نبافتن برگه موم

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

نبافتن برگه موم

پست توسط mellifera »

باوجود خوب بودن وضعیت شهد آوری زنبورها هر چه برگه موم براشان میزارم نمیبافن اما اگر براشون پوکه بزارم شهد توش زخیره میکنن خو اگه نیاز دارن چرا برگه نمی بافن(مشکل من نبودن پوکه هم هست)

(ارسال شده توسط زنبوردار)

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

Re: نبافتن برگه موم

پست توسط Mahdi »

مطمئنی شهد به اندازه کافی میاد و کندو ها هم قوی هستن . بافتن موم توسط زنبورا به چیزای زیادی بستگی داره ... کیفیت برگه ، دمای هوا ، زنبورای جوان کندو ، جریان شهد و ... ولی در کل بهترین نشونه برای اینکه آیا زنبورا میتونن موم ببافن یا نه ، سفید کردن شانهاست . توی عکسهای من - عکسهای مربوط بهش رو میزارم . اگه میخوای که زنبورا تحت شرایط مشکل هم موم ببافن میتونی یه قاب از قابهای کندو رو برداری و جاش برگه بزاری ( اگه روی برگه شربت اسپری بکنی نتیجه بهتری میده ) . راستش رو بخوای من پارسال هم کم و بیش درگیر این مشکل بودم البته نه به این شدت . برگه رو میدادم به کندوهای قوی و بعدش که برگه رو می بافتن به کندوهای ضعیفم میدادم .
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من به اوندسته از کندوهام که درحد 15 قاب هستن برگه موم میدم ولی سرعت بافتن با وجود شهد زیاد دمای بالا و کیفیت خوب موم خیلی کمه اینجوری پیش برم پوکه کم میارم اگه از دوستان کسی تجربه ای برای تحریک زنبورها به بافتن موم داره ممنون میشم راهنمایی کنه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
من به اوندسته از کندوهام که درحد 15 قاب هستن برگه موم میدم ولی سرعت بافتن با وجود شهد زیاد دمای بالا و کیفیت خوب موم خیلی کمه اینجوری پیش برم پوکه کم میارم اگه از دوستان کسی تجربه ای برای تحریک زنبورها به بافتن موم داره ممنون میشم راهنمایی کنه؟

با سلام در گزينه بالا مهدي عزيز جواب دادن. تصویر
نمایه کاربر
mohsen1375
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بوشهر
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط mohsen1375 »

سلام
اگه دمای هوا خوب باشه(نه سرد و نه خیلی گرم) و موم هاتون هم تازه باشه،هیچ مشکلی نیست فقط کافیه سه چهار تا موم تازه توی کندوهاتون بذارید(بسته به جمعیت) و چند روزی جمعیت رو حسابی با شربت تغذیه کنید(روزی 2 بار به طوری که جمعیت بدون شربت نشه).در این صورت میبینید که زنبورها با چه سرعتی قاب میبافند!!!!
این کار رو حتما باید انجام بدید تا جا برای تخم ریزی ملکه و جمع آوری شهد فراهم باشه.این کار باعث جلو افتادن جمعیت میشه و عسلی که جمعیت در آینده میده خیلی بیشتر میشه و از طرفی میشه چند تا بچه هم از جمعیت گرفت.هیچوقت هم منتظر این نباشید تا شهد به حدی برسه که زنبورها خودشون بخوان قاب ببافند.این نتیجه سالها تجربه خودمه.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

با سلام.امروز به یه مشکلی برخوردم.3 روز پیش یه بچه طبیعی گرفتم و چون پوکه نداشتم تو کندو 3 تا قاب با برگه موم گذاشتم.امروز که کندورو بازدید میکردم دیدم زنبورا اصلا 3 برکه موم رو نبافتن و به جاش زیر سقف کندو 3 تا پوکه ی حلقوی بزرگ بافتن.به نظرتون چیکار کنم ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:با سلام.امروز به یه مشکلی برخوردم.3 روز پیش یه بچه طبیعی گرفتم و چون پوکه نداشتم تو کندو 3 تا قاب با برگه موم گذاشتم.امروز که کندورو بازدید میکردم دیدم زنبورا اصلا 3 برکه موم رو نبافتن و به جاش زیر سقف کندو 3 تا پوکه ی حلقوی بزرگ بافتن.به نظرتون چیکار کنم ؟

با سلام در صورتي كه چيزي توش نباشه برگه ها رو بردارين و مومهاي اضافه رو بتراشين و به جاش پوكه بزارين.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

mellifera نوشته شده:
hosseinkhan نوشته شده:با سلام.امروز به یه مشکلی برخوردم.3 روز پیش یه بچه طبیعی گرفتم و چون پوکه نداشتم تو کندو 3 تا قاب با برگه موم گذاشتم.امروز که کندورو بازدید میکردم دیدم زنبورا اصلا 3 برکه موم رو نبافتن و به جاش زیر سقف کندو 3 تا پوکه ی حلقوی بزرگ بافتن.به نظرتون چیکار کنم ؟

با سلام در صورتي كه چيزي توش نباشه برگه ها رو بردارين و مومهاي اضافه رو بتراشين و به جاش پوكه بزارين.

مشکل من نداشتن پوکه هست.برای همین برگه گذاشتم.
نمایه کاربر
mohamad20
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: مشهد
تماس:

پست توسط mohamad20 »

سلام يكي از راهاي اينكه زنبور بهتر موم بافي بكنه اينكه روي برگهاي موم اسپري شكر انجام بدي بعد بزاري تو كندو
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من با اسپری شکر روی برگه موم نتیجه نگرفتم ولی با مالیدن یه مقدار کم عسل روی برگه موم شروع به بافتنش کردن
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

hosseinkhan نوشته شده:
mellifera نوشته شده:

مشکل من نداشتن پوکه هست.برای همین برگه گذاشتم.

باید بگم که دیروز به اون کندوم سر زدم.هم 3 قاب برگه موم رو بافته بودن و توش نصفه عسل پر کردن.و هم اون هرز بافی که از سقف کندو داشتن رو بیشتر کردن.7 تا نیم دایره بزرگ و پر از تخم روز ملکه.
روی کندو طبق گذاشتم.و تمام زنبورای لای هرز بافی رو با تکون های شدید به کف کندو انداختم.که ملکه هم کف کندو افتاد.و با گذاشتن پنجره ملکه ، ملکه رو وادار کردم که روی برگه موم های بافته شده کار کنه تصویر
هرز بافی رو هم هر وقت تخم هاش زنبور شده و توش عسل پر کردن میکنم برای خودم تصویر
راحت تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان