کندوهای کفه باز؟

سوالات در مورد ادوات و تجهيزات زنبورداري

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
sadeghdr65m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان مازندران . شهرستان سوادکوه
تماس:

Re: کندوهای کفه باز؟

پست توسط sadeghdr65m »

سلام داداش
اتفاقا منم این جعبه رو پیش آقای رهبر دیدم .خیلی چیز شیک و زیبایی بود هم کفه باز بود هم راحت میشد باهاش گرده گرفت .ولی این صفحه سراسری تله گرده رو جداگونه نداشت . اگه بشه میخوام یدونه آزمایشی برا خودم بسازم .

k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم- استان اصفهان شهرستان نطنز
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط k1230032215 »

Kismar نوشته شده:
Kismar نوشته شده:
yones1986 نوشته شده:ممنون از توضیحات کاملتون،این مطلبی که( ایجاد 3 سانتیمتر فضای خالی مابین سطح بالایی شانه ها و سطح فوم داخل درب کندو در حالت بسته بودن در کندو الزامیست ، چون زنبورها با بافت زدن بر روی شانه ها و فشار دادن پلاستیک به بالا باعث رفت و آمد مابین شانه ها از سمت بالا خواهند شد و چنانچه فضایی در کا نباشد ارتباط شانه ها با هم از بالا قطع خواهد شد و مخصوصا" در زمستان گذرانی باعث تلفات خواهد گردید . )چطور باعث تلفات میشه؟زنبورا نمیتونن از قسمت پایین و کناره ی قابها برای جابجایی استفاده کنند؟آیا این کندوها برای زنبورهای ضعیف یکی دو قابه مناسبه؟

من امسال تو چند مدل کندو زنبور ریختم ....
1.. کندوچه تولید ملکه که 5 عدد نیم قاب ظرفیت داره.
2... کندوچه 5 قاب استاندارد.
3.... کندوی معمولی.
4... کندوی کف توری.
فعلا زنبورهای داخل همه شان زنده هستن و تردد دارن و در اولین بازدید از انها عکس میگیرم و در سایت قرار میدم....
در مورد سئوال شما .. جمعیت ضعیف در هر کندویی باشه در طول زمستان از بین خواهد رفت مگر انکه ان کندو متناسب
ان جمعیت و دارای عسل و گرده لازم برای زمستانگذارنی باشد...من از امسال اینکار رو انجام دادم تا حالا جواب داده امیدوارم از این به بعدشم جواب بده.

سلام و درود فراوان
اموروز 1393.11.21 من از تعدادی از کندوهام بازدید کردم نمیدونم کدوم درخته تو این موقع از سال اینجا داره گرده میده که زنبورها از ساعت 10 تا 3 بعد از ظهر با تمام قوا از انها گرده میارند بنحوی که در هر ساعت حدود 60 تا 70 زنبور با گرده وارد کندو میشه تصویر و تجمع زیادی هم رو ی ابخوری که برایشان ایجاد کردم دارن..این کندویی که من عکسش رو در سایت قرار دادم ملکه اش کارنیکای تلقیح شده است 6 تا قابرو ملکه اش تا 80% تخم ریزی کرده .. لازم بذکر است من تا حالا به این کندو و به هیچ کدام دیگر از کندوهام شربت ندادم .
این کندو با توجه به جمعیتش از اول مهر تا حالا 3 بسته خمیر 800 گرمی گرفته و مشمع خالیش رو تحویل داده تصویر و امروز اولین کیک گرده خودش رو هم دریافت کرد.با این حساب که داره پیش میره تا دو هفته دیگه طبق میخوره....من کندو داشتم که تو این موقع از سال تخم ریزی کنه ان هم فقط روی یک قاب به اندازه کف دست نه دیگه اینجور....... تصویر

تصویر

تصویر

درختی که زود تر ازهمه گرده میده احتمالا باید فندق باشه درمورد قوی بودن این کندوی شما هم مقدار زیادیش مربوط به جمعیت قوی اون در پاییز گذشته ونژاد ملکه اش میشه البته نمی گم کندوی کفه باز بی تاثیره ولی اگر همین جمعیت رادر کندوی معمولی هم داشتید خیلی فرقش با اینی که الان هست بیشتر نبود. من خودم در یک سال جمعیت های 10قاب زیادی رو به زمستان بردم اونا تا آخر پاییز گرده می آوردن ودر بهار هم در همان ماههایی که گلی تو طبیعت دیده نمی شد گرده می آوردن ودر فروردین ماه از اون کندوهام بچه گرفتم بعضی هاشم طبقه خوردن اون سال کندوهام در یک منتقه سرد سیر بودند که گل بادام 15 فروردین باز میشه وزمستان های سردی داره.(در یک روستای کوهستانی اصفهان)
البته به نظر من کندو های کفه باز به شرت آن که از نوع خوب وبی روزنه اش باشد تاثیر خوبی دارد.
[CENTER][U][B][FONT=Comic Sans MS][HIGHLIGHT=#92d050]skkkzd[/HIGHLIGHT][/FONT][/B][/U][/CENTER]
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تماس:

پست توسط aboly2012 »

تصویرتصویرتصویربا عرض سلام خدمت همه دوستان
اینهمه مطلب و تجربه وسایت و... دوستان نوشتن ایکاش این عزیزانی که این کندو رو دارن واستفاده می کنن یا خودشون ساختن یا ساخته اونو خریدن یک نقشه ای ,مدلی ابعادی چیزی میذاشتن که بتونیم بسازیم یا به نجار بدیم
زحمت تایید نهایی این کار هم بر عهده مدیر محترم سایت که وقتی نقشه نهایی تایید شد تو صفحه اصلی سایت بذاره تا بتونیم تغییر اساسی در صنعت زنبورداری بدیم
با تشکرتصویرتصویر
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

aboly2012 نوشته شده:تصویرتصویرتصویربا عرض سلام خدمت همه دوستان
اینهمه مطلب و تجربه وسایت و... دوستان نوشتن ایکاش این عزیزانی که این کندو رو دارن واستفاده می کنن یا خودشون ساختن یا ساخته اونو خریدن یک نقشه ای ,مدلی ابعادی چیزی میذاشتن که بتونیم بسازیم یا به نجار بدیم
زحمت تایید نهایی این کار هم بر عهده مدیر محترم سایت که وقتی نقشه نهایی تایید شد تو صفحه اصلی سایت بذاره تا بتونیم تغییر اساسی در صنعت زنبورداری بدیم
با تشکرتصویرتصویر

سلام
این سئوال شما تا حالا چندین بار توسط دوستان توضیح داده شده و کلی مطلب و عکس در موردش تو سایت به همراه کلی تصویر موجوده. اندازه و ابعاد کندوی کف تور با کندوهای معمولی فرق انچنانی نداره فقط بایستی چند مورد در ساخت ان دقیقا رعایت بشه.
1.. ضخامت بدنه حداقل 20 میل کمتر نباشه برای منطق سردسیر 25 تا 30 گرفته بشه بهتره...
2.. برای کنترل دمای بهتر و دفع کنه بهتره عمق کندو 30 سانت محاسبه بشه...بعبارت ساده تر زیر قابها 5 تا 7 سانت خالی در نظر گرفته بشه..
3.. زیر درب هم یک ورق بضخامت 10 میا عایق فومی نصب بشه...
4.. کندو هم هیچگونه هواکشی نیاز نداره.

5.. قبل از سفارش ساخت کندو در ابتدا یک نمونه ازمایشی بدید نجار سازنده بسازه تا اگر اشکالی در طراحی و یا ساخت کندو مشاهده شد در بقیه کندوها تکرار نشه..

تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط aboly2012 »

فکر کنم این نقشه قسمت پایین کندوی کف باز باشه دوستانی که دارن تایید کنند؟
http://www.beesource.com/build-it-yours ... tom-board/
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط aboly2012 »

تصویرتصویرتصویرسوال:
یک کندوی کف باز رو می خواهیم طبق بدیم یعنی یک بخش شامل 10 قاب وبخش بعدی که همون طبق میشه شامل 2 یا چند قاب بیشتر
حالا ترتیب قرار گرفتن بخش اصلی وطبق به چه صورته یعنی از بالا اول درب بیرونی بعد درب داخلی یا همون عایق بعد طبق وبعد بدنه اصلی ود رانتها شاسی کف باز یا نه بدنه اصلی بالاست وطبق پایینه
واگه بدنه اصلی بالاست بازدید وبرداشت به چه صورته به زنبورا اسیب نمی رسه؟
و اگه بدنی اصلی پایین قرار بگیره سیستم تهویه مطبوع زنبورا دچار مشکل نمیشه؟
ببخشید من کمی کم تجربه ام دوستان به بزرگواری خودشون ببخشن
تصویر
نمایه کاربر
alimohamadi
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط alimohamadi »

با سلام ست شما درد نکنه بسیار تمیز کار وبا دقت کار کرده اید دوست گرامی اندازه کف کندو در تصاویر نیست پیشنهاد میکنم 30+30باشد من سه سال است که کندوی کفه باز را در اندازهای مختلف میسازم وبهترین نتیجه را از کندوهای کفه باز گرفتم حتی در زمستانهای سرد شهرستان زنجان موفق باشید
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط aboly2012 »

با سلام
مشکلی برای کندوی کف باز من پیش امده که نیاز به همفکری دارم
یک کندوی 8 قاب رو اول اردیبهشت بازدید کردم دیدم ملکه تخم ریزیش کم شده یک ملکه باکره جوون تو قوطی ملکه دادم به کندو بعد یک هفته ملکه قبلی رو کشتم ومله جدید رو ازاد کردم چندروز بعد تخم ریزی شروع شد بعدش کندو رو تبدیل به کف باز کردم حالا ملکه نیست.زنبورا خوب کار میکنند وشهدمیارن ولی تخم روز خبری نیست
مشکل از کجاست؟ ملکه چی شده
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

Kismar نوشته شده:
با تشکرتصویرتصویر

سلام
این سئوال شما تا حالا چندین بار توسط دوستان توضیح داده شده و کلی مطلب و عکس در موردش تو سایت به همراه کلی تصویر موجوده. اندازه و ابعاد کندوی کف تور با کندوهای معمولی فرق انچنانی نداره فقط بایستی چند مورد در ساخت ان دقیقا رعایت بشه.
1.. ضخامت بدنه حداقل 20 میل کمتر نباشه برای منطق سردسیر 25 تا 30 گرفته بشه بهتره...
2.. برای کنترل دمای بهتر و دفع کنه بهتره عمق کندو 30 سانت محاسبه بشه...بعبارت ساده تر زیر قابها 5 تا 7 سانت خالی در نظر گرفته بشه..

5.. قبل از سفارش ساخت کندو در ابتدا یک نمونه ازمایشی بدید نجار سازنده بسازه تا اگر اشکالی در طراحی و یا ساخت کندو مشاهده شد در بقیه کندوها تکرار نشه..

تصویر

سلام دوستان
این کندوی سه طبقه ملکه کارنیکای تلقیح شده است که توسط شرکت تلقیح مصنوعی الوند با مدیریت جناب عطاییان تولید شدهو بدست ما رسیده..
کوچ هم نرفته 29 قاب جمعیت رو تا 20 اردبهشت در برگه رکورد گیری ثبت کرده زمانی که کندوهای متفرقه به شاخن زنی افتاده بودن این کلنی با تمام ظرفیت در حال ذخیره شهد بود .. 1 خرداد از ان 6 قاب عسل پلمپ گرفتم الان هم بشکافیش بالای 9 تا قاب تخم ریزی داره حتی یه دونه شاخن در ان نمیبینی.و نمیشه یک نفری کندو رو حتی 0.5 متر جابجا کنی
خواستم به دوستان عرض کنم درست ملکه کارنیکا تلقیح شده یه کم گرونه ولی واقعا ارزش صرف این هزینه رو داره..

تصویر

عکس مورخه 94.3.1
تصویر
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام خدمت دوستان اینم تصویر یه مدل جدید کندوی کف باز pvc با قابلیت بالا که به تازگی دستم رسیده
کف باز = دارای تله گرده گیر داخلی =دریچه و سکوی پرواز متحرک و تاشو =سبک و مقاوم و ضد پوسیدگی
پیوست ها
کندو های کف باز خارجی 1.jpg
کندوی کف باز .jpg
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

avrinasal نوشته شده:با سلام خدمت دوستان اینم تصویر یه مدل جدید کندوی کف باز pvc با قابلیت بالا که به تازگی دستم رسیده
کف باز = دارای تله گرده گیر داخلی =دریچه و سکوی پرواز متحرک و تاشو =سبک و مقاوم و ضد پوسیدگی
سلام قیمت چنده ؟تصویر
دوری و دوستی
نمایه کاربر
masoud1010
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهربابك
تماس:

پست توسط masoud1010 »

با سلام و احترام خدمت تک تک دوستان زنبوردار من سال اول که زنورداری با 30 کندو شروع کردم و نزدیک به200 کیلو عسل خالص برداشت کردم تصمیم دارم در سال جدید کندوهامو به 100 کندو افزایش بدم و میخواهم کندو نو خریداری کنم وتمام مبحث کندو کف باز تو این سایت مطالعه کردم . به نظر شما از همین شرو کار از کندو کفه باز استفاده کنم ؟ واز کجا تهیه کنم و آیا نجف اباد اصفان کندو کفه باز استاندارد گیر میاد . و منطقه ای که من زنبور دارم شهرستان شهربابک واقع در استان کرمان است .و شرایط هوایی روز گرم وشب سرد و اول بهمن ماه کوچ به بندر عباس میدم .نسبت به این شرایط ممنون میشوم که شما بزرگواران راهنماییم کنید تصویر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

masoud1010 نوشته شده:با سلام و احترام خدمت تک تک دوستان زنبوردار من سال اول که زنورداری با 30 کندو شروع کردم و نزدیک به200 کیلو عسل خالص برداشت کردم تصمیم دارم در سال جدید کندوهامو به 100 کندو افزایش بدم و میخواهم کندو نو خریداری کنم وتمام مبحث کندو کف باز تو این سایت مطالعه کردم . به نظر شما از همین شرو کار از کندو کفه باز استفاده کنم ؟ واز کجا تهیه کنم و آیا نجف اباد اصفان کندو کفه باز استاندارد گیر میاد . و منطقه ای که من زنبور دارم شهرستان شهربابک واقع در استان کرمان است .و شرایط هوایی روز گرم وشب سرد و اول بهمن ماه کوچ به بندر عباس میدم .نسبت به این شرایط ممنون میشوم که شما بزرگواران راهنماییم کنید تصویر

سلام
شما یکی دوتا کندوی کف باز اول امتحان کنید بعدا اگر دیدید برایتان جواب میده استفاده کنید، درضمن اکثر کندوهای کف باز غیر استاندارد بوده یه نمونه که استاندارده و از روی نمونه آلمانی ساخته برایتان قرار میدم اگر هم خواستید بخرید پیام خصوصی بزارید تا براتون شماره تماس سازنده را بدم/ با سپاس
پیوست ها
photo_2015-07-23_10-16-36.jpg
photo_2015-07-23_10-16-36.jpg (24.34 کیلو بایت) مشاهده 16367 مرتبه
photo_2015-07-23_10-16-55.jpg
photo_2015-07-23_10-16-55.jpg (24.23 کیلو بایت) مشاهده 16367 مرتبه
photo_2015-07-23_10-17-10.jpg
photo_2015-07-23_10-17-10.jpg (32.19 کیلو بایت) مشاهده 16367 مرتبه
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

hony نوشته شده:
masoud1010 نوشته شده:با سلام و احترام خدمت تک تک دوستان زنبوردار من سال اول که زنورداری با 30 کندو شروع کردم و نزدیک به200 کیلو عسل خالص برداشت کردم تصمیم دارم در سال جدید کندوهامو به 100 کندو افزایش بدم و میخواهم کندو نو خریداری کنم وتمام مبحث کندو کف باز تو این سایت مطالعه کردم . به نظر شما از همین شرو کار از کندو کفه باز استفاده کنم ؟ واز کجا تهیه کنم و آیا نجف اباد اصفان کندو کفه باز استاندارد گیر میاد . و منطقه ای که من زنبور دارم شهرستان شهربابک واقع در استان کرمان است .و شرایط هوایی روز گرم وشب سرد و اول بهمن ماه کوچ به بندر عباس میدم .نسبت به این شرایط ممنون میشوم که شما بزرگواران راهنماییم کنید تصویر

سلام
شما یکی دوتا کندوی کف باز اول امتحان کنید بعدا اگر دیدید برایتان جواب میده استفاده کنید، درضمن اکثر کندوهای کف باز غیر استاندارد بوده یه نمونه که استاندارده و از روی نمونه آلمانی ساخته برایتان قرار میدم اگر هم خواستید بخرید پیام خصوصی بزارید تا براتون شماره تماس سازنده را بدم/ با سپاس

سلام برای سال اول خیلی خوب بود...اصلا شک نکن در مورد کف باز اتفاقا برای شما خیلی هم خوبه چون مناطقی که اختلاف دمایی دارن توی کندوی کف باز خیلی راحت میتونن دمای داخل رو ثابت نگه دارن...نجف اباد کندوی کف باز درست میکنن ولی به مدل های مختلف یه استاندارد خاص رو رعایت نمیکنن اگر نمونه داری ببر تا برات بسازن..بازم میگم اصلا شک نکن احتاجی هم به ازمایش نیست..اگه اصرار میکنم چون تاوانش رو دادم..الان تمام کندوهای من کف باز هستن هیچ مشکلی هم ندارم سالی 8کوچ کوتاه وبلند هم میکنم..موفق باشی
نمایه کاربر
kian0
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: همدان
تماس:

پست توسط kian0 »

اندازه و ابعاد کندوی کف تور با کندوهای معمولی فرق انچنانی نداره فقط بایستی چند مورد در ساخت ان دقیقا رعایت بشه.

سلام..
من عضوه تازه این انجمن هستم..و تا الان این 9 صفحه رو خوندم اما سوالاتی از خدمت دوستان داشتم..
اینو بگم که بنده در مناطق کوهستانی الوند به پرورش زنبور مشغولم.و تاحالا زنبوراها رو کوچ ندادم.
اولین سوالم در رایطه با نحوه طبق زدن هست.در پاییز که حجم کندو رو فشرده میکنیم گاهی به دو طبقه هم احتیاج هست..حالا در سیستم کف باز ایا شانها رو از طبقه بالا شروع به چیدن کنیم یا از طبقه پایین؟یعنی اکثریت جمعیت در طبقات بالایی باشه یا در طبقه پایین؟خود ملکه رو چطور؟
جناب kismar عکسی گذاشتند که روی شانها و زیر در کندو رو با پلاستیک پوشونده بودن.ایا این کار رو میشه در کندو های معمولی هم انجام داد؟
و اینکه ایا گذاشتن فاصله 8 سانتی کف و انتهای شان که منجر به هرزه بافی و نربافی میشه چقدر در ازبین بردن کنه موثره؟چون برداشتن لارو ها هم سخته و اگه تاثیر زیادی نداشته باشه ترجیحا حذف بشه بهتره...
kian0
محل اقامت: همدان
تماس:

پست توسط kian0 »

ممنون میشم دوستان راهنمایی بفرمایند...
نمایه کاربر
alirezarabooki
محل اقامت: بجنورد
تماس:

پست توسط alirezarabooki »

goudarzi نوشته شده:من میخوام یه جمع بندی کنم با این حساب فایده کندوی کفه باز شد1-مبارزه با کنه واروا 2-برای تهویه بهتر کندو
ولی با توجه به اینکه کنه های افتاده روی زمین نمرده اند و قدرت حرکت و زنده مانی دارند و از زنبورستان حذف نشده اند و از طرفی طبق گفته دوستان با توجه به اختلاف دمای شبانه روزی در شرایط آب و هوایی ایران انجام اینکار خطرناک به نظر میرسد و زیاد کار چندان واجبی به نظز نمیرسه ولی مدافعین استفاده کننده از این کندو باید به این سوال جواب بدن سوال اینه که انجام اینکار در عملکرد تولیدی ما چه تاثیری داره ؟؟؟؟

سلام
دراین نوع کندو جدا بودن کف امکان شستشو وضد عفونی کف کندو راتوسط مواد شوینده و وایتکس درانتهای زمستان را می دهد که موجب استریل شدن فضای کندو درابتدای سال می شود ضمن اینکه با امکان جابجایی طبق های بالا و پایین موجب جلوگیری از بچه دادن در فصل بهار می شود.
نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 32 دفعه
تماس:

پست توسط arash95 »

[quote="avrinasal"]با سلام خدمت دوستان اینم تصویر یه مدل جدید کندوی کف باز pvc با قابلیت بالا که به تازگی دستم رسیده
کف باز = دارای تله گرده گیر داخلی =دریچه و سکوی پرواز متحرک و تاشو =سبک و مقاوم و ضد پوسیدگی[/q

از کجا میشه این کندو رو تهیه کرد باتشکر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام تو صفحه اصلی سایت اسلاید شو تبلیغاتشون زده شده
نمایه کاربر
sirus100
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط sirus100 »

سلام //
ایا میشود بجای کندوی کفه باز بین یک کندوی بلا استفاده و طبق طوری گذاشت و زنبور ها را به طبق منتقل کرد بطوری که کندو خالی باشد و وقاب ها در طبق قرار گیرد؟ (استفاده از کندوهای خراب)
نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 32 دفعه
تماس:

پست توسط arash95 »

Kismar نوشته شده:
Kismar نوشته شده:
با تشکرتصویرتصویر

سلام

تصویر

سلام دوستان
این کندوی سه طبقه ملکه کارنیکای تلقیح شده است که توسط شرکت تلقیح مصنوعی الوند با مدیریت جناب عطاییان تولید شدهو بدست ما رسیده..
کوچ هم نرفته 29 قاب جمعیت رو تا 20 اردبهشت در برگه رکورد گیری ثبت کرده زمانی که کندوهای متفرقه به شاخن زنی افتاده بودن این کلنی با تمام ظرفیت در حال ذخیره شهد بود .. 1 خرداد از ان 6 قاب عسل پلمپ گرفتم الان هم بشکافیش بالای 9 تا قاب تخم ریزی داره حتی یه دونه شاخن در ان نمیبینی.و نمیشه یک نفری کندو رو حتی 0.5 متر جابجا کنی
خواستم به دوستان عرض کنم درست ملکه کارنیکا تلقیح شده یه کم گرونه ولی واقعا ارزش صرف این هزینه رو داره..

تصویر

عکس مورخه 94.3.1
تصویر

بنده میخواستم نژاد کارنیکا بخرم از چند زنبوردار سوال کردم گفتند کارنیکا خالص تو ایران نیست همون بومی رو به روش به گزینی و استفاده از ملکه های اصلاح شده ایرانی که مراکز تحقیقاتی علوم دامی دارن از اونا استفاده کنی بهتره
نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

sirus100 نوشته شده:سلام //
ایا میشود بجای کندوی کفه باز بین یک کندوی بلا استفاده و طبق طوری گذاشت و زنبور ها را به طبق منتقل کرد بطوری که کندو خالی باشد و وقاب ها در طبق قرار گیرد؟ (استفاده از کندوهای خراب)

اتفاقا این فکر جالبیه. میتونید این کارو بکنید ولی یه تغیراتی باید در کندوی پایینی بدید. همین طور سوراخ پرواز کندوی بالایی هم ببندید و همین طور هواکشهای اون.
تغیراتی که در کندوی پایین میدیم برای جلوگیری از ورود باد و انتقال اون به قابها هست. باید یک مسیر برای رفتن زنبورها از سوراخ پرواز پایینی تا قابهای بالا در کندوی پایینی بسازید. در ضمن دیواره کندوی پایینی هم باید از فاصله حدود ده سانتی بالای اون چندتا هواکش بزنید تا هوا در کندوی زیری جریان داشته باشه. البته یکم خلاقیت و وقت نیاز داره. ولی برای استفاده از کندوهای خراب راه خوبیه.چون هم کار کفه رو میکنه و هم کندو رو از رطوبت زمین در امان نگه میداره.
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان