رنگ کردن کندو ها

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

Re: رنگ کردن کندو ها

پست توسط blackbil »

darvishi نوشته شده:سلامتصویر
دوستان میشه بگید چه نوع رنگی برای رنگ کردن کندو مناسبتره؟؟؟تصویر

من از هر دو نوع رنگهای روغنی و تمام پلاستیک استفاده کرده ام؛ ولی از رنگهای روغنی راضی ترم. پیشنهاد میکنم پس از خشک شدن رنگ کندو، یک یا دو دست دیگر نیز بر روی کندوها رنگ زده شود. برخی دوستان نیز ابتدا از روغن جلا استفاده کرده و سپس بر روی آن رنگ روغنی یا تمام پلاستیک می زنند.

Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

این مطالب از سایت دوست خوبمون آقای مهدی اخوان هست:
----------------------------------------
من کارهای زیر رو قبل از زنبور ریختن توی کندو انجام میدم:

۱- یه مقدار خاک اره و چسب چوب رو قاطی کردم و تمام درز های داخل کندو رو گرفتم .( این کار باعث میشه زنبورا بره موم کمتری مصرف کنن و کندو ها تمیز تر باشن )[JUSTIFY]۲ - روغن بزرک و روغن الیف ( الیف مخصوص چوب ) رو با هم به نسبت نصف به نصف قاطی کردم و یه کم تینر روغنی توش زدم . [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۳ - مخلوط رو یه کم گرم کردم ( مواظب آتیش سوزی باش تصویر)[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۴ - کندو ها رو دو دست باهاش روغن زدم .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۵ - ورق بالاو کف کندو رو ضدزنگ توسی زدم ( بعضی ورقا بعد یه مدت زنگ میزنن ) .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۶ - با چهار رنگ ( سفید ، زرد ، آبی و سبز ) کندو ها رو رنگ زدم .[/JUSTIFY]
------------------------------------
سایت منبع:
http://zanboorestan.blogfa.com/post-119.aspx
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

دوستان بنده امسال رفتم که کندو بخرم و دیدم خیلی گرونه
به همین دلیل ناچار شدم کندو های خودم رو یه دست رنگ کنم تا فعلا یه خورده عمر کنن
متاسفانه به خاطر نداشتن کندو ناچار شدم زمانی که زنبور ها تو کندو بودن کندو رو رنگ کنم
سه طرف پشت و طرفین رو رنگ زدم و مقداری از جلوی کندو
مشکل خاصی پیش نیومد
رنگ پلاستیک
البته درز ها رو با گل گرفتمتصویر
در ضمن به نظرم اومد زنبور ها نسبت به رنگ جدید کندو حساسیت نشون ندادن
چون برا آزمایش دو تا کندوی همرنگ که کنار هم بودن رو با فاصله زمانی رنگ کردم (با یه رنگ متفاوت )ولی زنبور ها دقیقا به کندوی خودشون رفت و آمد داشتنتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوستان من تعدادی طبق نو سراغ دارم میفروشه 17 تومن . به نظرتون میتونم واسشون کف و سقف درست کنم بعد رنگشون کنم بشه کندوی زنبور ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:سلام
دوستان من تعدادی طبق نو سراغ دارم میفروشه 17 تومن . به نظرتون میتونم واسشون کف و سقف درست کنم بعد رنگشون کنم بشه کندوی زنبور ؟

با سلام با تعبیه دریچه پرواز میشه درست کرد.فقط هزینه لوازم رو هم حساب کنین.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
رنگ کردن کندو و آماده سازی اون برای بالا بردن عمر کندو خیلی تاثیر داره من تو محیط تاریک چراغ قوه قوی رو داخل کندو میچرخونم و از بیرون نگا میکنم اگه کوچکترین درزی داشته باشه با مخلوطی از چسب چوب و خاک اره می گیرم و همیشه کندوهایی رو میخرم که چوب کفشون دو تیکه بیشتر نباشه و سه دست کامل با رنگ روغنی و رنگ های مورد علاقه و قابل تشخیص زنبورها رنگ میزنم
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

mellifera نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:سلام

با سلام با تعبیه دریچه پرواز میشه درست کرد.فقط هزینه لوازم رو هم حساب کنین.

سلام
هزینه شون حدودا چقدر میشه . کندو نو اینجا 38 تومنه .
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام واحترام به نظرات دوستان رنگ کردن کندوها به دو طریق صورت میگیرد که عبارتنداز :
1)کندوی که می خواهیم رنگ کنیم را خالی کرده وقابهای حاوی زنبورها ولارو ها رادر کندویی دیگرقرار می دهیم وبعد از آن به رنگ آمیزی واحیانا رفع نواقص آن می پردازیم وبا رنگ کردن کندو ورفع ایراد آن را به جای کندوی بعدی قرار داده وهمینطور به ترتیب کندوها را یکی پس دیگری جایگزین میکنیم.
2)یااینکه کندوها را بدون درآوردن قابها وقراردادن درکندوی دیگر میتوانیم رنگ کنیم که دراین روش نکاتی را باید در نظر گرفت اولا اینکه در چه فصلی می خواهیم اقدام به رنگ زدن کندوها کنیم اگر زمستان باشد طرفای غروب که هواسردتر میشود زنبورها در داخل کندو هستند وزنبوری برروی تخته پرواز نمی ماند در این موقع می توان شروع به رنگ زدن کرد ولی در فصل تابستان که هوا گرم است در هنگام غروب هم تعداد زیادی زنبور برروی تخته پرواز وجود دارد وحتی در بعضی از کندوهایی که جمعیت آنها خیلی قوی است در جلوی تخته پرواز خوشه میزنند که عمل رنگ آمیزی را با مشکل روبرومی کند در اینصورت میتوان با یک آبپاش که حاوی آب خیلی سرد است برروی زنبوران روی تخته پرواز وخوشه روی آن اسپری کرد زنبورها به سرعت خوشه را ترکرده وبه داخل کندو می روند در آن موقع میتوان با استفاده از رنگهای پلاستیک (نه رنگهای روغنی که حاوی تینر است)که با آب مخلوط می شود وسریعا خشک می گردد اقدام به رنگ آمیزی کندوها کرد برای رنگ آمیزی می توان از رنگهایی استفاده کرد که با طبیعت ومحیط طبیعی زندگی زنبور بیشتر همخوانی داشته باشد وشبیه درختان وگلها باشد زیرا روی عملکرد زنبور وفعالیت وزندگی آن میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد که شامل :
1)سبز
2)سفید
3)آبی
4)نارنجی
5)زرد
می باشد .
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چ وب
تشکر کرده: 17 دفعه
تماس:

پست توسط hosein552 »

Hassannozarpour نوشته شده:باسلام واحترام به نظرات دوستان رنگ کردن کندوها به دو طریق صورت میگیرد که عبارتنداز :
1)کندوی که می خواهیم رنگ کنیم را خالی کرده وقابهای حاوی زنبورها ولارو ها رادر کندویی دیگرقرار می دهیم وبعد از آن به رنگ آمیزی واحیانا رفع نواقص آن می پردازیم وبا رنگ کردن کندو ورفع ایراد آن را به جای کندوی بعدی قرار داده وهمینطور به ترتیب کندوها را یکی پس دیگری جایگزین میکنیم.
2)یااینکه کندوها را بدون درآوردن قابها وقراردادن درکندوی دیگر میتوانیم رنگ کنیم که دراین روش نکاتی را باید در نظر گرفت اولا اینکه در چه فصلی می خواهیم اقدام به رنگ زدن کندوها کنیم اگر زمستان باشد طرفای غروب که هواسردتر میشود زنبورها در داخل کندو هستند وزنبوری برروی تخته پرواز نمی ماند در این موقع می توان شروع به رنگ زدن کرد ولی در فصل تابستان که هوا گرم است در هنگام غروب هم تعداد زیادی زنبور برروی تخته پرواز وجود دارد وحتی در بعضی از کندوهایی که جمعیت آنها خیلی قوی است در جلوی تخته پرواز خوشه میزنند که عمل رنگ آمیزی را با مشکل روبرومی کند در اینصورت میتوان با یک آبپاش که حاوی آب خیلی سرد است برروی زنبوران روی تخته پرواز وخوشه روی آن اسپری کرد زنبورها به سرعت خوشه را ترکرده وبه داخل کندو می روند در آن موقع میتوان با استفاده از رنگهای پلاستیک (نه رنگهای روغنی که حاوی تینر است)که با آب مخلوط می شود وسریعا خشک می گردد اقدام به رنگ آمیزی کندوها کرد برای رنگ آمیزی می توان از رنگهایی استفاده کرد که با طبیعت ومحیط طبیعی زندگی زنبور بیشتر همخوانی داشته باشد وشبیه درختان وگلها باشد زیرا روی عملکرد زنبور وفعالیت وزندگی آن میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد که شامل :
1)سبز
2)سفید
3)آبی
4)نارنجی
5)زرد
می باشد .

سلام
توصیه میکنم به جای رنگ پلاستیک از رنگ روغنی اون هم دو سری و روغن الکیدی براق یا روغن الیف برای رنگ کردن استفاده کنی چون رنگ پلاستیک دوام کمتری داره وزیر بارون زود طبله میکنه و از بین میره وباید مجدد رنگ کاری کرد.تصویرتصویر
نمایه کاربر
mahdi13635
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بيرجند
تشکر کرده: 47 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi13635 »

دوستان اگه طبق رو رنگ سفید روغنی بزنیم چقدر تو خنک موندن کندو در تابستان میتونه مفید باشه.با تشکر
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پردیس تهران
تشکر کرده: 348 دفعه
تماس:

پست توسط daryush »

[quote="mahdi13635"]دوستان اگه طبق رو رنگ سفید روغنی بزنیم چقدر تو خنک موندن کندو در تابستان میتونه مفید باشه.با تشکر[/

سلام

بی تاثیر نیست عدم جذب نور خورشید در رنگ سفید از رنگهای دیگر بیشتر است و رنگ روغن به این مسئله کمک میکند ولی در بحث عایق شدن و عدم جذب دمای بیرون کندو نوع عایق و ضخامت آن حرف اول را میزند.
زنبورداری طبیعی بلیط ورود به تئاتر طبیعت می باشد
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان عزیز واحترام به نظرات برای رنگ کردن کندوها باید از رنگهایی استفاده شود که روشن بوده وبا طبیعت همخوانی داشته باشند واگر کندویی که میخواهیم آنرا را رنگ آمیزی کنیم حاوی زنبور باشد باید از رنگ پلاستیک استفاده نمود که هم زود خشک می شود وبوی آن زود می پردواگر در کندو زنبور نباشد از رنگ روغن نیز می توان استفاده نمود امکان این که بوی رنگ وتینر باعث اذیت زنبورها وقطع شدن تخمگذاری ملکه شود وجود دارد بهترین روش آن هست که کندویی که میخواهیم رنگ کنیم را خالی کرده وقابها حاوی جمعیت را در کندوی دیگری قراردهیم وبعدنسبت به رنگ آمیزی کندو اقدام کنیم وتمام قسمتهای کندو که نیازبه به رنگ آمیزی دارد را با حوصله رنگ کنیم وبعد چند روز کندوی مذکور را مورد استفاده قراردهیم.
دوست محترم البته بستگی به جنس رنگ پلاستیک هم داره که از چه شرکتی باشه بنده استفاده نمودم طوریش نشد خیلی چسبندگی زیا واستحکام خوبی داشت تو بارون هم طوریش نمی شد البته مثل رنگ روغنی که نمیشه ولی نسبتا خوبه ارزانتر در میاد.
نمایه کاربر
dylman
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

سلام دوست عزیز رنگهای ابی زرد سبز سفید که زنبور اونها رو بهتر از رنگهای دیگه می بینه من هم از این رنگها استفاده می کنم
نمایه کاربر
reza16
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مرند
تشکر کرده: 125 دفعه
تماس:

پست توسط reza16 »

با سلام از سایت خوبتون ، من می خواستم کندوهامو رنگ کنم می خواستم بپرسم که از چه رنگی استفاده کنم بهتره ممنون .
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پردیس تهران
تشکر کرده: 348 دفعه
تماس:

پست توسط daryush »

سلام

رنگ پلی اورتان پوششی

خواص:ضد آب-ضد اشعه uv-استحکام بخشی(اثر ناخن قوی روی آن نمی افتد)

معایب :بوی تند اولیه(بهتر است ماسک زده شود)ولی بعد از یکروز بوی آن از بین میرود.

قیمت با هاردنر کیلویی 50تومن(30 رنگ 20 هاردنر)

10 طبق با درب اصلی و کفه زیر 1کیلو رنگ میبرد

موارد استفاده که دیده ام :رنگ لوازم چوبی مانند میز lcd-ضد آب کردن پلی وینیل کلراید-رنگ خودروی L90-لایه نهایی رنگهای آسفالت-لایه نهایی اپوکسی
زنبورداری طبیعی بلیط ورود به تئاتر طبیعت می باشد
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

سبز بهتره
لای علفها استتاره از سرقت هم مصونیت داره