چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

Re: چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

پست توسط ali30 »

یه چندتا امروز عکس گرفتم از مومی که تازه زنبورام بافتم و پوکه ای که تازه گذاشتم چیزی که برام تعجب آور هست اینه که زنبور رو پوکه خیلی بیشتر هستند تا مومی که خودشون بافتند با اینکه پوکه رو 2 روز هست گذاشتم ولی اونی که خودشون بافتند 1 هفته هست علتش چی می تونه باشه البته پوکه رو قبل از اون قاپی که زنبورا خودشون بافتن گذاشتم . تو عکس هم مشخصه:
پیوست ها
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (259).jpg (117.59 کیلو بایت) مشاهده 23312 مرتبه
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (258).jpg (185.01 کیلو بایت) مشاهده 23312 مرتبه
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (257).jpg (129.94 کیلو بایت) مشاهده 23312 مرتبه
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (256).jpg (115.2 کیلو بایت) مشاهده 23312 مرتبه
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (255).jpg (112.59 کیلو بایت) مشاهده 23312 مرتبه
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (253).jpg (126.63 کیلو بایت) مشاهده 23312 مرتبه

نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

یادم رفت الان کلونی 6 قاپ داره شربتو در هر روز 2 لیوان شکر 1 لیوان آب می دم بازم اینکار رو ادامه بدم تا کلونی قوی بشه یا قطعش کنم؟دیروز 4 لیوان شکر و 2 لیوان آب دادم امروز رفتم دیدم یه قطره هم نمونده !!!!!! در صورتی که قبلا 2 به 1 می دادم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام علی عزیز کاش یک باز تمام کوکی های مرورگرت را پاک میکردی بعداووالا تا الن که تمام کاربران وارد سایت میشن.هر وقط دیدین مشکلی دارین و وارد نمیشین یوزر و پسوردتون را برای جی میل کنین تا ببینم من میتونم وارد بشم یا نه.

راجب سوال زنیورا زمانی که پوکه اماده در اختیارشون بدی اول کامل نظافتش میکنن.و چون پوکه اماده هستش و نیازی به صرف وقت ندارن بیشتر فعالیتشون رو رو اون انجام میدن.چون مومی که میدی ببافن باید موم بافی روش بشه و این کار وقت و انرژی زیادی از زنبورا میکیره.اگه ذخیره نمیکنن و جمعیتتون 3 قابه بدین شربت رو فقط با فاصله از هم ندین.تا ملکه تحریک به تخمگذاری بشه.من ارسالهای قبلیتونو به این نام کاربریتون منتقل میکنم. تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام مرسی از راهنمایی هایی که می کنین من خیلی چیزا از شما یاد می گیرم ممنون .

جمعیت الان 5 قاپ هست و شربت رو سریع ذخیره می کنن تو پوکه ها آیا بازم شربت بدم تا کلونی رو به 9 یا 10 قاپ برسونم یا نه؟
سپاس تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام مرسی از راهنمایی هایی که می کنین من خیلی چیزا از شما یاد می گیرم ممنون .

جمعیت الان 5 قاپ هست و شربت رو سریع ذخیره می کنن تو پوکه ها آیا بازم شربت بدم تا کلونی رو به 9 یا 10 قاپ برسونم یا نه؟
سپاس تصویر

با سلام.خواهش میکنم.علی اقا. اگه میتونین شکر تهیه کنین بهتره بدین تا جمعیتتون افزایش بدین.امسال بهتره فکرتون رو افزایش جمعیت باشه تا برای زمستان گذرانی و سال بعد مشکلی نداشته باشین.اگه خواستین مقدار شربت دهی رو کم کنین اما فواصل زمانی رو افزایش یا کاهش ندین.هر روز یک لیوان یا دو لیوان شربت بدین خیلی خوبه. تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام می خواستم بدونم دادن قاپ جدبد به کلونی روشی داره یا همیشه یدونه مونده به آخرین قاپ اینکار رو انجام می دیدم؟الان کلونی من 6 قاپ داره می خوام قاپ جدید بدم قبل از کدوم قاپ بزارم؟قبلا گفته بودین 1 دونه مونده به اخر همیشه همینطور هست؟

سپاستصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام می خواستم بدونم دادن قاپ جدبد به کلونی روشی داره یا همیشه یدونه مونده به آخرین قاپ اینکار رو انجام می دیدم؟الان کلونی من 6 قاپ داره می خوام قاپ جدید بدم قبل از کدوم قاپ بزارم؟قبلا گفته بودین 1 دونه مونده به اخر همیشه همینطور هست؟

سپاستصویر

با سلام در صورتی که پوکه در اختیار دارین بهترین کار اینه که در صورتی که جمعیت کندو دو طرف شانها رو پر کرده میتونین در وسط کندو هم قرار بدین و یا با جای قاب 3 و یا 4 قرار بدین مشکلی نداره.اما برگه موم در وسط کندو قرار ندین چون فاصله میندازه بین دو جمعیت و نمیتونن زنبورا دو طرف رو درجه حرارتش رو تنظیم کنن.و تخمها و نوزادا لطمه می بینن. تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام

امروز چندتا فیلم خارجی دیدم از زنبوردارا چیزی که توجه من رو جلب کرد جنس چوب کادرها و کندوها بود و در ضمن اونا برگه موماشون وقتی رو کادر می چسبونن برگه موم تمام مادر رو می گیره در صورتی که مال ما 5 سانت از پایین تا کادر فاصله داره چرا؟؟

امروز یه سر به کلونی زدم جالب بود وقتی یکی از قاب ها رو بیرون کشیدم یه صدایی می یومد از رنبورا نمی دونم چی بود هر چی نگاه کردم پیدا نکردم صدا از کجا هست یه چیزی مثل صدای جی بود خیالاتی تصویرشدم یا صدا رو شما هم تجربه کردین؟

اگه فزض کنین 4 قاب داشته باشیم تو یه کلونی تو اولی و دومی ملکه تخم بزاره و تو 2 تای بعدی هم زنبورا عسل پر کنند خالا اگه رو 2 تای اولی جا برای تخم گذاری نباشه ملکه چی کار می کنه چون تو 2 تای بعدی زنبورا پر از شیره کردن؟آیا زنبورا برا تخم گذاری جا باز می کنند ؟یا ملکه تخم گذاری رو متوقف می کنه ؟

آیا شده شما پوکه بزارین و ملکه توش تخم بذاره من 2 تا پوکه گذاشتم با اینکه روشون پر از زنبور هست ولی همش توشو پر از شیره می کنن و از تخم گذاری ملکه خبری نیست و فقط رو 3 قاب اول ملکه تخم می زاره.الان 7 قاب داره کلونیم که 3 تاشو ملکه تخم می زاره و 2 تاپوکه که زنبورا پر از شیره کردن یکیشو که پر از عسل کردن و سر لارو ها رو هم پوشوندن 2 تا برگه موم داده بودم که اونا رو هم بافتن و دارن پر از شیره و گرده می کنند.

می خوام بدونم دادن پوکه با شربت باعث نمی شه زنبورا پوکه ها رو تند تند پر از شیره هموم شربتی که گذاشتم بکنن؟که اگه اینطور باشه دادن پوکه ای که زنبورا پر از عسل بکنندو ملکه تخم نزاره آیا فایده داره؟

سپاستصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

یه سوال دیگه بعضی وقتها وقتی قاپی رو بیرو ن می کشم می بینم زنبورای این قاپ و قاپ قبلی به شکل زنجبر به هم وصلن چرا؟

سپاستصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام

امروز چندتا فیلم خارجی دیدم از زنبوردارا چیزی که توجه من رو جلب کرد جنس چوب کادرها و کندوها بود و در ضمن اونا برگه موماشون وقتی رو کادر می چسبونن برگه موم تمام مادر رو می گیره در صورتی که مال ما 5 سانت از پایین تا کادر فاصله داره چرا؟؟

امروز یه سر به کلونی زدم جالب بود وقتی یکی از قاب ها رو بیرون کشیدم یه صدایی می یومد از رنبورا نمی دونم چی بود هر چی نگاه کردم پیدا نکردم صدا از کجا هست یه چیزی مثل صدای جی بود خیالاتی تصویرشدم یا صدا رو شما هم تجربه کردین؟

اگه فزض کنین 4 قاب داشته باشیم تو یه کلونی تو اولی و دومی ملکه تخم بزاره و تو 2 تای بعدی هم زنبورا عسل پر کنند خالا اگه رو 2 تای اولی جا برای تخم گذاری نباشه ملکه چی کار می کنه چون تو 2 تای بعدی زنبورا پر از شیره کردن؟آیا زنبورا برا تخم گذاری جا باز می کنند ؟یا ملکه تخم گذاری رو متوقف می کنه ؟

آیا شده شما پوکه بزارین و ملکه توش تخم بذاره من 2 تا پوکه گذاشتم با اینکه روشون پر از زنبور هست ولی همش توشو پر از شیره می کنن و از تخم گذاری ملکه خبری نیست و فقط رو 3 قاب اول ملکه تخم می زاره.الان 7 قاب داره کلونیم که 3 تاشو ملکه تخم می زاره و 2 تاپوکه که زنبورا پر از شیره کردن یکیشو که پر از عسل کردن و سر لارو ها رو هم پوشوندن 2 تا برگه موم داده بودم که اونا رو هم بافتن و دارن پر از شیره و گرده می کنند.

می خوام بدونم دادن پوکه با شربت باعث نمی شه زنبورا پوکه ها رو تند تند پر از شیره هموم شربتی که گذاشتم بکنن؟که اگه اینطور باشه دادن پوکه ای که زنبورا پر از عسل بکنندو ملکه تخم نزاره آیا فایده داره؟

سپاستصویر

با سلام تصویر تصویر تصویر علی عزیز باید چند روز وقت بدی تا جواب سوالاتو بزارم تصویر تصویر شوخی کردم.اخه تمام سوالاتتو تو یه تایپک گذاشتی واسه همین گیجکنندس که ادم به کدوم جواب فکر کنه.علی عزیز از این به بعد سوالاتتوجداگونه بزار تا بتونم با نقل قول به هر کدوم از سوالاتت جداگونه جواب بدم تصویر

و اما سوالات: این روش سلیقه ای هستش شما هم میتونین اینکار رو انجام بدین.در ضمن اندازه کادرها و کندوهای اکثر خارجی ها سلیقه ای هستش.اماه به نظر من هم این کار مفیده هم تو محکمی و هم در یکنواخت بودن

نه خیالاتی نشدی بعضی وقتا ملکه و یا زنبورا این صدا رو در میارن.من خودمم سر در نیاوردم که چرا.اما یک بار ملکه ای که تازه متولد شده بود رو زنبورا دنبال میکردن واسه همین این صدا رو می داد.

قشنگ زنبورا سلول اضافی در کندو میسازن تا ملکه تخمگذاری کنه.هر جا که خالی باشه هرزه بافی می کنن. اگه جا دیگه نباشه سر و کله شاخون ها پیدا میشه.

درسته که پر از شیره میکنن اما نباید شربت شما اینقدر زیاد باشه که زنبورا فوری بردارن بزنن به سلولا.باید طوری باشه که ملکه فکر کنه شهد مدام از بیرون میاد.اما برای کندوی شما خوبه.چون شما این عسل ها رو برنمیدارین.فقط شما مقدارشو کم کن. بعد هر وقت دیدی پوکه یا موم میخوان بهشون پوکه یا موم بده تا ببافن و جمعیتشون رو افزایش بدن. تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:یه سوال دیگه بعضی وقتها وقتی قاپی رو بیرو ن می کشم می بینم زنبورای این قاپ و قاپ قبلی به شکل زنجبر به هم وصلن چرا؟

سپاستصویر

همیشه اینطورین.زمانی که جمهیت اون شان بیشتر باشه زنبورا به شکل زنجیر از هم اویزون میشن که نیوفتن.جای نگرانی نیست.خوبه حتی.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام

مرسی از جواب هایی که دادین الان من شربت رو هر روز 2 لیوان شکر و 1 لیوان آب می دم و این شربت 2 به 1 یک روز دوام می یاره یعنی فرداش حا شربتی توش خالی هست و فکر کنم شربت رو تو پوکه ها پر می کنن اینکار رو ادامه بدم یا شربت رو با همین مقدار ولی یک روز در میون بدم؟

سپاستصویر
نمایه کاربر
lovmeyalme
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان مازندران شهرستان تنکابن شهر کلار اباد
تشکر کرده: 31 دفعه
تماس:

پست توسط lovmeyalme »

سلام دوست عزیز .
سعی کن شربت رو کمتر بدی که شربت تو کندو ترش نشه.
من الان به کندوی 4 قابم یک روز در میان یک سوم شربت خوری شربت میدم.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

lovmeyalme نوشته شده:سلام دوست عزیز .

سلام

من الان همونطور که گفتم شربتی که می دم 1 روز دوام می یاره و تموم می کنن باز باید فردا بهشون بدم از این بابت که شربت بمونه و ترش کنه مشکلی نیست کلونی من الان 7 قاب داره

سپاستصویر
نمایه کاربر
lovmeyalme
تماس:

پست توسط lovmeyalme »

ali30 نوشته شده:
lovmeyalme نوشته شده:سلام دوست عزیز .

سلام

من الان همونطور که گفتم شربتی که می دم 1 روز دوام می یاره و تموم می کنن باز باید فردا بهشون بدم از این بابت که شربت بمونه و ترش کنه مشکلی نیست کلونی من الان 7 قاب داره

سپاستصویر

این تغذیه دیگه بستگی به مصرف کلنی داره.اگه به زنبورات زیادم غذا بدی تنبل میشن .
راستی تو کدوم استانی؟
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

تبریز هستم آره منم سوالم همون بود که شربت رو کم کنم یا نه ؟چون می خواستم جمعیت زباد یشه شربت رو غلیظ می دادم تا ملکه رو تحریک کنم ولی الان هر چی شربت می دم تو پوکه ها سریع پر می کنن در صورتیکه من پوکه دادم تا ملکه تخم ریزی کنه و فکر کنم شربت رو زیاد می دم اینا تند تند تو پوکه ها پر می کنن الان هر روز شربت(2 لیوان شکر ، 1لیوان آب) می دم که هر روز زنبورا تمومش می کنن نمی دونم اینکار رو ادادمه یدم یا شربت رو قطع کنم ؟
نمایه کاربر
lovmeyalme
تماس:

پست توسط lovmeyalme »

ali30 نوشته شده:تبریز هستم آره منم سوالم همون بود که شربت رو کم کنم یا نه ؟چون می خواستم جمعیت زباد یشه شربت رو غلیظ می دادم تا ملکه رو تحریک کنم ولی الان هر چی شربت می دم تو پوکه ها سریع پر می کنن در صورتیکه من پوکه دادم تا ملکه تخم ریزی کنه و فکر کنم شربت رو زیاد می دم اینا تند تند تو پوکه ها پر می کنن الان هر روز شربت(2 لیوان شکر ، 1لیوان آب) می دم که هر روز زنبورا تمومش می کنن نمی دونم اینکار رو ادادمه یدم یا شربت رو قطع کنم ؟

ببین اگه زیاد از حد بهشون شربت بدی و زنبور اکثر سلولای پوکه رو پر کنن .جای تخم ریزی ملکه کم میشه.
فکر کنم اونجا الان شهد و گرده هم وجود داشته باشه!
میتونی یک هفته شربت دادن رو قطع کنی و بعد از یک هفته ببین وضعیت تخم ریزی ملکه چطوره.
بعدش یا چند روز پشت سر هم بهشون شربت بده.یا 1 یا دو روز درمیان بهشون شربت بده.
(به نظر من شربت رو رقیق تر بدی بهتره.البته در صورت لزوم.)من الان از شربت 2به یک استفاده میکنم(2لیوان اب 1لیوان شکر)اونم فقط واسه کندوهای زیر 6 قاب تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

lovmeyalme نوشته شده:
ali30 نوشته شده:تبریز هستم آره منم سوالم همون بود که شربت رو کم کنم یا نه ؟چون می خواستم جمعیت زباد یشه شربت رو غلیظ می دادم تا ملکه رو تحریک کنم ولی الان هر چی شربت می دم تو پوکه ها سریع پر می کنن در صورتیکه من پوکه دادم تا ملکه تخم ریزی کنه و فکر کنم شربت رو زیاد می دم اینا تند تند تو پوکه ها پر می کنن الان هر روز شربت(2 لیوان شکر ، 1لیوان آب) می دم که هر روز زنبورا تمومش می کنن نمی دونم اینکار رو ادادمه یدم یا شربت رو قطع کنم ؟

ببین اگه زیاد از حد بهشون شربت بدی و زنبور اکثر سلولای پوکه رو پر کنن .جای تخم ریزی ملکه کم میشه.
فکر کنم اونجا الان شهد و گرده هم وجود داشته باشه!
میتونی یک هفته شربت دادن رو قطع کنی و بعد از یک هفته ببین وضعیت تخم ریزی ملکه چطوره.
بعدش یا چند روز پشت سر هم بهشون شربت بده.یا 1 یا دو روز درمیان بهشون شربت بده.
(به نظر من شربت رو رقیق تر بدی بهتره.البته در صورت لزوم.)من الان از شربت 2به یک استفاده میکنم(2لیوان اب 1لیوان شکر)اونم فقط واسه کندوهای زیر 6 قاب تصویر

آره الان یکی از پوکه ها رو که آخرین فاپ هست پر از شیزه هست و سر لارو ها رو هم پوشندن و پوکه دومی و یرگه مومی که داده بودم بافتن اونم پر از شیره هست ولی هنوز کامل پر نکردن از فردا دیگه شربت رو قطع می کنم به بینم چی می شه

سپاستصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام به دوستان

امروز وقتی به کلونی سر زدم دیدم دو قاپ اول بعضی از لارو ها بالاتر از لاروهای دیگه هست چرا؟ عکس گرفتم می شه توضیح بدین .
پیوست ها
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (252).jpg (148.29 کیلو بایت) مشاهده 23775 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام این لاروها که صحیحترش میشه شفیره ها. سلولهایی که بزرگتر هستند و بیریختر مال زنبوران نر هستن وجای هیچ گرانی نیست و سلولهای بالای سلولهای نر سلولهای کارگرا هستند. الان میتونی تفاوت سلولهای نر رو با کارگرا ببینی.خیالت راحت جای هیچ مشکلی نیست علی اقا.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام مرسی امین عزیز بابت راهنماییهات.

خوب من الان حدود 3 هفته هست که شریت رو کلا قطع کردم ملکه رو قاپ های جدید هم تخم گذاری کرده و فعلا همچی خوب پیش می ره 2 قاپ آخر رو هم پر از عسل کردن و سرشون رو پوشوندن .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام مرسی امین عزیز بابت راهنماییهات.

خوب من الان حدود 3 هفته هست که شریت رو کلا قطع کردم ملکه رو قاپ های جدید هم تخم گذاری کرده و فعلا همچی خوب پیش می ره 2 قاپ آخر رو هم پر از عسل کردن و سرشون رو پوشوندن .

خیلی خوبه علی عزیز فقط اگه اوایل خرداد یا اواخر مرداد ماه جمعیتت روبه کاهش گذاشت نگران نباش.زنبورایی که در بهار متولد شدن و و زنبورایی گه وظیفه جمع اوری شهد رو دارن این زنبورا عمرشوت کمه واسه همین تو این موقع از سال جمعیت کندها کم میشه که بعد از یک مدت به وضع عادی برمیگردن. تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام به دوستان عزیز

آقا این زنبورای من تا دو 3 هفته قبل خیلی آروم بودن و راحت می شد به کلونی سر زد ولی الان 2 هفته ای هست که اصلا امونم رو بریدن هی نیش می زنن نمی دونم چرا ؟اصلا نمی شه بهشون نزدیک شد البته من سعی می کنم که دودی ندم و بدون دودی می رم سر کلونی .اینکه اینجوری شدن از چی می تونه باشه؟قبلا بدون دودی راحت می رفتم نگاه می کردم و اصلا کاری با من نداشتم .فکر کنم غریبه شدم باید باهاشون آشتی کنمتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام به دوستان عزیز

آقا این زنبورای من تا دو 3 هفته قبل خیلی آروم بودن و راحت می شد به کلونی سر زد ولی الان 2 هفته ای هست که اصلا امونم رو بریدن هی نیش می زنن نمی دونم چرا ؟اصلا نمی شه بهشون نزدیک شد البته من سعی می کنم که دودی ندم و بدون دودی می رم سر کلونی .اینکه اینجوری شدن از چی می تونه باشه؟قبلا بدون دودی راحت می رفتم نگاه می کردم و اصلا کاری با من نداشتم .فکر کنم غریبه شدم باید باهاشون آشتی کنمتصویر

با سلام در اين موقع از سال طبيعي هستش چون رفته رفته در طبيعت شهد و گل كم ميشه و زنبورا حساستر ميشن به بازديدو غارت واسه همين حالت تهاجمي به هم ميگيرن و نشانه اونم هجوم زنبورا هستش. جاي نگراني نيست. اين امرطبيعي براي محافظت از عسل ذخيره شده هست. تصویر تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام به دوستان

خوب چند تا سوال:

1-الان که دیگه تقریبا قصل گل تموم شده و گل یونجه هست باید برای تغذیه زنبورها چیکار کرد ؟شربت ؟
2-از چه موقع می شه عسل رو برداشت کرد؟
3-از چه ماهی و چه موقعه ای باید کلونی رو برای زمستان گذرانی آماده کرد؟
4-کارهایی که باید برای یک کلونی کرد تا زمستان رو بگذرانند چی هست؟تمیز کردن کلونی؟یا چی؟
5-اگه بخواهیم عسل رو با موم برداریم آیا باید به جاش پوکه گذاشت؟
6-چند تا قاپ عسل برای زمستان زنبورا باید گذاشت؟

الان کلونی من 9 قاپ داره برای اینکه زمستون رو بگذرونند باید هر 9 قاپ تو کلونی باشه یا 2 تا بسه؟

سپاستصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام به دوستان

خوب چند تا سوال:

1-الان که دیگه تقریبا قصل گل تموم شده و گل یونجه هست باید برای تغذیه زنبورها چیکار کرد ؟شربت ؟
2-از چه موقع می شه عسل رو برداشت کرد؟
3-از چه ماهی و چه موقعه ای باید کلونی رو برای زمستان گذرانی آماده کرد؟
4-کارهایی که باید برای یک کلونی کرد تا زمستان رو بگذرانند چی هست؟تمیز کردن کلونی؟یا چی؟
5-اگه بخواهیم عسل رو با موم برداریم آیا باید به جاش پوکه گذاشت؟
6-چند تا قاپ عسل برای زمستان زنبورا باید گذاشت؟

الان کلونی من 9 قاپ داره برای اینکه زمستون رو بگذرونند باید هر 9 قاپ تو کلونی باشه یا 2 تا بسه؟

سپاستصویر

با سلام من مختصر ميگم چون تمام اين موارد تو سايت كامل توضيح داده شده يك به يك.كافيه مطلبتون رو در جستجوگر بنويسين.

1- زماني كه زنبوران نر رو كشتن فصل گل تموم شده و بايد يواش يواش تغذيه رو شروع كرد منتها بعداز برداشت عسل.بله ديگه شربت 2 به يك.دوقسمت شكر
2-از الان ميتونين برداشت كنين.زماني كه زنبورا روي سلولها رو پوشوندن با موم.اگه هم بيشترشو پوشوندن مقدارشم مونده مشكلي نيست.ميتونين امتحان كنين.اگه ضربه بزنين نريخت عسل يعني رسيده و ميشه برداشت كرد.
3-زماني كه زنبورا دريچه پرواز رو تنگتر ميكنن.ديگه ملكه كم تخمريزي ميكنه.گرده و شهد به مقدار خيلي كم از بيرون ميادو هما هم يواش يواش سردتر ميشه.بايد بامنطقه خودتون اشنا باشين كه هوا در چه موقعي سرد ميشه.
4-تغذيه تحريكي و تغذيه كمكي كامل داده بشه.با بيماريهاي زنبور كامل مبارزه بشه.كندو قوي باشه.نه اصلا نبايد در زمان زمستان گذراني كندو ر. تميز كرد.منضورم مومها و بره موم ها رو نبايد ديگه تميز كرد چون نياز دارن به اين مواد.
5-بله حتما بايد گذاشت تا جاي عسلي رو كه برداشت كرديم رو پر كنن با شربت يا با عسلي كه از بيرون ميارن.
6-اگه 9 قاب پر از زنبوره بايد نزديك 18 كيلوعسل در اختيار زنبورا قرار بدي.عسل كه نه منظورم شربته.

باز هم ميگم اقاي علي بندگان عزيز راجب تك تك اين بحث شده تو سايت.كامله كامل.من مختصر فقط براي اشناييتون گفتم.
مشكلي داشتين باز در خدمتم.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام به دوستان عزیز

می خواستم بدونم برای زمستون گذرانی من می خوام کلونی رو تو نگهبانی باغمون بزام مشکلی پیش نمی یاد.چون نگهبان یخاری گازی داره و تو زمستون روشن می کنه ؟اگه اونجا بزارم باید درب پرواز کلنی رو ببندم یا باز باشه بازم؟و اینکه روش چیزی بزارم یا نه ؟البته فاصله نگهباتی تا محلی که کلونی الان قرار داره 200 متر هست مشکلی ایجاد نمی کنه؟در مورد کرم موم خوار و دواهایی که در زمستان باید کلونی داد ایا با توجه به اینکه نگهبانی مکانی تمیز و کفش موزائیک هست بازم باید به کلونی داد یا نه؟و در آخر اینکه روی کلونی چیزی بکشم با توجه یه اینکه هوای نگهبانی گرم خواهد بود ؟

سپاس و ممنون از راهنمایی های خوبتون تصویرتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام به دوستان عزیز

می خواستم بدونم برای زمستون گذرانی من می خوام کلونی رو تو نگهبانی باغمون بزام مشکلی پیش نمی یاد.چون نگهبان یخاری گازی داره و تو زمستون روشن می کنه ؟اگه اونجا بزارم باید درب پرواز کلنی رو ببندم یا باز باشه بازم؟و اینکه روش چیزی بزارم یا نه ؟البته فاصله نگهباتی تا محلی که کلونی الان قرار داره 200 متر هست مشکلی ایجاد نمی کنه؟در مورد کرم موم خوار و دواهایی که در زمستان باید کلونی داد ایا با توجه به اینکه نگهبانی مکانی تمیز و کفش موزائیک هست بازم باید به کلونی داد یا نه؟و در آخر اینکه روی کلونی چیزی بکشم با توجه یه اینکه هوای نگهبانی گرم خواهد بود ؟

سپاس و ممنون از راهنمایی های خوبتون تصویرتصویر

با سلام کندوتون الان کجاست علی عزیز. میتونی یه عکس از دور بندازی ببینم مکانشو.تو باغ بزاری بهتره منتها باید در مسیر باد نباسه.درب پرواز نه اصلا دست بهش نزن.زنبورا خودشون دریچه پرواز رو تنظیم میکنن.منتها یه نیگا بنداز ببین دریچه پرواز رو خودشون کوچیک کردن یا نه.نباید کندو رو در جای گرم بزاری چون دمای محیط بره بالا زنبورا بیشتر از عسل استفاده میکنن.مشکل فقط باده.راجب دواها تو سایت گذاشته شده داروهایی که برای زمستان گذرانی لازمه.الان باید عسل روبرداشته باشی و بع از برداشت باید تغذیه تحریکیرو شروع کنی و داروی زد کنه بهشون بدی.باید کندو رو وارسی کینی ببینی کرم داره یا نه.اما کندویی که قوی باشه به ندرت مریض میشه.
روی کلنی رو نایلون بکش و یا یونولیت بزار تا بارون و برف روش نباره.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام

امین جان سعی می کتم تا فردا یه عکس از محل کندو بندازم .دریچه پرواز رو با بره موم خودشون تنگ کردن .در مورد عسل هم من اصلا امسال نمی خوام برداشت کنم چون همنطور که می دونی کندو من بچه بود و زیاد قوی نبود و من شربت بهشون دادم که اونم برداشتش فایده نداره الان هم دادن شربت رو هر روز دارم ادامه می دم چون الان کلونی 9 قاپ داره و رو همه قاپها عسل هست ولی بعضی هاشون هنوز کامل پر نکردن و هنوز دارم بهشون شربت می دم تا وقتی که هست اونا رو هم پر کنن .پس اصلا توصیه نمی کنی اتاق نگهبانی رو ؟اگه تو یه اتاقی باشه که هواش سرد باشه و سر بسته چطور؟خوب کلونیم سالم هست و کرم و چیزی دیده نمی شه .دوار رو الان که شربت می دم بدم یا کی ؟یه لینک برام می زاری ؟

سپاستصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali30 نوشته شده:سلام

امین جان سعی می کتم تا فردا یه عکس از محل کندو بندازم .دریچه پرواز رو با بره موم خودشون تنگ کردن .در مورد عسل هم من اصلا امسال نمی خوام برداشت کنم چون همنطور که می دونی کندو من بچه بود و زیاد قوی نبود و من شربت بهشون دادم که اونم برداشتش فایده نداره الان هم دادن شربت رو هر روز دارم ادامه می دم چون الان کلونی 9 قاپ داره و رو همه قاپها عسل هست ولی بعضی هاشون هنوز کامل پر نکردن و هنوز دارم بهشون شربت می دم تا وقتی که هست اونا رو هم پر کنن .پس اصلا توصیه نمی کنی اتاق نگهبانی رو ؟اگه تو یه اتاقی باشه که هواش سرد باشه و سر بسته چطور؟خوب کلونیم سالم هست و کرم و چیزی دیده نمی شه .دوار رو الان که شربت می دم بدم یا کی ؟یه لینک برام می زاری ؟

سپاستصویر

با سلام
خوبه.نه اگه تنگ کردن که دیگه دست به دریچه پرواز نزن اصلا.خوبه شربت رو ادامه بده فقط پیوسته بده اگه مقدارشم کم بود اشکالی نداره.میزانشم میتونی ببینی اگه برمیدارن شربت رو و چیزی ازش نمیمونه خوبه.نه جاشو تغیر نده.فاصله کندو با جایی که میخای کندو رو ببری چطوره.اصولا الان کنه وارواررو میدن.تو سایت هست علی عزیز.کافیه یه نوار اپیستان یا باروارول بخری و از وسط شانها در وسط کندو قرار بدی یدونه کافیه.1200 تومن یدونش.نه در اطاق سر بسته درست نیست.باید محیطش طوری باشه که باد بهش نخوره و از رطوبت زمین هم فاصله داشته باشه.دو تا اجر رو هم بزار و رو اجر هم یه کاشی کوچیک بزار تا رطوبت از اجر به کندو منتقل نشه.در واقع 8 تا اجر نیازه و چن تیکه کاشی کوچیک.پس نیازی به دارو درمان کرم نیست.

در ضمن کندوها در اثر سرمای بیرون تلف نمیشن نگران نباش. واسه این میگم در هوای ازاد باشه که بهش افتاب بخوره تا زنبورا وقتی افتابو دیدن زود میان بیرون واسه دفع مدفوشون این خیلی خوبه چون هر چقدر زود به زود بیان بیرون واسه دفع مدفوع تلفات زمستانه کم میشه.
پیوست ها
کندو روی دو تا اجر و یک کاشی
کندو روی دو تا اجر و یک کاشی
www.mellifera.ir (16).JPG (51.81 کیلو بایت) مشاهده 23049 مرتبه
کندوها روی لاستیک
کندوها روی لاستیک
www.mellifera.ir (7).jpg (89.66 کیلو بایت) مشاهده 23049 مرتبه
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان