کاهش تخمریزی ملکه

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوین
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

کاهش تخمریزی ملکه

پست توسط surena »

با سلام خدمت دوستان خوبم.
من دو هفته میشه که تغذیه تحریکی رو شروع کردم اوایل نسبت آب به شکر شربت سه به یک بود.اما یک هفته ای میشه که نسبت آب به شکر رو دو به یک کردم.امروز دیدم کندوهام تخم ریزیشون خیلی خیلی کم شده عوضش دارن رو عسل کار میکنن!!!!که من هدفم تخم ریزی ملکه هست.البته من با مشاهده نبود جا برای تخم ریزی برای امتحان یک شان خالی وسط کندو قرار دادم اما زنبورهام دارن توش عسل میزارن نه تخم!!گرده هم زیاده تو کندوهام.به نظرتون دلیلش چیه؟؟ایا به نسبت شکر و آب مربوط میشه؟ممنون میشم راهنماییم کنین

نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

Re: کاهش تخمریزی ملکه

پست توسط surena »

راستی یادم رفت بگم من شربت رو‌ یک‌ روز درمیان میدم به کندوهام
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام جوابهای مبحث شما در ادرس زیر می باشد:

https://www.google.com/search?q=%DA%A9% ... gws_rd=ssl
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

سلام..دوستان میزان شربت دهی در روز چقدر باید باشه..حتما باید ظرف پر بشه یا در کد سه لیوان آب خوری شربت در روز میتونه کافی باشه؟؟
سوال دومم اینه که من حدود دو هفته غلظت شربتم ناصیحیح بود و علاوه بر اینه تخم ریزی کاهش شدید یافت اکثر شانها هم پر از عسل شد که عمدتا نارس هستن و جایی برای تخم ریزی باقی نمونده..پیشنهاد شما برای حل این مشکل چیه؟؟ با تشکر
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:سلام..دوستان میزان شربت دهی در روز چقدر باید باشه..حتما باید ظرف پر بشه یا در کد سه لیوان آب خوری شربت در روز میتونه کافی باشه؟؟
سوال دومم اینه که من حدود دو هفته غلظت شربتم ناصیحیح بود و علاوه بر اینه تخم ریزی کاهش شدید یافت اکثر شانها هم پر از عسل شد که عمدتا نارس هستن و جایی برای تخم ریزی باقی نمونده..پیشنهاد شما برای حل این مشکل چیه؟؟ با تشکر

کلنیهای شما چند قاب دارن؟زنبور رو متراکم کنید بنحوی که اخرین قاب پر از زنبور باشد... قابهای اضافی که با شربت پر شده رو برداشت کنید و برای تخم ریزی ملکه به کندو از قابهای نیمه پر شده از عسل ترجیحا قهوه ای استفاده کنید...شربت را بصورت 2 به 1 غلیظ یک روز در میان 1 لیوان سر خالی برای یک کلنی 5 تا 7 قابی کافیه..
همان طور که ندادن شربت باعث قطع تخم ریزی در اواخر شهریور و مهر ماه در کلنی میگردد شریت زیاد هم علاوه پر کردن فضای تخم ریزی باعث کاهش طول عمر زنبوران کارگر نیز میگردد....
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

کلنی هام اکثرا هشت قابه هستن که جمعیتشون خوبه..اما شش قابم ضعیف شده..البته به زیاد بودن جمعیت الان نمیشه اعتماد کرد..جدی یک لیوان شربت کافیه!!؟؟تصویروضعیت عسل منطقه ما افتضاح بود پول شکری که دادمم برنگشته..جای تعجب داره چون یکی که کندوهارو ازش خریدم میگفت همه قابهارو پر شربت کن هر روز بده تا قوی شن..تصویرراستی دوست عزیز تصویر
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:کلنی هام اکثرا هشت قابه هستن که جمعیتشون خوبه..اما شش قابم ضعیف شده..البته به زیاد بودن جمعیت الان نمیشه اعتماد کرد..جدی یک لیوان شربت کافیه!!؟؟تصویروضعیت عسل منطقه ما افتضاح بود پول شکری که دادمم برنگشته..جای تعجب داره چون یکی که کندوهارو ازش خریدم میگفت همه قابهارو پر شربت کن هر روز بده تا قوی شن..تصویرراستی دوست عزیز تصویر

تصویراگه این روشی رو میفرمایید رو انجام بدی مطمئن باشید اول ابان ماه تمامی کندوهای شما بیشتر از 2 قاب جمعیت نخواهند داشت....
این رو بعنوان یک تجربه خدمتتان یاداور شدم ...
تو این موقع از سال هر چه کلنی رو متراکمتر کنید ملکه بهتر به تغذیه شما جواب و تخم ریزی بهتر انجام خواهد شد ...کندوهای 8 قابی رو 6 قاب متراکم کنید بنحوی که قاب اخر از زنبور سرریز بشه....

تو این موقع از سال با توجه به وضعیت دمای هوا ..گرده ..و شهد کلنیها روی یک تا 2 قاب بیشتر تخم ریزی ندارن...
آخرین ويرايش توسط 2 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

من همین امروز کاری رو که فرمودین رو حتما انجام میدم‌..بهتون نتیجه رو اطلاع میدم حتما...ممنون از راهنمائیاتون
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

سلام خسته نباشین دوست من‌..من کلنیهامو جمع کردم...امااز روزی که شما گفتین دارم شربت دو به یک میدم..دو‌ لیوان شکر یک لیوان آب اما باز میبینم قابهای خالی رو که دادم دارن شهد میریزن..تخمریزی نیس اما ملکه هام هستن و جوونن..گرده هم میارن تو کندو..چه کنم؟؟؟دوستان دیگه هم نظراشونو بگن ممنون میشمتصویرتصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

surena نوشته شده:سلام خسته نباشین دوست من‌..من کلنیهامو جمع کردم...امااز روزی که شما گفتین دارم شربت دو به یک میدم..دو‌ لیوان شکر یک لیوان آب اما باز میبینم قابهای خالی رو که دادم دارن شهد میریزن..تخمریزی نیس اما ملکه هام هستن و جوونن..گرده هم میارن تو کندو..چه کنم؟؟؟دوستان دیگه هم نظراشونو بگن ممنون میشمتصویرتصویر

salam
beheshon moltivitamin +asid amine bede tokhmrizi mikonan
az darookhane dampezeshki tahiye konin
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

با عرض سلام و خسته نباشید..و همچنین سپاسگزاری بابت وقتی که میزارین و به سوالات پاسخ میدین..
من امروز نگاه کردم دیدم یه زنبور که خودش درشته و اندازه ملکس و رنگش هم سیاهه مثل رنگ ملکم داره بالای یه کندو پرواز میکنه هی میخواد بره تو اما نگهبانا باهاش گلاویز میشن و میندازنش دور نمیزارن..البته خواستم بگیرمش اما سرعت پروازش بالا بود...بعد دیدم یه زنبور کوچولو که رنگش مثل ملکس افتاده بیرون دم همون کندو..ترسیدم گفتم شاید کندوم بدون ملکه شده!!میخوام نگاه کنم کندورو ببینم تخم روز داره یا نه..اما هوا هم سرده هم باد شدیدی میاد..به نظرتون با این شواهد کندوم ملکه داره یا نه..؟؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

surena نوشته شده:با عرض سلام و خسته نباشید..و همچنین سپاسگزاری بابت وقتی که میزارین و به سوالات پاسخ میدین..
من امروز نگاه کردم دیدم یه زنبور که خودش درشته و اندازه ملکس و رنگش هم سیاهه مثل رنگ ملکم داره بالای یه کندو پرواز میکنه هی میخواد بره تو اما نگهبانا باهاش گلاویز میشن و میندازنش دور نمیزارن..البته خواستم بگیرمش اما سرعت پروازش بالا بود...بعد دیدم یه زنبور کوچولو که رنگش مثل ملکس افتاده بیرون دم همون کندو..ترسیدم گفتم شاید کندوم بدون ملکه شده!!میخوام نگاه کنم کندورو ببینم تخم روز داره یا نه..اما هوا هم سرده هم باد شدیدی میاد..به نظرتون با این شواهد کندوم ملکه داره یا نه..؟؟

با سلام در یه روز افتابی کندو رو باز کنین و بازدید رو انجام بدین این ادرس رو هم یه نیگا بندازین:

post442.html

تصویر
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

دوست عزیز حتما تو فرصت مناسب کندورو بازبینی میکنم..امیدوارم زنبور مهمان بوده باشه..ممنون از شما..
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

سلام آقا kismar..واقعا ازتون ممنونم..کاری که گفته بودین رو انجام دادم..امروز دیدم کندوهام همه قابهارو پر از تخم کردن و خیلیاشونم سرشون رو هم بستن🎩 فقط یکی از کندوهام که ضعیفتر از بقیه هستش تخم ریزی کرده اما کمه و اصلا پولک یا تخم سر بسته یا لارو نداره..فقط تخم روز دیدم..اونو چیکار کنم..اینم بگم این کندو باز جا برای تنگ کردن یا فشرده کردن جمعیت داره..نظذتون چیه..جمعترش کنم یا به خاطر اینکه تخم روز داره دست نزنم؟؟
ممنونم ازت..دمت گرم تصویر
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:سلام آقا kismar..واقعا ازتون ممنونم..کاری که گفته بودین رو انجام دادم..امروز دیدم کندوهام همه قابهارو پر از تخم کردن و خیلیاشونم سرشون رو هم بستن🎩 فقط یکی از کندوهام که ضعیفتر از بقیه هستش تخم ریزی کرده اما کمه و اصلا پولک یا تخم سر بسته یا لارو نداره..فقط تخم روز دیدم..اونو چیکار کنم..اینم بگم این کندو باز جا برای تنگ کردن یا فشرده کردن جمعیت داره..نظذتون چیه..جمعترش کنم یا به خاطر اینکه تخم روز داره دست نزنم؟؟

اگه خیلی ضعیفه در یک روز افتابی و گرم ... یکی یا دوتا از قابهاشو با یه کندوی قوی جابجا کنید.. تصویر

....این عکس امروز 93.7.17 گرفته شده و یکی از کندوهای کارنیکا جفتگیری در شرایط طبیعیه زنبورستان بنده میباشد در حال حاضر هم ملکه با وجود سردی هوا روی 3 قاب تخم ریزی دارد...

در این تصویر استقبال زنبورها از دو نوع کیک ساخته شده رو میتونید مشاهده کنید .... تصویر سمت راست کیکیه که با شیر خشک کم چرب نوزاد درست شده و تصویر سمت چپ کیکیه که با گرده گل ساخته شده و شما میتونید براحتی انها را در منزل تهیه و در اختیار کلنیهیتان قرار بدید .
عطر و طعمی این دو نوع کیک داره زنبورها رو مست میکه و اثر فوقالعاده ای در تخو ریزی ملکه در کلنی خواهد داشت.. تصویر

تصویر
آخرین ويرايش توسط 3 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
farzad68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: ملاير
تماس:

پست توسط farzad68 »

تصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
آخرین ويرايش توسط 2 on farzad68, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
farzad68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط farzad68 »

تصویرتصویرسلام خدمت دوستان عزيزم.من چند روزه كه شهرمونو زيرو رو كردم براي لوبياي سويا كه متاسفانه بجز بودادش گيرم نيومد منم نخريدم گفتم شايد زنبورا استفاده نكنن.اومدم امتحاني جايگزين كيك گرده رو با سوياي مصرف انساني ساختم طبق دستورات توي سايت ام متاسفانه زنبورا اصلا استفاده نكردن.سوالم اينه كه اگه از لوبياي سوياي بو داده بخرم و بشورمش كه نمكش بره بعد اردش كنم اشكالي نداره؟؟؟؟ممنون ميشم دوستان راهنماييم كنن اخه وضعيت گرده كندوهام افتضاحهتصویرتصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز چرا خودتان را به دردسر می اندازید لزومی نداره سویا تهیه کنید شما میتوانید گرده بسته بندی شده با قیمت مناسب تهیه کنید اگه مشکل کمبود گرده دارید آسیاب کنید و در حجره های موم بریزید مقداری شربت رویش اسپری کنید
نمایه کاربر
farzad68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط farzad68 »

تصویرسلام اقا جمشيد.ممنون كه جواب داديد دقيقا حق با شماست. اما در كل ميخوام بدونم ميشه با سوياي بوداده جايگزين گرده ساخت يا نه.مرسيتصویرتصویر
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:سلام آقا kismar..واقعا ازتون ممنونم..کاری که گفته بودین رو انجام دادم..امروز دیدم کندوهام همه قابهارو پر از تخم کردن و خیلیاشونم سرشون رو هم بستن🎩 فقط یکی از کندوهام که ضعیفتر از بقیه هستش تخم ریزی کرده اما کمه و اصلا پولک یا تخم سر بسته یا لارو نداره..فقط تخم روز دیدم..اونو چیکار کنم..اینم بگم این کندو باز جا برای تنگ کردن یا فشرده کردن جمعیت داره..نظذتون چیه..جمعترش کنم یا به خاطر اینکه تخم روز داره دست نزنم؟؟

شما تا زمانی و مکانی اجازه دارید قابهای اضافی رو از کندو خارج کنید که قاب ماقبل قاب برداشتی مملو از زنبور باشه...تا این حد میشه کلنی را متراکم کرد و ترجیحا قابهای سفید و خالی خارج شود.
تو این موقع از سال زنبورها و بخوصوص ملکه از قاب سفید خوششان نمیاد در اکثر موارد اگر ناخواسته یک قاب سفید در مرکز کلنی قرار داشته حکم یک دیوار کاذب را برای کلنی خواهد داشت
....
...........
[/I]
نمایه کاربر
farzad68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط farzad68 »

تصویرتصویرتصویرتصویرسلام كسي جواب منو نميده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟در مورد اينكه از سوياي بوداده ميشه برا كيك گرده استفاده كرد يا نه؟؟؟؟ممنون ميشم جواب بديد.عجله دارمتصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیزم تا حالا ندیدم کسی با سویای بو داده شده اقدام به درست کردن کیک گرده بکنه البته برای کیک گرده بیش از هشتاد درصد گرده باید باشه و برای غلظت مقداری ارد سویا اضافه میکنند برای تهیه سویای خام اگه در شمال کشور شهرستان بابلسر و بهنمیر اشنایی دارید برای شما تهیه کنند
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

Kismar نوشته شده:

شما تا زمانی و مکانی اجازه دارید قابهای اضافی رو از کندو خارج کنید که قاب ماقبل قاب برداشتی مملو از زنبور باشه...تا این حد میشه کلنی را متراکم کرد و ترجیحا قابهای سفید و خالی خارج شود.
تو این موقع از سال زنبورها و بخوصوص ملکه از قاب سفید خوششان نمیاد در اکثر موارد اگر ناخواسته یک قاب سفید در مرکز کلنی قرار داشته حکم یک دیوار کاذب را برای کلنی خواهد داشت
....
یعنی قاب چسبیده به کنار دیواره ی کندو و کنارجای شکری باید پر زنبور باشه؟اگر قاب هایهای سیاه را به عنوان عایق استفاده کنیم اشکالی داره؟
زنبورای قابی که به دیواره ی کندو نزدیکن در موقع سرما به مشکل بر نمیخورن؟
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

سلام آقا نادر عزیز و دوستان خوبم..خسته نباشین.من طبق فرمودتون هم شربت دو به یک میدم هم قابهارو بهم نزدیکتر کردم کندوهام تخم ریزیش خیلی خوب شد جز یکی..مچکه تخم ریزی داره اما کم..در حدی که قابل شمارشه..اینم بگم باز جا برای تنگتر کرپن این کندو هستش اما قابهارو پر عسل کردن که خیلیاشون سربسته نیست ..موندم چیکار کنم..دوستان اگه شما هم نظراتونو بگین ممنون میشم
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات
در پاسخ به سوال دوست عزیز برای ایجاد فضای کافی ولازم برای تخمگذاری ملکه میتوان از پایه شانهای بافته شده استفاده کرد وآن را دربین قابهایی که حاوی لارو و عسل هستند قرار داد بنحوی که قابهایی که دارای حجره های عسل نارس هستند به دیواره کندو نزدیک شوند و قسمت میانی کندو را لاروها تشکیل دهند زنبور عسل همیشه سربسته کردن حجره های حاوی عسل را از طرفین دیواره های کندو شروع میکند وپولک میزند .
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

ملکه به جز در فصل بهار میل به تخمریزی در قاب پوکه سفید رنگ ندارد و بهتر است برای تحریک ملکه در پاییز و زمستان به تخمریزی از پوکه های قهو ه ای روشن استفاده کرد .
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:سلام آقا نادر عزیز و دوستان خوبم..خسته نباشین.من طبق فرمودتون هم شربت دو به یک میدم هم قابهارو بهم نزدیکتر کردم کندوهام تخم ریزیش خیلی خوب شد جز یکی..مچکه تخم ریزی داره اما کم..در حدی که قابل شمارشه..اینم بگم باز جا برای تنگتر کرپن این کندو هستش اما قابهارو پر عسل کردن که خیلیاشون سربسته نیست ..موندم چیکار کنم..دوستان اگه شما هم نظراتونو بگین ممنون میشم

یکی از قابهای عسل و بردار و بجای ان یک قاب قهوای قابل تخم ریزی بدون حجره نر که حداقل 50% در صدش خالی باشه قرار بده ...با توجه به سرد شدن هوا از دادن شربت به کندوها جلوگیری کنید ..اگر کندوها نیاز به تغذیه دارن به هر کدام فعلا نیم تا 750 گرم خمیر شیرین بدید....و خوب دور اطراف قابها رو با پارچه کتانی نرم و ضخیم بپو شانید...و سعی کنید کندوها رو در محل افتاب گیر مستقر کنید..
...........
[/I]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان