر خواهی همکاران)

پست توسط farzad2500 »

با سلام دوستان و همکاران گرامی هدف از ایجاد این پست اینه که با توجه به شرایط و آب وهوای بسیار متفاوتی که هر کدوممون در اونجا مشغول به فعالیت هستیم و بعضا مشکلاتی هم با شکل سنتی کندوها برامون ایجاد شده یک کندوی مطلوب از نظر شما چه خصوصیاتی باید داشته باشه تا در نهایت بشه به یک جمعبندی در مورد مشصات یک کندوی مورد نیاز زنبوردار امروز ایرانی رسید. پیشایپش از تمام پیشکسوتان و مدیران سایت کمال تشکر را دارم.
آخرین ويرايش توسط 2 on farzad2500, ويرايش شده در 0.

یک چند ز کودکی به استاد شدیم یک چند ز استادی خود شاد شدیم
پایان سخن شنوکه ما را چه رسید از خاک بر آمدیم و در خاک شدیم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: مشصات یک کندوی خوب به نظرشما

پست توسط mellifera »

با سلام فكر كنم جمعيت خوب بايد كم نيش زن كم بچه ده ارام عدم تمايل به غارت و توليد عسل بيشتر اينها مشخصات يك جمعيت خوب هستش.
نمایه کاربر
farzad2500
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

مشصات یک کندوی خوب به نظرشما

پست توسط farzad2500 »

با تشکر از استاد گلم آقای جهانی اما منظور من مشخصات خود کندو بود نه مشخصات جمعیت. سپاستصویر
نمایه کاربر
mohsen210007
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: شيراز
تشکر کرده: 50 دفعه
تماس:

Re: مشخصات یک کندوی خوب به نظرشما(نظر خواهی همکاران)

پست توسط mohsen210007 »

یه سری از فاکتورهاش که مسلما مشخص هست مثلا یه کندوی خوب بهتره که ، محکم باشه، اختلاف دمای هوا رو به جمعیت منتقل نکنه (عایق حرارتی باشه ) ، قابلیت دفع غارت رو داشته باشه ، در برابر باران و آب عایق باشه ، عرق نکنه (مثل کندو های پلاستیکی) ، و .. . . بقیه شم دوستان بگن
نمایه کاربر
farzad2500
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط farzad2500 »

من چند وقته به اتفاق دوستم که کارگاه نجاری داره روی ساخت یک کندوی جدید کار میکنیم اما مشکل اینجاست من فقط آب و هوا و مشکلات خودم رو در ساخت این کندو در حال رفع کردنشون هستم لذا از دوستان تقاضا دارم مشکلاتشون رو بگن تا به یک طرح مفید برسیم که درصورت تولید باز هم رفع ایراد بشه تا بتونیم اگه خدا خواست خودمون با کمک هم یک مشکل از مشکلاتمون رو حل کنیم به امید یاری تک تک شما دوستان. منتظر نظرات مفید شما هستم.تصویر
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

در منطقه ما اکثر زنبورهای وحشی در درخت بلوط ودرخت ون لانه میسازند این نوع چوب رطوبطو جذب نمیکنه در برابر گرما وسرما وموریانه نیز مقاومه
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

farzad2500 نوشته شده:من چند وقته به اتفاق دوستم که کارگاه نجاری داره روی ساخت یک کندوی جدید کار میکنیم اما مشکل اینجاست من فقط آب و هوا و مشکلات خودم رو در ساخت این کندو در حال رفع کردنشون هستم لذا از دوستان تقاضا دارم مشکلاتشون رو بگن تا به یک طرح مفید برسیم که درصورت تولید باز هم رفع ایراد بشه تا بتونیم اگه خدا خواست خودمون با کمک هم یک مشکل از مشکلاتمون رو حل کنیم به امید یاری تک تک شما دوستان. منتظر نظرات مفید شما هستم.تصویر
سلام
همون طور که دوستان به رطوبت و عایق و محکم بودن اشاره کردن به نظر من وزن خود کندو هم مهمه در هنگام حمل و نقل واقعا برا آدم دردسر بزرگی میشه
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

از کندو های یک تیکه استفاده شود چون کندوهای چند تیکه بعد از 2 الی 3 سال کم کم خراب میشن وبین تیکه های چوب درز پیدا میشه و مقاومتشون نسبت ب کندوهای 1 تیکه کمتره
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی -مشهد
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط kianush »

با سلام
به نظر من یه کندوی خوب باید فاکتورهای زیر رو داشته باشه
1-جنسش عایق باشه یعنی هم در گرما و هم در سرما عایق بین محیط خارج و داخل کندو باشه
2- دریچه های تهویه خوب برای جلوگیری از ایجاد رطوبت و گرما داشته باشه
3-سبک و قابل حمل باشه
4-یک قابلیت مهم که من ازش ضزبه هم خوردم امکان قفل کردن درب کندو باشه تا دسترسی به کادرها برای مهاحمان ((انسان )) ممکن نباشه
5-قابلیت نصب دریچه های \رواز مختلف برای فصول مختلف باشه
6- امکان افزایش طبقات بطوریکه کندو ایستا باشه داشته باشه مثلا در منطقه من بخاطر بعضی محدودیتها کندوهام تا 4 طبقه هم شده
7-حنس کندو رنگ پذیر باشه من معمولا در هر فصل مجبورم قسمتی از کندوهامو بعلت ریختن رنگهاش دوباره رنگ آمیزی کنم
8-مقاوم در برابر رطوبت محیط باشه
9-چوب ساخته شده در بدنه یک تیکه یا چفت هم باشه من معمولا هر کندویی رو میگیرم وقتی رو نیز باید صرف ذرزگیری هاش بزارم تا در زمستون دچار مشکل نشم
10-کف کندو متحرک یا سینی دار باشه میدونیم که تمامی زنبورداران مدت زیاذی رو هر ساله صرف تمیز کردن کف کندوها می کنند
کیانوش ولی نژاد
نمایه کاربر
f_tabei
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط f_tabei »

با سلام
ابتدا برای تولید انبوه کندو باید یک استاندارد برای اندازه کندو و کادرها انتخاب کنید که خود این در صنعت زنبورداری ما در ایران مشخصا تعریف نشده است و مناطق مختلف استانداردهای متفاوتی دارند.
برحسب اون استاندارد برای خودتون قالب درست کنید تا تمام کندوها و کادرها یک اندازه باشد
برای قطر دیواره بدنه 20 میلی متر عایق خوبی هست وسنگین هم زیاد نمیشود ولی نه 18 یا 19 میلیمتر در اخر کار و در تولید انبوه باشد.
بدنه ها را از چوب یک تیکه استفاده کنید من در ساخت کندوهام ما بین چوب سقف و ورق گاوانیزه از یک لایه عایق حرارتی یک سانتی استفاده کردم که در تابستان مفید بود ولی باز در زمستان جلوی ورود گرما به کندو را هم میگیرد
فضای زیر درب برای غذا خوری مناسب باشد
میخها را بدنه و درب طوری بزنید که حدالامکان به داخل کندو وارد نشود یا از پیچ استفاده کنید
برای درز گیری بدنه کندو و اتصالات قبل از رنگ زدن از نوعی بتونه که با حلال آب میباشد اکرولیک استفاده کنید و رنگ هم میتوان از همان نوع رنگ اکرولیک که با حلال آب است استفاده کرد حسنش اینه که بعد از خشک شدن دیگه با آب شسته نمیشود ولی میتواند تنفس کند یعنی اینرنگ اب را رد نمیکند ولی هوا را رد می کند
برای کفش هم دیگه باید از سیستم کف باز با دریچه کشویی استفاده کرد و از این سیستم کف بسته که کار را برای زنبوردار سخت کرده و اجازه کنترل کنه واروا را نمیده مگر با گذاشتن کاغذ چرب در کف کندو آنهم بسختی تنها در کم جمعیتها.
دریچه های پرواز را هم تا یکسانت ارتفاع بگیرید تا در زمستان موش وارد نشود
کادرهای صاف و درزهای جذب
با آرزوی موفقیت همشهریتصویر
نمایه کاربر
13490
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تربت جام
تشکر کرده: 76 دفعه
تماس:

پست توسط 13490 »

[quote="kianush"]با سلام
به نظر من یه کندوی خوب باید فاکتورهای زیر رو داشته باشه
1-جنسش عایق باشه یعنی هم در گرما و هم در سرما عایق بین محیط خارج و داخل کندو باشه
2- دریچه های تهویه خوب برای جلوگیری از ایجاد رطوبت و گرما داشته باشه
3-سبک و قابل حمل باشه
4-یک قابلیت مهم که من ازش ضزبه هم خوردم امکان قفل کردن درب کندو باشه تا دسترسی به کادرها برای مهاحمان ((انسان )) ممکن نباشه
5-قابلیت نصب دریچه های \رواز مختلف برای فصول مختلف باشه
6- امکان افزایش طبقات بطوریکه کندو ایستا باشه داشته باشه مثلا در منطقه من بخاطر بعضی محدودیتها کندوهام تا 4 طبقه هم شده
7-حنس کندو رنگ پذیر باشه من معمولا در هر فصل مجبورم قسمتی از کندوهامو بعلت ریختن رنگهاش دوباره رنگ آمیزی کنم
8-مقاوم در برابر رطوبت محیط باشه
9-چوب ساخته شده در بدنه یک تیکه یا چفت هم باشه من معمولا هر کندویی رو میگیرم وقتی رو نیز باید صرف ذرزگیری هاش بزارم تا در زمستون دچار مشکل نشم
10-کف کندو متحرک یا سینی دار باشه میدونیم که تمامی زنبورداران مدت زیاذی رو هر ساله صرف تمیز کردن کف کندوها می کنند[/

همه رو گفتی یه چیزی هم برای من بزار همسایه اگه کندو یک جایی داشته باشه که بشه از بیرون تغذیه رو انجام بدیم خیلی عالیه در ساخت کندوهای مدرن یک فاکتور اساسی همینه هم چنین اگه بشه میزان شربت داخل کندو از بیرون دیده بشه که عالیه مثل کتری هی چای ساز که از بیرون خط نشانه دارن یا مثل 4 لیتری های روغن کاسترول جی تی ایکس که از بیرون خط نشانه داره و میزان روغن قابل رویته
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

تصویر
تصویر
در حال حاضر در تمام اروپا و امریکا از کندوهای کف باز(کف توری)استفاده میشود این تصاویر مربوط دو نمونه از این کندوهاست که در کانادا استفاده میگردد تصویر
دوستان میتوانند فیلمهای انواع کندوهای موجود در اروپا و امریکا که بیشترین کاربرد را دارد در بخش نیازمنیها اگهی kismar رویت نمائید
post19159.html#p19159
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان