انفجار جمعیت

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
kaktoosii
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

انفجار جمعیت

پست توسط kaktoosii »

با سلام دوستان عزیز چند روز قبل هنگام بازدید متوجه افزایش جمعیت کندوها شدم طوری که تو 3 تاش زیر در کندو ها پر از زنبور شده به یکیشون طبق با پوکه دادم نظر شما چیه ؟ الانم حدود 7 قاب شفیره داره ؟ شربت میدم ولی عسل ندارن ؟

مجله علمی پالیک Palic.ir
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

Re: انفجار جمعیت

پست توسط mahdi1 »

با سلام
اگر تمام هفت قاب شفیره داره و پوکه خالی داخل کندو هست شربت یک بک بده ولی مقدارش زیاد کن تا زنبور بتونه برای ذخیره وقت کافی داشته باشه و درباره یکی از کندوها در این فصل اگر بتونی هرچی کندو را فشرده کنی بهتر است
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

kaktoosii نوشته شده:با سلام دوستان عزیز چند روز قبل هنگام بازدید متوجه افزایش جمعیت کندوها شدم طوری که تو 3 تاش زیر در کندو ها پر از زنبور شده به یکیشون طبق با پوکه دادم نظر شما چیه ؟ الانم حدود 7 قاب شفیره داره ؟ شربت میدم ولی عسل ندارن ؟

بهتره بجای طبق دادن به کندو انرا روی 9 قاب متراکم کنی ...شما میتونید دو تا 3 قاب از لاروهای سر بسته رو به کندوهای ضعیفتان بدهید ... و از حالا تا زمان سرد شدن هم از این جمعیت زیاد برای غلیظ کردن شربت و تهیه قابهای عسل برای زمستان گذرانی کندوهایتان استفاده کنید..
کندویی که تو این فصل از سال 30 قاب هم که جمعیت داشته باشه بجز خالی کردن خزانه های کندو به انصورت کاری برای شما انجام نخواهد داد..

تصویر

این کندوی لاین مادری کارنیکا 14 قاب جمعیت داشته که میبینید بروی 9 تا قاب متراکم شده قابهای 1 و 9 عسل و گرده هستن و قاب 4 هم گرده خاصه و مابقی قابها لارو شفیره است حدود 5 قاب هم به کندوهای دیگه بصورت ذخیره غذا و یا لارو سر باز و سر بسته کمک داده شده است...
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
kaktoosii
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط kaktoosii »

من یازده تا کندو دارم که چند تا 30 قاب بود حالا کردم 20 قاب اونم پر از زنبور و 4 قاب گرده چند قاب عسل و حدود 5 یا 6 قاب هم شفیره و بقیه کندو ها هم طبق داشتن ورداشتم ولی این 3 تا بدون طبق پر از زنبور یعنی طوری که جمعیت زیر در جعبه هم هست این عکسی که گذاشتید تصور کنید روی قاب ها هم زنبور و زبر در هم زنبور من چطور نه قاب کنم کندو هام هم خوبن ضعیف نیست ! البته تا هفته پیش!
مجله علمی پالیک Palic.ir
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Kerman
تماس:

پست توسط Hobbyist-Apiarist »

Kismar نوشته شده:
kaktoosii نوشته شده:با سلام دوستان عزیز چند روز قبل هنگام بازدید متوجه افزایش جمعیت کندوها شدم طوری که تو 3 تاش زیر در کندو ها پر از زنبور شده به یکیشون طبق با پوکه دادم نظر شما چیه ؟ الانم حدود 7 قاب شفیره داره ؟ شربت میدم ولی عسل ندارن ؟

بهتره بجای طبق دادن به کندو انرا روی 9 قاب متراکم کنی ...شما میتونید دو تا 3 قاب از لاروهای سر بسته رو به کندوهای ضعیفتان بدهید ... و از حالا تا زمان سرد شدن هم از این جمعیت زیاد برای غلیظ کردن شربت و تهیه قابهای عسل برای زمستان گذرانی کندوهایتان استفاده کنید..
کندویی که تو این فصل از سال 30 قاب هم که جمعیت داشته باشه بجز خالی کردن خزانه های کندو به انصورت کاری برای شما انجام نخواهد داد..

تصویر

این کندوی لاین مادری کارنیکا 14 قاب جمعیت داشته که میبینید بروی 9 تا قاب متراکم شده قابهای 1 و 9 عسل و گرده هستن و قاب 4 هم گرده خاصه و مابقی قابها لارو شفیره است حدود 5 قاب هم به کندوهای دیگه بصورت ذخیره غذا و یا لارو سر باز و سر بسته کمک داده شده است...
یک نکته مهم: وقتی کندوهاتون رو برای زمستانگذرانی آماده می کنید از دادن قاب شفیره کمکی به زنبور ضعیف بایستی خودداری کنید به خصوص وقتی که ملکه کندو گیرنده قاب شفیره تخمریزی رو محدود کرده و یا متوقف کرده و دلیلش اینه که اگه زنبورای قاب شعیره متولد بشن که تعدادشون هم زیاده و فرمون لارو در کندو وجود نداشته باشه،این زنبورای جوون تخم گذار می شن چون فرمون ملکه به تنهایی جلوی این کارو نمیگیره و در نهایت ملکه رو خواهند کشت بنابراین بگذارید ملکه به صورت طبیعی تخم گذاریشو فطع کنه و آماده زمستان گذرانی بشه، اگه زنبورتون ضعیفه انو ادغام کنید نه اینکه تو این موقع از سال بهش قاب شفیره بدید که 1 ماهه بعد کلی رنبور تخم گذار داشته باشید و کندو بدون ملکه
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

البته موردی که شما میفرمایید درسته من هم اگه به کندویی بخوام با قاب لارو کمک کنم بیشتر از یک قاب لارو نخواهد بود ولی گاهی پیش امده قابه را جابجا و با هم تعویض نمودم و هیچ مشکای هم نه برای من زنبوردار و نه کندو پیش نیامده است...در هر صورت من از 15 شهریور که برداشت عسل تمام شده تک تک کندوها رو بازدید میکنم ملکه های پیر با ملکه های جوان ذخیره تعویض جایگزین میشوند و از بابت قاب عسل و گرده و لارو هم سعی میکنم تمام کندوها دریک سطح باشند کندوهایی که کلمه انها به هر دلیل از دست داده و نرزا شده باشن را با هم ادغام میکنم ... ( امسال دو مورد نرزا داشتم)
اول تا 15 شهریور بهترین زمان برای دادن داروی کنه به کندوهاست...
ضمنا من هم تا حالا در مورد فرمون لارو چیزی نشنیده ام ...
آخرین ويرايش توسط 3 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

سلام ،لطفا" یه خورده بیشتر توضیح میدید ؟ تصویرتا حالا اینو نشنیده بودم ؟مخصوصا"فرمون لارو
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Kerman
تماس:

پست توسط Hobbyist-Apiarist »

سلام خدمت دوستان
این مورد تجربه شخصی من بود که متاسفانه دوتا از ملکه های کارنیکا که تخم ریزیشونو خیلی محدود کرده بودن رو به علت دادن قاب شفیره کمکی در مهرماه از دست دادم و هم کندو هاشونو به علت نرریز شدن کندو. البته کندوهایی که ملکه هنوز تخمریزیش در حد خوبی ادامه داشت و قاب شفیره کمکی گرفته بودن این اتفاق براشون نیفتاد. پس از کلی تحقیق در اینترنت برای کندوهای نرریز به این نکته رسیدم که جهت جلوگیری از رشد تخمدانهای زنبوران کارگر به دو فرمون ملکه و لارو همزمان نیاز است. البته ذکر این نکته هم لازمه که ملکه تخمریزیشو به گونه ای کاهش میده که زنبوران متولد شده در پایان تخمریزی تعدادشون اندک باشه و از تخمریزیشون توسط بقیه زنبورها جلوگیری می شه. حالا اگر ما به زنبور ضعیف با یک قاب شفیره کمک کنیم که پس از متولد شدن هیچ لاروی در کندو وجود نداشته باشه،این زنبورا تخمدانشون رشد می کنه هر چند فرمون ملکه هم موجوده ولی کافی نیست و این زنبوران نرریز هم در نهایت ملکه رو خواهند کشت و دوست عزیزمون که می گه من کندوی نرریز رو به راحتی ادغام می کنم باید توجه داشته باشه که اونو باید با یه کندوی قوی ادغام کنه و همچنین زمان زیادی از نرریزشدن کندو نگذشته باشه، اگه توجه داشته باشید پس از ادغام خواهید دید که تعداد زیادی زنبور کشته شده جلو کندو ریخته شده که همون زنبورای تخم گذارن که توسط کلنی قوی شناسایی شدن و از کندو اخراج شدن(کشته شدن)،حال اگر کندو ضعیف باشه این ادغام باعث غلبه زنبورای تخم گذار خواهد شد که ملکه را خواهند کشت و این بار شما با یک کندوی تخم گذار بزرگتر روبرو خواهید شد. جهت تعریف فرمون لارو من از سایت wikipedia استفاده کردم که در زیر این تعریف اومده و همونطور که می بیند گفته جهت جلوگیری از رشد تخمدانهای زنبوران کارگر لازمه.
:Brood pheromone

Another pheromone is responsible for preventing worker bees frobearing offspring in a colony that still has developing young. Both larvae and pupae emit a "brood recognition" pheromone. This inhibits ovarian development in worker bees and helps nurse bees distinguish worker larvae from drone larvae and pupae. This pheromone is a ten-component blend of fatty-acid esters, which also modulates adult caste ratios and foraging ontogeny dependent on its concentration. The components of brood pheromone have been shown to vary with the age of the developing bee. An artificial brood pheromone was invented by Yves Le Conte, Leam Sreng, Jérome Trouiller, and Serge Henri Poitou and patented in 1996.
نمایه کاربر
amirfiruzy
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: اذربایجان شرقی -بستان اباد
تشکر کرده: 40 دفعه
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

براي بنده هم اتفاق مشابهی اتفاق افتاده اونم چندين بار که علتش برام مجهول بود که حتي تو سايت هم مطرح کردم که بعدا به نتيجه شما رسيدم
کندوهايي که براي پرورش ملکه فشرده ميکرديم و تمام لاروها و تخم ها برداشته ميشد و فقط عسل و گرده و شفيره نزديک تولد بهش ميداديم بعد از معرفي پيوند قبل از بيرون اومدن ملکه ها نرريز ميشدن و کار خراب ميشد (کندو هم استارتر بود هم فينيشر )
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 15 مهمان