شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

پست توسط hosseinkhan »

با سلام.اول بگم که کندوهام همشون الان کوه هستن.خودم به لوک و کنه مشکوکم.از 1 ماه پیش وقتی در کندوهامو باز میکردم بوی ترشی حس میکردم و به لوک مشکوک بودم.اما شریکم میگفت نه لوک کجا بود ؟تا این که همین سری که با هم کندو رو بررسی میکردیم شفیره های مرده تو سلول ها دیدیم که شریکم میگه إإإإإ لوک گرفتیم ( دلم میخواست خفش کنم )خلاصه....علاوه بر اینکه بو لوک اروپایی تو کندوها پی بردیم چند تا از زنبور ها رو هم دیدیم که نوک بالشون خورده شده بود و شریکم میگفت کنه داره.البته کنه رو به چشم ندیدیم.با توجه به شرایطی که گفتم لطفا یگید چیکار کنم تا کندوهام نجات پیدا کنن ؟ مرسی

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: کمک کمک کندوم بیمار شد !!!

پست توسط mellifera »

با سلام براي امتحان اينكه كندوتون كنه داره تعداد 30 تا 100 تا از زنبوراي كندوي مظنون رو داخل يك بطري نوشابه بريزين.داخل بطري رو با اب و مقداري ريكا پر كنين تا كف كنه و زنبورا هم از هم جدا شنوببينين كندو كنه داره يا نه.راجب لوك امريكايي و اروپايي به اين ادرس برين كامل توضيح داده شده.

http://www.mellifera.ir/article-678-thread-0-0.html

http://www.mellifera.ir/490-%D9%BE%D8%B ... %A7%D9%86/

viewtopic.php?t=376

http://www.mellifera.ir/194-%D9%BE%D8%B ... %A7%D9%86/

http://mellifera.ir/Forum/viewtopic.php?t=188
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

پست توسط ehsanklop »

با سلام
لوک اروپایی بیماری خطرناکی نیست
این بیماری به کرات تو زنبورستانها رخ میده و خیلی وقتها بدون اینکه زنبور دار متوجه بشه بوسیله خود زنبورها درمان میشه
لوک زمانی اتفاق میافته که تعداد تخم و لارو در مقایسه با کارگر ها خیلی زیادتره یعنی اوج تخم ریزی
در این زمان ملکه به کارگرها فرصت ضد عفونی کردن خانه ها رو نمیده و به محض خالی شدن خونه ها توش تخم میریزه
یه کم که فعالیت ملکه کم میشه بصورت اتوماتیک بیماری هم رفع میشه
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام و تشکر
در خصوص لوک نظراتی داده شد ولی باید این بیماری را جدی گرفت گاهی اوقات این بیماری مشاهده و با افزایش جمعیت از بین میره اما این پایان کار نیست چون اثرات آن سالها میماند لذا باید بطور کامل درمان شود در ضمن زنبورداران محترم توجه داشته باشند اگه کندوها در کنار دامداری که پساب آن به خارج نشت میکند و آب کافی در دسترس زنبورها نباشد زنبورها از این پساب استفاده کرده که خود موجب بیماری لوک اروپایی میشود حتی فاضلاب منازل هم بی تاثیر نیست لذا دوستان این موارد را مراعات نمایند البته ما لوکها را بوسیله کاسپین سلوشن درمان میکنیم در آمریکا اینگونه کندوها را در گذشته میسوزاندند ولی آقای حسین یگانه این کندوها را درمان کرده که این درمان بنام ایشان ثبت گردید البته این دانش را به ما انتقال داده و در حال حاضر برای درمان اینگونه بیماری مشکلی نداریم.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

روش کاسپین سلوشن رو توضیح میدید ؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام ممنون ميشم اگه در مورداين روش توضيح بدين چون من پارسال اوايل بهار زنبورهام لوک گرفتن و تا مرز نابودي رفتن.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
3سال قبل چند تا از کندوهای من لوک گرفتن هر چی اکسی تتراسیکلین دادن فایده نداشت چارش فقط تعویض ملکه است چون بعضی کندوها به لوک حساس هستن
شاخون رو از کندوی سالم تو کندوی مریض میذاری مشکل حل میشه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام به نظر من بهترين راه حل مبارزه بالوک بکارگيري سه روش: اول بدونه تعلل از بين بردن همه کادرهاي آلوده به لوک در داخل کندوها دوم جابجا کردن محل زنبورستان چون اون منطقه آلوده شده و جابجا کردن کندوها به مکان ديگه ميتونه تاحد زيادي از انتشار اون جلوگيري کنه سوم کندوهاي شديدا آلوده رو به مکاني جدا از همه زنبورستان ببريم(اين تجربه شخصي من براي پيشگيري از لوک بود که اکثر کندوهام بهش مبتلا بودن و از اين طريق تونستم همه کندوهامو از نابودي صددرصد نجات بدم).در مورد تاثير تتراسيکلين هم به نظر من براي مبارزه با لوک در زمان مبتلا شدن اصلا تاثير نداره فقط بايد محض پيشگيري قبلا با شربت به زنبورهابديم که اونم باز تاثيرش خيلي کمه.شما دوست عزيز هم که راه درمان لوک رو تو تعويض ملکه ميدونيد ممنون ميشم بيشتر توضيح بدين.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

ابتلا به بیماری در اکثر مواقع منشا (genetic) داره. به این صورت که بعضی کندو ها حساس تر و بعضی مقاوم تر هستن
به عنوان مثال من زنبوری دارم که سالی فقط یه بار فابکوزین بهش میدم و هیچ وقت هم تا حالا کنه تو کندوش ندیدم . بر عکس زنبور دیگه ای رو علاوه بر فابکوزین آپیستان هم دادم
اخرش تو پاییز کنه داشته
در مورد لوک هم همین طوره بخصوص زنبور ایرانی که قربونش برم استعداد عجیبی تو مریض شدن داره
من هم ملکه های مریضم رو با ملکه دورگه قفقازی که مقاوم تره تعویض کردم (البته شنیدم که کارنیولان مقاومت فوق العاده ای به لوک داره ولی خودم کارنیکا ندارم و نمیتونم در این مورد نظری بدم)
حتی میشه با ملکه ایرانی ولی از یه کندوی مقاوم این جابجایی رو انجام داد . بدون شک تو زنبورستانتون کندوهایی هستن که مریض نشدن
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت همه دوستان محلول کاسپین و نحوه مصرف و در مان انواع بیماریها از جمله لوک در همین سایت در قسمت تبلیغات مرکز پرورش ملکه کاسپین و کارنیولان موجود میباشدکلیک کنید

همچنین میتوانید از سایتwww.asal-kaj.ir دیدن فرمایید.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام امروز از کندوهام بازديد کردم تو چندتااز کندوهام لاروها که سرشون بسته بود اندازه يه نوک سوزن سرباز شده بود حتي چندتا ديدم که کلا لاروها سربازشده بودن و کلاسفيد رنگ داخل سلول بودن و از بين رفته بودن. به لوک مشکوک شدم به نظر شما علتش چي ميتونه باشه(پارسال هم بهار زنبورهام در حدوسيع اين مشکل داشت)خواهشا راهنمايي کنيد چون اگه امسال هم با اين مشکل مواجه بشم بي خيال زنبورداري ميشم.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقا جمشيد براي خريد محلول کاسپين سلوش به مرکز پرورش ملکه کاسپين و کارنيولان زنگ زدم با ما فاصله خيلي دوره جاي نزديک تري سراغ نداري به کرمانشاه تا بشه راحت ترگير آورد.ممنونم
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام این محصول در ایران مشابه نداره لذا جایی سراغ ندارم اگه خواسته باشی میتوانم پستی برای شما بفرستم شما زنگ زدید با خودم صحبت کردید ولی خودتان را معرفی نکردید لذا اگه کاری داشتید زنگ بزنید چون موضوع خصوص است لذا از سایت تقاضای خود را بیان نکنید با شماره تلفن بهتره وقت سایت و آقای جهانی هم گرفته نمیشه تلفن 09111914035 در خدمت همه دوستان هستم.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام

باز بودن سر سلول نوزادان به دو دلیل اصلی اتفاق میافته :

1 - مشکل ملکه ( همخونی ملکه ) که به کارگرها سرایت میکنه که در اصطلاح بهش میگن " بیماری نوزادان برهنه "
به این صورته که زنبورای کارگر سر سلول رو زمانی که به مرحله لارو مسن میرسه اصلا نمیپوشونن اما یه کم لبه سلول رو به داخل برمیگردونن

2- پروانه موم خوار که سر سلول رو یه سوراخ کوچیک درست میکنه ولی بعد از مدتی کارگرها کل سرپوش رو برمیدارن

این مشکل مختص شما هم تنها نیست تو کل دنیا پراکنده شده از جمله کشور المان که خیلی زیاد این اتفاق براشون میافته
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام تو کتاب دکتر شهرستاني براي معالجه لوک اروپايي 15 کبسول ترامايسين را با 5/7 کيلو شکر و 5/7 ليتر آب تجويز کردن سوال من اين بود که آيا منظور دکتر شهرستاني از کبسول ترامايسين همون کبسول آزيترومايسين است که مصرف انساني داره و براي سرماخوردگي ازش استفاده ميکنيم و يا نوع ديگه اي از کبسول ترامايسين منظورشونه که مختص زنبورهاست؟سوال دومم هم اينکه دوستاني که در اين مورد تجربه دارن بنظرشون ميزان معالجه به روش دکتر شهرستاني چقد موفقيت آميز هستش؟ ممنون
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
ترامایسین همون تتراسیکلین هست . دوز مصرف هم به ازای هر قاب یک قاشق از مخلوط پودر شکر و کپسول تتراسیکلین به کندو داده میشه

در ضمن : تتراسیکلین بصورت شربت تاثیر کمی داره چون تو شربت فقط 24 ساعت پایداره . تازه اگه زنبور همون روز هم شربت رو برداره معلوم نیست که همون روز مصرفش کنه . ممکنه چند روز بعد مصرفش کنه که تا اون موقع دیگه دارو اثری نداره
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام من ديروز رفتم داروخانه تتراساکلين بگيرم يه بسته پودر بهم داد که بالاش نوشته وتوکسي 200 خواستم ببينم اين نوع با تتراساکلين 20 درصد فرقي داره ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
فرقی نداره . فقط اسمش رو عوض کردن . البته اگه از کپسول انسانی استفاده میکردی خیلی بهتر بود

پیشنهاد میکنم برای اثر بخشی موثر درمان رو 4 مرتبه به فاصله 7 روز تکرار کنی
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقا احسان راستش من کمي گيج شدم از پاسخ قبليتون برداشتم اين بود که ازيترومايسين که مصرف انساني داره باکبسول ترامايسين که دکتر شهرستاني ازش نام بردن فرق داره الان نوشتين ميتونم بجاي تتراساکلين از کبسول انساني ازيترومايسين استفاده کنم يعني ازيترومايسين(داراي مصرف انساني) تتراساکلين و ترامايسين همشون يکين و فقط اسماشون فرق داره؟يا بازم من دارم اشتبا مي کنم؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوست عزیز من اصلا درباره اریترومایسین حرفی نزدم . تتراسیکلین در امریکا با نام تجاری ترمایسین معرفی میشه . جدیدا در ایران اونو به اسم وتوکسی 200 عرضه کردن . همچنین تتراسیکلین مصرف انسانی هم داره . میتونی از داروخانه ها کپسول تتراسیکلین رو تهیه کنی
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

دوست عزیز عکس رو نگاه کنین و بگین ایا مشکل زنبورتون این هست ؟
پیوست ها
sven-o8.jpg
sven-o8.jpg (109.58 کیلو بایت) مشاهده 22066 مرتبه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا احسان باعرض پوزش که زحمتتون انداختم اره مشکل زنبورهاي من دقيقا مثل عکسيه که گذاشتين ولي در سطح خيلي خيلي وسيع تر طوري که پارسال انقد زياد بود کلا زنبورهام قدرت پيدانکردن که تو فصل بهار بچ بدن و يا تابستان براي فصل شهد حداقل 8 قاب باشن.همش اظطراب دارم که مبادا امسال هم همچي مشکلي براي زنبورهام پيش بياد چون با وجود علاقه فراوان بي خيال زنبورداري ميشم.ممنون از راهنماييتون
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام اقا سامان
این عکس مربوط به بیماری " bald brood " هست . که یه بیماری میکروبی نیست پس نیاز به نگرانی هم نداره

هر چی تو اینترنت گشتم بهترین راه درمان رو تعویض ملکه میگفتن . من پیشنهاد میکنم تو اوایل بهار ضمن استفاده از یه دوره درمانی با آنتی بیوتیک ملکه های کندوهای بیمار رو تعویض کنی . انشاالله که سال اینده زنبور تون مشکلی نخواهد داشت
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا احسان شما خودتون از ترامايسين که مصرف انساني داره براي زنبورهاتون استفاده کردين؟ ميترسم استفاده کنم قوي باشه زنبورهارو ازبين ببره؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان عکسی که در این قسمت موجود هست مشکل بیماری و میکروب نیست بلکه مشکل کمبود گرده هست اینکه دوست عزیز فرمودند در بهار با تعویض ملکه درست میشه بخاطر اینکه در بهار گرده فراوان میشه لذا این مشکل حل میشه کیک گرده خیلی خوبه در ضمن گرده آسیاب شده را گفتم داخل حجره ها بریزید حتما این مشکل حل میشه گرده یکی از لازمترین در کندو میباشد حتی از عسل هم واجبتره کمبود عسل را میشه با تغذیه جبران کرد در ضمن داروی انسانی مشکلی نداره یک عدد کپسول اموکسی یا تتراسایکلین یا آمپی سیلین را در دونیم لیتر شربت سرد حل شود هیچگونه مشکلی نداره
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقا جمشيد:
فرمودين عکس بالا که مشکل عمده پارسال زنبورهاي من بود علتش کمبود گرده هستش ولي پارسال زنبورهاي من تو اوايل فروردين که اوج گرده بودش به اين مشکل دچارشدن و خودتون هم ميدانيد که تو فروردين گرده به فراواني وجود داره باز شما استاد ما هستيد ولي من شک دارم که اين مشکل زنبورها از کمبود گرده باشه
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
این مشکل ربطی به گرده نداره بلکه ناشی از مشکلات خود ملکه هست . من پارسال یکی از زنبورهام همین مشکل رو داشت منتهی خیلی بدتر از شکل بالا . یکی در میون
سلول ها یه سوراخ کوچیک داشت و بعضی هم بطور کامل سرپوش نداشت . من ملکه رو تعویض کردم مشکلش برطرف شد

راستی این مشکل به علت وجود کرم موم خوار تو کندو هم بوجود میاد

در صورت حاد شدن بیماری چون جمعیت زنبورهای جوان پرستار کندو کاهش پیدا میکنه منجر به لوک اروپایی هم ممکنه بشه ( در این حالت بجز لوک هر بیماری دیگه ای هم ممکنه ظاهر بشه ) هر چقدر هم دارو بدیم چون علت اصلی هنوز فعاله بیماری از بین نمیره
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

در مورد دارو همه زنبوردارها باید حتما تو بهار هر سال از اکسی تتراسیکلین استفاده کنن برای پیشگیری از بیماری لوک . من خودم از کپسول تتراسایکلین 250 میلیگرم استفاده میکنم . یه کپسول برای یه کندوی 10 قاب هست . 20 کپسول رو تو 5 کیلو پودر شکر مخلوط میکنم و به زنبورها میدم . اگه زنبور 5قاب یه کپسول واسه 2 کندو میشه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام يا من به صورت شربت تتراساکلين به زنبورها دادم و کم اثر بوده و ياتو تاثير بخشي تتراساکلين براي زنبور شک دارم. به نظر دوستان بجز تتراساکلين تاثير بخشي چه نوع انتي بيوتيک هايي براي زنبورهاشون موثر بوده.(البته من فقط از تتراساکلين استفاده کردم شايد تو زنبورهام نسبت به تاثير تتراساکلين مقاوت ايجاد شده باشه).يا کسي هست به صورت دوره اي از انواع متنوع انتي بيوتيکها استفاده کرده و از تاثير بخشي ان ها راضي بوده باشه.ممنون
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام مشکلی که در عکس هست یکی مشکل گرده و دوم پروانه موم خوار میباشد این دو مورد موجب این مشکله من مجددا بررسی کردم به این دو مورد برخورد کردم اما تعویض ملکه کارساز شد من تاکنون برخورد نکردم حتی در اوج فروانی گرده هم ممکن است این مشکل پدیدار شود لذا پروانه موم خوار مورد دوم این مشکل میباشد اگه دوستانی در آینده به این مشکل برخورد کردند و با تعویض ملکه مشکلشان حل شد حتما همه را در جریان امور بگذارند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان