جدیدترین افت زنبور

مطالب و مقالات ارسالی در مورد زنبورعسل و زنبورداری که توسط دوستان و کاربران ارسال شده است.
پرورش ملکه زنبورعسل,اصلاح نژاد,اصلاح نژاد,بيماريها وافات زنبورعسل,بازديد كندو و نگهداري,تجهيزات زنبورداري,لغات انگليسي زنبورعسل,اخبار و متفرقه,
شكل شناسي و فيزيولوژي,تغذيه زنبورعسل وزمستان گذراني

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان(مهدیشهر)
تماس:

جدیدترین افت زنبور

پست توسط mm1352 »

تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر[img]http://[/img]تصویر

سلام من عضو جدید سایت هستم
ازاستان سمنان که 11سال است زنبوردارهستم تقریبا دو سال است افت جدیدی بین زنبورها ایجاد شده است به نام سوسک ملوئه که خسارت سنگینی به زنبوردارها وارد میکنند
که پیش بینی شده بدتر از کنه واروا است

مطالبی درباره این افت را در روز های اینده درسایت میگذارم

نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

Re: جدیدترین افت زنبور

پست توسط mm1352 »

[JUSTIFY]تصویرتصویر

به نام خدا سه سال پیش یعنی در سال 1391 در جنگل شمال زنبوری که درحال مردن بودروی گلو آن چیزی را مشاهده کردم متوجه شدم آفت جدید زنبوراست از آن به بعد پیگیر آن شدم که این حشرهبا زنبورها سروکار دارد یانه . که متوجه شدم خسارت زیادی به زنبور وارد میکند وبسیار کوچک است کهدیدن آن دشوار است .دربهارسال 1392 پی بردم این موجود گوچک در بیشتر کندوها روی بدنزنبورها بخصوص زنبور های کارگر و نوزاد بیشر شده است و آوردن عسل کمتر شده است .خرداد ماه از شمال به منطقه ییلاقی سمنان گوچ کردم در ییلاق صحرا کارنبود ولی شبها ازکندوی زنبورها صدایانجام دادن کار شنیده می شد که انگار روز قبل صحرا کار بوده است بینکندوها رفتم ومشاهده کردم زنبور های نروکارگر جلوی کندو حرکات غیر عادی انجام می دهند یکی از زنبور ها راگرفتم و روی بدن آن هاحشره ای را دیدم که متوجه شدم صدای کار کردن آن ها نبود که درواقع این حشره باعث به همریختن نظم زنبور ها شده است.چند نمونه از آن را برداشتم وصبح به دامپژکی مهدیشهر بردم کارشناستشخیص نداد که باعث فرستادن نمونه ها به دامپژکی سمنان شد روز بعد کارشناس سمنان و مهدیشهر برای نمونهبرداری به زنبورستان آمدند. که در آن زمان با دکتر فرسی تماس گرفتم که گفت دود تنباکو نتیجه دارد ولی به نتیجهای نرسیدم. نوارهای آپیستان ، بای وارول و اسید فرمیک که نتیجه درنابودی این حشرهنداشت اما کنه ی واروا را از بین بردبعد از آن به دانشگاه حشره شناسی شهمیرزاد مراجعه کردم با دکتر درویشیاین موضوع را درمیان گذاشتم که برای شناخت این حشره همکاری و کمک بسیاری به من کرد که برای نمونه برداریعکس از زنبورها وحشره مرا یاری نمود که من از آقای دکتر درویشی کمال تشکر را دارم .پس از تحقیقات متوجه شدم این آفت در کندوهای همکاران من و در جنوبایران و شمال و اردبیل مشاهده شده استسال 94 تعداد این حشره در کندوی زنبور ها بیشتر شده بود و همچنین دراردیبهشت نوزاد این آفت را در کندو روی بدن زنبور بود دیدم که آن را به اطلاع آقای درویشی رساندم نمونهای از آفت را برای آزمایش به دانشگاه شهمیرزاد فرستادم که با همکاری آقای درویشی که این حشره از نظر اودرکندو تولید مثل می شود .آفت زنبور و نوزاد آن را برای دامپژکی مهدیشهر فرستادم که تاکنونجوابی نگرفته ام.آیا اداره دام پژشکی کشورهمچین مواردی مشاهده کرده است؟ اسم این حشرهچیست ؟ ازهمولنف زنبور تغذیه میکند؟ زنبور داران محترم اگر چنینآفتی را در کندو های خود مشاهده کرده اید به دنبال راه حل آن باشید که خسارت زیادی به کندوها وارد میکند .

درآینده مطالب جدیدتری را قرار میدهم صمدی از مهدیشهر[/JUSTIFY]

تصویر
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام
اگر دامپژگی اخباری در این باره به من اطلاع داد حتماً در سایت مگذارم

آیا در کندوهای شما هم چنین مشکلی وجود دارد؟
نمایه کاربر
honeytaak
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: رباط کریم
تماس:

پست توسط honeytaak »

فکر میکنم سوسک گرده باشن. زمانی که گرده توی طبیعت زیاد باشه و هوا هم گرم باشه مثل خرداد ماه و اوایل تیر توی مناطق کوهستانی که گرده زیاده این حشره رو دیدم. من توی کوه تله گرده گذاشته بودم و همراه با گرده این سوسکها هم توی گرده ها میافتادن و کمتر میتونستن به داخل کندو راه پیدا کنن .
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام
ولی این آفت که در کندو ها وجود دارد سوسک گرده نیست و در زمانی که هوا سره است هم در کندو مشاهده کردم و نوزاد این حشره هم در بدن زنبور وجود دارد
فکر میکنم این نمونه ای از سوسک گرده باشه

تصویر
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

[JUSTIFY]باسلام به نظر بنده برای مبارزه بابیماری سوسک زنبور ها اگر تعداد کندوها کم است بهتر است تعدای کندوی نو که استفاده نشده است تهیه کنیدوازچند روز قبل ملکه را در زیر توری محبوس کننده برای کاهش دادن تخم گذاری آن قرار دهید واجازه دهید تا نوزادانی که نزدیک به تولد هستند متولد شوند بعداز آن جمعیت زنبورهای هرکندو را در کندوی جدید برروی قابهای نو وپایه شانهای استفاده نشده بریزید وبعداز آن اقدام به استفاده از دارو وموادی که ذکر نمودید کنید بهتر جواب می دهد زیرا امکان اینکه سوسکها در کندوی اولیه بین جداره قابها وشکافها ودرزهای آن تخمگذاری کرده باشند زیاد است واستفاده از مواد آفت کش وضدعفونی کننده بر روی تخم سوسکها چندان موثر نیست وتنها بر روی سوسکهای متولد شده موثر واقع میگردد و ازاین مواد باید در طی چندین مرحله استفاده گردد تا به کلی تمام سوسکهایی که متولد میشوند ازبین بروند در غیر اینصورت به محض تولد سوسکها وتخمگذاری جمعیت آنها افزایش می یابد.
با این تفاسیر بهترین راه برای جلوگیری از شیوع این بیماری به سایر زنبورداری ها بهتر است پس از انتقال جمعیت زنبورها به کندوهای جدید نسبت به سوزاندن کندوها وقابهای آنها اقدام شود.[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام من امروز تخم ریزی آفت را روی بدن زنبور مشاهده کردم
این عکس در حال تخم گذاری آفت است
نمونه ای که برای دام پژکی مهدیشهر فرستاده بودم تاکنون اطلاعی نداده است
زنبور داران محترم این آفت جدید بد تر از کنه واروا است

<!--[if gte mso 9]> <o:OfficeDocumentSettings> <o:RelyOnVML/> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings><![endif]-->

تصویر
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام
جدید ترین دارو برای از بین بردن کنه واروا تا اخر پاییز به اطلاع میرسد.
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام خدمت همکاران روزه دار عبادتتان قبول.
پس از چند هفته دیروز شنبه به دامپژشکی رفتم که گفتند به نتیجه ای نرسیدند و دارویی یافت نشده است.
التماس دعا
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

Re: جدید ترین آفات زنبور

پست توسط mm1352 »

سلام عرض ادب خدمت همکاران گرامی و آرزوی قبولی طاعات وعبادات آفات هنوز در کندو ها مشاهده میشود همکاران عزیز درصورت مشاهده آفت در کندوی خود لطفا اطلاع دهید باتشکر صمدی
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

تصویر تصویرسلام خدمت همکاران روزهدار عبادتتان قبول.امساللیلاقات استان سمناندارای بارندگی مناسبی نبوده است ولی بامشاهده ی میزان فعالیت های زنبورانامسال پاییزی زود رس وبارندگی مناسبی در پیش داریم .نیمه ی اول زمستان هوایمناسب وننیمه ی دوم آن پر بارندگی و سرد می باشد
نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام من هم 5 سال پیش این نوع آفت روبرو شدم اما خوشبختانه موقتی بود و بعد از کم شدن گلهای گرده دار مثل قاصدک اونا هم از بین رفتن و خسارتی بهم نزدن اگه درست یادم مونده باشه رو کل قاصدک دیدمشون به محض اینکه زنبور روی گل میشینه اونا هم رو زنبور خودشونو جایگزین میکنن یادم هست که نور آفتاب و دود غلیظ مجبورشون میکرد از رو زنبور جدا بشن و زود از بین میرفتن نمیدونم تو سمنان از همون آفته یا چیزی شبیه اونه که من دیدم اما دود غلیظ پهن الاغ یا دود کندور شاید مثمر ثمر باشه امتحانش ضرر نداره
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام خدمت همکارگرامی ممنون ازاینکه مرا راهنمایی نمودید ولی یک سوال از شما دارم آیا پهن الاغ برای این کار غیربهداشتی نمی باشد؟
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام نه دوست گرامی پهن الاغ خودش یه ماده ضد عفونی کنندس خیلی از زنبوردارا رو دیدم که برای ضد عفونی کردن کندوهاشون از سه چیز استفاده میکنن پهن الاغ اسفند و کندور دودی
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام همکار گرامی هر دودی که کندو بدی بویه دود به عسل تاثیر میذاره مثلا دود اسفند به کندو بدیم طعم عسل بویه دود اسفند میدویا کاه و...
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

تصویرباسلام عید سعید فطر را به همه ی همکاران عزیز وهم میهنان عزیز تبریک عرض می کنم. تصویر
خوشبختانه برای درمان این افت جدید زنبورهای عسل به نتایجی دست یافته ام .داروی ارگانیکی است که هم اکنون درحال آزمایش است.
نمایه کاربر
zeytooni
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: خراسان جنوبی _فردوس
تماس:

پست توسط zeytooni »

سلام جناب مصباح
پیگیر نتیجه درمان هستیم...
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

سلام همکاران گرامی
خدمت شما میرسانم .هوا این چند مدت گرم شده و دوباره این آفت جدید در کندوها مشاهده شده است
آیا شما هم در کندو هایتان در این مدت به این مشکل پی برده اید؟
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

mm1352 نوشته شده:تصویر تصویرسلام خدمت همکاران روزهدار عبادتتان قبول.امساللیلاقات استان سمناندارای بارندگی مناسبی نبوده است ولی بامشاهده ی میزان فعالیت های زنبورانامسال پاییزی زود رس وبارندگی مناسبی در پیش داریم .نیمه ی اول زمستان هوایمناسب وننیمه ی دوم آن پر بارندگی و سرد می باشد

سلام
این پست من در 70 روز پیش می باشد که زنبور ها پاییز زود رس را تشخیص داده بودند.آیا زنبور داران هوا شناسی زنبور ها را قبول دارند یا خیر؟
بنده بیشتر هوا شناسی ها را از رفتار زنبور های خود تشخیص می دهم.
موفق باشید
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mm1352 »

باسلام خدمت دوستان گرامی
دیروز هنگام بازذید زنبور ها این افت جدید را دوباره مشاهده کردم و حتی بیشتر از سال قبل بود
آیا برای شما هم این مشکل دوباره ایجاد شده ؟
اگه با این مورد روبه رو شدین لطفا تو سایت قرار بدین
موفق باشید
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

دوست من سلام
ممنونم که از روند کار به دوستان اطلاع میدهید. من هم با این آفت روبرو شدم. اونم سال نودوچهار بود که زنبورها رو به باغ بردم. بعد از بررسی متوجه شدم یک گل در منطقه وجود دارد که این حشره در بین گلبرگهای آن زندگی و از شهد و یا گرده آن تغذیه میکند. با تغذیه زنبور از این گل به بدن زنبور چسبیده و وارد کندو میشود. من همیشه این حشره را در حالتی دیدم که پشت شکم زنبور چسبیده و آرواره های خود را از بین بندهای شکم وارد بدن زنبور میکرد. به گمان من هم از بدن حشره تغذیه میکند. البته خسارت چندانی مشاهده نکردم. ولی احتمالا بعد از دوره گل آن گیاه میزبان برای گذراندن عمر خود به بدن زنبور میچسبد. و بعد از مدتی هم مشاهده نشدند. ولی با توجه به نوع و نحوه تغذیه و همچنین طرز ورود به کندو به نظر میرسد در صورت اپیدمی، پتانسیل تبدیل به آفتی خسارت بار برای زنبور را داشته باشد.

ممنون میشم اگر دوستان را از نتیجه دارویی که فرمودید آگاه کنید. و یا در صورت امکان اسم علمی از حشره و یا سیکل زندگی آن بگذارید ممنون میشوم.

با تشکر تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 36 مهمان