پوکه و کادر در اول فصل

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پوکه و کادر در اول فصل

پست توسط Taherkhani »

با سلام به دوستان
معمولا در ابتدای فصل پوکه های اضافه از کندو خارج میشن و کندو رو برای زمستان گذرانی آماده می کنیم.

با توجه به اینکه ملکه معمولا در اواسط بهمن شروع به تخم گذاری میکنه، باید کم کم به این کندو پوکه داده بشه تا فضای کافی برای تخم گذاری وجود داشته باشه.
حالا اگه به هر دلیلی مثل نداشتن پوکه، کرم خوردگی و خرابی پوکه ها و ... پوکه سالم و کافی نداشته باشیم و یا نتونیم تهیه کنیم که به کندو بدیم، چا کار باید کرد؟

میشه از دیواره استفاده کرد، و آیا زنبورها در این فصل امکان موم بافی رو دارن؟تصویر

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: پوکه و کادر در اول فصل

پست توسط fara »

Taherkhani نوشته شده:با سلام به دوستان
معمولا در ابتدای فصل پوکه های اضافه از کندو خارج میشن و کندو رو برای زمستان گذرانی آماده می کنیم.

با توجه به اینکه ملکه معمولا در اواسط بهمن شروع به تخم گذاری میکنه، باید کم کم به این کندو پوکه داده بشه تا فضای کافی برای تخم گذاری وجود داشته باشه.
حالا اگه به هر دلیلی مثل نداشتن پوکه، کرم خوردگی و خرابی پوکه ها و ... پوکه سالم و کافی نداشته باشیم و یا نتونیم تهیه کنیم که به کندو بدیم، چا کار باید کرد؟

میشه از دیواره استفاده کرد، و آیا زنبورها در این فصل امکان موم بافی رو دارن؟تصویر

شروع تخم گذاری ملکه یعنی شروع فصل زنبور داری و نشان از امدن شهد چه طبیعی چه مصنوعی و امدن گرده دارد که اگه پوکه نداشته باشیم چاره ای جز دادن دیواره موم نداریم و زنبور ها بر حسب نیازشان اقدام به بافتن ان می کنند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

یک شان یا پوکه با100تا200 هزار سلول عملکردهای بسیاری از جمله موارد زیر را انجام میدهد
1.پناهگاه
2.محل تولید عسل
3.انبار عسل
4.انبار گرده
5. محل پرورش نوزادان
6.سیستم ارتباطی
7. ذخیره اطلاعت
8.هویت مخصوص کلنی
9. اولین خط دفاعی در برابر عوامل بیماری زا
برای اینکه شان مومی چهار خصوصیت اول در این فهرست را تامین نماید نیازی به داشتن مصالح ساختمانی با ویزگی خاص نبوده وفقط بر اساس تقسیم بندی مناسبی از مناطق خاص شان میباشد وپنج عملکرد اخر به ویزگی های خاص فیزیکی وشیمیای شان مومی بستگی دارد
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

من چون تازه کارم وناشی پاییز کلنی ها رو بیش ازحدتغذیه کردم وهمین باعث شدالان وتواین فصل توکلنی هادوسه قاب عسل اضافه هست امروز و یه سری به کلنی ها زدم دیدم ملکه تخم ریزی کرده ودیگه جاواسه تخم ریزی نداره حالا آیا میتونم پوکه بدم یا هنوزممکنه جمعیت نتونه پوشش بده وکلنی باسرمامواجه بشه؟درکل یه راهنمایی ازدوستان میخوام
ممنون ازلطف همگی
نمایه کاربر
mahdi13635
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بيرجند
تشکر کرده: 47 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi13635 »

شما باید ببینی کندوتون چقدر جمعیت داره به طور مثال 4 قاب فول داشته باشه یک پوکه وسط بگذارین پوشش میدن.قاب آخر تو هرکندو مشخص میکنه کندو نیاز به پوکه داره یا نه.اگه قاب اخر پر زنبور باشه میشه یه پوکه وسط گذاشت تا زنبورا پوشش بدن وملکه توش تخم بریزه.
در زمان بازدید وقتی می بینین که ملکه وسط قابها تخم گذاشته و جا برای تخم ریزی نداره میتونین دور وسط قاب رو که عسل پولک دار هستش(اطراف مکان تخم ریزی) رو با خط انداختن سطحی و از بین بردن پولک روی عسل زنبورا رو مجبور کنین که عسل رو سریع مصرف کرده و جارو برای تخم ریزی باز بکنن.در زمانهای سرد این راه بهتره.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

degar نوشته شده:من چون تازه کارم وناشی پاییز کلنی ها رو بیش ازحدتغذیه کردم وهمین باعث شدالان وتواین فصل توکلنی هادوسه قاب عسل اضافه هست امروز و یه سری به کلنی ها زدم دیدم ملکه تخم ریزی کرده ودیگه جاواسه تخم ریزی نداره حالا آیا میتونم پوکه بدم یا هنوزممکنه جمعیت نتونه پوشش بده وکلنی باسرمامواجه بشه؟درکل یه راهنمایی ازدوستان میخوام
ممنون ازلطف همگی

با سلام ببينين كادرهايي كه فقط حاوي عسل هستن رو به كنار ببرين و يك قاب پوكه به كندو بدين. با اين كار جا براي تخمريزي ملكه وجود داره و زنبورهايي كه روي قاب عسل بودن روي پوكه ميان و جاي نگراني واسه نوزادا از بين ميره.
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

degar نوشته شده:من چون تازه کارم وناشی پاییز کلنی ها رو بیش ازحدتغذیه کردم وهمین باعث شدالان وتواین فصل توکلنی هادوسه قاب عسل اضافه هست امروز و یه سری به کلنی ها زدم دیدم ملکه تخم ریزی کرده ودیگه جاواسه تخم ریزی نداره حالا آیا میتونم پوکه بدم یا هنوزممکنه جمعیت نتونه پوشش بده وکلنی باسرمامواجه بشه؟درکل یه راهنمایی ازدوستان میخوام
ممنون ازلطف همگی

من اگه بودم قابای عسل اضافی رو بر میداشتم به جاش پوکه یا موم میدادم و حسابی تغذیه میکردم اینجوری هم ملکه جا برای تخمریزی داره هم رشد جمعیت سریعتر میشه و قاب عسل رو هم نگه میداشتم برای بجه کندوها که میگرفتم تا بچه کندوها با کمبود غذا مواجه نشن
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان