تعویض ملکه پیر

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ghayum
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آق قلا
تماس:

تعویض ملکه پیر

پست توسط ghayum »

سلام من میخوام چند تا از کندو را که ملکه آنها پیر شدن را عوض کنم لطفا راهنمایی کنید.
یا این که میتونم ملکه را بعداز شاخون زدن کندو از بین ببرم و زنبورها از همان شاخونها برای کندو ملکه انتخاب کنند.

نمایه کاربر
HMousavi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: Hamedan
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

Re: تعویض ملکه پیر

پست توسط HMousavi »

سه تا کار میتونی بکنی و در طی انجام اون باید کندوهات رو با شربت 1به1 یا 2 به 1 تغذیه بکنی تا راحت تر ملکه جدید را قبول یا تولید کنن:
1-ملکه پیر را از کندو برداری و ملکه جدید (تخمریز شده ) را با همان قفسه ایکه دریافت کردی همراه خمیر شیرین بین دو قاب و در وسط جمعیت (بین دو قاب شفیره و پر از زنبورهای جوان) بزاری تا زنبورا خمیر شیرین را خورده و ملکه را پس از یکی دو روز از قفسه آزاد و به داخل جمعیت راه دهند و بعد از 4 روز جمعیت را کنترل کن و مطمئن شو ملکه جدید رو قبول کردن یا نه تخمگذاری ملکه نشان قبول شدنش می باشد.
2-ملکه پیر را از کندو بردار و یک قاب تخم یا لارو جوان (یکی دو روزه) داخل کندو بزار بقیه کار را خود زنبورا انجام میدن و بعد از 25 یا 30 روز کندو رو نگاه کن و ببین ملکه تخمگذاری کرده یا نه تخمگذاری ملکه نشانه آن است که ملکه جوان جفتگیری کرده است(اگر در کندو تخم وجود دارد نیازی به گذاشتن تخم یا لارو در کندو نیست و تخمها رو از کندویی بردار که آرام و فعال باشد).
3- ملکه پیر را از کندو بردار و یه شاخون از کندوی دیگه بیار و در کندوی خودت بزار فقط هواست باشه تخم و لارو در کندو وجود نداشته باشه ( اگه وجود داره اونو تو کندوی دیگه بزار) چون در این صورت احتمال داره شاخون رو خراب کنن و از لاروهای خودشون شاخون بزنن و ملکه تولید کنن.
نمایه کاربر
degar
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

سلام، به نظردوستان بهتره هرچندسال یکبارملکه روتعویض کرد؟،واینکه آیاسن ملکه رواز همون سالی که به دنیا میاد حساب میکنن یاازسال بعدش مثلا ملکه ای که سال93 متولدشده سال94میشه یک سال یاسال 95؟(چون سال اول معمولا تخم ریزی چندانی نمیکنه باتوجه به اون این سوال برام پیش امد)
نمایه کاربر
armin58
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط armin58 »

سلام
من از یه زنبوردار باتجربه شنیدم که میگفت من هر سال ملکه هامو عوض میکنم. به ایشون گفتم : میگن سال اول تمرین تخمریزی دارن پس این کار نمی تونه توجیه داشته باشه.. سری بالا انداخت و گفت همش اشتباهه من هر سال دارم ملکه هامو عوض میکنم.
نمایه کاربر
ayoub0041
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سيستان و بلوچستان-ايرانشهر
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط ayoub0041 »

ُسلام
بله دوست عزيز درسته هرسال ملكه ها رو عوض ميكنن
ملكه در سال اول بيشترين تخم ريزي رو داره
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

ممنون ازراهنماییتون ولیآخه من خودم دقت کردم ملکه های سال اول کمترازملکه های سال دوم تخم ریزی داشتن!!!
نمایه کاربر
ayoub0041
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سيستان و بلوچستان-ايرانشهر
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط ayoub0041 »

سلام
طبق گفته كارشناسان ملكه سال اول 50درصد و سال دوم 30درصد تخمگذاري رو داره
ومن هم به اين نتيجه رسيدم.شما اگه ملكه رو اول فروردين بدست اورده باشي و موقع شروع
تخم گذاري ملكه بهش پوكه بافته شده بدهي متوجه تخم گذاري عالي ملكه ميشي
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات در موردتعویض ملکه میتوان گفت بستگی به میزان تخمگذاری آن در سال اول وهنگام تولد دارد اگر هنگامی که ملکه متولد می شود از داروی افزایش دهنده تخمگذاری استفاده شود ملکه بیشترین تخمها را میگذارد وتشکیل جمعیت بسیار قوی رامی دهد ومحصول زیادی تولید میکند وچنین ملکه ای در بهار سال بعد هنگام به پرواز در آمدن زنبوران نر باید تعویض گردد در صورتی که از پودر افزایش دهنده تخمگذاری استفاده نشده باشد تا دوسال نیز میتوان ملکه را در کندو برای تخمگذاری نگه داشت وسال دوم آنرا تعویض نمود زیرا تعداد تخمهایی که گذاشته است خیلی کمتر از تعدادتخمهایی است که در هنگام تغذیه با داروی افزایش دهنده قدرت تخمگذاری استفاده شده است .
نمایه کاربر
degar
تماس:

پست توسط degar »

ayoub0041 نوشته شده:سلام
طبق گفته كارشناسان ملكه سال اول 50درصد و سال دوم 30درصد تخمگذاري رو داره
ومن هم به اين نتيجه رسيدم.شما اگه ملكه رو اول فروردين بدست اورده باشي و موقع شروع
تخم گذاري ملكه بهش پوكه بافته شده بدهي متوجه تخم گذاري عالي ملكه ميشي

ممنون فقط یه سوال اونم اینکه آیا منظورازسال اول همون سالیه که ملکه به دنیا امده یاسال بعدش؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

همون سالي كه به دنيا اومده.
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

Hassannozarpour نوشته شده:باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات در موردتعویض ملکه میتوان گفت بستگی به میزان تخمگذاری آن در سال اول وهنگام تولد دارد اگر هنگامی که ملکه متولد می شود از داروی افزایش دهنده تخمگذاری استفاده شود ملکه بیشترین تخمها را میگذارد وتشکیل جمعیت بسیار قوی رامی دهد ومحصول زیادی تولید میکند وچنین ملکه ای در بهار سال بعد هنگام به پرواز در آمدن زنبوران نر باید تعویض گردد در صورتی که از پودر افزایش دهنده تخمگذاری استفاده نشده باشد تا دوسال نیز میتوان ملکه را در کندو برای تخمگذاری نگه داشت وسال دوم آنرا تعویض نمود زیرا تعداد تخمهایی که گذاشته است خیلی کمتر از تعدادتخمهایی است که در هنگام تغذیه با داروی افزایش دهنده قدرت تخمگذاری استفاده شده است .

سلام،منظورتون از پودر افزایش دهنده ی تخمگذاری چیه؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

بهترین زمان برای تعویض ملکه اواخر خرداد هستش چون الان فصل تخم ریزیه و اگه بخایم ملکه کندو رو عوض کنیم حداقل15 روزی بهترین فرصت های تخم ریزی رو از دست میده اما با شروع شهد و کاهش تخم ریزی ملکه ها اون مدتی رو که ملکه در کندو تخم نمیزاره جاش شهد بیشتری وارد کندو میشه و کندومونم زیاد جا نمیمونه
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان