کندوی نر ریزی که شاخون زده

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

کندوی نر ریزی که شاخون زده

پست توسط hosseinkhan »

با سلام. یه چیز عجیب بگم که خودم هنوز باورم نمیشه.شریک من که چند سالیه زنبور داره میگفت زنبور نر هم تخم میذاره که تخماش همه تبدیل به نر میشه .زنبور کارگر هم تخم میذاره.(خوب اینو همه میدونیم.)جالب اینجاس که 1 کندوی ما ملکه نداشت و 2 بار شاخون دادیم که هر 2 بار جمعیت شاخونو نپذیرفت و من اصرار داشتم که تخم روز بدیم که خودشون شاخون بزنن اما شریکم میگفت خود کارگرا تخم میذارن و تبدیل به شاخون میکنن.من به حرفش میخندیدم اما امروز خودم با چشمای خودم دیدم که رو یکی از قابها که کلی تخم هفته ی نر بود 3 تا هم شاخون کنار همون تخم نر ها زده بودن.بازم باورم نشد و گفتم این شاخونا پوچه و توشون فقط ژل رویاله.یکیشونو باز کرد و دیدم داخلش شفیره ی ملکه هست.واقعا چطور ممکنه کارگر تخمش تبدیل به ملکه بشه؟هنوز باورم نمیشه.البته یکی گفته حتی شاخون های کندوی نر ریز باز هم نر در میان.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: کندوی نر ریزی که شاخون زده

پست توسط mellifera »

سلام.من هم از شما میشنوم.اما فکر نکنم به ملکه تبدیل بشه اما این یک حدثه.بهترین کار اینه که منتظر تولد ملکه باشی.شاید چه دیدی ملکه بدنیا اومد.خیلی ممنون میشم از این شاخونه یه تصویر از طریق اضافه کردن فایل ضمیمه تو سایت قرار بدی.ممنونم بابت پست ارسالی که بهمون گفتی این مورد رو.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

اگه تخم شاخون تخم ملکه نبوده بدون شک تبدیل به ملکه نخواهد شد بهتره که به هوای اون کندو رو عقب نندازی.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

mellifera نوشته شده:اگه تخم شاخون تخم ملکه نبوده بدون شک تبدیل به ملکه نخواهد شد بهتره که به هوای اون کندو رو عقب نندازی.

ba salam...az yeki zanboordaraye ba sabeghe va dar eyne hal ba savad in mozoo ro porsidam
gofte bazi vaghta zanboora hatta be shafire zhele royal midan yani az tokhme rooz ke khoobe hatta be tokhme hafte ham zhele midan va azash shakhoon va malake misazan
ellate in amr ham mitoone hamin bashe
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام.اول يه گلايه اين كه لاتين ننويسين.

بله راس ميگن زنبورداري كه بهتون گفتن.چون زماني كه كارگرا تخمريز ميشن ديگه هر كاري ميكنن تا ملكه به وجود بياد و اين هم از اين اتفاقاته. در هر حال كندويي كه ملكه نداره رو بايد قيدشو زد و زود به قول فرامرز خان زود ملكه داد تا از بين نره. و شفيره هايي كه با ژله رويال تغذيه بشن احتمال زياد ملكه خوبي نميشن.بهترين لاروها اونايي هستن كه 24 الي72 ساعت از زمان تبديل به لارو شدنشون گذشته باشه اين نوع لاروها ملكه خوبي ميشن اما اگه نباشه كارگران از شفيره هم استفاده ميكنن.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

درست است زنبورهای کارگر تخم می ریزند و شاخون هم می زنند اما هیچوقت از این شاخونا ملکه بوجود نمی اد فقط باعث نریزی بیشتر ودر نتیجه نابودی کندو می شود وقتی کندو به این حالت رسید بهترین راه اینه که اونو ازبین ببری چون دیگر یک کندوی خوب نمیشه
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

کندو عاقبت چی شد چه تدبیری بکار بردی؟
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

گفتم شاید شاخونش به ملکه ی خوبی تبدیل نشه از بچه مصنوعیم ملکه گرفتم تو قفس ملکه بهش دادم اما کشتنش.یه بار دیگه از یه بچه مصنوعی دیگه ملکه گرفتم و تو قفس ملکه بهش دادم بازم کشتنش.بار سوم ذیگه عصبی شدم از یه بچه مصنوعی دیگه ملکه گرفتم و تو کندوی نرریز همینجوری ولش کردم بدون قفس.خوشبختانه نکشتنش هیچ ملکه تخم ریزی هم کرده.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

اینکه زنبور نرریز میشه همه اطلاع دارند حتی با تخم نرریزی شاخون هم میزنند این را هم بدانید تخم نرریزی به ملکه هم تبدیل میشوند چون من زنبور ایرانی داشتم مشاهده کردم و ملکه تولید شده را هم دیدم ولی این ملکه ها خاصیت تخم ریزی ندارندو تخم نر میریزه زنبور نرریز را شاخون بدیم آنرا خراب کرده اگه ملکه هم از آن متولد شود ملکه را هم میکشند فقط با محلول کاسپین سلوشن و سربت گرده به همراه ملکه جفت خورده میشه درمان کرد .
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

جمشید عزیز سلام.امروز در مورد بعضی از پستهایی که قرار دادی نظرات خودم رو گفتم.هدفم فقط ایجاد بحثهای علمی وراهگشاست.با توجه به سابقه طولانی مدتت تو کار زنبورداری تجربیات ارزنده ای دارید ولی از نظر علمی تخمی که زنبورای کارگرمیگذارن همگی هاپلویید بوده و nکروموزومی هستن و اصلا و به هیچ وجه توانایی تبدیل شدن به ملکه رو ندارن.باور کن مثل این میمونه که به یه گوساله نرآدم بخواد یه معجون معجزه آسا بده و توقع داشته باشه که گوساله بیاد به یک گاو شیرده تبدیل بشه!تصویرکارگر تخمگذار تو فنجانکهایی که از قبل تو کندو بوده تخم میریزه و بقیه زنبورها به خیال اینکه این تخم تو فنجون هست وتبدیل به ملکه میشه بهش ژله میدن ولی محاله که این تخم ملکه بشه.شاید هم شاخون رو پلمپ کنن ولی بی فایده است.یه راهکار هم من برای نجات کندوی نرریز دارم که ساده است.دوستان اگه بخوان توضیح میدم.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

5405943 نوشته شده:جمشید عزیز سلام.امروز در مورد بعضی از پستهایی که قرار دادی نظرات خودم رو گفتم.هدفم فقط ایجاد بحثهای علمی وراهگشاست.با توجه به سابقه طولانی مدتت تو کار زنبورداری تجربیات ارزنده ای دارید ولی از نظر علمی تخمی که زنبورای کارگرمیگذارن همگی هاپلویید بوده و nکروموزومی هستن و اصلا و به هیچ وجه توانایی تبدیل شدن به ملکه رو ندارن.باور کن مثل این میمونه که به یه گوساله نرآدم بخواد یه معجون معجزه آسا بده و توقع داشته باشه که گوساله بیاد به یک گاو شیرده تبدیل بشه!تصویرکارگر تخمگذار تو فنجانکهایی که از قبل تو کندو بوده تخم میریزه و بقیه زنبورها به خیال اینکه این تخم تو فنجون هست وتبدیل به ملکه میشه بهش ژله میدن ولی محاله که این تخم ملکه بشه.شاید هم شاخون رو پلمپ کنن ولی بی فایده است.یه راهکار هم من برای نجات کندوی نرریز دارم که ساده است.دوستان اگه بخوان توضیح میدم.

با سلام من همنظر شما روتایید میکنم ممنون میشم راهکارتون روقرار بدین.ممنون میشیم تجربیاتتون را برامون قرار بدین. با تشکر. تصویر تصویر
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

سلام خدمت مدیر محترم سایت.عرض کنم که خیلی از زنبوردارها،حتی دکتر شهرستانی اعتقاد دارن که کندوی نر ریز بهتره که از بین بره چون ضررش به نفعش نمی ارزه!ولی راه نجات داره اول اینکه ببینیم چه مدتیه که از نرریز شدنشون میگذره؟اگه تازه نرریز شدن وحجره سربسته نر از تخمهاشون بوجود نیومده.بهترین زمان نجاته.فورا یه ملکه سال اولی و تخمریز رو تو قفس معرفی گذاشته واجازه میدیم 4-3روز بعد معرفی اش کنیم.خودم با این روش 4 کلنی رو نجات دادم.این از این!اما بعضی وقتها قضیه پیشرفت کرده و کار نجات سخت تر از این حرفهاست.(یعنی موقعی که حسابی تخمدانهای بعضی از کارگرا رشد کرده و ملکه رو قبول نمیکنن).یه راه بسیار جالب اینه که کندوی نرریز رو به نقطه دورتری از محل اصلیش میبریم(این فاصله اگه زیاد باشه بهتره)جای کندوی اول یه جعبه دیگه قرار میدیم.تمام زنبورهای کندوی نرریز رو تو نقطه ای که بردیم روی زمین میتکانیم.اکثر زنبورها به جای اولشون بر میگردن واونایی که نمیتونن بیان همون زنبورهای کارگر نرریز هستن که تخمدانشون حجیم شده و نمیتونن پرواز کنن وجا میمونن.احتمال داره که تعداد کمی از نر ریزها مجددا برگردند که حسنش در اینه که چون یه خلل تو کار تخمریزیشون وارد کردیم تا بیان مجددا تخمگذاری رو ادامه بدن چند روز کار داره که این درست زمانیه که ما یه ملکه تخمریز رو به کلنی جدید معرفی کردیم.و زنبورای دیگه به هیچ وجه به نر ریزها اجازه آسیب رساندن به ملکه رو نمیدن وبمرور نر ریزها هم توسط کارکرا شناخته شده وکشته میشن.یه نکته دیگه هم در این مورد بگم:اکه بعد از تکاندن زنبورها روی زمین وبازگشت سریع بقیه زنبورها به جعبه جدید.این جعبه رو از اون نقطه برداریم.تا تعداد کمی از نرریزها که میتونن پرواز کنن وبه کندو برسن،سرو کله شون پیدا بشه ما جعبه رو از اون نقطه برداشتیم وکندویی داریم که کارکراش همه سالم هستن.نر ریز ها مجبورن تو کندوهای دیگه برن و خب اونجا دیگه به حسابشون خوب میرسن!!
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

باسلام دوست عزیز من هم از این موضوع که زنبور نرریز ملکه تولید نموده تعجب کردم شاید بقول شما عملی نباشه ولی چون زنبور نر از آنها تولید میشه لذا فکر کردم ملکه هم بتونه تولید کنند ولی جواب علمی و قطعی را در آینده مینویسم چون این موضوع را که دیدم خیلی توجه به آن نکردم در خصوص درمان زنبور نرریزی قبلا توضیح دادم روشی که شما پیشنهد دادید همان راه درمانه اما قبل از اینکه زنبورها را در مکان دورتری بریزیم بهتره که اول زنبور را تغذیه کنیم چون نرریزها سنگینتر شده و پرواز برایشان مشکلتر میشه در ضمن ساعتی را انتخاب کنیم که بیشتر زنبورهایی که برای ...بیرون رفتند برگردند بعد کندو را اقدام و جابجا کنیم من زنبورهای نرریز را بوسیله ملکه جفت خورده درمان و مشکلی ندارم به دوستان هم یاد دادم و براحتی نرریزها را درمان کردند.با تشکر منتظر نطرات علمی شما هستم:
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام خدمت همه دوستان
باید خدمتون عرض کنم شاخونی که در کندوی نرزا بوجود میاد یه شاخون کاملا طبیعی و بدون مشکل هست و اگه خرابش نکنن ازش یه ملکه به دنیا میاد
دلیل علمی هم داره که میتونید اون رو تو کتاب "زنبور عسل /راجر موریس " پیدا کنین
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با تشکر از شما دوست عزیز
ایا ملکه متولد شده میتواند بارور شود من در این خصوص بررسی نداشتم ولی این مطلب را دیدم حتما بیشتر بررسی میکنم ولی اگه شما یا سایر دوستان جواب دادند مشکل حل میشه
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام مجدد
من دقیقا متوجه نشدم که اگه ملکه نرریز شود تخمش تبدیل به ملکه میشه یا زنبور نرریز تخمش به ملکه تبدیل میشه حالت دوم ظاهرا امکان پذیر نیست چون برای تبدیل شدن به ملکه نیاز است هر دو ژن زنبور با هم باشه ملکه دارای دو ژن هست ولی زنبور تک ژن میباشد یعنی از زنبور نر چیزی نداره ولی ملکه چون جفت خورده هست فرق میکنه اگه مرغی که با خروس باشه تخمش بچه میشه ولی در غیر اینصورت امکان نداره از نظر علمی اصطلاحاتی داره ولی من بصورت ساده آنرا بیان کردم .
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

ehsanklop نوشته شده:با سلام خدمت همه دوستان
باید خدمتون عرض کنم شاخونی که در کندوی نرزا بوجود میاد یه شاخون کاملا طبیعی و بدون مشکل هست و اگه خرابش نکنن ازش یه ملکه به دنیا میاد
دلیل علمی هم داره که میتونید اون رو تو کتاب "زنبور عسل /راجر موریس " پیدا کنین
سلام عرض میکنم خدمت شما کاربر عزیز.این مطلبی رو که فرمودید از تخم زنبور کارگر نرریز ملکه بوجود میاد و،رفرنس هم دادید که تو کتاب نگاه کنید.زحمتش رو خودتون بکشید ویه عکس از همون صفحه که تو کتاب مذکور هست با گوشی موبایل بگیرید و برای دوستان وخود من قرار بدید.من خودم به این کتاب دسترسی ندارم و شاید بقیه دوستان هم نداشته باشن.من نظرم اینه که اگه مطلبی رو بیان میکنیم با سند اون رو محکمش کنیم.چون این فرموده شما با علم در تعارض صد در صد هست.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

jamshid نوشته شده:با سلام مجدد
من دقیقا متوجه نشدم که اگه ملکه نرریز شود تخمش تبدیل به ملکه میشه یا زنبور نرریز تخمش به ملکه تبدیل میشه حالت دوم ظاهرا امکان پذیر نیست چون برای تبدیل شدن به ملکه نیاز است هر دو ژن زنبور با هم باشه ملکه دارای دو ژن هست ولی زنبور تک ژن میباشد یعنی از زنبور نر چیزی نداره ولی ملکه چون جفت خورده هست فرق میکنه اگه مرغی که با خروس باشه تخمش بچه میشه ولی در غیر اینصورت امکان نداره از نظر علمی اصطلاحاتی داره ولی من بصورت ساده آنرا بیان کردم .

بحث خیلی جالب شد.مت به تازگی شنیدم دانشمندان طی تحقیقتی که داشتند متوجه شدند مرغ میتونه در غیاب خروس تخم نطفه دار بذاره.جری که با پاهاش خاک و میتکونه و موادی که برای بارور شدن تخم هست و از خاک میگیره.
و ازین جالب تر...شنیدم حتی مرد ها هم میتونن باردار بشن.( خودم به این خیلی شک دارم.واسم قابل قبول نیس.هرچی نباشه خودمون مردیم )محققان متوجه شدن از جمجمه ی مرد میتونن یه ماده ای و بگیرن که باعث باردار شدن مرد میشه
پس با توجه به اینکه بدون خروس هم مرغ تخم نطفه دار میتونه بذاره ، زنبور کارگر هم میتونه تخم بارور بذاره.البته خودم تو یه کتابی خوندم تنها یه نژاد از زنبور عسل که تو آمازون زندگی میکنه زنبورای کارگرش همچین توانایی رو دارن.
البته اینم بگم اون کندوی نر ریزم که یهویی توش ملکه دیدم بعد از 2 هفته دیگه اون ملکه رو ندیدم.به نظر من هم تخم کارگر میتونه تبدیل به ملکه بشه اما اون ملکه یه تخم نمیذاره یا اگه بذاره تخم نر میذاره.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

متاسفانه من در زمینه مرغ و گوسفند و ... هیچ اطلاعاتی ندارم اما اگه قرار باشه خروس تخم بذاره هر یه میلیون سال یه باره اما زنبور به وفور این کارو انجام میده و اعتقاد به اینکه فقط ملکه جفت رفته میتونه تخم بارور بزاره کاملا باطل هستش

حالا دلیلش:
همه میدونن که نر nکرومزمی و ماده 2n کرومزمی هست (زنبور )
گاهی اوقات ملکه تخم نری که میزاره دو هسته ای هستش (مثل دو قلو ها) این دو هسته اغلب به هم میپیوندن و یه تخم 2n کرومزومی تشکیل میدن که باید نر باشه ولی چون 2n کرومزمیه پس یه کارگر ازش به دنیا میاد

این کارگر به ظاهر طبیعی که در اصل یه زنبور نره همزمان با حضور ملکه شروع به تخم ریزی میکنه و همون طور که کارگر تخم گذار فقط تخم نر میزاره , نر تخم گزار هم فقط تخم ماده میزاره

در واقع همین کارگرها هستن که داخل شاخون تخم ریزی میکنن
تعداد این کارگر ها در طول سال متغیره اما در بهار بیشره
از هر 8 کلنی زنبور 6 کلنی چنین وضعی رو داره
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

چی شد ؟ یعنی هم نر تخم میذاره هم کارگر حتی در حظور ملکه ؟ ؟؟؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

باسلام به همه دوستان نظرات را خواندم جالب بودند من هم در کندوی نرریز شاخون دیده ام وبرای نجات کندو از روش در دور رهاکردن استفاده کردم که خوب بودومی خواهم از تجربه تابستان گذشته بنویسم یک کندوی نرریز را به حال خود رها کردم ونر زیادی تولید شد وباز هم رها بود مدتی بعد (زمان را بیاد ندارم شاید 2 ماه)دیگر تخمی درآن نبودوزنبور ها نیز تخم نمی گذاشتندومن یک ملکه به آنها دادم وکندوی خوبی شده است.تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت همه کارشناسان من قبلا گفتم کندو نرزا ملکه تولید کرده که کارشناسان محترم تایید نکردند با بررسی که داشتم به این نتیجه رسیدم که امکان تولید ملکه نیست ولی دوستان نظر دیگه ای دارند من که متوجه نشدم آیا زنبور نرزا میتواند از تخم نرزایی ملکه تولید کنند اگه اینگونه هست بیشتر توضیح بدهید اگه پایه و اساس علمی داشته باشه خیلی خوبه نمیدونم شاید در این موجود عجیب و شگف انگیز شاید کارهای شگف انگیزی هم باشه که ما درنیافتیم.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با عرض معضرت از همه
یه اشتباه تایپی رخ داده :
حضور ملکه نیست بلکه منظورم حذف ملکه بوده

پس نرهای 32 کرومزومی پس از حذف ملکه شروع به تخم ریزی میکنن
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

jamshid نوشته شده:سلام خدمت همه کارشناسان من قبلا گفتم کندو نرزا ملکه تولید کرده که کارشناسان محترم تایید نکردند با بررسی که داشتم به این نتیجه رسیدم که امکان تولید ملکه نیست ولی دوستان نظر دیگه ای دارند من که متوجه نشدم آیا زنبور نرزا میتواند از تخم نرزایی ملکه تولید کنند اگه اینگونه هست بیشتر توضیح بدهید اگه پایه و اساس علمی داشته باشه خیلی خوبه نمیدونم شاید در این موجود عجیب و شگف انگیز شاید کارهای شگف انگیزی هم باشه که ما درنیافتیم.
سلام دوست خوب چیزی که من دیدم اقدام به تولید ملکه در این کندوها بوده ولی سلول مربوطه بعداز رشد لارو وقبل از بسته شدن در آن ژله آن رازنبور ها مصرف کرده اند وبه تولد نرسیده شاید زنبور ها متوجه غیر عادی بودن آنها شده .اند
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

باید بگم خود من به شخصه هم شاخون بسته هم لارو ملکه رو داخل کندوی نرزا دیدم اما هیچ وقت ندیدم ملکه به دنیا بیاد چون همیشه خرابش کردم وبه کندو یه ملکه جدید معرفی کردم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

این دو مطلب شاید یکم واضح تر و با توضیح بیشتر باشه:

[LEFT]
From Wikipedia, the free encyclopedia
<!-- /tagline --><!-- subtitle -->

<!-- /subtitle --><!-- jumpto -->
Jump to: navigation, search
<!-- /jumpto --><!-- bodycontent -->

http://en.wikipedia.org/wiki/File:LayingWorkerBee.jpg

تصویر
Laying worker bee honeycomb. See broad pattern and drone brood in worker cells (caps protruding). This honeycomb is taken from the dying family without the queen.

A laying worker bee is a worker bee that lays unfertilized eggs usually in the absence of a queen bee. Only drones develop from the eggs of laying worker bees (with some exceptions, see thelytoky). A beehive cannot survive with only a laying worker bee
[
1
]
.
Even in a normal family, about 1 % of workers have ovaries developed enough to lay eggs. However usual number of the laid eggs is very small. Only eight eggs (seven moderately and one fully developed) were found after examining of 10,634 worker bees
[
2
]
(strong colony contains about 100,000). Workers eventually lay significant numbers of eggs only in queenless colonies

From Wikipedia, the free encyclopedia<!-- /tagline --><!-- subtitle -->

<!-- /subtitle --><!-- jumpto -->
Jump to: navigation, search
<!-- /jumpto --><!-- bodycontent -->

Thelytoky comes from the Greekthely, meaning "female", and tok, meaning "birth". Thelytokous parthenogenesis is a type of parthenogenesis in which females are produced from unfertilized eggs. It is rare in the animal kingdom and has only been reported in about 1500 species.
[
1
]
It is more common in invertebrates, like arthropods, but can also occur in vertebrates, like some whiptail lizards. Thelytoky can occur by a number of different mechanisms each of which has a different impact on the level of homozygosity. It can be induced in Hymenoptera by the bacteria Wolbachia and Cardinium
[
2
]
, and has also been described in several groups of Hymenoptera, including Cynipidae, Tenthredinidae, Aphelinidae, Ichneumonidae, Apidae and Formicidae.
[
3
]

Hymenoptera (ants, bees and wasps) usually reproduce by arrhenotokous parthenogenesis. They have the haplodiploid sex-determination system, and usually unfertilized eggs develop into haploid males, and fertilized eggs develop into diploid females. In thelytoky, however, female workers or queens are produced by laying worker bees when diploidy is restored in their eggs by the fusion of two meiotic products.
[
4
]
. These laying workers are therefore producing unfertilized diploid eggs (with the full complement of 32 chromosomes). Thelytoky occurs in the Cape bee, Apis mellifera capensis, a strain of honey bee, and has been found in other strains at very low frequency. The diploid embryo that develops from the egg can develop into a worker bee or a queen bee depending on the amount of royal jelly the larva receives.[/LEFT]
متن ترجمه شده:
تخمگذار از زنبور کارگر لانه زنبوری. الگوی وسیع و خون ریزی هواپیماهای بدون سرنشین در سلول کارگر (کلاه بیرون زده). این لانه زنبوری از خانواده در حال مرگ بدون ملکه گرفته شده است.

تخمگذاری زنبور کارگر زنبور کارگر است که تخم بارور نشده معمولا در شرایطی که از یک ملکه زنبور عسل می باشد. هواپیماهای بدون سرنشین فقط از تخم زنبوران کارگر تخمگذار (با چند استثنا ، نگاه کنید به thelytoky). کندوی عسل نمی تواند زنده ماندن با تنها یک زنبور کارگر تخمگذار
[
1
]
.
حتی در یک خانواده عادی ، در حدود 1 ٪ از کارگران تخمدان توسعه یافته به اندازه کافی برای تخم گذاری است. با این وجود تعداد معمول از تخم های گذاشته شده بسیار کوچک است. تنها هشت تخم مرغ (هفت در حد متوسط ​​و به طور کامل توسعه) پس از بررسی از زنبور کارگر 10634 مورد یافت شد :
[
2
]
(مستعمره قوی حاوی حدود 100،000). کارگران در نهایت تعداد قابل توجهی از تخم مرغ فقط در مستعمرات queenless دراز

Thelytoky از Greekthely می آید ، به معنی "زن" ، و در عین ، به معنی "تولد" است. بکر زایی Thelytokous نوع بکر زایی است که در آن زنان از تخم بارور نشده تولید می باشد. در قلمرو حیوانات نادر است و تنها در حدود 1500 گونه گزارش شده است.
[
1
]
بیشتر رایج است در بی مهرگان مانند بندپایان ، اما همچنین می تواند در مهره داران رخ می دهد ، مانند برخی از مارمولک ها whiptail. Thelytoky می تواند توسط تعدادی از مکانیسم های مختلف که هر یک از آنها تاثیر های مختلف بر روی سطح homozygosity رخ می دهد. این می تواند در Hymenoptera توسط Wolbachia باکتری ها و Cardinium ناشی از
[
2
]
، و نیز در چند گروه از Hymenoptera ، از جمله Cynipidae ، Tenthredinidae ، Aphelinidae ، Ichneumonidae ، Apidae و Formicidae شرح داده شده است.
[
3
]

Hymenoptera (مورچه ها ، زنبورها و زنبورهای) معمولا توسط بکر زایی arrhenotokous تولید مثل. آنها haplodiploid سیستم تعیین جنسیت است ، و معمولا بارور نشده تخم مرغ را به توسعه ، مردان هاپلوئید و بارور شده تخم مرغ را به زن دیپلوئید توسعه. در thelytoky ، با این حال ، زنان کارگر یا ملکه تخمگذاری زنبور کارگر هنگامی که diploidy در تخم مرغ خود را با تلفیقی از دو محصول میوز ترمیم تولید است.
[
4
]
. این کارگران تخمگذار بنابراین تولید تخم مرغ بارور نشده دیپلوئید (با مکمل کامل از 32 کروموزوم). Thelytoky در زنبور کیپ ، API ها ، عسل capensis ، یک سویه از زنبور عسل رخ می دهد ، شده است و در گونه های دیگر در فرکانس بسیار پایین یافت. دیپلوئید جنین است که از تخم مرغ توسعه را می توان به زنبور کارگر یا ملکه زنبور عسل بسته به مقدار ژل رویال لارو دریافت.
نمایه کاربر
pishtaz
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط pishtaz »

سلام من تازه عضو سایت شدم
من علاقه ی زیادی به زنبور داری دارم و میخام دو ماه دیگه وارد این کار شم
اولین سوالم اینه که شاخون یعنی چی اصلا میگن ملکه شاخون زده منظورشون چیه .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوست تازه کار با طرح سوال برای افراد مبتدی و جواب شاید شما چیزی دستگیرتان نشود بهتره از کتاب زنبورداری مثل کتاب دکتر شهرستانی را کاملا مطالعه نمایید خیلی از سوالات شما پاسخ داده میشه در ثانی در بهار چند جلسه نزد یه زنبوردار رفته و عملا یکسری کار با زنبور را یاد بگیرید بسیار مفید و لازمه اما شاخون زمانی که کندویی ملکه نداشته باشه یا بخواهند ملکه را عوض نمایند زنبورها چند تخم ملکه را با ژله مخصوص تغذیه ملکه پر کرده و موم اطراف آن را بزرگتر از حد معمول میکنند تا ملکه بتواند در آن رشد کرده و تولید شود این شاخون شبیه انگشت کوچک دست میباشد البته کوچکتر نمونه اش در کتابها و در سایتها آمده اگه علاقمند باشید کار بسیار خوبیست امیدوارم موفق باشید.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

pishtaz نوشته شده:سلام من تازه عضو سایت شدم
من علاقه ی زیادی به زنبور داری دارم و میخام دو ماه دیگه وارد این کار شم
اولین سوالم اینه که شاخون یعنی چی اصلا میگن ملکه شاخون زده منظورشون چیه .

دوست عزیز شما از کدوم شهر هستید ؟
نمایه کاربر
m63
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط m63 »

سلام
اگر یک کندویی ملکه به هر دلیلی از بین بره و تو کندو تخم برا شاخون درست کردن نداشته باشن زنبورا پس از چند روز نرریز میشن؟اگه ملکه باکره باشه یا نباشه تو مدت تاثیری داره؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان