روش هاي افزايش جمعيت و بالا نگه داشتن آن

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
amirfiruzy
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: اذربایجان شرقی -بستان اباد
تشکر کرده: 40 دفعه
تماس:

روش هاي افزايش جمعيت و بالا نگه داشتن آن

پست توسط amirfiruzy »

با سلام خدمت دوستان
روش ها و راهکارهايي که ميش جمعيت رو زياد کرد و جمعيت اونهارو بالا نگه داشت چيه
بنده از دادن خمير و کيک و عسل و شربت و ويتامين و غيره استفاده کردم ولي زنبورها اون طوري که بايد استقبال نميکنن و اواخر تابستان تخم ريزي شديدا کاهش پيدا ميکنه و زنبور 40 قابي آخر فصل به 4_5قاب و حتي کمتر کاهش پيدا ميکنه
حال اينکه تو فيلمها ما ميبينيم خارجيا رو بيست قاب زمستون گذروني ميکنن
لطفا تجربيات خود را به اشتراک بزارين با تشکر

avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

Re: روش هاي افزايش جمعيت و بالا نگه داشتن آن

پست توسط avrinasal »

amirfiruzy نوشته شده:با سلام خدمت دوستان
بنده از دادن خمير و کيک و عسل و شربت و ويتامين و غيره استفاده کردم ولي زنبورها اون طوري که بايد استقبال نميکنن و اواخر تابستان تخم ريزي شديدا کاهش پيدا ميکنه و زنبور 40 قابي آخر فصل به 4_5قاب و حتي کمتر کاهش پيدا ميکنه

با سلام اقای فیروزی شما راهکارتون خوبه و لی شاید موادی که بکار بردید مشکل داشته شما گرده خوب ایرانی بده به زنبور همراه عسل ببینم چرا استقبال نمیکنه ویکی هم خود نژاد زنبور مهمه ملکه هر چقدر اصیلتر باشه کلونیتون قویتر خواهد بود البته افات رو هم نباید از یاد برد مبارزه اصولی و درست و به وقت خودش بسیار موثر خواهد بود انشالله امسال اگه وقت کردم میام یه سری به زنبورات میزنم ببینم مشکلشون چیه موفق باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

با تشکر آقاي اصغرپور
گرده و عسل مال خودمه و از جاي ديگه تهيه نميکنم
نژاد رو با شما موافقم
زنبورا بهار رشدشون خوبه ولي برا زمستون جمعيت کمي باقي ميمونه که احتمالا بيشتر مربوط به نژاده
در ضمن در خدمتيم قدمتون رو چشم
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Kerman
تماس:

پست توسط Hobbyist-Apiarist »

سلام دوست عزیز
از ملزومات اولیه و مقدماتی برای این منظور، وجود ذخیره گرده و عسل زیاد در کلنی می باشد که متناسب با اون باید فضای لازم در اختیار کلنی قرار بگیره تا گرده و عسل اضافی رو ذخیره کنه و صدالبته فضای لازم برای تخمگذاری و پرورش ملکه فراهم شه، وجود ملکه جوان و فعال از یک نژاد خوب هم که دیگه جای بحث نداره، که ابن ملکه بایستی با یک جمعیت بالا متناسب با موقعیت فصلی همراهی بشه. هدف اصلی شما باید رسیدن به بیشترین جمعیت هنگام جریان طبیعی شهد تو منطقتون باشه و اینو بگم که اگر جریان شهد 2هفته طول بکشه یک جمعیت 60هزاری 50 درصد عسل بیشتری نسبت به 4کلنی 15هزاری تولید خواهد کرد.با این توضیحات چندتا پیشنهاد کلی دارم چون از تجربه شما،نژاد زنبور و تعداد کندو مطلع نیستم.
1- امسال نسبت به تهیه چند ملکه از پرورش دهنده های معتبر اقدام کنید تا اونا رو با زنبور خودتون مقایسه کنید تا به تفاوتهای نژاد خودتون و اونا پی ببرید. و وقتی می گید زنبور 40 قاب می رسه به 5 قاب،احتمال می ره که نژاد زنبورتون از طول عمر بالایی برخوردار نباشه و مقاومت بالایی در برابر بیماری ها نداره و اون فعالیت لازم جهت تولید عسل و فراهم آوری گرده رو نداره
2- نسبت به کنه و داروهای فصلی مانند اکسی تتراسایکلین و بررسی کلنی از نظر بیماریهای معمول حساس باشید و مخصوصا حدود شهریورماه توسط یک روش مناسب (alcohol wash و یا powder sugar shaking) از مقدار آلودگی کنه مطلع شید تا جمعیت سالم و قوی داشته باشید نه بیمار و ضعیف که البته وجود یک ملکه از نوع مقاوم در برابر بیماریها هم در اینجا دخیله
3- وجود منابع گرده غنی و شهد به خصوص در اواخر فصل و قبل از زمستان گذرانی،که معمولترین اون کوچ به مزارع ذرت و یونجه در شهریور ماه هستش، و استفاده از کیک گرده و شربت کمکی به هیچ عنوان با گرده و شهد طبیعی قابل مقایسه نیست.
4- مدیریت صحیح و اصولی،که این مورد به مطالعه و پرس وجو نیاز داره و مطمءن باش همیشه موارد زیادی برای یادگیری هست. یک مورد که اینجا بدنیست بگم شاید این باشه که به ملکه فضای لازم جهت تخمگذاری به خصوص هنگام جریان طبیعی شهد داده نشده و جمعیت مزرعه روبا جمعیت جوان جایگزین نشده و شاهد افت یکباره جمعیت بودی.
موارد دیگه مانند سمپاشی مزارع، استفاده از مواد مضر در تغذیه زنبور و ... هستش که میتونه در کاهش جمعیت نقش داشته باشه که ان شاءالله برای زنبور شما اتفاق نیفتاده. به امید موفقیت دوستان در امر پرورش این موجود دوست داشتنی
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

با تشکر از آقا روح الله
همه فرمايشات شما درست و مورد قبول هست
من بيشتر دنبال اينم که چطور کار کنيم تا برا زمستون جمعيت بالاي ده قاب داشته باشيم

متاسفانه زنبور ايراني حتي با وجود شهد و گرده تو منطقه ما جمعيت رو زياد نگه نميداره و با وجود. فضاي کافي اقدام به بچه دهي ميکنه
من خودم شاهد بودم زنبور سه قابي اقدام به بچه دهي کرده
البته بنده زنبور کارنيکا گرفتم که نتيجش امسال مشخص ميشه
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

به عنوان نمونه من دو سال پيش چندتا از کندوهامو دو ملکه اي کردم و تا اخر فصل هم همينطوري نگه داشتم ونتيجه اين شد که جمعيت زياد بود ولي چون تغذيه نميکردم تمام شهد ورودي براي جمعيت مصرف شد و عسلي جمع نشد
و اخر فصل چون نميخواستم تو طبق نگه دارم تبديلش کردم به دو کندوي هشت قاب
نمایه کاربر
sadeghdr65m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان مازندران . شهرستان سوادکوه
تماس:

پست توسط sadeghdr65m »

avrinasal نوشته شده:

با سلام اقای فیروزی شما راهکارتون خوبه و لی شاید موادی که بکار بردید مشکل داشته شما گرده خوب ایرانی بده به زنبور همراه عسل ببینم چرا استقبال نمیکنه ویکی هم خود نژاد زنبور مهمه ملکه هر چقدر اصیلتر باشه کلونیتون قویتر خواهد بود البته افات رو هم نباید از یاد برد مبارزه اصولی و درست و به وقت خودش بسیار موثر خواهد بود انشالله امسال اگه وقت کردم میام یه سری به زنبورات میزنم ببینم مشکلشون چیه موفق باشید

با سلام
یه سئوالی برام پیش اومده : جناب آقا ی اصغر پور یعنی زنبور های شما هم مثل این خارجی ها که تو فیلماشون نشون میدن تو زمستون 20 قابه است
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

amirfiruzy نوشته شده:با تشکر از آقا روح الله
همه فرمايشات شما درست و مورد قبول هست
من بيشتر دنبال اينم که چطور کار کنيم تا برا زمستون جمعيت بالاي ده قاب داشته باشيم

متاسفانه زنبور ايراني حتي با وجود شهد و گرده تو منطقه ما جمعيت رو زياد نگه نميداره و با وجود. فضاي کافي اقدام به بچه دهي ميکنه
من خودم شاهد بودم زنبور سه قابي اقدام به بچه دهي کرده
البته بنده زنبور کارنيکا گرفتم که نتيجش امسال مشخص ميشه

دوست عزیز شما باید اول ببینی هدفتون از جمعیت زیاد در آخر فصل چیه(بچ گیری زودهنگام اول بهار،پرورش زنبور نر در ابتدای بهار منطقه جهت پرورش ملکه، تولید عسل بهاره از یک گیاه خاص و ...) تا اونوقت راهکارهای جایگزین غیر از جمعیت زیاد آخر فصل رو با هم مقایسه کنی تا به نتیجه مطلوب برسی و ثانیا حرفای شما ضدو نقیضه همه،می گید کندوتون به چهل قاب میرسه ولی نژاد زنبورتون وقتی 3قابه هم شروع به بچه دادن می کنه،من که نتونستم هیچ وقت به نژاد ایرانی طبق بدم چون به محض 15-16قابه شدن بچه ده می شه، کلا همون راههایی که گفتم یه خورده بیشتر تامل کن شاید به نتیجه برسی، من که از سوالاتو شرایطتون گیج شدم و فقط در همین حد که گفتم میتونم کمکتون کنم
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

.
آخرین ويرايش توسط 1 on amirfiruzy, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

با سلام
شايد درس به عرض نرسوندم
بين زنبورهت همه مدلي پيدا ميشه
يکي با جمعيت کم هم به فکر بچه دهي ميفته وو ديگري تا 40 قاب رشد ميکنه در ضمن همه که اينهمه رشد نميکنن تعداد انگشت شمار (مورد داشتم که کندويي به 35 قاب رسيده و عسل خوبي هم داده اوايل پاييز کلا از بين رفته)
ما با مديريت سعي ميکنيم جلوي بچه دهي رو بگيريم ولي بعضي از کندوها جواب نميده و تا بچه نده ول کن نيست
در مورد جمعيت منظور بنده اين بود که زنبوري که تيرماه تو منطقه ما 40 قاب جمعيت داره آخر فصل به 5_6 قاب يا کمتر تقليل پيدا ميکنه و بنده ميخوام مثل خارجيا زنبور رو 15_20 قاب بره زمستون
هدفم اينه که کوچ نداشته باشم چون زنبورداري شغل دوممه
با تشکر از دوستان
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

دوست عزیز به چند مورد توجه داشته باش که اولا تو آمریکا عموما از نژاد ایتالیایی استفاده میشه و این نژاد به دو طبق (two brood chamber)نیاز داره که پرورش نوزادان اونجا انجام می شه و فصل جریان شهد چند طبق(super) به این دو چمبر اضافه میشه که در انتهای تابستون برداشت عسل از اون طبق ها انجام میگیره، به علت گرده افشانی بادام در ماه فوریه در کالیفرنیا و یا گیاهان دیگر مثل کیوی در استرالیا به جمعیت زیاد در اون موقع از سال نیازه که با استفاده از خصوصیات نژاد ایتالیایی میشه به اون رسید ولی مدتیه تو آمریکا از نژاد روسی و کارنیکا استفاده میشه ولی به علت جمعیت کم اون در زمستان گذرانی) جهت گرده افشانی بادام استفاده نمیشه و این از خصوصیات این نژادهاست که مشابه زنبور ایرانیه، ولی نژادهای روسی و کارنیکا در اواسط آوریل میتونند جمعیت بیشتری نسبت به زنبور 20 قاب ایتالیایی در فوریه داشته باشند. پس همونطور که گفتم همه چی برمیگرده به هدفت در زنبورداری، یه نکته ریگه در مورد این نژادها اینه که شما حتی در فصل پابیز با دادن کیک و شربت به زنبور ایتالیایی اونو تحریک کنی به پرورش نوزادان بیشتر ولی نژاد روسی به جانشین گرده ها واکنش نمیده و بیشتر به جریان گرده طبیعی برای استارت تخم ریزی واکنش داده و به صورت انفجاری رشد میکنه، حالا اگر مایلی همونطور که گفتم نژادهای دیگه رو هم امتحان کن ببین آیا این عدم جمعیت بالا در آخر فصل به علت نژاده و یا علت دیگه ای داره
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

فرمايش شما درست ولي تا جايي که بنده تو فيلم ها ديدم کارنيکا هم جمعيت بالايي نگه ميداره
فيلم هاي الماني و جاهاي ديگه
بنده هم امسال از آقاي عطاعيان ملکه گرفتم ببينيم نتيجه چي ميشه
شبيه فرمايش شما زنبوراي ما هم به کيک گرده عکس العمل زيادي نشون نميدن به غير از تعدادي محدود
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

بله حرف شما کاملا صحیح که نژاد زنبوری که تو آلمان هستش و یا آقای عطاییان دارند زمستون گذرانی با جمعیت بالا دارند که این چند دلیل داره که میتونیم به مدیریت صحیح و اصولی به خصوص توجه به جریان گرده و شهد در آخر تابستون اشاره کرد که هر نژاد زنبور رو تحریک به تخمگذاری می کنه و نکته دیگه اینکه ما نژاد کارنیکا و یا روسی خالص عملا نداریم و هیبرید این نژادها وجود داره که با اصلاح نژاد میشه یه زنبور داشت که خصوصیات عالی نشات گرفته از هتروزیگوتی داشته باشه، خود من یه زنبور داشتم که به 20 رسید ولی الان رو 6 قابه و چندتا کندو دیگه داشتم که از نوع اصلاح شده ساسکاترازه و تولید عسل کوه عالی داشت که بعد از جریان شهد به علت عدم وجود گرده سریع تخم ریزی رو قطع کردند ولی زنبورای دیگه تخمریزیشون ادامه داشت، و کاهش جمعیت هم نداشتند و پس از کوچ و ورود گرده خارشتر،کدو و در ادامه ذرت و یونجه مجددا یه عسل عالی داد و الان هم جمعیتشون بین 10 تا 17 قاب زنبوره، و الان به علت گرم شدن هوا تمام کندوهام به غیر از این نوع ساسکاتراز تخم و لارو دارند و این نوع زنبور واکنشی به کیک گرده و شربت هم نداده،پس تو شرایط یکسان هر زنبور کاملا متفاوت عمل می کنه، به عنوان مثال من از یک کندوم با دو بار کوچ امسال حدود 30کیلو عسل (12 کیلو گون و 18 کیلو خارشترویونجه) گرفتم که حدود 10 کیلو عسل جهت تغذیه زمستونی هم براش گذاشتم و یک کندو دیگه هیچ عسلی تولید نکرد و اونو با تغذیه به زمستون رسوندم، این نژاد طول عمر زنبوراش به شدت پایینه چون تخمریزی ملکه عالیه ولی همیشه داره درجا میزنه، تو بهار باید در اولین فرصت ملکشو عوض کنم چون امتحانشو سال پیشش پس داده و جز زحمت بی مزد برام چیزی نداشته، امیدوارم یه کمکی بهتون کرده باشم ولی این رو هم در نظر داشته باش که سیستم مدیریت و زنبورداری تو ایران با دیگر کشورها تفاوتهای اساسی داره وسعی نکن که بخوای از اونا تقلید کنی بجاش یه زنبوردار موفق ایرانی رو پیدا کن و راهکارهای مدیریتیشو بپرس و به کار بگیر
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

حرف شما کاملا صحيح است و تو زنبوراي بنده هم تعدادي زودتر از بقيه تخم گذاري رو قطع کردن و تعدادي هم اصلا قطع نکردن
بنده هم از زنبوري که سال قبل از آقاي مسافر گرفته بودم با يک کوچ با يک بار برداشت بيشتر از 30 کيلو برداشت داشتم و با وجود تعويض شدن ملکه جمعيت خوبي نگه داشته
در ضمن در بين زنبوردارهاي اطراف ما زنبوردار خوبي سراغ ندارم و اکثرا سنتي هستن و اطلاعات زيادي ندارن
با تشکر از جواب شما
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام دوست عزیز
وقتی با شکر کندو رو به 40 قاب میرسونین خوب معلومه بعد برداشت جمعیت میاد رو 8 9 قاب . تازه یه ماه بعدش بازم افت میکنه و به قول شما تو مهر میاد رو 4 قاب . دوستان دیگه هم که شکری کار میکنن باز همین طور . زنبور 50 قاب دیدم مرداد ماه ولی همین زنبور تو اذر اومده دزفول 6 قاب بوده تصویر
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

بنده شکري کار نميکنم
ولي منطقه ما بايد بعد از برداشت عسل طبيعي تغذيه بشه تا برا زمستون اماده بشه
چون منطقه کوهستاني هست و ارتفاع بالاي 2000 متر هستش و پارسال هوا به قدري سرد شد که اکثر زنبورا تلف شدن
به عنوان مثال اگه کوچ نداشته باشين اولين تخم ريزي هفته اخر اسفند شروع ميشه و اگه هوا مناسب بود تازه آخراي خردادر تا آخر تير کندوها شروع به بچه دهي ميکنن من خودم مرداد هم بچه داشتم
منطقه ما بدون کوچ قابليت رشد بيشتر از 20 قاب رو نداره
مگر اينکه جمعيت اوليه بالا باشه که بنده هم به دنبال اين هدف هستم
البته در اينجا اکثر زنبوردارهاي حرفه اي شکري کار ميکنن چون طبيعي مشتري با قيمت مناسب نداره (به علت توليد بالا در منطقه)
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

ehsanklop نوشته شده:

سلام دوست عزیز
وقتی با شکر کندو رو به 40 قاب میرسونین خوب معلومه بعد برداشت جمعیت میاد رو 8 9 قاب . تازه یه ماه بعدش بازم افت میکنه و به قول شما تو مهر میاد رو 4 قاب . دوستان دیگه هم که شکری کار میکنن باز همین طور . زنبور 50 قاب دیدم مرداد ماه ولی همین زنبور تو اذر اومده دزفول 6 قاب بوده تصویر

چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

سلام ....
اقا یونس چرا نداره باید پیش زنبور باشی باهاش زندگی کنی تا چرایی این موضوع متوجه بشی ..
زنبور در دوران زندگی خودش هر چقدر بیشتر ازش کار بکشند عمرش کوتاهتر میشه...
من ازمایشی برای اینکه عسل تولیدی هم خراب نشه از اول مرداد به یکی از کندوها همفته ای یکبار کیک گرده دادم م این کار رو تا تا اخر ابان ادامه دادم الان این کندو زمستان رو با 9 قاب تخت میگذرونه ... ولی اگه همان شهریور پس از برداشت عسل به حال خودش رهاش میکردم الان میشد 2 تا 4 قاب...
تغذیه ای که شما برای کندوهاتون انجام میدید از ابتدای شهریور تا زمانی که کلنی به خوشه میرود بسیار مهم و برای بقای ان حیاتی میباشد..

///////////////دادن شکر تنها دلیل بر رشد کندوهای شما نیست چون از شهریور ماه به بعد عملا تو صحرا گرده نیست شربت خالی جز پر کردن حجرها و ایجاد مانع برای تخم ریزی ملکه در کندو کار دیگری رو انجام نخواهد داد..
آخرین ويرايش توسط 2 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

Kismar نوشته شده:سلام ....
اقا یونس چرا نداره باید پیش زنبور باشی باهاش زندگی کنی تا چرایی این موضوع متوجه بشی ..
زنبور در دوران زندگی خودش هر چقدر بیشتر ازش کار بکشند عمرش کوتاهتر میشه...
من ازمایشی برای اینکه عسل تولیدی هم خراب نشه از اول مرداد به یکی از کندوها همفته ای یکبار کیک گرده دادم م این کار رو تا تا اخر ابان ادامه دادم الان این کندو زمستان رو با 9 قاب تخت میگذرونه ... ولی اگه همان شهریور پس از برداشت عسل به حال خودش رهاش میکردم الان میشد 2 تا 4 قاب...
تغذیه ای که شما برای کندوهاتون انجام میدید از ابتدای شهریور تا زمانی که کلنی به خوشه میرود بسیار مهم و برای بقای ان حیاتی میباشد..

ممنون از جوابتون، ولی کسی که زنبوراشو با شکر به 50 قاب میرسونه قطعا" بعد برداشت به حال خودش رها نمیکنه آقا احسانم گفتن حتی به دزفولم برده.
سوال من اینه که زنبور اگه با شکرقوی شده باشه(شکری باشه) اگه شهریورو مهر به هش برسیه بازم ضعیف میشه؟
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

سلام
زمستون گذرانی با 20 قاب آیا بصرفه است؟ آیا مصرف عسل خیلی زیاد نیست؟ تو ایران مرسوم است که کندو با 7 الی 9 قاب زمستان گذرانی کنه. خوب این مقدار هزینه کمتری هم خواهد داشت.

من فکر می کنم جمعیت خیلی زیاد هم مفید نیست. مثلا در اوج شهد تخم ریزی باید روی 10 قاب پایین محدود شود. و زمستان گذرانی با حداکثر 10 قاب انجام شود.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

barbod-beee نوشته شده:سلام
زمستون گذرانی با 20 قاب آیا بصرفه است؟ آیا مصرف عسل خیلی زیاد نیست؟ تو ایران مرسوم است که کندو با 7 الی 9 قاب زمستان گذرانی کنه. خوب این مقدار هزینه کمتری هم خواهد داشت.

من فکر می کنم جمعیت خیلی زیاد هم مفید نیست. مثلا در اوج شهد تخم ریزی باید روی 10 قاب پایین محدود شود. و زمستان گذرانی با حداکثر 10 قاب انجام شود.

فرمايش شما در مناطق مختلف متفاوته
خود بنده دليل اينکه ميخوام زنبور رو 15_20 قاب بره زمستون اينه که تو بهار (مناطق سردسير) سريعتر رشد ميکنه و عسل بيشتري هم نسبت به چند کلني 6_7قاب يا کمتر جمع ميکنه
براي توليد ژله به علت جمعيت بالا مناسب تره و همچنين ساير محصولات
زمستون راحت تر دووم مياره و بيماريش کمتره و....
همه اينارو دوستان ميدونن و به نظر خودم به مصرف عسلش ميرزه
دوستي هم که گفته بودن مصرف بيش از حد شکر عمر زنبورارو کم ميکنه قبول دارم و مصرف بيش از اندازه ديگه جايي برا تخم ريزي نميمونه که جمعيت جايگزين بشه
در مورد محدود کردن ه حتما لازم نيست رو ده قاب محدود بشه ميشه نسبت به جمعيت حتي رو 20 قاب محدود کرد
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

amirfiruzy نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:سلام

فرمايش شما در مناطق مختلف متفاوته
خود بنده دليل اينکه ميخوام زنبور رو 15_20 قاب بره زمستون اينه که تو بهار (مناطق سردسير) سريعتر رشد ميکنه و عسل بيشتري هم نسبت به چند کلني 6_7قاب يا کمتر جمع ميکنه
براي توليد ژله به علت جمعيت بالا مناسب تره و همچنين ساير محصولات
زمستون راحت تر دووم مياره و بيماريش کمتره و....
همه اينارو دوستان ميدونن و به نظر خودم به مصرف عسلش ميرزه
دوستي هم که گفته بودن مصرف بيش از حد شکر عمر زنبورارو کم ميکنه قبول دارم و مصرف بيش از اندازه ديگه جايي برا تخم ريزي نميمونه که جمعيت جايگزين بشه
در مورد محدود کردن ه حتما لازم نيست رو ده قاب محدود بشه ميشه نسبت به جمعيت حتي رو 20 قاب محدود کرد

به نظر من کلونی باید در اوج شهد منطقه بیشترین جمعیت پروازی را داشته باشه و شما خیلی راحت می تونید یک ماه قبل از شروع جریان شهد با تغذیه مناسب یک کلونی 7-8 قابه را به بالاترین مقدار جمعیت برسانید.

البته تو منطقه ما خیلی سرد نیست. مثلا چند روزی هست که هوا گرم شده (برای 3 روز هوا گرم بود) و زنبورها فعالیت خیلی خوبی داشتن من هم از فرصت استفاده کردم و شربت دادم. امروز دوباره بارندگی هست.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
mehriz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: یزد - مهریز
تشکر کرده: 9 دفعه
تماس:

پست توسط mehriz »

سلام خدمت دوستان
شاید این شرایط برا خیلی ها پیش بیاد
حتی خود من هم تجربه اش کرده ام
در فصل زمستان کندویی بوده که 6 قاب بوده و تا زمستون سال بعد همون 6 قاب مونده
نه کم شده و نه زیاد
خب من با هزار جور روش باهاش سرو کله زدم تا اون رو تقویت کنم
ولی نظر بنده اینه شاید خود زنبور دوست داره تا این حد باقی بمونه
دلیلشو نمیدونم
شاید مسخره باشه ولی عین حقیقته
این زنبور خودش دوست داره این جوری باشه
عسلس که میاره تقریبا نیم کیلوبیشتر از نیازش میاره اونم برا مبادا
من نمیدوم چه فکری تو کله این زنبور میگذره ولی افزایش جمعیت نمیده
ملکه اونا رو که عوض کردم خوب شدن
ولی اینکه شما میگید کندو بالا چهل قاب میشه و در اواخر پاییز به 5 قاب هم نمیرسند برا خیلی از کندو های من هم هستش
البته باید شما به جمعیت کندو توجه نکنید
به نظرم بهتره به توانایی گذروندن زمستونشون توجه کنید
زنبورایرانی خیلی خوب زمستون را میگذرونه
من کندو داشتم در زمستان دو قاب بود و تا اواسط فروردین به ده قاب رسید و همچنان افزایش جمعیت داد
به نظرم اگه کندو یه جمعیت 5 قابه هم داره بهتره اون جمعیت حد اکثر قدرتشو در زمستون داشته باشه
که بعد گذروندن زمستون با اجرای قانون چهل روزی خیلی خوب میشه زنبور را به اوج رسوند
البته من یه روز در جلسه کمیته فنی زنبورعسل موسسه تحقیقات علوم دامی ایران حضور داشتم
اساتید اشاره داشتند تولید ملکه خیلی در تولید زنبورستان تأثیر دارد
ایشان اظهار نظر داشتند در تولید ملکه نباید کمی نگاه کرد بلکه باید کیفی به اون اندیشید
بعدش یه جزوه بهم معرفی کردند که مال سال 73 است ولی بسیار مطلبش مفیده و به خوندنش می ارزه
پیش نهاد میکنم اونو در ر ابطه با تولید ملکه دانلود کنید.
دانلود نشریه ترویجی بسیارکامل درباره تولید ملکه زنبورعسل
نمایه کاربر
khatibi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط khatibi »

میشه یکم در مورد این قانون چهل روزه توضیح بدین
اینکه چیه و از کی شروع میشه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

khatibi نوشته شده:میشه یکم در مورد این قانون چهل روزه توضیح بدین
اینکه چیه و از کی شروع میشه

با سلام ادرس زیر رو مطالعه نمایید:

http://www.mellifera.ir/1357/
نمایه کاربر
amarkarimi
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: جیرفت
تماس:

پست توسط amarkarimi »

بنام خداوند بخشنده مهربان
از نظر من مهمترین زمان زنبورداری ماه شهریور است اگر مدیریتمان صحیح و اصولی باشد بدون شک در زمستان و بهار سال اینده رنبورستانمان بسیار قوی و به قول دوستان سر زنده خواهد بود
نمایه کاربر
mehriz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: یزد - مهریز
تشکر کرده: 9 دفعه
تماس:

پست توسط mehriz »

سلام مجدد
بابا مگه نمیدونید قانون چهل روزی چیه ؟ تصویر تصویر تصویر تصویر
این قانون یعنی تا چهل روز بعد از اولین تخم ریزی های ملکه باید کندو حداقل هر سه روز یکبار تغذیه شود
چون هنوز شهد زیاد در صحرا وجود ندارد و اگه وجود دارد ، زنبور زیادی نیست که به دنبالش برود
چون از لحظه ای که ملکه تخم میگذارد چهل روز طول میکشه تا زنبوران بتوانند به بیرون پرواز کنندگفته شده در این بازه زمانی کندو مورد نظرتغذیه بشه
حله؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان