تغذیه زنبورعسل

سوالات در مورد تغذیه زنبورعسل و شربت دادن و تغذیه تحریکی زنبورستان و نحوه زمستان گذراني كندوها

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ghodos
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

تغذیه زنبورعسل

پست توسط ghodos »

باسلام آیا زمانی که هوا سرد می باشد یعنی 4درجه بالای صفر وکندو نیاز به تغذیه دارد، باز کردن درب کندو وتغذیه آن کار درستی است یاخیر.

نمایه کاربر
degar
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

Re: تغذیه زنبورعسل

پست توسط degar »

اگه تغذیه کندوخیلی حیاتیهبایدسریعی اینکارروانجام بدی وازشربت غلیظ استفاده کنی توچنین مواقعی به نظرمن بهتره ازخمیرشیرین یاشان عسل استفاده کنی چون توسرما زنبورا کمترشربت ومیبرن وامکان داره توش غرق بشن سعی کن اگه شربت میدی شربتو کم دراختیارشون قراربدی تاتوهمون روز استفادش کنن ونمونه.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

ghodos نوشته شده:باسلام آیا زمانی که هوا سرد می باشد یعنی 4درجه بالای صفر وکندو نیاز به تغذیه دارد، باز کردن درب کندو وتغذیه آن کار درستی است یاخیر.

سلام
اگه جمعیت قوی باشه شربت 2شکر 1آب بده راحت برمیدارن (از قبل شربتو آماده کن و در عرض چندثانیه از سمت پشت کندو رو باز کن و تو کاسه شربت خوریشون بریز.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان
من تازه کار هستم و تازه دارم آزمون و خطا می کنم.
من 10 روز پیش یک کندو خریدم متاسفانه طرف کندو ضعیفی به من داد. حتی ملکه نداشت و بعدا یک ملکه بهم داد که تو کندو گذاشتم. دیروز که دیدم ظاهرا ملکه تحم زیزی رو شروع کرده.
باید بگم که کندوی من به اندازه 2 قاب هم زنبور نداره.
حالا سوالم اینه برای تقویت کندو با توجه به جمعیت بسیار کم آن چیکار کنم؟
قبلا شربت دادم البته شربت رو به علت تعداد کم زنبور کامل نبردن.
بعضیهای می گن می تونی گرده هم بدی. نظر شما چی هست. اگه باید گرده بدم بگید چقدر و چطور باید بدم؟

خیلی به زنبور داری علاقمند شدم. لطفا کمک کنید.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

باتوجه به اینکه اول کاری کاش حداقل یه کندوی 10 قاب یا 7قاب میگرفتی وقبلش مطالب سایت وکتاب دکترشهرستانی رومطالعه میکردی که با شکست مواجه نشی و دل سردبشی من خودم با یه کندوی10قاب شروع کردم ولی اطلاعات کافی روراجع به زنبوروزنبورداری داشتم ولی درهرصورت انشاالله موفق باشی.
اماراجع به کندویی که داری باشربت تغذیش کن وشربت رو به اندازه کم درحدی که همون روز استفادش کنن ویک روزدرمیان دراختیارشون قراربده درمورداستفاده ازگرده توسایت جستجو کنی هست کیک گرده روهم جستجوکنی میاره اما اگه گرده درطبیعت زیاده و کلنی گرده ذخیره داره کیک لازم نیست چون کیک گرده روپاییزوزمستون وقتی که گرده ای نیست وکلنی ذخیره گرده کافی نداره دراختیارش قرارمیدن.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

degar نوشته شده:باتوجه به اینکه اول کاری کاش حداقل یه کندوی 10 قاب یا 7قاب میگرفتی وقبلش مطالب سایت وکتاب دکترشهرستانی رومطالعه میکردی که با شکست مواجه نشی و دل سردبشی من خودم با یه کندوی10قاب شروع کردم ولی اطلاعات کافی روراجع به زنبوروزنبورداری داشتم ولی درهرصورت انشاالله موفق باشی.
اماراجع به کندویی که داری باشربت تغذیش کن وشربت رو به اندازه کم درحدی که همون روز استفادش کنن ویک روزدرمیان دراختیارشون قراربده درمورداستفاده ازگرده توسایت جستجو کنی هست کیک گرده روهم جستجوکنی میاره اما اگه گرده درطبیعت زیاده و کلنی گرده ذخیره داره کیک لازم نیست چون کیک گرده روپاییزوزمستون وقتی که گرده ای نیست وکلنی ذخیره گرده کافی نداره دراختیارش قرارمیدن.

من یک کم تخقیق کردم و چند روزی هم تو یک زنبورداری وردست بودم. ولی کلا تا آدم خودش کاری انجام نده اوسا نمی شه تصویر
تو این فصل گرده به اندازه کافی هست اما جمعیت کندو به قدری کم هست که فکر نمی کنم بتونن به اندازه کافی گرده بیارن. همین یک ساعت پیش مطلب کیک گرده رو خوندم سعی می کنم برای زنبورم درست کنم.
در ضمن من امسال هدفی برای گرفتن عسل ندارم. فقط می خوام بتونم تعداد کندو را در صورت امکان زیاد کنم. البته به کمک شما اساتید.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

احمدآقااگه منظورت بچه گیری ازاین کندوی دوقابه که میگی کلافکرعسل وبچه گیری وامسال ازسرت بیرون کن تواگه بتونی تاپاییزاین کندوروتقویت کنی تاتوزمستون بتونه دوم بیاره شانس آوردی چون کندویی که زمستون بخوادکمترازهفت قاب باشه اصلاتابهاردوام نمیاره اگه دومم بیاره نه واست عسل میاره نه بچه اگه بخوای بچه هم بگیری بایدازکندوی قوی بگیری بازتکرار میکنم اینا رو نمیگم که دل سردت کنم ولی اگه بخوای ازاین کندوبچه هم بگیری مطمئن باش هردویعنی هم بچه کندو وهم کندوی مادری ازبین میره ولی اگه بچه نگیری شایدبتونی این کلنی روحفظ کنی.اگه ازیه زنبودارهم بپرسی مطمئن باش بهت میگه زنبورداری فقط جعبه پهن کردن روزمین نیست وبایدبتونی عسل هم ازکلنی بگیری وبه نظراکثریابهتربگم همه ی زنبوردارایک کندوی10یا20قاب100برابربهترازیک کندوی5قاب به پایینه شماهم شایدالان علتشونفهمی ولی یه خورده که واردکاربشی ومعایب کلنی5قاب به پایین ومزایای کلنی10به بالاروببینی میفهمی چرااین حرفو میزنن.شمالطف داری ولی من کجا واساتیدزنبورداری کجا! تصویر
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

degar نوشته شده:احمدآقااگه منظورت بچه گیری ازاین کندوی دوقابه که میگی کلافکرعسل وبچه گیری وامسال ازسرت بیرون کن تواگه بتونی تاپاییزاین کندوروتقویت کنی تاتوزمستون بتونه دوم بیاره شانس آوردی چون کندویی که زمستون بخوادکمترازهفت قاب باشه اصلاتابهاردوام نمیاره اگه دومم بیاره نه واست عسل میاره نه بچه اگه بخوای بچه هم بگیری بایدازکندوی قوی بگیری بازتکرار میکنم اینا رو نمیگم که دل سردت کنم ولی اگه بخوای ازاین کندوبچه هم بگیری مطمئن باش هردویعنی هم بچه کندو وهم کندوی مادری ازبین میره ولی اگه بچه نگیری شایدبتونی این کلنی روحفظ کنی.اگه ازیه زنبودارهم بپرسی مطمئن باش بهت میگه زنبورداری فقط جعبه پهن کردن روزمین نیست وبایدبتونی عسل هم ازکلنی بگیری وبه نظراکثریابهتربگم همه ی زنبوردارایک کندوی10یا20قاب100برابربهترازیک کندوی5قاب به پایینه شماهم شایدالان علتشونفهمی ولی یه خورده که واردکاربشی ومعایب کلنی5قاب به پایین ومزایای کلنی10به بالاروببینی میفهمی چرااین حرفو میزنن.شمالطف داری ولی من کجا واساتیدزنبورداری کجا! تصویر

می دونم که نمی شه از کندو 2 قابه بچه گرفت و می دونم علکی زیاد کردن کندو هم فایده ای نداره ولی خوب یک کندو هم خدایش خیلی کمه. منظورم اینه که چون در ابتدا فصل گرده و گل هستیم آیا اگر به اندازه کافی تقویتش کنم فرضا تا 1 یا 1.5 دیگه 15-20 قابه نمی شه؟ در اون صورت فکر کنم بشه ازش بچه گرفت. نظر شما چیه؟ هدفم اینه که برای بهار سال بعد 3 کندوی خیلی قوی داشته باشم.

در ضمن امروز جانشین گرده هم درست کردم و بهشون دادم. ظاهرا اینو بهتر از خود شربت استفاده می کنن.
در ضمن هر کی که چیزی به آدم یاد می ده می شه استاد پس شما الان استاد من هستید و اینو من صرف تعارف نمی گم
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام اگر کندو رو به طرف پس میدادی بهتر بود . اون کیه که برای یک نفر تازه کار که سرشار از شوق و ذوق وعلاقه است کندوی دوقاب بدون ملکه میده . ای کاش همون اول کندوتو پس میدادی و یک کندوی قوی میگرفتی. قوی کردن کندوی ضعیف بدون کمک گرفتن از کندوهای قوی کار مشکلیه . البته امکان پذیره فقط وقت و هزینه و انرژی زیادی باید صرف بشه .
موفق باشی .
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

barbod-bee نوشته شده:سلام دوستان
من تازه کار هستم و تازه دارم آزمون و خطا می کنم.
من 10 روز پیش یک کندو خریدم متاسفانه طرف کندو ضعیفی به من داد. حتی ملکه نداشت و بعدا یک ملکه بهم داد که تو کندو گذاشتم. دیروز که دیدم ظاهرا ملکه تحم زیزی رو شروع کرده.
باید بگم که کندوی من به اندازه 2 قاب هم زنبور نداره.
حالا سوالم اینه برای تقویت کندو با توجه به جمعیت بسیار کم آن چیکار کنم؟
قبلا شربت دادم البته شربت رو به علت تعداد کم زنبور کامل نبردن.
بعضیهای می گن می تونی گرده هم بدی. نظر شما چی هست. اگه باید گرده بدم بگید چقدر و چطور باید بدم؟

خیلی به زنبور داری علاقمند شدم. لطفا کمک کنید.

یه تحقیقی بکن ببین دور برت زنبورستان دیگه نباشه
مثه من افت بخوری
اب خوری نزدیکشون بزا تا علاف اب نشن موفق باشی
راستی
فکر بچه رو از سرت بدر کن
به طبق فکر کن
ملکه تخم ریزی شو زیر نظر بگیر
نصایایه یه تازه کار
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

احسان درست میگه واقعا کسی که میدونه واینکاروبایه تازه کارمیکنه خیلی بایداصلا هیچ چی ولش کن.به نظرمن هیچ کاری نشدنداره ولی بایدمنطقی باشی بچه گیری ازاین کندو دراین شرایط اصلا کارشایسته ای نیست وبه نظرمن این کندوتابه 10قاب برسه فصل بچه گیری تموم بشه و اصلا امکان نداره بتونی وبشه این کندوروبه سه کندوی قوی تبدیل کنی اگه بتونی با10قاب این یک کندوروبه بهاربرسونی مطمئن باش سال بعدجبران میکنه برات ومیتونی ازش بچه هم بگیری،به هرحال خوب تغذیش کن وهمینطورادامه بده اگه تااون موقع تونستی به بالای 10قاب برسونیش که بچه هم میگیری البته بازبااین شرایطم بیش ترازیک بچه نمیتونی ازاین کندوبگیری ولی اگه نشدهم که همین کندوروخوب بهش برس واسه سال بعد انشاالله موفق میشی. اگه امکانش بودیه عکسم ازکلنی بگیروبذارتوسایت تابهتربتونیم کمکت کنیم تصویر
نمایه کاربر
kaktoosii
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط kaktoosii »

من دو تا از کندو هام که جمعیتش هم بد نیست 5 قاب میشه شربت استفاده نمی کنن در حالی که همه شرایط با بقیه یکیه ولی اونا رو الان هر روز شربت می دم علت شربت نخوردن چیه ؟
[CENTER]و کاش اتحادیه ها طوری فعال بودند که تازه کار ها بهتر از عهده کار بر می اومدن من سال دومه که به زنبورها رو اوردم و با این که کندو های خوبی و از فرد خوبی خریدم باز مشکل زیاد بود؟ و البته باید بدونیم [/CENTER][CENTER]بسیار سفر باید تا پخته شود خامی![/CENTER]
مجله علمی پالیک Palic.ir
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

ممنون دوستان که راهنمایی می کنید
باید بگم که اولویتهای من به این شکل هست. البته برای دو سال اول
1- کسب تجربه با این یک کندو
2- تقویت کندوی که دارم تا مبادا از بین بره
3- در صورت امکان گرفتن بچه و تکثر این کندو
4- گرفتن عسل

از سال دوم به بعد اولویت تغییر خواهد کرد
1- تقویت کندوهای که دارم تا مبادا از بین بره
2- گرفتن عسل
3- در صورت امکان گرفتن بچه و تکثر کندو

در کل نمی خوام بیشتر از 20 کندو داشته باشم. ولی می خوام حداکثر استفاده رو ازشون ببرم.
نخندید به من آرزو بر جوانان عیب نیست
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

الان که در فصل بهار هستیم و برگه موم آج دار برای بافتن توی کندو می گذاریم آیا شربت کمکی برای تغذیه باید یک به یک باشد (یک شکر و یک اب) یا دو به یک ( دو شکر و یک آب).

آخه جائی خونده بودم که برای کمک به موم بافی بهتره که شربت غلیظ به کندو داده بشه. نظر دوستان چیه؟
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
شربت 1 با 1 بدید و دو روز در میان چون شربت غلیظ زنبورها رو اذیت میکنه فقط در شرایط حاد باید شربت غلیظ داد که کندو در خطر کمبود تغذیه باشه
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

دوست عزیز داری میگی بهار..اصلا احتیاجی نیست شربت بدی اونم بهار شمال..پولی رو که الان میخوای برای شکر خرج کنی بذار برای تغذیه پاییز هم زنبورسازی میکنی هم برای زمستان گذرانی امادشون میکنی
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

kaktoosii نوشته شده:من دو تا از کندو هام که جمعیتش هم بد نیست 5 قاب میشه شربت استفاده نمی کنن در حالی که همه شرایط با بقیه یکیه ولی اونا رو الان هر روز شربت می دم علت شربت نخوردن چیه ؟
[CENTER]و کاش اتحادیه ها طوری فعال بودند که تازه کار ها بهتر از عهده کار بر می اومدن من سال دومه که به زنبورها رو اوردم و با این که کندو های خوبی و از فرد خوبی خریدم باز مشکل زیاد بود؟ و البته باید بدونیم [/CENTER][CENTER]بسیار سفر باید تا پخته شود خامی![/CENTER]

اگه شربت1به1میدی شربت 2به1بده ببین میبرن شربت که غلیظ باشه رقبت زنبورواسه بردن شربت میره بالا.
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

rata نوشته شده:الان که در فصل بهار هستیم و برگه موم آج دار برای بافتن توی کندو می گذاریم آیا شربت کمکی برای تغذیه باید یک به یک باشد (یک شکر و یک اب) یا دو به یک ( دو شکر و یک آب).

آخه جائی خونده بودم که برای کمک به موم بافی بهتره که شربت غلیظ به کندو داده بشه. نظر دوستان چیه؟

به نظرمن اگه زنبوراببینن جاواسه تخم ریزی وذخیره ندارن خودشون اقدام میکنن به بافتنش البته زنبورواسه بافتن موم بایدعسل زیادی مصرف کنه ولی نگران نباش لازم که بشه خودشون میبافنش
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام به محضردوستان محترم اصولا تقسیم کردن کندوی خیلی ضعیف کار چندان درستی نیست زیرا ممکن است باعث آسیب رسیدن به جمعیت آن شده وکندوی مادری هم به حدرشد لازم نرسد وآسیب ببیند زمانی برای تقسیم کردن کندو مناسب است که حداقل 4الی 5 قاب از کندو حاوی لارو سربسته باشد و تعدادی از زنبوران نر از همان کندو شروع به پرواز کردن کرده باشند تا در هنگام بعداظهر که نرهای کندو شروع به پرواز کردن می کنند ملکه برای پرواز جفتگیری ترغیب شود واز کندو خارج شود درست است که ملکه در پرواز جفتگیری می تواند با سایر نرهای کلنی های دیگر جفتگیری کند ولی برای خارج شدن آن از کندو تا حدودی نیازمند نرهای کندوی خود می باشد به اینصورت که مشاهده کرده ام در کندوهایی که زنبور نر کمتر بوده وقادر به پرواز نمی باشد ملکه جفتگیری نمی کند ودیرتر از کندو خارج می شود نسبت به سایر کندوهای دارای زنبورنری که پرواز می کننددراکثر این کندوها ملکه نرزا شده وتخم نر میگذارد.
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

AKBAR2 نوشته شده:دوست عزیز داری میگی بهار..اصلا احتیاجی نیست شربت بدی اونم بهار شمال..پولی رو که الان میخوای برای شکر خرج کنی بذار برای تغذیه پاییز هم زنبورسازی میکنی هم برای زمستان گذرانی امادشون میکنی

با عرض پوزش شربت دادن در بهار واقعا زنبور هارو گوله توپ میکنه خودم وقتی شربت میدم روز بعد زنبورام شروع به بافتن میکنن ولی حرف شما نیز مورد تایید است وقتی شهد کافی باشه نیازی به شربت نیست
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان