تعداد تکثیر از یک کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

تعداد تکثیر از یک کندو

پست توسط fara »

[COLOR=#NaNNaNNaN]از یک کندو تا چند تا بچه می توان گرفت نحوه کارتان چگونه است[/COLOR]

شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: تعداد تکثیر از یک کندو

پست توسط mellifera »

با سلام من اصولا کندوی ده قابی رو نصف میکنم.برای تکثیر هم دو کندو رو کنار هم میزارم تا زنبورهای پروازی به طور مساوی به هر دو تا کندو برن.و کندویی که ملکه نداره خودش ملکه رو تولید میکنه.پارسال من یه کندو رو تکثیر کردم اما اونی که شاخون زده بود پنج تا ملکه ازش فروختم و در اخر هم همون کندو باز بچه داده بود یعنی از یه کندو 3 تا کندو بدست اومد.در اخر هم از کندوی مادر و دیگر کندوها به این دو کندو شفیره و لارو مسن میدادم تا تقویت بشن.

این هم لینک مربوط به تکثیر مصنوعی و روشهای تکثیر:

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... le&sid=299

http://www.mellifera.ir/article280.html

http://www.mellifera.ir/article-topic5-page10.html

http://www.mellifera.ir/article-print-276.html

http://www.mellifera.ir/article-print-299.html
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ارومیه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط goudarzi »

چندین عامل تو بحث تکثیر مصنوعی مهمه
1.شرایط محیطی
2 شرایط کندو
که هرچه قدر این دو مهیا تر باشند تعداد تکثیرات میتونه بیشتر باشه
و البته به اینکه خواستت چی باشه زیاد کردن کندوهات یا یا گرفتن عسل اینا همشون در تصمیم گیریتون باید لحاظ بشه.
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

آیا همزمان میشه از یک کندو چند تا بچه گرفت؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط goudarzi »

شما میتونین از یک کندوی 10 قابی 5 تا بچه بگری
با این شرایط که :
1-تمام قابهات لارو داشته باشن،
2-جمعیتت فوقالاده باشه
3- شاخون هم به اندازه کافی باشه
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط goudarzi »

امین جان همانطور که مستحضرید بچه گرفتن واسته یه شرایط هستشٰو قطعاٰ نمیشه گفت فلان تا بچه میتونیم از یه کندو بگیریم تصویر
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

بله اقاي گودرزي عزيز حق با شماست براي گرفتن بچه كندو بايد جمعيت مناسب باشه و شرايط محيطي هم ايجاب كنه مثل وجود شاخون ملكه و زنبوران نر و جمعيت خوب.طبيعت و گلها هم خيلي مهمه تا جمعيتها بتونن خودشون رو سر و سامون بدن
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام اگر از تمام قابهای کندویی بچه گرفته شود کلنی های حاصل ضعیف بوده ودرآن سال محصولی نمی دهند وبرای سال بعدازآن قوی میگردند ومحصول زیادی تولید می کنند با داشتن یک ملکه وحداقل نصف قاب جمعیت زنبور کارگر می توان یک کلنی را تشکیل داد ولی ضعیف میباشد وباید به طور متوالی تغذیه گردد.
نمایه کاربر
ouniheris
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: هريس
تماس:

پست توسط ouniheris »

به نظربنده بستگی به شرایط آب وهوایی داره.درمنطقه ما که منطقه کوهستانی هست معمولا دوتا بچه دهی میکنند.بنده خودم پارسال از یک کندو دوتا بچه دهی انجام دادم.اگردمای هوا تو منطقه اتون بالا باشه میتونید بیشتر از این هم بچه دهی بکنید.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بچ دهی زیاد یکی از بزرگترین ایرادات نژاد زنبورهاست.من در بهترین شرایط آب و هوایی به طور میانگین از هر دو کندو یه بچ میگیرم.اگه هم شرایط مساعد نباشه یک چهارم کندوهام بچ میگیرم
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

در هر جای دنیا با توجه به شرایط اب و هوایی روشهای مختلفی برای تکثیر کلنیها وجود داره.....
در اروپا در یک زنبورستان مدرن و صنعتی کندوها به دو و یا دسته تقسیم میشن.
..
1 ...کندوهایی که صرفا از انها برای جمع اوری و ذخیره عسل استفاده میشود
2 .. کندوهایی که از انها فقط یرای تولید ملکه ..تکثیر ....افزایش و تقویت تعداد کلنیها استفاده میکنند
3..کندوهائی که از انها فقط برای تولید ژل رویال استفاده میشود.
با این روش هم میزان برداشت عسل و هم افزایش تعداد کندوها بصورت کنترل شده حفظ خواهد شد و تمامی ملکه ها یک سال در میان در فصل بهار تعویض میگردد..
من امسال یه تعداد از کلنی های دو طبقه رو که 20 قاب تخت زنبور داشتند تقسیم به 6 تا کندوی 3 قابی کردم و تا پاییز هم بهشون کاری نداشتم و الان در حال حاضر هم زنده هستند و دارم با کیک گرده تغذیه شون میکنم ! از یه تعداد هم هیچ بچه ای نگرفتم اما در عوض با توجه به سال عسل نسبتا خوبی هم برداشت کردم..
تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

تصویر

با قسمت بندی کندوهای استاندارد (3 قسمت 3قابی) میتوان از انها جهت تولید و تکثیر ملکه و یا ایجاد کلنیهای جدید استفاده نمود
...........
[/I]
نمایه کاربر
babakan
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: اردبيل
تماس:

پست توسط babakan »

با سلام خدمت همه دوستان و همكاران عزيز....

گرفتن بچه مصنوعي به قدرت جمعيتي و وجود شهد و گرده در طبيعت بستگي دارد. به جاي شهد ميتونيم با شربت تغذيه كنيم ولي جمعيت حتما بايد قوي باشد.

بنده از يك كندو 5تا بچه گرفتم كه 20 كادر بود ولي حتما بايد توجه داشته باشيم تا لارو و شفيره به بچه اضافه كنيم تا با افت جمعيت مواجه نشيم.
تصویر
نمایه کاربر
hany
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: كاشان
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

پست توسط hany »

با سلام
من امسال نمی خواهم در بهار از کندوهایم عسل بگیرم و میخواهم در تابستان عسل بگیرم و کندوهایم را تا حد توان تکثیر کنم حالا به نظر شما در فروردین ماه که زنبورنر وجود دارد از یک کندو که 8قاب پر ازنبور و 5 قاب دارای تخم ، شفیره،لارو دارد و 3 قاب دیگر عسل و گرده ، و در منطقه شهد و گرده فراوان وجود دارد و شاخون به تعداد 6 الی 8 تا چند وجود داره چند تا بچه می توان گرفت؟ تصویر
[RIGHT][FONT=arial, sans-serif][SIZE=150][HIGHLIGHT=#ffffff] یا عباس نحن بحماک [/HIGHLIGHT][/SIZE][/FONT][/RIGHT]
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

اگه میخوای یه بچه خوب ازش بگیری
1 بچه ازش بگیر تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

باسلام،
به نظرمن هم یک بچه خیلی بهتره وارزش این یک بچه به مراتب از2یا3بچه خیلی بیشتره این روهم باتوجه به تجربه ای که کردم میگم تصویر
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

با سلام
مهمترین چیز تائین هدف می باشد.ایا عسل یا جمعیت
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

از همه این حرفا گذشته اگر در موقع اوج کار زنبور زنبورستان رو به چند دسته تقسیم کنید بهتره..اگر 100کلنی داری 50کلنی رو برای تکثیر بذار وبقیه رو برای تولید عسل یا ملکه یا ژله اختصاص بده..با این روش به همه اهداف خواهید رسید..
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

mahdi1 نوشته شده:با سلام
مهمترین چیز تائین هدف می باشد.ایا عسل یا جمعیت

در هر جای دنیا با توجه به شرایط اب و هوایی روشهای مختلفی برای تکثیر کلنیها وجود داره.....
در اروپا در یک زنبورستان مدرن و صنعتی کندوها به دو و یا دسته تقسیم میشن.
..
1 ...کندوهایی که صرفا از انها برای جمع اوری و ذخیره عسل استفاده میشود
2 .. کندوهایی که از انها فقط یرای تولید ملکه ..تکثیر ....افزایش و تقویت تعداد کلنیها استفاده میکنند
3..کندوهائی که از انها فقط برای تولید ژل رویال استفاده میشود.
با این روش هم میزان برداشت عسل و هم افزایش تعداد کندوها بصورت کنترل شده حفظ خواهد شد و تمامی ملکه ها یک سال در میان در فصل بهار تعویض میگردد.. تصویر
...........
[/I]
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

باسلام دیروز یک کندو را که ملکه آن پیر بود یتیم و بعد از دو ساعت یه ملکه باکره داخل قفس دادم امروز بعد از ظهر رفتم با اسپری کردن شربت روی زنبورها ملکه را آزاد کردم ملکه را کشتند انداختند بیرون جلو کندو به نظر اساتید کجای کار اشکال داشت که ملکه را قبول نکردند تصویر
نمایه کاربر
hany
محل اقامت: كاشان
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

پست توسط hany »

با سلام
بعد از اینکه کندو رو یتیم کردید تا 24 ساعت باید کندو یتیم باشد تا همه زنبوران احساس یتیمی کنند.شما باید بعد 24 ساعت شاخون یا ملکه یه کندو بدهید.
[RIGHT][FONT=arial, sans-serif][SIZE=150][HIGHLIGHT=#ffffff] یا عباس نحن بحماک [/HIGHLIGHT][/SIZE][/FONT][/RIGHT]
نمایه کاربر
Abdoli
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مرکزی - کمیجان
تشکر کرده: 24 دفعه
تماس:

پست توسط Abdoli »

سلام به دوستان
اشکال کار شما تو روش معرفی کردن ملکه است. روش های زیادی برا معرفی کردن ملکه است . ساده ترین راه : 1- کندو رو یتیم میکنیم 2- بعد 24 یا 48 ساعت کلنی را بازدید کرده وتمامی شاخونایی که زنبورا درست کردن از بین میبریم 3- و ملکه جدیدو تو قفس رو قابا میزاریم 4- 24 ساعت بعد کلنی بازدید و اگر دوباره شاخون زدن خراب میکنیم و چوب (یا هر چیز دیگر) که سوراخ قفس ملکه با آن بسته شده را بر میداریم و بجای اون خمیر شیرین میزاریم. زنبورا خمیر را خورده وملکه را آزاد میکنن.
زنبورا ملکه بارور شده را بهتر از ملکه باکره قبول میکنن.ضمنا از وقتی که کندو رو یتیم کردید تا زمان پذیرقته شدن ملکه جدید وتخم گذاری اون کلنی را تغذیه کنید.
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

nargmosa نوشته شده:باسلام دیروز یک کندو را که ملکه آن پیر بود یتیم و بعد از دو ساعت یه ملکه باکره داخل قفس دادم امروز بعد از ظهر رفتم با اسپری کردن شربت روی زنبورها ملکه را آزاد کردم ملکه را کشتند انداختند بیرون جلو کندو به نظر اساتید کجای کار اشکال داشت که ملکه را قبول نکردند تصویر

سلام
باید شما ملکه رو آزاد نمیکردین تا سه روز. وقتی بوی ملکه تو کندو کم میشد زنبورها به ملکه جدید تمایل نشان میدادن و آزادش میکردن
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

saman نوشته شده:
nargmosa نوشته شده:باسلام دیروز یک کندو را که ملکه آن پیر بود یتیم و بعد از دو ساعت یه ملکه باکره داخل قفس دادم امروز بعد از ظهر رفتم با اسپری کردن شربت روی زنبورها ملکه را آزاد کردم ملکه را کشتند انداختند بیرون جلو کندو به نظر اساتید کجای کار اشکال داشت که ملکه را قبول نکردند تصویر

سلام
باید شما ملکه رو آزاد نمیکردین تا سه روز. وقتی بوی ملکه تو کندو کم میشد زنبورها به ملکه جدید تمایل نشان میدادن و آزادش میکردن

خوب شمابایدملکه روحداقل24ساعت بعدازیتیم کردن به کندومعرفی میکردین،24ساعتم اونو از قفس آزادنمیکردین،بعد24ساعت محل خروجی قفس ملکه روباخمیرشیرین میبستین تازنبوراخودشون با خوردن خمیرشیرین ملکه روآزادمیکردن. تصویر
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

با سلام مشکل از همین جا بود یادم رفته بود از سه ملکه دوتا را از دست دادم ملکه های که دیروز دادم امروز راحت قبول کردند تصویر
نمایه کاربر
Hassannozarpour

باسلام واحترام به نظرات دوستان عزیزومحترم تعداد بچه ای که از هرکندو می توان گرفت بستگی به جمعیت کلنی وتعداد قابهای حاوی لارو آن وتعدادزنبورهای نر متولد شده درآن فصل که قادر به پرواز باشند دارد یعنی میتوان گفت که از یک کلنی ده قابه که خیلی قوی وپرجمعیت است می توان ده بچه کندو گرفت به این صورت که هر قاب را با یک پستانک درشت که از سالم بودن ووجود داشتن لارو حاوی ملکه در آن اطمینان داریم را در یک کندوی خالی قرارداده واز سایر کندوهایی که پرجمعیتر هستند یک الی دوعدد قاب حاوی لارو سربسته وآماده تولد شده بیرون آورده ودر کلنی بچه قرار می دهیم تا قوی شده وسیر طبیعی خود را پیش گیرد ودر روزهای بعد آنها را تغذیه میکنیم از این تعداد کلنی که ایجاد کرده ایم ممکن است بعد از متولد شدن تعدادی از ملکه ها با مشکل روبر شویم از قبیل جفتگیری نکردن گذاشتن تخم نر برنگشتن ملکه در حین پرواز جفتگیری به کندو خورده شدن بال ملکه توسط کنه قبل از تولد که همیشه در هنگام تکثیر کلنی ها این چنین حالاتی ایجاد می شود که باید فورا به کلنی های بدون ملکه تخم روز داده شود تا ملکه جدید تولیدکنند یا اینکه اگر تعداد زیادی کلنی قوی وپرجمعیت داریم وهدفمان تکثیر تمام آنها است عمل تقسیم را بین کندوها با وقفه انجام دهیم (4الی 5روز) انجام دهیم تا حجره های ملکه ای که تولید می شود از لحاظ تولد چندروزی اختلاف داشته باشند تا در صورت بروز مشکل مانند از بین رفتن ملکه در کلنی های که ملکه آنها زودتر متولد شده است بتوانیم حجره جدید بدهیم وهم اینکه در فاصله این مدت زمان تعداد زنبورنربیشتری شروع به پرواز کردن کرده باشند این چنین کلنی هایی که ایجاد می شود برای سال بعد قوی شده ومحصول زیادی تولید میکند لذتی که درتقسیم کردن کلنی به تعداد زیاد دارد در برداشت کردن عسل وجود ندارد زیرا وقتی که ملکه از جفتگیری برمیگردد وبر روی قابها شروع به تخگذاری میکند وجمعیت جدیدی را تشکیل می دهد وبر تعداد کندوها افزوده میگردد حس غیر قابل بیانی به آدم دست می دهد که واقعا بی نظیرست همینطور دلت میخواد آنها را زیاد کنی.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

mellifera نوشته شده:با سلام من اصولا کندوی ده قابی رو نصف میکنم.برای تکثیر هم دو کندو رو کنار هم میزارم تا زنبورهای پروازی به طور مساوی به هر دو تا کندو برن.و کندویی که ملکه نداره خودش ملکه رو تولید میکنه.پارسال من یه کندو رو تکثیر کردم اما اونی که شاخون زده بود پنج تا ملکه ازش فروختم و در اخر هم همون کندو باز بچه داده بود یعنی از یه کندو 3 تا کندو بدست اومد.در اخر هم از کندوی مادر و دیگر کندوها به این دو کندو شفیره و لارو مسن میدادم تا تقویت بشن.

آیا بهتر نیست بجای اینکه منتظر باشیم تا کلونی خودش ملکه ایجاد کنه ملکه جفت خورده و آماده را به کندوی بچه معرفی کنیم. 16 روز تا کامل شدن ملکه 5-10 روز تا جفت خوردن چند روز تا تخم ریزی و 21 روز تا بیرون آمدن اولین زنبور های کارگر تقریبا 45 روز الا 60 روز از بهترین روزهای بهار را از دست خواهیم داد.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

من فکر می کنم اگر ملکه جفت خورده و آماده تحم گذاری در اختیار داشته باشیم و شرایط جوی حداقل برای 3 ماه بعد مناسب باشد می توان از هر 2 قاب یا حتی از هر یک قاب یک کلونی جدید ایجاد کرد. البته این کلنی ها بدرد سال آیند می خورن و سال اول نباید انتظار عسل داشت.

از طرفی فکر می کنم باید هم همین کار رو کرد. فرض کنید یک زنبور دار 50 کلنی دارد و می خواهد برای سال بعد 70 کندو داشته باشد. قبلا از کلنی ها رکورد گرفته و 5 کندو که بهترین بوده اند را انتخاب می کند سپس از این 5 کندو تعداد 20 الی 30 بچه تهیه می کند. که منجر به افزایش تعداد کندو ها خواهد شد. و تمرکزش رو بقیه کندوها فقط و فقط برای گرفتن محصول عسل بیشتر است.

حالا تا نظر اساتید چه باشد؟
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
Hassannozarpour

باسلام واحترام به نظرات دوستان محترم برای افزایس یافتن وسریعتر قوی شدن جمعیت کندوهای بچه مصنوعی میتوان از ملکه های جفت رفته که در اتحادیه ها وعرضه لوازم پرورش زنبور عسل به فروش می رسداستفاده شوددر ملکه به همراه چندین زنبور کارگردر قفسه ای نگهداری می شود که باید آن را به کلنی بچه مصنوعی انتقال داد که در فصل بهار با وجود شهد وگرده زیاد در طبیعت این عمل به آسانی صورت گرفته واکثرکلنیها ملکه داده شده را می پذیرند.
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تجربه شخصی ام رو میگم ممکنه صد در صد درست نباشه . بهترین بچه کندوهام وقتی هست که کندوی 20 قاب رو به دو کندوی 10 قاب تبدیل میکنم . هم هر دوتاشون اخر فصل عسل میارن و هم سال بعد خیلی قوی هستن .
از بچه دو قابی و اینا اصلا راضی نبودم به هیچ وجه به زحمتش نمیارزه . حیف شکر که حروم همچین کندویی کرد اخر سر هم یا غارت میشه یا مریض میشه . تازه اگه همه اینا رو هم بگزرونه باید از کندوی قوی بهش شفیره داد تا قوی شه . از زنبور ضعیف خوشم نمیاد
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان