نژاد های ملکه زنبورعسل ایران

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

نژاد های ملکه زنبورعسل ایران

پست توسط mellifera »

بیشتر زنبورداران ایران زمین از کدام نژاد های زنبورعسل ملکه بیشتر استفاده میکنند؟

شما دوست زنبوردار عزیز از چه نوع نژاد ملکه ای استفاده میکنید؟

لطفا نظراتون رو در همین پست بزارین و ما رو با نظراتون کمک نمایید.موفق و پیروز باشید.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

زنبورهای ملکه من که در شهرستان مرند زندگی میکنم اکثرا دو نژاد هستن.
یک نژاد قفقازی و دیگری نژاد ایرانی یا مدا.
نژاد های قفقازی من رشدشون خیلی سریع هست و در زمستان گذرانی با تعداد کمی زنبور زمستان رو سپری میکنن اما رفتار تهاجمی بالایی دارن. به همین دلیل بیشتر از نژاد ایرانی استفاده میکنم.
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

زنبورهای عسل ایران نژاد خالص نیستند . به حالتی که الان زنبورعسل ایران از نظر نژادی داره توده گفته میشه . در موسسات تحقیقاتی کشور پیشرفتهایی شده که موفق به اصلاح نژاد ملکه ها شده اند و به توده نژادی رسیدن . یک سری آدم سودجو هم بدون در نظر گرفتن منافع ملی و ذخایر ژنتیک کشور اقدام به وارد کردن ملکه از خارج می کنن . ملکه های وارداتی اکثرا هیبرید مضاعف هستند و اثرات بدی روی نسل آینده زنبورهای کشور میزارن .
برای اینکه موقعیت نژاد در ایران برات معلوم بشه مراتب رو برات می نویسم .

توده (زنبورعسل کل ایران ) --> توده نژادی ( زنبورعسل مراکز تحقیقاتی ایران ) --> .... --> نژاد --> لاین --> اجداد
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

مهدی عزیز ممنونم از پست خوبت.اینا رو میدونم.من از اسم توده استفاده نکردم تا دوستانی که نیگا میکنن بدونن منظورم نژاد هستش.
تو ایران نژاد خالص اصلا نداریم.من فقط از نظر ریخت شناسی گفتم که شبیه نژاد قفقازی و ایرانی هستن.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: نژاد های ملکه زنبورعسل ایران

پست توسط jamshid »

دوستان اگه اطلاعات کافی از نژادها دارند نطر بدهند اینکه گفته میشه نژاد زنبور ایرانی بهتره چندان کمکی به صنعت زنبورداری نکردیم من خودم با زنبور ایرانی بیست سال کار کردم زنبوری که نیش زیاد میزنه در بهار دیر به رشد میرسه هر کندو سالی یک یا چند بچه میده عسل آوری خوبی هم نداره از چه چیز این زنبور باید تعریف کنیم آیا میشه یک گاو ایرانی را با یک گاو از نژاد هلشتاین هلند مقایسه کرد .
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

اینطور هم که شما با این شدت وحدت میفرمایید نیست.زنبور ایرانی به لطف همکاری موسسات تحقیقاتی و اصلاح نژاد! وهمینطوربدون تعارف، خود ما زنبوردار!فوق العاده نژادش به هم ریخته شده وبه مرور زمان و عدم انجام اصلاح ژنتیکی مرتبا خصوصیات برتر حذف شده و ویژگیهای نامطلوبش باقی مانده.تو رشته های مرتبط با این موضوعات ژنتیکی(مثل رشته خودم یعنی دامپروری)فقط و فقط از نژاد صحبت نمیشه بلکه در کنارش از محیط هم بعنوان عامل بسیار اساسی د ربروز پتانسیلهای ژنتیکی حیوان صحبت به میان میاد یعنی "ژنتیک"+"محیط".بله قبول که گاو هولشتاین از گاو ایرانی بهتره ولی تو چه شرایطی و کجا؟!مثال میزنم:کشوری ادعا میکنه که اسپرم گاو نری رو داره که در اثر تلقیح،دخترهای حاصل از اون روزانه50-40کیلو گرم شیر تولید میکنند.(یعنی یک سوپر گاو به تمام)حالا اگه این حیوان تو بهترین شرایط اقلیمی ایران هم قرار بگیره میتونه اون تولید رو داشته باشه؟!قطعا نه.این گاوها نیازهای غذایی رو دارند که حتما باید تامین شه تا به اون تولید بالا برسن واگه اینگونه نباشه از اون گاو فقط اسم هولشتاین باقی میمونه!.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام خدمت دوست عزیز5405943 تا جایی که من در ایران سراغ دارم کسی به قشر زنبوردار توجهی نداشته و اصولا از طرف سازمانها هم بودجه ای برای اصلاح نژراد تخصیص داده نمیشه من زیاد شنیدم مثلا شخص خاصی در تز دانشگاهی در خصوص نژاد ایرانی برتره و.... ارایه داده و از همین راه وام و مسایل جانبی خوبی کسب کرده من خودم با یکی از دکترا زنبورداری صحبت میکردم خیلی تعجب کردم که....بماند بله اگه تژاد ایرانی را اصلاح میکردند خوب بود اما هیچگونه اقدام عملی صورت نگرفته در خصوص آب و هوا قبول دارم اما دوست عزیز من چهارصد زنبور در یکی از مناطق چالوس منطقه ییلاقی داشتم زنبور نژاد کاسپین در همان سال بیش از صد کیلو عسل داده اما در کنارش زنبور ایرانی فقط بچه داده اگه شما تمایل داشته باشید من میتونم ملکه اصلاح شده تقدیم کنم آنوقت تفاوت را عملا حس کنید.
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

علیک سلام.جلال آل احمد میگه:"من همیشه به پیشواز حادثه رفته ام،هرگز حوصله نداشتم به چه کنم چه کنم دستهایم را بمالم تا حادثه در خانه ام را بزند..."بله حرف شما درسته که از جانب نهاد های دولتی حمایت نمیشه.اصلا منتظرش هم نیستم من شخصا اعتقاد دارم بشینیم وهی از مشکلات حرف بزنیم ما را دوا نیست.اصلا بیخیال اونور قضیه بشیم وخودمون در جهت توسعه اهدافمون تلاش کنیم.نه اعصابمون رو بخاطر عدم حمایتها خرد کردیم ودر ثانی فکرو ذکرمون رو گذاشتیم رو کارمون.نتیجه اش چیزی جز پیشرفت در کار نیست.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام خدمت دوست عزیز5405943 اگه از من جسارتی سر زده ببخشید خدا شاهد است که هدف شناساندن یکسری از نژادها و کمک به زنبورداران میباشد چون من با همه نژادهای زنبور عسل در ایران کار کردم نژاد خالص کارنیولان یا کارنیکا را دارم اکثر زنبورداران با سواد از نژادها اطلاع دارند اما مشکل اصلی زنبورداران سنتی کار کردن است و پافشاری بر اصول سنتی میباشد لذا از آقا امین و همه زنبورداران خواهش دارم به مسئولین گوش زد کرده تا به اینگونه زنبورداران آگاهی کافی داده تا از کاری که میکنند نسبت به آن آگاهی هم داشته باشند اگه زنبورداران محترم اطلاعات کافی در خصوص صنعت زنبورداری داشته باشند بهتر میتوانند با امراض و بیماریها مبارزه کنند و این خود پیشگیری از شیوع انواع بیماری و ...خواهد کرد هدف من تبیلیغ در خصوص ملکه خودم نیست من آنقدر سفارش دارم که بعید میدونم بتوانم پاسخگوی یک سوم از سفارشات باشم چون هر منطقه ای از ما ملکه برده سفارش چند برابری داده مجله بارش تقاضا داشته که ملکه ام را تبلیغ کنه ولی بخاطر سفارش بالا و عدم انجام همه سفارشات قبول نکردم من هم به پیشواز حادثه میرم من در حال سفارش کندوچه از کشور چین هستم چون در ایران هزینه تولید بسیار بالا هست حمایت دولتی را بی خیال آقایان چوب لای چرخ ما نگذارند کمک پیش کش.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام اقا جمشید عزیز میشه راجب چگونگی پرورش ملکه هاتون توضیحبدین .از کی شروع به تولید ملکه هاتون میکنین و چطور به دست مشتری میرسه.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت مدیر محترم سایت من الان پنج کندو را بی ملکه کردم روز چهارم تمامی شاخونها را خراب و شربت گرده بهمراه پودر کاسپین سه روز قبل و سه روزی که ملکه در قفس هست میدم زنبورها را در بهمن ماه به شهرستان آمل برده بدلیل گرده و شهد بالای این گیاه در آنجا زنبور ملکه تخم نر میریزه لذا برای پیوند ملکه مشکل نر نداریم نرهای خوب و اصیل زنبورها را به چالوس آورده و پیوند را شروع میکنیم از قبل یه کندو هشت قاب جمعیت را فشرده کرده روی چهار قاب یک قاب گرده یکی عسل دو قاب تخم سربسته در این کندو حدود شصت ملکه پیوند میزنیم که بیش از چهل ملکه متولد میشه البته تخم را با قلم مخصوص گرفته و در فنجانک مخصوص پیوند میزنیم از فروردین شروع به پیوند میکنیم تا اواخر اردیبهشت بعد از آن چون نرهای متفرقه زیاد میشه دیگه ادامه نمیدم هر چند منطقه مخصوصی هم جهت تولید لاین هم دارم انشاءالله توانسته باشم کمکی کرده باشم.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام ببخشید یادم رفت بعد از اینکه شاخونها به اندازه کافی رشد کرد مثلا روزی که پیوند میزنیم هشت روز بعدش شاخونها را در کندوچه مخصوص که عکسش در سایتم میباشد میریزبم بهمراه غذا سه روز همه کندوچه ها را در مکان مناسبی قرار داده بعد در محیط مناسب پخش میکنیم ملکه ها در آمده و..... در ضمن کندو مادر را مجدد دو تخم سربسته داده مجددا پیوند میزنیم حتی بعد از جفت خوردن ملکه ها مجدد میشه از همان کندوچه برای بار دوم استقاده کردبعد تعدادی از کندچه ها را ادغام و یه ملکه جفت خورده میدیم میشه یه کندو.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

ببخشید یه تذکر وقتی پیوند را به کندوی بی ملکه جهت انجام تولید ملکه دادیم سه روز اول حتما صبح و غروب ظرف غذا خوری را پر میکنیم از شربت گرده این شربت موجب میشه زنبورها ژله زیادی تولید کرده و ملکه های درشتر و با کیفیت بهتر تولید بشه برای اینکه زنبورهای جوان لابلای پیوند شاخونها را با موم ندوزند بهتر است یک ورق موم در داخل کندو کنار آخرین قاب قرار بدیم اگه لازم شد بعد از بافته شدن یکی دیگه جایگزین شود.برای تولید ژل رویال نیز این روش پیوند مناسب است .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

چون یادم رفته بود همه سوالات را پاسخ بدم باید عرض کنم وقتی ملکه ها جفت خوردند همه را جمع آوری نموده و همانطوری که قبلا گفتم هر ملکه را به همراه سه زنور در قفس گذاشته و از قبل یه کندو حداقل چهار قابه را بی ملکه کرده و تمامی تخم روز را ار آن کندو برداشته لذا ملکه ها را داخل کندو بترتیب می چینیم زنبورها از طریف سوراخهای قفس ملکه را تغذیه میکنند در ضمن اینگونه کندوها را جابجا نکنید چون موجب میگردد که زنبورها کلکه ها تغذیه و محافظت نکنند و موجب مرگ ملکه ها شود.
نمایه کاربر
froutan1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرمانشاه
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط froutan1 »

طبق توضيحات شما ملكه هاي شما صد در صد نميشه اطمينان كرد كه نژاد تغيير نميكنه . آيا بهتر نيست از روش تلقيح مصنوعي استفاده كني.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

froutan1 نوشته شده:طبق توضيحات شما ملكه هاي شما صد در صد نميشه اطمينان كرد كه نژاد تغيير نميكنه . آيا بهتر نيست از روش تلقيح مصنوعي استفاده كني.

بله تغير ميكنه چرا كه نه.و به گفته شما ميشه با تلقيح مصنوعي جلوي اين ناخالص شدن ملكه هاي توليدي را گرفت.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

..................................1
آخرین ويرايش توسط 2 on ehsanklop, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت دوستان
اگه ملکه ای را از خارج از کشور وارد کنیم و بخواهیم آنرا تکثیر کنیم بله نژاد اصلی اش تغییر میکنه چون احتمال داره ملکه در حین حفتگیری با نرهای متفرقه هم حفتگیر کنه برای همین است که ملکه حفت خورده سی هزار تومان و لاین مادری یکصد هزار تومان قیمت داره البته مکانهایی هست که بشه نژاد خالص گرفت من این کار را هم میکنم اما ملکه حفت خورده ما تمام مشخصات و کارایی لاین مادری را دارند در خصوص تلقیح مصنوعی چه ضمانتی هست که نر خالص از یک نژاد باشه اگه روشی هست که بشود نر خالص تولید کرد و با سایر نرها قاطی نشود لطفا اگه کسی اطلاع داره حتما جواب دهندچون نرهای تولیدی باید حدود دوازده روزه باشند تا بشود اسپرم گرفت پس چگونه در این مدت نرها را نگهداری کنیم.
نمایه کاربر
froutan1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرمانشاه
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط froutan1 »

با سلا م خدمت همكار عزيز آقا جمشيد
راجع به سوال شما بايد بگم كه آقاي عطائيان يك روش معرفي كردن كه براي اين كار جواب ميده
اگر دوست داشتي تا توضيح دهم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام خدمت كاربران سايت فكر كنم كسي موضوع اين تايپك رو نخونده تصویر اگه ميخوندين مشخصات ملكه ها رو قرار ميدادين اما قرار ندادين و بحث رو كشوندين جاي ديگه تصویر

موضوع تايپ اين بوده:

[COLOR=#NaNNaNNaN]یشتر زنبورداران ایران زمین از کدام نژاد های زنبورعسل ملکه بیشتر استفاده میکنند؟

شما دوست زنبوردار عزیز از چه نوع نژاد ملکه ای استفاده میکنید؟

لطفا نظراتون رو در همین پست بزارین و ما رو با نظراتون کمک نمایید.موفق و پیروز باشید.[/COLOR]
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام و تشکر از آقای جهانی
حق با شماست مقداری به بیراهه رفتیم اکثر زنبورداران از ملکه ایرانی استفاده میکنند من از دو نوع ملکه استفاده میکنم کارنیولان (کارنیکا)و ملکه کاسپین که اصلاح شده در کانادا میباشد در کنار این دو از چند زنبور ایرانی هم بخاطر شاخون زدن زیاد استفاده میکردم ولی بخاطر قاطی شدن نرها مجبور شدم همه آنها را تبدیل کنم .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
زنبورهای من اکثرا از نژاد دورگه ایتالیایی هستن که 30 سال قبل وارد ایران شدن و تو این مدت هر بلایی که بگی سر نژادشون اومده . تخم ریزیشون خیلی زیاده و رشد بهاره بالایی دارن اما خیلی نیش میزنن (البته نه به شدت زنبورایرانی ) و هر وقت هم فرصت کنن بچه میدن

به همین دلیل دو ساله که دارم اونا رو با نژاد قفقازی جایگزین میکنم . تو این دو سال رشد بهاری زنبور قفقازی کمتر از ایرانی و ایتالیایی بوده اما در عوض شاخون نمیزنه و عسل تولیدیشون هم دو برابر نژاد ایرانی و ایتالیایی هست

خوبی بزرگشون اینه که اگه تو پاییز بهشون خوراک بدی مثل خود بهار تخم میریزن در نتیجه جمعیت زمستون گذران زیادی دارن
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا احسان من با ملکه قفقازی بخاطر تولید بره موم و در فصل بارندگی ابتلا زیاد به نوزما کار نکردم اگه شما با نژاد خالص قفقازی کار کردید لطفا در خصوص این نژاد بیشتر توضیح دهید با تشکر.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام اقا جمشید

متاسفانه من قفقازی خالص ندارم . چند سال قبل از زنبورستان یک دوستی که زنبورهای قفقازی داشت 20 تا کندو از قوی ترین و قفقازی ترین هاشون جدا کردم . همون ها رو تکثیر میکنم .
تو کندوهایی که قفقازی شدن حدودا 80 درصد کارگرها قفقازی و بقیه زرد رنگ هستن . قفقازی همه چیش عالیه . نوزما هم ندیدم بگیره . بیماریش هم کمه . تو این چند ساله هر چی زنبور مریض داشتم از زنبورهای قدیم خودم بوده

عیبش اینه که اول بهار خیلی اروم تخم میریزه و بره موم هم نگو ... 10 تاشو که بازدید کنی نوک انگشت ادم از بس با بره موم تماس داشته شروع به سوزش میکنه .

اما عوضش تو تابستون و پاییز کلی تخم میریزه .به طوری که تو شهریور و مهر رشد جمعیت داره ! من تو مهر گذشته بهشون برگه میدادم( البته شهد جاری بود ) زنبور قفقازی کامل سفید کرده بود در حالی که زنبور خودم بیخیال بود

واسه جایی که شهد تو اخر تابستون جریان پیدا میکنه خیلی عالی هستن . اونقدر ارومن که عسلشون رو بدون دستکش و دودی هم میشه گرفت
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

جمشید جان در همین زمینه یه پیغام خصوصی برات فرستادم . لطف کن بررسی کن و جواب رو به من برسون . با تشکر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

باسلام خدمت دوستان درصورت امکان عکس ملکه های کارنیولان وقفقازی وایرانی را توسایت بزارین مرسی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hony نوشته شده:باسلام خدمت دوستان درصورت امکان عکس ملکه های کارنیولان وقفقازی وایرانی را توسایت بزارین مرسی

با سلام ادرسهايي در اين مورد از سوال شما:

forum-f23/topic-t348.html
forum-f24/topic-t238.html
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 6 مهمان