زمان پاک شدن حافظه زنبوران تکثیری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hany
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: كاشان
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

زمان پاک شدن حافظه زنبوران تکثیری

پست توسط hany »

[HIGHLIGHT=#dfdfdf]با سلام [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]از کندوی تکثیر گرفتم و آنرا 4 کیلومتر از کندو مادری دور کردم .اگر پس از دو روز آنرا به زنبورستانی که کندوی مادری در آن قرار دارد بیاورم زنبوران باز هم به کندوی مادری باز می گردند یا باید منتظر بمانم تا ملکه از شاخون در بیاید و بعد به زنبورستان برگردانم ؟[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]یعنی[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]تا چه زمانی می توان کندو تکثیری رو به زنبورستان که کندو مادری در آن قرار دارد باز گرداند تا زنبوران کندوی تکثیری باز نگرداند به کندوی مادری ؟[/HIGHLIGHT]

[RIGHT][FONT=arial, sans-serif][SIZE=150][HIGHLIGHT=#ffffff] یا عباس نحن بحماک [/HIGHLIGHT][/SIZE][/FONT][/RIGHT]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: زمان پاک شدن حافظه زنبوران تکثیری

پست توسط mellifera »

زمان دقيقي نميشه گفت اما 2 روز براي اين كار خوبه و مشكلي پيش نمياد.
نمایه کاربر
Abdoli
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مرکزی - کمیجان
تشکر کرده: 24 دفعه
تماس:

پست توسط Abdoli »

خط پرواز زنبورا تو دو روز فراموش نمیشه . حداقل یه هفته تا ده الی پانزده روز .
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

hany نوشته شده:[HIGHLIGHT=#dfdfdf]با سلام [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]از کندوی تکثیر گرفتم و آنرا 4 کیلومتر از کندو مادری دور کردم .اگر پس از دو روز آنرا به زنبورستانی که کندوی مادری در آن قرار دارد بیاورم زنبوران باز هم به کندوی مادری باز می گردند یا باید منتظر بمانم تا ملکه از شاخون در بیاید و بعد به زنبورستان برگردانم ؟[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]یعنی[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]تا چه زمانی می توان کندو تکثیری رو به زنبورستان که کندو مادری در آن قرار دارد باز گرداند تا زنبوران کندوی تکثیری باز نگرداند به کندوی مادری ؟[/HIGHLIGHT]

سلام
من که وقتی بچ بگیرم بجای 4 کیلومتر چهار متر اونطرف تر میزارمش چیزی هم نمیشه فقط سعی میکنم زمانی بچ بگیرم که فرداش هوا بارانی باشه و زنبورها بیرون نیان همه تفاوتش یه نصف کادر زنبور پروازین که برمیگردن چند روز بعد یه کادر تخم برشته به بچ میدم جبران میشه.به نظر من جابجایی زنبورها اندازه برگشت زنبورها بیشتر ضرر میده.(همون شب هم دم غروبش به بچ ملکه تو قفس معرفی میکنم و اکثرا هم قبول میکنن)
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام خدمت دوستان
اگر کندوی بچه را 16 کیلومتر ( پشت بام خانه) دورتر از کندوی مادری ببریم وچند روز مثلا 3 یا 4 روز بعد به محل مادری برگردونیم تاثیرش بهتر از 4 کیلومتر هست؟؟
تشکر تصویر
نمایه کاربر
dylman
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

سلام دوست عزیز وقتی که بچه مصنوعی می گیری کندوی مادری بردار جاش بچه رو بزار و کندوی مادری20سانت با فاصله ازش بزار و کندوی که بچه گرفتی ازش 4کیلو متر دور کردی جای خوندم باید یک دور نسلش با تخم ریزی ملکه عوض بشه بعد بیاری تو زنبورستان
نمایه کاربر
saman656
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط saman656 »

همه شما در اشتباه هستین
وقتی که بچه میگیرین بهتر است خود ملکه رو با 4 شان به یه کندوی جدید انتقال دهید و بزارید کندوی مادری بچه مصنوعی شود و زنبوراش برنگردند اونجا ملکه نمی زاره برگردند و اینجا کندوی مادری پس بهتر و زود بازده ترین راه این است من خودم
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

شانزده تا بچه گرفتم همه سه قاب (دوقاب شفیره یه قاب زنبور) بردم هشت کیلومتری بعد از چهار روز برگردوند پیش کندوها الان همه بالای شش قابند
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

saman656 نوشته شده:همه شما در اشتباه هستین
وقتی که بچه میگیرین بهتر است خود ملکه رو با 4 شان به یه کندوی جدید انتقال دهید و بزارید کندوی مادری بچه مصنوعی شود و زنبوراش برنگردند اونجا ملکه نمی زاره برگردند و اینجا کندوی مادری پس بهتر و زود بازده ترین راه این است من خودم

دوست عزیز لطف کنید بیشتر توضیح بدید من متوجه نشدم یعنی اگه ملکه را با تعدادی قاب جدا کنیم و در چند متری کندوی مادری بگذاریم ملکه مانع از برگشت زنبورهای پروازی به مکان قبلی میشن؟
نمایه کاربر
ayoub0041
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سيستان و بلوچستان-ايرانشهر
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط ayoub0041 »

با سلام
دوست عزيز زنبورهاي كه بيرون واسه شهد و اب رفتن
موقه برگشت به كندوي مصنوعي برميگردن
چون موقع شناسايي كندوي قبلي رو تو ياد گرفتن و فقط مقداري كمي زنبور با ملكه ميمونه
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام واحترام به نظرات دوستان عزیز همیشه درهنگام بچه گیری مصنوعی اگر کندوها به هم نزدیک باشند وشعاع پرواز آنها کمتراز هشت کیلومتر باشد تعدادی از زنبوران مزرعه رو به کندوی مادری خود برمیگردند ودر هنگام تولید بچه مصنوعی باید از انتقال ملکه جفتگیری کرده وتخمگذاراز کندوی مادری به سایر کندوها اجتناب گردد زیرا روند طبیعی زندگی کلنی به کلی تغییر کرده وکندوی مادری تا بخواهد به حالت اولیه برسد شهد وگرده در طبیعت کاهش یافته و محصولی تولید نمیکند وآن کندوی حاوی ملکه تخمگذار نیز ضعیف میگردد زیرا تعدادی از زنبوران مزرعه رو آن به جای اول برمی گردند وتخمگذاری در کندو به دلیل کاهش زنبوران مزرعه رو وذخیره غذایی کاهش می یابد و کندوضعیف می گردد برای بچه گیری مصنوعی بهتر است هرچند تا که می خواهیم بچه مصنوعی تولیدکنیم قاب حاوی لارو سربسته وذخیره غذایی وتخم روز از کندوی مادری برداشته ودر کندویی جداگانه قرار دهیم وجای خالی قابها در کندوی مادری را قاب حاوی پایه شان بافته شده قرار دهیم تا جمعیت روند رشد خود را سریعتر پیش گیرد زیرا زنبورها سریعتر در خانه های مومی بافته شده شروع به فعالیت میکنند وملکه تعداد تخمهای زیادی در آنها میگذارد وفرصت زنبوران عسل برای جمع آوری شهد وگرده هدر نمیرود تا بخواهند پایه شان نبافته را ببافندبعداز تولید بچه مصنوعی ودر هنگام تغذیه کردن مصنوعی زنبوران این کندوها به راحتی به کندوهای همدیگر وارد می شوند وکلنیهایی که کمتر ذخیره غذایی دارند از ظرف حاوی شربت شکر آنها تغذیه کرده وبه کلنی خود می برند ولی زنبوران آن آسیبی بهم نمی رسانند زیرا همه آنها از کندوی مادری تولید شده اند این روند درهنگام تغذیه همچنان ادامه می یابد تا ملکه های کندوهای بچه مصنوعی متولد شوند وجفنگیری کرده وتخم بگذارند وبعداز تولید یک نسل از آنها دیگر این ارتباط به کلی قطع شده وهر کلنی مجزامیگردد وزندگی طبیعی خودرا از سر می گیرد این حالت را شخصا مشاهده نموده ام.
نمایه کاربر
delnavazan
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان مرکزی شهرستان ساوه
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط delnavazan »

خدمت دوستان عزیز عرض کنم که وقتی موقع بچه مصنوعی گرفتن توصیه میشه از کندوی قوی وده قاب استفاده بشه به همین خاطر که اگه جای کندوی مادر وبچه عوض شد کندوی مادری خیلی به مشکل نخوره.من هم به توصیه یکی از دوستان موقع بچه مصنوعی گرفتن فقط جای کندوی مادر وبچه رو عوض کردم که خدا رو شکر نتیجه دادو آلان ملکه جوان در حال تخم ریری می باشد وملکه کندوی مادر هم 10 قاب وپر کرده وآماده طبق دادن میباشه. تصویر تصویر
کار خوبه خدا درست کنه.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان