ساخت کندو

سوالات در مورد ادوات و تجهيزات زنبورداري

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

ساخت کندو

پست توسط rata »

با سلام

من تعدادی الوار نراد(تخته روسی) داشتم و بدلیل تمایل به تعویض و ترمیم کندوهام تصمیم به ساخت کندو گرفتم . الان بدنه آن را هم آماده کردم و تخته های کف را نیز وصل کردم فقط بدلیل درزهائی که تخته های نصب شده بر روی کف کندو دارند ( البته با ترکیب خاک اره و چسب چوب آنها را پر می کنم) میخوام بدانم که آیا گذاشتن تخته سه لا به اندازه مساحت کف کندو الزامی هست و آیا کنووهای شما هم تخته یک تکه ای برای کف دارند. و کلا اینکه چه مزایائی داره؟

نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

Re: ساخت کندو

پست توسط ahmadreza »

خسته نباشی کف کندو زیاد نیازی به عایق کاری نداره.یه نگاه هم به کندوهای کف باز بنداز ببین چطورن.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

اطلاعات این کندوهای کف باز را از اینترنت گرفتم ولی به نظر من هنوز فراگیر نشده است.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام در كندوها از فيبر استفاده نميشه مخصوصا كف كندو چون اگه رطوبت جذب كنه باد و كج كوله ميشه.
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پردیس تهران
تشکر کرده: 348 دفعه
تماس:

پست توسط daryush »

سلام به همه دوستان محترم

در ارتباط با ساخت کندو در همین سایت به مطلبی در مورد استفاده از تخته سه لایی برخورد کردم که اشاره میکرد ازاین نوع تخته ها میتوان در داخل کندو استفاده کرد مخصوصا در کف کندو که میتواند درزها را بپوشاند و هم کندو را اصطلاحا آببند کند در برابر نفوذ سرما و گرما و آفت...
این تخته های سه لا که در ضخامتهای 3.5-9-12-15-18 تولید میشوند به تخته های چند لایی معروف هستند و پروسه ساختشون به این شکل هست که از روکشهای 1یا2 میلی در لایه ها استفاده میشود وبا چسب به هم پرس میشوند که به تخته های مرکب یا پانل های مرکب هم معرفی میشوند که به انگلیسی به ply wood اطلاق میشود ودر سایتهای مختلف زنبور عسل در قسمتهایی از کندو مانند کف و صفحه زیر درب کندو که در کندوهای ایرانی استفاده نمیشود به کرات دیده میشود.به نظرم این دوقسمت کف و صفحه زیر درب کندو در معرض رطوبت بیشتری هستند.
استفاده از این تخته های چند لایی که به جای چوب درختان در ساخت بعضی از تولیدات مرسوم شده و کارایی خوبی هم دارد در مصارف نظامی مانندجعبه های مهمات و ... و کاور ماشین آلات بزرگ که از کشورهای دیگه به ایران وارد میشود و حتی در صنعت ساختمان مصارف زیادی دارد حاکی از ان است که مانند الوارهای چوبی کاج خاصیت جذب رطوبت و همینطور نگذاشتن آفتهای چوب و همچنین استحکام مناسب را دارا هستند.
دوستان عزیز و صاحب نظر در مورد استفاده از این محصول به جای چوبهای مرسوم و حذف بخشی از پروسه های نجاری و متداول که در چوب رایج هست چه نظری دارند؟تصویر
محاسن استفاده از تخته های چند لایی
1- تا حدی ضد آب هستند ودر یک نوع از این محصول به علت استفاده از چسب ضد آبدر لایه ها تا 80% ضد آب میباشد
2- حذف درزهای چوب که در کندوهای چوبی به وفور دیده میشود
3-پروسه کمتر ساخت کندو
4-استحکام مناسب
5-از نظر ریالی هم قیمت با چوب درجه1 ولی بعلت پروسه ساخت کمتر و دوام بیشتر میتواند در دراز مدت سود دهی داشته باشد
6-اورهال سالیانه کمتر نسبت به کندوهای چوبی
(ضمن تشکر از دوست عزیزم رضا(hony) و جناب کوهی عزیز که در معرفی محصولات مختلف ساخت کندو من را راهنمایی کردند)تصویر
زنبورداری طبیعی بلیط ورود به تئاتر طبیعت می باشد
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد به همه دوستان

در ادامه ساخت کندو با تخته چند لایی برای شروع از تخته سه لایی شروع کردم که از این انتخاب چند منظور داشتم

1-پایین آوردن هزینه ها

2-شاید وزن کلی کمتر بشود

3-عایق مناسب گرما و سرما

4-در صورت آسیب دیدن قابلیت ترمیم داشته باشد
طبق معمول ابعاد داخلی را مرور میکنیم:

طول=3/8-18 اینچ=466.725میلیمتر=46.7سانتیمتر

عرض=3/4-14 اینچ=374.65میلیمتر=37.5سانتیمتر

ارتفاع=5/8-9 اینچ=244.475میلیمتر=24.4سانتیمتر

چون من از اتصال فاق وزبانه استفاده میکنم و همچنین برای این تخته سه لایی ضخامت نهایی 3 سانت در نظر گرفته ام به همین دلیل دو تا ضخامت یعنی 6 سانت به اندازه های داخلی طول عرض کندو اضافه میکنم و بعد از برش تخته های سه لایی وهمچنین برش چارچوبهای 5 و 3 سانتی به ضخامت 23 میل تخته سه لایی ها را به چهار چوبها پرس میکنیم اضافه شدن این چهار چوبها جهت استحکام کلی و استفاده در اتصال میباشد

تصویر

تصویر

بعد از پرس قطعات و ورسیدن به استحکام مورد نظر جهت عایق بدنه ها از تزریق فوم پلی اورتان نرم استفاده کردم که همانطور دقت کرده اید بین صفحات سه میلی ما به ضخامت 23 میل فوم پلی اورتان داریم که اصطلاحا این کندو را به کندوی 3 جداره تبدیل کرده ایم لایه داخلی تخته سه لا /لایه وسط فوم پلی اورتان نرم و لایه خارجی تخته سه لا

تصویر

تصویر

برای آزمایش استحکام با چکش نیمه سنگین با قدرت زیاد ضربه وارد آوردم که به شکل زیر شد

تصویر

تصویر

همانطور که دقت کردید فقط محل ضربه فرو رفتگی پیدا کرده و به قسمتهای دیگه تنشی وارد نشده واین قسمت فرو رفته خیلی راحت ترمیم میشود.ومن فکر نمیکنم کسی به کندو چنین ضربه ای وارد کند ولی اگر همین ضربه به کندوی چوبی وارد شود باعث ترک خواهد شد وبعد از مدتی این ترک دویدگی خواهد داشت.در مورد حمل ونقل هم اگر اصولی بار زده شود اصلا فشاری روی این محصول نخواهد بود البته من در ادامه کار چند تست فشار دیگه می گیرم ولی تا این مرحله به نظرم قابل قبول میباشد.

تابعد...
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

بسیار عالی امیدوارم که جواب مثبتی از آزمایش بگیرید. ولی یه سئوال فکر نمی کنید که تخته سه لائی در مقابل باران و رطوبت مقاومت کمی داره؟
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

rata نوشته شده:بسیار عالی امیدوارم که جواب مثبتی از آزمایش بگیرید. ولی یه سئوال فکر نمی کنید که تخته سه لائی در مقابل باران و رطوبت مقاومت کمی داره؟

سلام هم استانی عزیز

فکر همه جاشو کردم من هم مثل شما رطوبت شمال رو خوب میشناسم در هر حال این طرح آزمایشی رو از جهات مختلف تست میکنم.
در مورد رطوبت و باران در کل همه چوبها نفوذ پذیری آب دارند و این حالت زمانی صورت می گیرد که چوب اشباع نشده باشد زمانی که چوب با هر ماده ای قابل نفوذ اشباع شد دیگه آب در چوب نفوذ نمی کند مثل کندو های معمولی که با رنگ زدن سطح خارجی تا حدی در مقابل رطوبت مقاومت میکند حالا اگر ما با یک ماده ضد آب سطح خارجی را اشباع کنیم چوب را در مقابل نفوذ آب مقاومتر میکنیم روشهای دیگر هم وجود دارد مثل ترمو وود که بوسیله حرارت مشخص شده در زمان معین چوب اشباع میشود که به اصطلاح میگویندضد آب شده.در مورد تخته سه لایی هم این مسئله صدق میکند که برای مثال نوعی تخته چند لایی به ضخامت 18 میل تولیدشده که بین لایه ها از چسب ضد آب استفاده میکنند و سطح خارجی از ماده ضد آب شبیه رنگ پوشیده شده و برای قالب بندی ستون های بتونی مورد استفاده قرار میگیرد. در مورد داخل کندو که هیچ ماده ای افزوده نمیشود و هر اتفاقی که برای کندوهای چوبی پیش بیآید برای این کندو هم پیش می آید با این فرق که چون در کندوی چوبی ضخامت کف بین 1تا 2 سانت می باشد رطوبت در عمق بیشتری نفوذ پیدا کرده ودر نتیجه دیرتر خشک میشود ولی در تخته چند لایی رطوبت در همان لایه اول نفوذ پیدا کرده و در زمان کمتری خشک میشود.
آخرین ويرايش توسط 1 on daryush, ويرايش شده در 0.
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام و خسته نباشید خدمت اقا د اریوش عزیز من تلاش و پشتکارتون رو تحسین میکنم امیدوارم که نتیجه خوبی بگیرید من نمونه های رو که گذاشته بودید رو به دقت نگاه کردم خوب یک ایده نوعی هست که امیدوارم نتیجه خوبی هم داشته باشه مشکل انچنانی در تصاویر دیده نمیشه جز استحکام و عمر کندو بهتره که یه دونه بسازیدو طی یک فصل کاری اون رو ازمایش کنید هیچ چیز به اندازه ازمایش جواب گو نیست از هم نظر تستش کنید اگر اشکالاتی داشت اون رو برطرف کنید من با تخته سه لای زیاد کار نکردم و شراط سختیش رو مخصوصا تو مناطق رطوبت خیز نمیدونم ولی میشه با پوشش های مناسب زیر کار رو قبل از نصب و روی کار بعد از نصب که از نظر مادی هم مقرون به صرفه هم هست عایق بندی کرد بهتون قبلا هم گفتم فقط عجله نکنید ما ایرانیها زود دلمون میخواد یه کاری رو بکنیم و تموم بشه ولی به صبرش می ارزه چند تاش رو ازمایش کنید تا نتیجه مطلوب کسب بشه من یه تصویر از نمونه کلنی کف باز براتون میزارم تا بتونید از اون استفاده کنید موفق باشید
پیوست ها
نمونه ای از یک کندوی استاندارد کف باز
نمونه ای از یک کندوی استاندارد کف باز
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام و عرض ادب

ممنون جناب اصغر پور از توجهتون حتما به توصیه شما عمل میکنم در مورد استحکام لایه بیرونی (تخته سه لا) را تقویتش کردم که به نسبت نمونه قبلی بهتر شد وبرای نمونه با چکش نیمه سنگین ضربه وارد کردم وبرای مقایسه همان ضربه را به کندوی چوبی نراد هم وارد کردم که به شکلهای زیر شد.و برای رطوبت در حال تست گرفتن هستم تا نتیجه مشخص شود ممنون از حسن توجه شماتصویرتصویرتصویر
پیوست ها
محصول موردنظر
محصول موردنظر
سطح داخلی کندوی چوبی نراد
سطح داخلی کندوی چوبی نراد
سطح بیرونی کندوی چوبی نراد
سطح بیرونی کندوی چوبی نراد
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد

در ادامه ساخت کندو با تخته سه لایی بعد از اتصال انگشتی و مونتاژ طبق که از نظر استحکام بسیار خوب جواب داد و همچنین ساخت درب اصلی کندو که این قسمت هم به صورت سه جداره وبا تزریق فوم انجام گرفت و همانطور که در عکس اول مشخصه در طرفین درب کندو 2 سوراخ دیده میشه که محل تزریق فوم میباشد.

در مورد پوشش خارجی کندو به این صورت شد که سطح خارجی کندو را با لایه نازک چسب پلی اورتان سخت آغشته کردم که به عنوان لایه اول روی تخته سه لا را می پوشاند برای تست رطوبت فعلا به مدت یک ماه سطح خارجی درب کندو که در معرض رطوبت بیشتری ست را با پاشیدن آب مورد آزمایش قرار داده ام که این پاشش هر روز تکرار میشود.تااینجا مجموع وزن طبق و درب کندو از نمونه های کندوی چوبی نراد با درب چوبی معمولی 1 کیلو کمتر میباشد.
پیوست ها
DSC013950.jpg
DSC014060.jpg
DSC014050.jpg
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام

در ارتباط با ساخت کندو و اتصال انگشتی به روش ابزار واسطه که جواب گرفته ام ...هرجا مدیر سایت پیشنهاد بدهند مبحث اتصال فوق را نشان دوستان بدهم.

قبلا از رضای عزیز(hony)بابت معرفی سایتهای مرتبط با این موضوع تشکر میکنم.
پیوست ها
DSC014130.jpg
DSC014140.jpg
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ممنون ميشم داريوش عزيز در همين مبحث ادامه بدين:
پیوست ها
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
كندوي سر هم
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام به دوستان

در مورد اتصالات انگشتی یا فاق وزبانه با ابزارهای مختلف و روشهای مختلف زدن اتصال فوق را امتحان کرده ام یعنی از اره چکشی به حالت دستی و رومیزی یا اره فلکه و یا با دستگاه دم چلچله زن و یا با اور فرز دستی و رومیزی و همچنین با اره گرد بر رومیزی استفاده کرده ام که هر کدام از این ابزار یک اما اگرهایی داشت تا این که با اره ریلی هم امتحان کردم که از بقیه روشها بهتر بود ولی باز هم دردسرهای خودش را داشت تا اینکه به فکر ابزار واسطه و کمکی افتادم که کار سریعتر انجام بگیرد تا اینکه با راهنمایی دوستان این سایت و معرفی سایتهایی خارجی و دیدن روشهای اونها توانستم به روش بهتری برای اینکار برسم که نتیجه بهتری داشت وسعی کردم با کمترین هزینه ابزار واسطه را تهیه کنم.در مورد ساخت فرض بر اینه که شما کار با چوب را بلد باشیدو باز در مورد ابزار فرض بر اینه که شما یک اره گردبر مناسب هم داشته باشید.

برای شروع کار حتما لازمه که ما یک درک درست از اتصال انگشتی یا فاق و زبانه داشته باشیم.

اتصال فاق و زبانه جزء اتصالات محکم برای ساخت جعبه میباشد که برای طراحی این اتصال یک اصولی باید رعایت شود که به این شرح میباشد :

جهت بدست آوردن تعداد زبانه ها و یا فاق ها عرض کار تقسیم بر ضخامت چوب میشود که در مورد کندو چون اکثرا طبق اصلی 22میل میباشد ما باید ارتفاع طبق را که عدد 24.4 سانتیمتر میباشد در عدد 2.2 سانتیمتر ضخامت تقسیم میکنیم:
11.09=24.4/2.2

که البته عدد 11.09 عدد جالبی نیست که اگر ما ارتفاع طبق را 24سانتیمتر در نظر بگیریم و همچنین ضخامت را 2سانت در این صورت ما به عدد 12 می رسیم که به این معنی میباشد هر وجه طبق اصلی باید 6فاق و 6 زبانه داشته باشد.(البته در روش اصولی عدد 6 منهای 1 میشود که ما به 5 زبانه می رسیم و جای اون 1 زبانه به دو فاق در طرفین چوب تقسیم میشود که به نظرم برای کندو سازی مناسب نمیباشد)

در مورد ارتفاع زبانه یا فاق ها که با ضخامت چوب ارتباط مستقیم دارد به این صورت که اگر ضخامت 22میل است ارتفاع زبانه یا فاق هم 22میل میباشد یا اگر ضخامت 27 یا30میل باشد ارتفاع فاق هم به ترتیب27و30میل میباشد.

در مورد ابزار کار که بهترین روش استفاده از اره گرد بر میباشد و در کل ضخامت تیغه اکثر اره گردبرها عدد 1.6تا3.2میل میباشد که اگر ما عرض تیغه را 3.2 در نظر بگیریم به این معنا میباشد که در هر بار رفت و آمد کار بر روی تیغه 3.2میلیمتر از چوب براده بردای میشود.و به این معنی میباشد که ارتفاع تیغه هم تابع ضخامت چوب میباشد.

در مورد وضعیت چوب با ابزار/ قطعه چوب ما باید بر سطح میز اره گردبر یا تیغه کاملا عمود باشد تا با حرکت رفت و برگشتی چوب شیار در چوب به اندازه موردنظر برسد.

همانطور که در بالا گفته شد بهترین حالت برای کندو در هروجه 6 فاق و 6زبانه میباشد که با توجه به 24 سانتیمتر بودن ارتفاع طبق اندازه عرض هر فاق و زبانه 2سانتیمتر میشود وبا توجه به ضخامت 3.2تیغه مابایدحدود 6 حرکت رفت و برگشتی در چوب داشته باشیم تا به عرض 2 سانتی برای هر فاق برسیم که اگر مجموع حرکات رفت و برگشتی را در یک وجه از چها روجه طبق محاسبه کنیم به عدد 36 میرسیم یعنی برای یک وجه به 36حرکت رفت و برگشتی نیاز داریم و چون هر وجه دو سری فاق و زبانه دارد میشه72حرکت و چون هر طبق 4 وجه دارد میشه72*4یعنی288حرکت رفت و برگشتی.

پس هر طبق لانگستروت برای اتصال فاق و زبانه با تیغه 3.2میلیمتری288حرکت رفت و برگشتی چوب بر روی تیغه اره گردبر دارد.

دوستانی که مایلند اتصال فوق در کندو رابهتر متوجه شوند لطف کنند یه کم حوصله کنند چون اول کار یه کم خسته کننده ست ولی در هر حال لازمه شروع کار میباشد.
پیوست ها
موقعیت چوب عمود برسطح میز یا تیغه میباشد
موقعیت چوب عمود برسطح میز یا تیغه میباشد
DSC014180.jpg
ارتفاع تیغه با ارتفاع فاق و ضخامت چوب رابطه مستقیم دارد
ارتفاع تیغه با ارتفاع فاق و ضخامت چوب رابطه مستقیم دارد
DSC014190.jpg
اره گرد بر دستی
اره گرد بر دستی
6فاق و6زبانه
6فاق و6زبانه
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد

در ادامه ساخت اتصال فاق وزبانه به این جا رسیدیم که بهترین روش برای در آوردن این اتصال استفاده از ار گرد بر رومیزی میباشد و با توجه به ضخامت تیغه برای هر وجه طبق یا یک جفت فاق و زبانه 2 سانتی باید 72 حرکت رفت و برگشتی چوب بر روی تیغه داشته باشیم که به نظرم اصلا منطقی نبود

ولی فکر کردم میشه 10 قطعه چوب را که از نظر فاق و زبانه به هم شبیه هستند رو با یک پیش دستی بست و یک مجموعه از قطعات چوب رو بر روی تیغه حرکت داد و عمل شیار زدن برای درآمدن فاق را انجام داد که با 72 حرکت یک دسته 10 تایی رو میشه فاق و زبانه کرد.

ولی باز هم این حرکت مقرون به صرفه نیست و دردسرهای خودشو داره من حدود 40 طبق رو به این صورت فاق و زبانه کردم...

تا اینکه به نظرم آمد یه جوری ضخامت تیغه رو عریض تر کنم بعد از کلی گشتن برای تیغه حجیم تر که پیداش نکردم به این نتیجه رسیدم که چند تیغه را با هم بر روی اره ببندم که باید طول شفت دستگاه اره جواب می داد که با تغییر بر روی پولکی های نگهدارنده تیغه توانستم 5 تیغه 2میلی بر روی اره ببندم و به ضخامت 1سانت برسم
خوب با این تیغه 1 سانتی کار راحت تر شد و با24 حرکت به جای 72 حرکت توانستم 12فاق وزبانه یک وجه را بزنم که برای یک طبق شد 96 حرکت به جای 288 حرکت.

خوب بعدش اینجور حساب کردم که باز هم سرعت کا را بالا ببرم که دیگه این ضخامت 1 سانت اره با اره گرد بر دستی اون قدر زور نداره که ما مثلا 10 تا قطعه رو تیغه حرکت بدیم ولی متوجه شدم که تا 4 قطعه کار رو میشه با هم شیار زد البته با احتیاط.
پس یک طبق که 4 قطعه داره میشه با 24 حرکت به جای اون 96 حرکت فاق و زبانه کرد...
پیوست ها
10 قطعه چوب برای شیار زدن
10 قطعه چوب برای شیار زدن
DSC014320.jpg
5تیغه 2 میلیمتری
5تیغه 2 میلیمتری
شفت دستگاه باید به اندازه 5 تیغه باشد
شفت دستگاه باید به اندازه 5 تیغه باشد
DSC014340.jpg
DSC014400.jpg
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

با سلام
با اره مویی میشه انگشتی بر روی چوب ساخت
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

mahdi1 نوشته شده:با سلام
با اره مویی میشه انگشتی بر روی چوب ساخت
سلام
نه اقا مهدی اره مویی خیلی زور بزنه ضخامت 9میل رو ببره چون تابلو معرق زیاد کار کردم ولی با اره دستی معمولی چوب میشه ولی ارزش نداره ولی میتونی با اره چکشی اینکارو بکنی ولی کیفیت جالبی بهتون نمیده.
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد

در روش اره رومیزی با دسته های 10 تایی به این نتیجه رسیدم که دقت بالایی نداره کار راه اندازه ولی دردسر داره چون دائما باید روی چند عدد مختلف خط کش دستگاه را ببندیم در کل جالب نبود در روش اره گردبر دستی 5 تیغه به شفت دستگاه بستم وبه یک تیغه 1 سانتی رسیدم حالا نوبت درست کردن یه میز بود که با یک صفحه کابینت این کار رو انجام دادم

و بعد از نصب اره گرد بر زیر صفحه اره رومیزی کامل شد حالا نوبت این بود که به یک روش حرکت رفت برگشتی روان به چوبهای کندو بدم

که برای این کار دو شیار به موازات تیغه بوجود آوردم و یک شاسی با ام دی اف ساختم که قطعات چوب روی آن فیکس شود و برای شاسی 4 جفت چرخ در طرفین شاسی نصب کردم و کل مجموعه را روی میز دستگاه فیکس کردم .(این چرخها در دربهای ریلی کمدها کاربرد دارد ودر لوازم کابینت فروشی موجود می باشد)

به صورتی که شاسی حرکت رفت برگشتی روان روی تیغه اره گرد بر دارد حالا نوبت گذاشتن قطعات چوب روی شاسی هست و با حرکت عقب و جلو عمل شیار زدن روی چوب انجام می گیرد.

اینحالت شیار زدن و بوجود آوردن فاق و زبانه به روش فوق خیلی دقیق تر و راحت تر از روشهای قبلی بود. فقط برای این که بدون اندازه گیری شیارهای مساوی بوجود بیاوریم باید یک خطکش کوچک به موازات تیغه قرار بدهیم که دیگه کار راحت تر بشه...
پیوست ها
میز دستگاه
میز دستگاه
مهار کننده بالای چرخها و فیکسر کلی
مهار کننده بالای چرخها و فیکسر کلی
شاسی دستگاه با چرخ
شاسی دستگاه با چرخ
DSC014550.jpg
DSC014560.jpg
قطعه کار در حال شیار خوردن
قطعه کار در حال شیار خوردن
نمونه کار زده شده که فاق و زبانه از بغل کاملا فیت شده و درز کمی که در بالا و پایین دیده میشه مربوط به دندانه های تیغه میباشد
نمونه کار زده شده که فاق و زبانه از بغل کاملا فیت شده و درز کمی که در بالا و پایین دیده میشه مربوط به دندانه های تیغه میباشد
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد

درادامه کار به اینجا رسیدیم که وجود یک خطکش یا یک راهنما کنار تیغه میتونه کار را خیلی راحت کنه البته فاصله تیغه تا راهنما خیلی مهم و دقیق باید باشد تا بتوان فاصله ها را دقیق زد و برای فاق و زبانه 2 سانتی این فاصله باید 4 سانت باشد واگر فاق و زبانه 3 سانتی بخواهیم فاصله باید 6 سانت باشد واین فاصله بر میگردد به ضخامت 1 سانتی تیغه...
پیوست ها
DSC014580.jpg
DSC014590.jpg
DSC014600.jpg
DSC014610.jpg
DSC014620.jpg
DSC014630.jpg
DSC014640.jpg
DSC014650.jpg
DSC014820.jpg
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد

چون تیغه 1 سانته کار در دومرحله انجام میگیرد
پیوست ها
DSC014660.jpg
DSC014680.jpg
DSC014690.jpg
DSC014700.jpg
DSC014720.jpg
DSC014730.jpg
DSC014770.jpg
DSC014780.jpg
DSC014790.jpg
DSC014810.jpg
نمایه کاربر
13490
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تربت جام
تشکر کرده: 76 دفعه
تماس:

پست توسط 13490 »

سلام من به زنبورهام میگم فرشتگان الهی دوستانی هم که به این راحتی تجربه ها و وقت خود را به رایگان در اختیار دیگران قرار می دهند از این قاعده مثتثنی نیستند انها هم نوعی دیگر از فرشتگان الهی اند خداوند به دست و بازوی شما قوت بدهد
نمایه کاربر
VAHIDREZAFARZBOD
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: بم
تماس:

پست توسط VAHIDREZAFARZBOD »

سلام به همه دوستان : خدمت همه شما عارضم که بنده نیز درحال حاضر که زنبورا به زمستون گذرونی مشغولن باتوجه به گرون شدن نرخ کندوی چوبی در یک اقدام (به حساب )تاکتیکی یک عدد میز ودستگاه نجاری چهارکاره نمودم ودر ظرف مدت تقریباً دوماهه تعداد بیست (20) عدد کندو مطابق با استاندا ردهای موجودبرای خودم ساختم البته همه این کارها رو به تنهایی ودر خونه انجام میدم ودر کنار اونا هم تعداد زیادی شان وقفسه معرفی ملکه درست کردم حداقلش اینه که برای شروع سال جدید نیاز خودمو تامین میکنم البته بماند که در همین مدت چندتا مشتری برا کندوهام پیدا شده ولی هنوز قصد فروش نکرده ام - فروش باشد برای بعد که نیاز خودم تامین شد.اینارو گفتم تا اگر دوستان نظری ویا راهنمایی داشتند مرقوم بفرمایند مخلص وکوچک همه شما وحیدرضا فرزبد ضمناً امشب شب میلاد بابرکت رسول خداست به همتون تبریک میگم والتماس دعا وبرای شادی روح رسول اکرم (ص) وقلب نازنین یوسف زهرا صلوات .راستی اگر کسی زنبور پاکتی سراغ داره آدرس وقیمت بده .ممنون
نمایه کاربر
faraz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: zandgan
تشکر کرده: 132 دفعه
تماس:

پست توسط faraz »

اقا وحید سلام. کرمان زیاد اومدم. بعد زلزله بم هم اومدم. اشتباه نکنم چند وقت پیش سالروز زلزله بود.در این شب عزیز شادی روح همه کسانیکه تو این زلزله رفتند.صلوات.
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام به همه دوستان

در ادامه ساخت کندو با پانل های مرکب یا تخته چند لایی(PLY WOOD) نقشه برش جهت ارائه به برشکاری و مدل سه بعدی کندو و اینکه هدف این بوده که کندوی مورد نیاز خودتان را حتی در تیراژ بالا خودتان تولید کنید.
در ضمن ضخامت این ورق 18 میل میباشد جهت خرید از نوع کوریندو اندونزی استفاده کنید چون متاسفانه مدل ایرانی خیلی بی کیفیت میباشد.

ابعاد ورق 122*244 سانتیمتر میباشد.

برای شیارها جهت قرار گیری قابها ابعاد 0.8*2 سانت در نظر بگیرید یعنی ارتفاع 2سانت در عرض 0.8 سانت از دو وجه عرضی طبق شیار بخورد (در همان برشکاری)

ابعاد مورد نیاز جهت ساخت 3 کندو

1-کفه اصلی: 3=24*55 سانت

2-دو وجه عرضی طبق: 6=24*37.2 سانت(اصطلاحا تو دل دو وجه طولی جای میگیرد و نوع اتصال ساده میباشد و با پیچ یا میخ متصل میشود )

3-دو وجه طولی طبق: 6=24*50.3 سانت

4-درب اصلی کندو: 3=40.8*54.1 سانت(البته باید 53.9 باشد ولی جهت ایجاد لقی درب با کندو بهتره54.1 در نظر بگیرید)

5-دستگیره جهت بلند کردن درب اصلی: 6=2*20 و6=2*20.8 سانت (که این قسمت رو من دوتیکه گرفتم جهت جواب دادن در برش ورق که همون بحث پرتی های کوچک میباشد)

6-شاسی طبق که همان زوارهایی هستند که طبق روی آن قرار میگیرد و ارتفاع دریچه را هم تعیین میکند:
الف: 6=2*50.3 سانت
ب: 3=2*36.8 سانت
ج: 6=2*13 سانت

7:هرچی باقی ماند میتوانید به عنوان دستگیره کندو و پایه استفاده کنید

درضمن چون ارتفاع شیار 2 سانته و ضخامت قابها هم 1 سانته دقیقا 1 سانت فضا بین قاب و سقف کندو باقی می ماند و اینکه چون ضخامت چوب 18 میل میباشد ارتفاع دریچه ورود کندو 18 میل میشود.
پیوست ها
نقشه برش که میتوانید با دست بکشید جهت ارائه به برشکاری
نقشه برش که میتوانید با دست بکشید جهت ارائه به برشکاری
k91.jpg
k5.jpg
k6.jpg
آخرین ويرايش توسط 5 on daryush, ويرايش شده در 0.
ronin
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان جنوبی ، بیرجند
تشکر کرده: 84 دفعه
تماس:

پست توسط ronin »

با تشکر فراوان از اقا داریوش عزیز
[JUSTIFY]ار دوستان خواهش دارم از تجربیات آقا داریوش حداثر استفاده را ببرند دوستان این تجربیات که در این پست قرار گرفته است برای ایشان و خیلی زنبور داران دیگر بسار پر هزینه تمام شده است تا به نتیجه رسیده است در حالی که در این پست به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است پس قدر این پستها را بدانند و به سادگی از کنار آنها نگذرند خیلی از زنبور داراد و نجاران نمی دانند که اگر اتصالات دیواره های کندو به صورت دم چلچله ای باشد عمر کندو 5 برابر می شود و از طرف دیگر جلوی خیلی از هزینه های اضافی را می گیرد و سرعت العمل ساخت کندو را بالا می برد امیدوارم در اینده ایشان یکی از مراکز ساخت کندو های کف باز در تهران باشند و دوستان دیگر هم در بخش تجهیزات زنبور داری هستند با ایشان همکاری کنند شما ایده بدهید ایشان طراحی و اجرا کنند در نهایت هم شما هم ایشان و هم مشتری سود می برد خود من شخصا در آینده قصد راه اندازی فروش محصولات و تجهیزات زنبور عسل را دارم و با ایشان همکار خواهم شد و از تولیدات ایشان استفاده خواهم کرد.[/JUSTIFY]
[COLOR=#00B050]((حضرت محمد (ص))[/COLOR]
[B]خود را از سه خصلت، باز داريد: حسادت، حرص و غرور.[/B]
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام آقا سعید

البته شما خیلی لطف دارید دوست عزیز ما هم مخلص همه دوستان هستیم این اهداف با همکاری دوستان و ساپورتهای علمی و فنی پیشکسوتهای همین سایت که الحق یه جورایی سینه سوخته این حرفه هستندقابل اجراست.
نمایه کاربر
f_tabei
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابور
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط f_tabei »

سلام و خسته نباشید
آقا داریوش برای طبقه و کندوی کف باز هم با این نوع چوب طرحی دارید؟
از نظر عایق حرارتی این چوب چند لایه 18 میلی متری در مقایسه با چوب طبیعی 20 میلیمتری رقابت میکند؟
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

f_tabei نوشته شده:سلام و خسته نباشید
آقا داریوش برای طبقه و کندوی کف باز هم با این نوع چوب طرحی دارید؟
از نظر عایق حرارتی این چوب چند لایه 18 میلی متری در مقایسه با چوب طبیعی 20 میلیمتری رقابت میکند؟

سلام دوست عزیز

این تخته از 13 لایه چوب روسی تشکیل شده و همه لایه ها با چسب ضد آب به هم پرس شده تا رسیده به این ضخامت 18 میل.هم ضد آب تا 70 درصدو هم ضد رطوبته فقط تنها اشکال در وزن آن هست که تقریبا هم وزن ام دی اف میباشد از نظر استحکام عالی میباشد در پستهای قبلی خدمت دوستان عرض کردم یکی از کاربردهای این ورق در ساخت جعبه مهمات و...میباشد که در ساخت این جعبه ها اولین هدف استحکام و عدم نفوذ رطوبت میباشد.

در مورد ساخت کندوهای کفه باز شاید در کف از این ورق استفاده کنم ولی پایه ها از جنس پلاستیک و طبق از مدل سه جداره با تخته سه لا و تزریق فوم پلی اورتان میباشد که نمونه آزمایشی در بالا ذکر شده و (ضریب عایق بودن فوم پلی اورتان هم از فوم پلی اتیلن و پلی استایرن که بالاتره )در کل حس بهتری نسبت به این طبق های سه جداره با تخته سه لا نسبت به طبق های چوب روسی خودم دارم هم از نظر استحکام و هم از نظر عایق مناسب و حتی وزن...ساخت کندوی کفه بازی که در پیش رو دارم یه جورایی ازترکیب چند متریال صورت خواهد گرفت که البته با کمک شما دوستان امکان پذیر خواهد بود.

البته دوستان این کندوهایی که میسازم اصلا قابل مقایسه با هیچ محصولی در ایران نیست چون به عنوان نمونه کندوچه ها ی شرکتهای دیگه و کندوی زاگرس کندو خیلی بهتر از کندوهای خودم هست و به عنوان نمونه زاگرس کندو بابت ساخت قالبهای این کندو به نظرم حداقل بالای 400 میلیون هزینه کرده اند تا به این محصول رسیده اند و حتی شرکتها و دوستان دیگر که جا داره واقعا از این خدمات تشکر ویژه کرد...وخدای نکرده حمل بر این نشود که من از محصولات دیگر کپی برداری میکنم کل هدف من ساخت کندوی مصرفی خودم بوده وبس.
پیوست ها
DSC016750.jpg
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام مجدد

در ارتباط با ساخت کندو با تخته چند لایی 18 میلی این نوع ورق در لایه ها از چوب طبیعی استفاده شده است و اینکه در صورت اتصال با پیچ از پیچهای 5 سانتی برای اتصال طبق و برای اتصال کفه با زوارها از پیچ 3 سانتی یا میخ سه سانتی و برای اتصال کفه با طبق از 6 تا 8 عدد پیچ 7 یا 8 سانتی استفاده کنید در صورت اتصال با میخ حتما قبلش جای میخ را با مته 1.5 یا 2 میلی سوراخ کنید بعد میخ بکوبید و جهت اتصال با پیچ مته 3 در دوسایز کوتاه و بلند کافیه که مته بلند جهت سوراخهای پیچ 5 یا 7و8 و مته کوتاه برای پیچ 3 سانتی که مته را باید به خزینه متصل کنید.
پیوست ها
به ترتیب از راست به چپ پیچ 2.5سانت-5سانت-7سانت-10 سانت -مته خزینه 3 میل کوتاه و بلند
به ترتیب از راست به چپ پیچ 2.5سانت-5سانت-7سانت-10 سانت -مته خزینه 3 میل کوتاه و بلند
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان