ظرف ابخوری داخل کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

ظرف ابخوری داخل کندو

پست توسط mohammad123 »

سلام
به نظر دوستان در فصل تابستان که هوا گرمتر میشه وزنبور مسافتی رو برای انتقال اب و خنک کاری کندو طی میکنه اگر یک ظرف شبیه ظرف شربت خوری رو داخل کندو قرار بدیم و داخل اون اب بریزیم این کار چقدر بر طول عمر زنبور اثر میزاره ؟

با تشکر

نمایه کاربر
mkz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: ظرف ابخوری داخل کندو

پست توسط mkz »

سلام دوست عزیز، من برای کوچهای طولانی دیدم که کمی آب داخل شربت خوری میریزن که زنبور از بین نره، ولی با توجه به اینکه زنبور علاقه زیادی به آب تازه و خنک داره به نظر من ی آبخوری در زنبورستانت تهیه کنی بهتر جواب بده .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

mohammad123 نوشته شده:سلام
به نظر دوستان در فصل تابستان که هوا گرمتر میشه وزنبور مسافتی رو برای انتقال اب و خنک کاری کندو طی میکنه اگر یک ظرف شبیه ظرف شربت خوری رو داخل کندو قرار بدیم و داخل اون اب بریزیم این کار چقدر بر طول عمر زنبور اثر میزاره ؟

با تشکر

با سلام به مراتب طول عمر زنبور رو افزایش میده و انرژی خودشو به جمع اوری شهد و گرده میزاره.اگه تعداد کندوتون کمه این روش خوبیه اما اگه زیاده به فکر یه ابشخور نزدیک زنبورستان باشین.اونم بهداشتی تا زنبورا با هم تماس کمتری داشته باشن.جهت رعایت مساعل بهداشتی و بیماریها.
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
ابخوری مجزا موجود هست بحث این بود که شما لطف کردین و فوایدش رو بیان کردید. تصویر

البته در تابستان که داخل کندو دما بالا میره شاید اب داخل ظرف تو کندو با دمای کندو هم دما بشه و اب در دمای بیرون خنک تر باشه
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

[JUSTIFY]باسلام به محضر دوستان محترم واحترام به نظرات در هنگامی که هوا گرم میشود نیاز زنبورهای عسل وحشرات به آب افزایش می یابد برای انجام فعالیت های سلولی ومتابولیکی وسوخت وساز بدن ورشد لاروهای ته سلولی وشفیره های تازه متولد شده در زنبور عسل علاوه بر موارد ذکرشده وجود آب در کندو میتواند به میزان قابل توجهی بر روی افزایش یافتن محصول دهی اثرگذار باشد همان طور که دوستان محترم بیان نمودند بهتر است در زنبورستان یک آبخوری تمیز ایجاد گردد واز سطوح شیبدار استفاده شود واز آب جاری که دارای حرکت است استفاده گردد زیرا زنبورها آبهای جاری را بهتر از آبهای راکد حمل میکنند که میتوان با قرار دادن تکه الواری بر زیر شیر آب لوله وباز کردن آن تاحدی که آب در فواصل زمانی معین به صورت قطره قطره بر روی الوار جاری شود ایجاد نمودقرار دادن آب در ظرف غذاخوری زنبورهادرکندو اگرچه کار را برای زنبورها راحت میکند ومانع ازبین رفتن انرژی آنها میشود ولی باعث میگردد همیشه تعدادی زنبور در طرف آب غرق شوند با وجود قرار دادن تکه های چوب در ظرف غذاخوری که باعث گندیده شدن لاشه زنبورهای غرق شده میشود وزمینه را برای شیوع بیماریها ورشد میکروبها وسرایت آنها به جمعیت سالم کندو فراهم می آورد مگر اینکه از آبخوریهایی استفاده گردد که زنبور نتواند وارد آن شود پس بهتر است همانطور که دوستان محترم هم ذکر نموده اند آبخوری حتی المقدو در اطراف زنبور داری ایجاد گردد.[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام با استفاده از تور پلاستیکی داخل ظروف هم بشقابی و هم قابی یک ابخوری داخل کندویی تمیز رو بوجود اوردم و این مساله باعث شد ابخوری بزرگ داخل زنبورستان خیلی خلوت بشه و مصرف عسل پایین بیاد و زنبور های بیشتری برای ساعت عصر شهد بیارن .
البته این کار برای فصل تابستان خوبه . تصویر

تصویر
به نظر من برای تعداد کندوهای تا 200 300 تا راحت میشه انجام داد .
نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

من این روش گذاشتن آب داخل کندو رو تاحالا امتحان نکردم و برام جالب بود. راستش من خیلی روی این موضوع انرژی گذاشتم ولی تا امروز موفق نشدم که زنبورارو مجبور کنم از آبخوری که من براشون قرار میدم استفاده کنند. راستش رو بخواید اصلا سراغشم نمیرند. ولی به جای اون سراغ جاهای دیگه مثل شیر آب میرند که خب به خاطر اینکه بعضی وقتها کاملا بسته میمونه همیشه هم آب در اختیار ندارند و باید مرتب جا عوض کنند و دنبال آب بگردند. جدیدا هم راه پیدا کردند توی حمام از شیر آب اونجا میخورند که خب دیگه نمیشه به این راحتی از حموم استفاده کرد تا بیرونشون کنی. من به این نتیجه رسیدم که ظرف آبخوری باید حتی الامکان دارای آب روان باشه چون به آبهای راکد تمایلی نشون نمیدند و بعد هم باید زیر سایه و در جایی خنک باشه. ولی این روش گذاشتن آب داخل کندو رو هم امتحان میکنم ببینیم چی میشه... تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام

در این روش باید خیلی دقت کرد و فقط هفته هایی که هوا گرمتر هست به ازای یک کندوی ده قاب یک دهم لیتر اب در ظرف ریخته بشه تا اب همیشه تازه باشه .

مشکل غرق شدن زنبورها در حوض اب و هم چنین زمانی که ابخوری زنبورستان خالی میشه رو من با این روش حل کردم .

این حوض اب یک ابخوری جانبی هست .
تصویر تصویر
نمایه کاربر
kalhor
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط kalhor »

سلام دوستان گذاشتن آب داخل کندو تو گرمای مثلا ۴۵درجه باعث بخار و درنتیجه رطوبت و از بین رفتن زنبورا نمیشه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

kalhor نوشته شده:سلام دوستان گذاشتن آب داخل کندو تو گرمای مثلا ۴۵درجه باعث بخار و درنتیجه رطوبت و از بین رفتن زنبورا نمیشه؟

اصولا ابخوری رو در داخل زنبورستان نزدیکترین محل به کندوها انتخاب میکنن و اصولا صحیح نیست ابخوری داخل کندو باشه چون نیاز زنبوران به اب در طی دوره های پرورشی متفاوته
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان