درخواست راهنمايي براي پرورش زنبور عسل

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mamini69
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: مرند
تماس:

درخواست راهنمايي براي پرورش زنبور عسل

پست توسط mamini69 »

سلام

من تازه به پرورش زنبور عسل علاقه مند شدم ،نصف مطالب سايت رو هم خوندم ولي چندتا سوال داشتم :

1 - آيا توليد مثل زنبورهاي يك كلني(بچه دادن)امري ضروريه ؟ باعث كاهش توليد عسل نميشه ؟
2 - من ميخوام يك كندوي از زاگرس كندو بخرم ، اونايي كه خريدن با زنبور و ملكه ميفروشن يا كندو خالي ؟
3 - براي اينكه كندوي خريداري شده رو به مرحله عسل دهي برسونم چه كارهايي بايد انجام بدم؟
4 - از كجا بدونم كه شان هايي كه درون كندو گذاشتم و زنبورا بافتنش حاوي عسله تا برداشت كنم ؟
5 - اگه يك كندوي زاگرس كندو با 5 تا شان داشته باشم ، در موقع برداشت عسل چندتا شان ميتونم بردارم و چندتاشو براي زنبورا بزارم ؟
6 - بعد از برداشت شانهاي كندو بايد دوباره شان جديد براي زمستان درون كندو بزارم ؟

نمایه کاربر
degar
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

Re: درخواست راهنمايي براي پرورش زنبور عسل

پست توسط degar »

سلام

1 - نه خیر امری ضروری نیست وبه زنبودار مربوط میشه که هدفش برداشت عسل باشه یا ازدیاد کلنی من 3تا کلنی رو امسال اصلا نذاشتم بچه بدن...بله باعث کاهش تولیدعسل میشه هرچه جمعیت بیشتر عسل بیشتر البته باید گل وشهدم واسه جمع آوری وجودداشته باشه.

2 - اطلاعی ندارم ولی به نظرم زاگرس کندو تولید کننده کندو های پلاستیکی باشه وکندوی خالی رو به فروش میرسونه اگه اشتباه نکنم.

3 - کندوی سالم و قوی از نظر جمعیتی خریداری کنی کلنی رو درجایی قراربدی که نظرگل وگرده وشهد غنی باشه.

4 - عسلی که قابل برداشت ورسیده باشه رو زنبورا خودشون پولک میکنن یعنی سر حجره ها رو با موم می پوشونن وعسل نارس رو هم اگه به حجره ها نگا کنی کاملا مشخصه.

5 - 5شان زنبور از نظر جمعیت کندوی متوسط رو به ضعیفه تو فصل گل وشهد وعسل چندانی نمیشه ازش برداشت کردالبته به گل وشهد محیط هم بستگی داره ولی کلا بتونه مصرف خودشو ذخیره کنه هنر کرده.

6 - آره من معمولا میدم پوکه بدیم بهشون بهتره.
نمایه کاربر
mamini69
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: مرند
تماس:

پست توسط mamini69 »

سلام با تشكر از پاسختون

هدف من فقط گرده افشاني باغ سيب و برداشت عسله،تصميم گرفتم فعلا با 2 تا كندو شروع كنم تا فوت و فن كار دستم بياد...

1 - اگه كندوي خالي بخرم در اين صورت زنبورها رو از كجا بايد تهيه كنم؟
2 - از چه طريق و روشي كلني را از بچه دادن دور كنم ؟
3 - تصميم گرفتم از كندوي 10 شان استفاده كنم ، اگه 2 تا شان رو براي زمستون بزارم و بقيه رو بردارم مشكلي پيش نمياد ؟
4 - با برداشت شان هاي عسل ، گفتيد كه بايد شان هاي جديدي به كندو اضافه كنيم ، از دوستان شنيدم كه اين شان هاي جديد كه روشون موم بافتيم بايد به عسل آغشته بشن ؟
5 - يك ملكه براي كندوي 10 شان كافيه يا براي هر شان يك ملكه ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

mamini69 نوشته شده:سلام با تشكر از پاسختون

هدف من فقط گرده افشاني باغ سيب و برداشت عسله،تصميم گرفتم فعلا با 2 تا كندو شروع كنم تا فوت و فن كار دستم بياد...

1 - اگه كندوي خالي بخرم در اين صورت زنبورها رو از كجا بايد تهيه كنم؟
2 - از چه طريق و روشي كلني را از بچه دادن دور كنم ؟
3 - تصميم گرفتم از كندوي 10 شان استفاده كنم ، اگه 2 تا شان رو براي زمستون بزارم و بقيه رو بردارم مشكلي پيش نمياد ؟
4 - با برداشت شان هاي عسل ، گفتيد كه بايد شان هاي جديدي به كندو اضافه كنيم ، از دوستان شنيدم كه اين شان هاي جديد كه روشون موم بافتيم بايد به عسل آغشته بشن ؟
5 - يك ملكه براي كندوي 10 شان كافيه يا براي هر شان يك ملكه ؟

با سلام
1- بهتره به تعاونی زنبوداری منطقه خودتون مراجعه کنین تا اونا راهنماییتون کنن تو اوایل فروردین ماه جهت خرید کندو.
2- بهتره نحوه زمستان گذرانی زنبوران عسل در داخل کندو رو در سایت مطالعه کنین.
3-بله درسته جهت موم بافی اما در اواخر تابستان برداشت عسل صورت میگیره و بهتره پوکه به جای برگ موم داخل کندو قرار بدین.
4- اینطور که میبینم هیچ مطالعه در سایت نداشتین.بهتره سایت رو یه مطالعه کنین.ناراحت نشین همه ما از اول که زنبوردار خلق نشدیم. داخل کندو یه ملکه فقط میتونه وجود داشته باشه.البته استثناعاتی هم وجود داره .

بهتره سوالاتتون رو در این مبحث ادامه بدین. با تشکر:

forum-f22/100-t1007.html
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 13 مهمان