بدترين دشمنان زنبورعسل

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

بدترين دشمنان زنبورعسل

پست توسط ehsanklop »

با سلام
به نظر شما بیشترین اسیب رو به زنبور عسل چه کسی وارد میکنه یا بدترین دشمن زنبور کیه؟

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

Re: دشمنان زنبور

پست توسط hosseinkhan »

به نظر من در هر زمان دشمن زنبور متفاوته.تو بهار که ندیدم چیزی زنبورامو تهدید کنه.البته سبزقبا همیشه هست.تو یه جاهایی هم عنکبوتایی و دیدم که درست دم سوراخ پرواز تار تنیده بود.طوری که زنبورا خیلی سخت پرواز میکردن و خیلی هاشون گیر میوفتادن.زنبور وحسی زرد هم که همیشه آماده ی دزدیه.البته یه زنبورای قرمز مایل به قهوه ای هم دیدم که حدودا2.5 سانتی متر بودن.زنبور سیاه 2.5 تا 3 سانتی هم دیدم که تاحالا ندیده بودم.یعنی کسی از دورو وریان تاحالا ندیده بودن.خرس هم دشمن خیلی بدیه.سمت کئهستان ما یه حیوونی هست شبیه سمور و بهش میگن دله . یه چیز شبیه موشه اما موش نیست.شبیه سموره.با دستاش خیلی راحت در کندو رو باز میکنه و عسل میدزده.
البته بزرگترین دزد عسل خود ما آدم ها هستیم.
تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:با سلام
به نظر شما بیشترین اسیب رو به زنبور عسل چه کسی وارد میکنه یا بدترین دشمن زنبور کیه؟

بستگی داره:

اولیش کنه واروا
باد
زنبوران زرد
سمپاشی
مدیریت غیر صحیح
.
.
.
نمایه کاربر
Geographer
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ابهر
تشکر کرده: 101 دفعه
تماس:

پست توسط Geographer »

[JUSTIFY]سلام
ضمن تشكر از شما دوست عزيز جناب آقاي hosseinkhan ؛ تو منطقه ي ما هم دله هست و اذيت ميكنه! من هم متاسفانه امسال نتونستم كندوهامو برا زمستان گذراني به جاي خوبي منتقل كنم و از آسيب رساني اين موجود به كندوها بيم دارم. در منطقه شما براي مبارزه با دله چه كاري انجام ميدن (ساده ، كم هزينه ، بي دردسر) ؟
واما در ادامه چند تا تصوير از يكي از دشمناي زنبور عسل كه در دشتهاي منطقه ي ما (علي الخصوص مزارع يونجه) زياده به اسم آ خ و ن د ك براتون ميزارم.[/JUSTIFY]
پیوست ها
آ خ و ن د ك با آرواره ها و بازوهاي قويش
آ خ و ن د ك با آرواره ها و بازوهاي قويش
Preying_Mantis_-_rainy_city.jpg (64.99 کیلو بایت) مشاهده 8259 مرتبه
استتار و همرنگي فوق العاده با محيط
استتار و همرنگي فوق العاده با محيط
praying-mantis.jpg (37.12 کیلو بایت) مشاهده 8259 مرتبه
تصوير كلي از آ خ و ن د ك
تصوير كلي از آ خ و ن د ك
Praying_mantis_india.jpg (72.75 کیلو بایت) مشاهده 8259 مرتبه
آ خ و ن د ك با آرواره ها و بازوهاي قوي
Mantis-1-DSCN6547.jpg (35.98 کیلو بایت) مشاهده 8259 مرتبه
mackro_photos_001.jpg (33.98 کیلو بایت) مشاهده 8259 مرتبه
آخرین ويرايش توسط 1 on Geographer, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

Geographer نوشته شده:[JUSTIFY]سلام
ضمن تشكر از شما دوست عزيز جناب آقاي hosseinkhan ؛ تو منطقه ي ما هم دله هست و اذيت ميكنه! من هم متاسفانه امسال نتونستم كندوهامو برا زمستان گذراني به جاي خوبي منتقل كنم و از آسيب رساني اين موجود به كندوها بيم دارم. در منطقه شما براي مبارزه با دله چه كاري انجام ميدن (ساده ، كم هزينه ، بي دردسر) ؟[/JUSTIFY]

با سلام ممنون میشیم اگه تصویری از این جانور دارین در سایت قرار بدین.با تشکر تصویر تصویر
نمایه کاربر
Geographer
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ابهر
تشکر کرده: 101 دفعه
تماس:

پست توسط Geographer »

[JUSTIFY]ضمن عرض سلام
با توجه به اهميت خطري كه "دله" ميتونه داشته باشه لازم ديدم توضيحاتي در رابطه با اين جانور موذي بنويسم : ابتدا اينكه این حیوان بسیار سريع و چالاکه و یک شکارچی شبانه است که به هر چیزی که بتونه حمله می کنه. عده اي ميگن جانوراي موذی ديگه مثل مار و موش رو هم مي خوره . حتی ميگن که کلاغ هايي رو كه روی درختا خوابیدن رو هم شکار می کنه و به لونه ي اونا دستبرد میزنه(تخم و جوجه كلاغ). این جونور وقتی كه شبا به لونه مرغ و کبوتر وارد میشه (از كوچكترين سوراخ و منفذ رد ميشه) سینه تعداد زیادی از حيووناي بيچاره رو سوراخ ميكنه و خونشون رو میمکه (من ديدم كه جگر سياه مرغامو هم مكيده و خورده بود). بازم ميگن كه این حیوون بسیار بی باکه و به حيووناي بزرگتر از خودش هم حمله می کنه. اين حيوون موذي کمتر به چشم دیده می شه و بسیار محتاطانه زندگي ميكنه ؛ وقتی سکوت و تاريكي شبانه همه جا رو می گیره به شکار ميره . اسماي ديگه اي هم كه در زبانهاي محلي داره : "دله صحرایی" و "خز" ؛ و اما بعضيا "سمور " هم بهش ميگن (غافل از اينكه سمور هم در جثه و هم در رنگ با اين حيوون تفاوت داره). جاهايي كه باغات ميوه زياده و جنگل و رودخونه داشته باشه زندگي ميكنه. و اما در كتب فرهنگ لغت اينجوري توصيفش ميكنند: (بفتح دال و لام) جانوريست گوشتخوار ، شبيه سمور و باندازه ي گربه، پاهاي كوتاه و دم دراز و پوست نرمي دارد ، رنگش زرد يا قهوه اي ، زير گردن و شكمش مايل به سفيدي ، از پوستش آستر لباس و دستكش درست ميكنند و او را "دلك" و "گربه ي صحرايي" هم ميگويند ، به عربي "دلق" و در انگليسي Marten مينامند.
اين هم يه عكس از "دله" تقديم به اعضاي محترم سايت و دوستداران زنبور عسل:[/JUSTIFY]
پیوست ها
تصويري از "دله"  كه از اينترنت گرفته شده
تصويري از "دله" كه از اينترنت گرفته شده
دله.jpg (8.76 کیلو بایت) مشاهده 8257 مرتبه
آخرین ويرايش توسط 2 on Geographer, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

ایول....دنبال همین عکس بودم.چه عکس باحالی...این حیوون واقعا زرنگه و کم به چشم دیده میشه.شمت ما برای کشتنش هم تله میزارن که نمیدونم چه تله ای به کار میبرن.هم از طعمه ی مسموم.مثل یه تیکه گوشت و با مرگ موش قاطی میکنن و میزارن بالای درخت یا یه گوشه ای از باغ .بالای درخت میزارن که سگ نخوردش.
به هر حال خیلی کم دیدم شکار بشه یا گیر تله بیوفته.هموم طعمه مسموم بهترین راه کار برای مبارزه با دله هست.
اگه کسی راه بهتری بلده لطفا بگه
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

mellifera نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:با سلام

بستگی داره:

اولیش کنه واروا
باد
زنبوران زرد
سمپاشی
مدیریت غیر صحیح
.
.
.
تشکر از جواب بسیار منطقی مدیریت سایت. با بند پنجم شما خیلی موافقم.من اگه بخوام رتبه بندی کنم اول میگم مدیریت غلط بزرگترین آسیب هستش.شما فرض کن مثلا کنه واروا یا زنبوران وحشی هر چقدر هم آسیب رسان باشن با راهکارهای صحیح مدیریتی قابل رفع هستند.کنه ها ممکنه یه کلنی رو تا مرز نابودی بکشند ولی با مدیریت (مدیریت دارو)زنبورها رو به حالت نرمالشون بر میگردونیم وهمینطور سایر آسیبها.بخاطر همین مدیریت غلط تو هر جز از کار زنبورداری ضربه شدید وارد میکنه پس از نظر من مدیریت غیر صحیح
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
علاوه بر همه دشمان ذکر شده بدترین و آسیب رسان ترین دشمن زنبور خود زنبوردار هستش
دوستان دقت کنن این زنبورداره که با دوددادن و بازدید کلنی در کندو اصطلاحا "تنش" ایجاد میکنه و همین تنش عامل اصلی بیمار شدن کلنی هست همچنین قاب های عسل رو بعد از خالی کردن بین کندو ها تقسیم میکنه این هم یه روش دیگه برای پخش کردن بیماری
مدتهای طولانی با دستکش یا کاردک زنبورستان رو بازدید میکنیم بدون اینکه دقت بشه اگه یه کندو کوچکترین بیماری داشته باشه تو همه زنبورستان پخش میشه
زنبور دار جلوی غارت رو میگیره در حالی که زنبور با این روش میلیون ها ساله که نسل خودش رو حفظ کرده چون غارت باعث میشه کندوی ضعیف تو پاییز از بین بره و جلوی همه گیر شدن بیماریها تو زمستان گرفته بشه
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان