درمان بيماري نوزما در زمستان

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

درمان بيماري نوزما در زمستان

پست توسط mellifera »

با سلام ممنون ميشم راجب درمان بيماري نوزما در زمستان و زماني كه زنبوران به خوشه رفتند اگر اطلاعاتي دارين در اين تايپك قرار بدين.

با تشكر

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: درمان بيماري نوزما در زمستان

پست توسط jamshid »

با سلام خدمت مدیریت محترم سایت
از نظر من زمانی که زنبورها به خوشه رفتند آنهم در زمستان معمولا کمتر به نوزوما دچار میشوند معمولا در پاییز و اوایل بهار بیشتر به این بیماری مبتلا میشوند اما اگه زنبوری از قبل دچار نوزوما بوده با توجه به خوشه رفتن اگه مجبور شویم درمان کنیم بهتره یک بسته فوماژیلین را با 17 کیلو پودر قند کاملا مخلوط کرده و داخل قابها بریزیم روی قابها هم میشه ولی چون خوشه هستند کمتر تمایل دارند روی قابها بیایند پس بهترین کار ریختن پودر شکر داخل قابهاست داخل17 کیکلو پودر قند میتوانید شش عدد کپسول آنتی بیوتیک اضافه کنید با این روش درمان میشوند اگه مشکل حاد نیست سعی شود اواخر زمستان درمان را شروع کنید تا زنبورها بتوانند برای دفع مدفوع بیرون بیایند البته باز هم به شرایط آب و هوا هر منطقه بستگی داره در شمال کشور معمولا زنبورها خوشه نمیشوند لذا درمان با شربت هم مشکلی نداره.برای ریختن پودر قند در یه روز آفتابی نیمه روز سریعا این کار را انجام بدید تا دمای کندو حفظ شود.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام ببخشيد منظورتون از کبسول آنتي بيوتيک همون انتي بيوتيک هايي که خودمون مصرف ميکنيم يا آنتي بيوتيک هاي مخصوص زنبورهاست؟در ضمن کبسول رو داخل شربت ميزاريم يا محتوياتشو ميريزيم داخل شربت؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
مسلما محتویات کپسول داخل شربت ریخته میشه . اما در مورد انتی بیوتیک فکر میکنم منظور تتراسیکلین باشد
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام : لطفا" راجع به تشخيص بيماري نوزما هم توضيح دهيد .چون براي تازه كارها مهم است كه اول بدانند علائم بيماري نوزما چيست و بعد از توضيحات درماني شما استفاده كنند. تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تو سایت تو بخش بیماری ها توضیح مفصلی هست
زنبور بیمار با شکم متورم و بیحال جلوی سوراخ پرواز سرگردان هست . اگه روده زنبور رو بیرون بکشی متورم هست . اگه سفید باشه نوزما اگه قهوه ای باشه آمیب گرفته
پیوست ها
nosema.JPG
nosema.JPG (23.95 کیلو بایت) مشاهده 27139 مرتبه
نمایه کاربر
ramin21
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: قزوین/خوابگاه دانشجویی
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط ramin21 »

سلام دوستان.
اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان من تشخیص نوزما رو تو زنبورام دادم،با جابهجایی زنبورام الان عالین.
سوال: تو بازدید قبلیم دفع مدفوعشون مشکوک بود حالتی شبیه به پاکندگی در اظراف کندوها،به رنگ زرد و تقریبا خیلی رقیق که احساس کردم دفع آب تو زنبورا زیاده،در کل اینا به نوزما مربوط میشه؟؟
نیاز به درمان نوزما هست؟؟
چون تو منابع خوندم که این بیماری تو زمستاون از بین میره.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوست عزیز
بیماری نوزما در زمستان خود بخود از بین نمیره نمیدونم کجا ذکر شده اگه آدرسی داری حتما منبع آن را ذکر کنید نوزما باید با درمان دارویی از بین برود حتی در بهار حتما کندوها باید ضدعفونی شوند اگه بیماری نوزما درمان نشه در تابستان با وجود فراوانی شهد و گرده و تخم ریزی زیاد ملکه باز هم از بین نمیره و زنبور آلوده کمتر پیش میاد که به عسل دهی برسه پس دوست عزیز حتما باید درمان بشه.
نمایه کاربر
ramin21
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ramin21 »

آیا دادن محلول داروی فوماژیلین به کلنی ها برای درمان کفایت میکنه یا باید اقدام دیگه ای انجام بدم؟؟
نمایه کاربر
ramin21
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ramin21 »

ی سوال :
خوندم از نشونه های نوزما افت جمعیته،من به این خاطر هنوز برای درمان اقدام نکردم که جمعیت کنوم معرکس،با این که تو اواخر بهار دیر کوچ دادم و با خشکی منطقه خودمو بچه ندادن اما بعد کوچ به اوج رسیدن و تلفات ندادن.نوزما به جمعیت و تلفات ارتباط نداره؟؟؟؟؟؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان فوماژیلین تنها اگه درست مصرف شود برای درمان نوزما مناسب میباشد البته مکمل های دیگری هم هست نوزما به جمعیت ارتباط داره ولی چون هوا گرم و آفتابی باشه و فصل تخم ریزی ملکه باشه نوزما کمتر به چشم میاد ولی اگه درمان کامل نشه تا سال بعد هم در کندو باقی میمانه لذا جمعیتی که به نوزما آلوده باشه عسل کمتری تولید میکنه گاهی اوقات اصلا عسل نمیده پس میزان جمعیت را در نظر نگیرید حتما به فکر درمان باشید .
نمایه کاربر
Geographer
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ابهر
تشکر کرده: 101 دفعه
تماس:

پست توسط Geographer »

با سلام خدمت دوستان عزيز ، اميدوارم اين بلا از زنبوراي همه ي شماها به دور باشه! (با اينكه امسال به دلايل نامعلومي ريزش تو منطقه ي ما زياده) اما تو منطقه ما براي مبارزه با نوزما در فصل زمستان مرسوم اينه كه زنبورداراي حرفه اي فوماژيلين رو با خمير شيرين (در حين تهيه با پودر شكر مخلوط كرده) به زنبوراشون ميدن.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

درود
دوست عزیز شما مگه موقعی که زنبورا خوشه هستند هم در کندو رو بر میدارید که علایم نوزما رو دیدید . فکر نمی کنید با این کار هم درجه حرارت کندو رو به هم می ریزید و هم استرس زیادی به کلنی وارد می کنید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا fara حق با شماست در بعضی از مناطق زنبورها خوشه میشوند بنظرم خوبه چون ملکه استراحت کامل میکنه در این گونه مناطق اصلا صلاح نیست در کندوها باز شود دلیلش را شما فرمودید اما در بسیاری از مناطق از جمله شمال کشور زنبورها خوشه نمیروند لذا در این مناطق اگه تشخیص نوزما داده شد باید درمان شود در ضمن به دوستان زنبوردار عرض کنم حتی در مناطق سرد البته در شمال کشور نوزما بیشتر بچشم میاد دوستان دقت کنند اگه در رطراف کندو مثلا روی در کندوها مدفوع آبکی مشاهده کردند حتما کلنی ها را زیر نظر داشته نسبت به آن حساس شوند اگه در حیاط شما ماشین پارک باشه کاملا میشه مدفوع آبکی را روی شیشه و بدنه خودرو مشاهده کرد البته سایر موارد تشخیص قبلا توضیح داده شد.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

در مطلب اولیه بالی تاپیک گفته شده در زمستان و زمانی که زنبورا به خوشه رفتند روی این جمله من گفتم که نباید در کندو برداشته بشه .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Geographer
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ابهر
تشکر کرده: 101 دفعه
تماس:

پست توسط Geographer »

[JUSTIFY]با سلام و عرض ادب و تشكر از راهنمايي و توجه شما اساتيد محترم و بزرگوار و عذر خواهي از بابت تاخير نسبت به پاسخدهي، با توجه به اينكه تا اوايل هفته ي قبل ما روزاي نسبتا خوب وملايم (و دمدماي ظهر تقريبا گرم) رو در منطقه داشتيم (واما شبهاي سرد)! ؛ در روزاي آفتابي و نسبتا گرم و بدون باد (سر ظهر) ميشد سريع بعضي از كندوها رو براي چك كردن وضعيت آذوقه و بيماري، بدون بيرون كشيدن كادر و يا حداقل جابجايي و به هم زدن نظم كندو نيگا كرد! و اما اندر علت ريزش هاي زياد كارشناسها و زنبورداراي با تجربه علت رو همين گرما بي موقع و مناسب بودن هوا براي پروازهاي زياد اعلان كردند!!! ميگن كه زنبوراي پروازي عمرشون كم ميشه! و چون از بيرون شهد و گرده نمياد و زنبورا بي هدف پرواز ميكنن، و به علت مناسب نبودن هوا براي شروع تخمريزي ملكه و جايگزني نسل جديدش با زنبوراي ريزشي حتما زنبورداري مناطق مختلف استان زنجان كه زنبوراشونو به مناطق مناسب انتقال ندادن بايد اين خطر ريزش و در معرض انقراض بودن كلني هاشونو جدي بگيرن!!! و نسبت به انتقال كندوهاشون به منطقه ي مناسبي مثل طارم كه الحمدلله امسال وضعييتش بسيار مناسبه ويا جنوب كشور اقدام بكنند!
‹‹و اين هم براي هم استاني هاي عزيزم: كمبود غذارو ميشه جبران كرد اما تاخير در تخمريزي ملكه به علت نا مناسب بودن اوضاع جوي و متعاقبش كم شدن جمعيت رو نميشه جبران كرد و سال بعدش رو اگه كلني زنده بمونه، نمشيه سال خوبي واسه زنبوردار دونست!!! لطفا در صورت امكان توصيه حقير رو جدي بگيريد››[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
beigzade
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Gillan - talesh
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط beigzade »

1170 نوشته شده:با سلام : لطفا" راجع به تشخيص بيماري نوزما هم توضيح دهيد .چون براي تازه كارها مهم است كه اول بدانند علائم بيماري نوزما چيست و بعد از توضيحات درماني شما استفاده كنند. تصویر

دوست عزیزم بهترین و مطمئن ترین روش تشخیص نوزما بررسی و تایید وجود میکروسپوریدیاها در زیر میکروسکوپ است که میتوان با یک مراجعه به آزمایشگاه شبکه دامپزشکی و یا بخش خصوصی از آن مطمئن شد.مشکوک بودن و مطمئن شدن دو بحث مجزاست.

در بحث درمان نوزما در زمستان باید به مسئله مهم اشاره کنم .

1- بهترین زمان برای بررسی بیماری نوزما در کندو اواسط پاییز است نه زمستان و توجه داشته باشید وجود علایم نوزما در زمستان ادامه حضور اسپورهایی است که باید در پاییز عقیم میشده اند.

2- تشخیص اینکه نوزما ی موجود از نوع آپیس است یا سرانی در استراتژی درمان مهم است.

3- چنانکه مشکل حاد نیست درمان را تا اواسط زمستان به تاخیر بیاندازید.

4- اما اگر متقاعد شدید درمان کنید استفاده از فوماژیلین،آمپیسیلین و عسل رقیق شده با دستور کارشناس بهترین روش درمانیست. موفق باشید.
نمایه کاربر
hasan1337
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط hasan1337 »

سلام. يه مشكلي در مورد زنبورداري داشتم اگه كمكم كنين ممنون ميشم.

چرا از توي كندو بوي ترشيده به مشام مي رسد؟

و زنبورها، تعداد زيادي زنبورهاي مرده از كندو بيرون مي آورند؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

داروهاي مصرفي نوزما در ادرس زير:

forum-f21/topic-t1065.html
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

با توجه به موثر بودن اسید فرمیک در بهبود بیماری نوزما و رفع کنه
اینجانب سعی دارم از اب غوره و اب سیب که دارای اسید فرمیک هستند استفاده کنم

ضمنا اب غوره دارای اسید اگزالیک میباشد که طبق نظر دوستان موثر واقع شده
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

دوستان امروز جلو کندو خیلی زنبور مرده ریخته بود . تقریبا هر کندو 20 تایی بود . تقریبا 10 تاشونو جدا کردم تست نزما انجام دادم . روده ها همه تقریبا قهوه ای کمرنگ بودند . فقط دوتاشون وقتی سینه و شکمو جدا کردم اصلا هیچی معلوم نبود یه مایع زرد رنگ بیرون اومد . بقیرو هم تست کردم تقریبا 30 تارو اینجوری کردم فقط همین دو تا اینجوری بودند .
چاره چیه ؟ تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام نگران بيماري نباشين در اين موقع از سال زنبوراني كه تلف ميشن يا زنبوران تابستاني هستن يا از سرما كه صبح زود بيرون ميان بيحس ميشن و ميميرن به تدريج كندوهاي منم اين شكلي هستن.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
امسال رطوبت هوا تا منطقه ما خیلی زیاده . امروز زنبورها رو نگاه میکردم کندوها کاملا خیس بودن . احتمال نوزما خیلی بالا رفته . تو جاهای دیگه هم اینجوریه ؟ به نظرتون واسه جلوگیری از نوزما چیکار میتونم بکنم .
در ضمن من هواکش های پشت کندوها رو بستم و دریچه رو تنگ کردم . فکر میکنین اگه دریچه و هواکش رو باز کنم تا هوا بهتر جابجا بشه میتونه کمک کننده باشه ؟
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

ehsanklop نوشته شده:سلام
امسال رطوبت هوا تا منطقه ما خیلی زیاده . امروز زنبورها رو نگاه میکردم کندوها کاملا خیس بودن . احتمال نوزما خیلی بالا رفته . تو جاهای دیگه هم اینجوریه ؟ به نظرتون واسه جلوگیری از نوزما چیکار میتونم بکنم .
در ضمن من هواکش های پشت کندوها رو بستم و دریچه رو تنگ کردم . فکر میکنین اگه دریچه و هواکش رو باز کنم تا هوا بهتر جابجا بشه میتونه کمک کننده باشه ؟

این جا هم دو سه روز بود که رطوبت بالا بود ولی در کل این جا هوا خشک هست در عین حال من از فوماژیلین جهت پیشگیری استفاده کردم
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

fara نوشته شده:

این جا هم دو سه روز بود که رطوبت بالا بود ولی در کل این جا هوا خشک هست در عین حال من از فوماژیلین جهت پیشگیری استفاده کردم

آقا فرامرز من امروز مشکوک به نوزما شدم . بازم نمیدونم دقیقا
داروی فوماژیلین از کجا تهیه کنم ؟
نمایه کاربر
hossiny
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی نیشابور
تشکر کرده: 53 دفعه
تماس:

پست توسط hossiny »

fara نوشته شده:درود
دوست عزیز شما مگه موقعی که زنبورا خوشه هستند هم در کندو رو بر میدارید که علایم نوزما رو دیدید . فکر نمی کنید با این کار هم درجه حرارت کندو رو به هم می ریزید و هم استرس زیادی به کلنی وارد می کنید.

به نکته خوبی اشاره کردین
یا حق
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

manoto_mr نوشته شده:
fara نوشته شده:

آقا فرامرز من امروز مشکوک به نوزما شدم . بازم نمیدونم دقیقا
داروی فوماژیلین از کجا تهیه کنم ؟

متاسفانه سزوار به راحتی داروها یافت نمی شوند من خودم هم در مسافرتی که بودم از اردبیل تهیه کردم شما هم اگر از داروخانه های دامپزشکی سبزوارگیر نیاوردید از نیشابور یا اسفراین جویا باشید اگه نشد از طریق سایت سفارش بدهید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
يکي از مهم ترين علت هاي از بين رفتن کندوها در زمستان همين رطوبت داخل کندو هست که بي توجهي به اون باعث بروز نوزما و در نهايت از بين رفتن زنبورها ميشه. من ماهي سه بار در يک روز آفتابي بدون وزش باد که دماي هوا به بالاي 20 درجه برسه سر کندوهامو نيم ساعتي برميدارم تا آفتاب به داخل کندو بتابه و رطوبت داخلشو خشک کنه همچنين روزنامه ها و ساير چيزهايي رو که باهاشون کندو رو تنگ کردم ميزارم جلوي آفتاب تا رطوبتشون خشک بشه. بنظر من اين کار از هر دارويي براي جلوگيري از ابتلا به نوزما بهتره و تا حالا کندوهام به نوزما مبتلا نشدن.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام
يکي از مهم ترين علت هاي از بين رفتن کندوها در زمستان همين رطوبت داخل کندو هست که بي توجهي به اون باعث بروز نوزما و در نهايت از بين رفتن زنبورها ميشه. من ماهي سه بار در يک روز آفتابي بدون وزش باد که دماي هوا به بالاي 20 درجه برسه سر کندوهامو نيم ساعتي برميدارم تا آفتاب به داخل کندو بتابه و رطوبت داخلشو خشک کنه همچنين روزنامه ها و ساير چيزهايي رو که باهاشون کندو رو تنگ کردم ميزارم جلوي آفتاب تا رطوبتشون خشک بشه. بنظر من اين کار از هر دارويي براي جلوگيري از ابتلا به نوزما بهتره و تا حالا کندوهام به نوزما مبتلا نشدن.

سلام
اقا سامان روش خوبیه . منم میخام همین کار رو کنم
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

jamshid نوشته شده:سلام دوستان فوماژیلین تنها اگه درست مصرف شود برای درمان نوزما مناسب میباشد البته مکمل های دیگری هم هست نوزما به جمعیت ارتباط داره ولی چون هوا گرم و آفتابی باشه و فصل تخم ریزی ملکه باشه نوزما کمتر به چشم میاد ولی اگه درمان کامل نشه تا سال بعد هم در کندو باقی میمانه لذا جمعیتی که به نوزما آلوده باشه عسل کمتری تولید میکنه گاهی اوقات اصلا عسل نمیده پس میزان جمعیت را در نظر نگیرید حتما به فکر درمان باشید .

آقا جمشید در مورد اینکه میگین شاید اصلا عسل نده ، یعنی زنبورا قدرت جمع آوری شهدو اصلا ندارن یا چیز دیگه ای ؟
منظورم اینه مثلا اگه حتی همیشه تغذیه بشن و شربت در دسترس باشه بازم نمیتونن عسل تولید کنن ؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان