قانون چهل روزی زنبورعسل

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

قانون چهل روزی زنبورعسل

پست توسط 3357 »

قانون چهل روزی زنبور عسل در زنبور داري
هرگاه فرض شود که در منطقه ای در حدود اول اردیبهشت گل و شکوفه های فراوان برای استفاده زنبورها باز خواهند شد برای اینکه از این گلها به حداکثر بهره برداری گردد باید جمعیتها را از ۴۰ روز پیش به وسیله تغذیه مصنوعی با خمیرشیرین تحریک به قوی تر شدن نمود.
می دانیم هر تخمی را که ملکه داخل سلولی بگذارد به ۲۰ روز زمان نیاز دارد تا تبدیل به یک زنبور کامل گردد، ۲۰ روز دیگر هم زنبور کامل داخل کندویش کار می کند تا قادر به پرواز شده و بار آوری از خارج کندو شروع نماید. با این حساب روزی را که ملکه تخم بگذارد ۴۰ روز بعدش تبدیل به یک زنبور عسل کارگر بار آور خواهد شد.
پس برای بهره بردای از گلهای مرکبات در شمال ایران باید جمعیتها را از ۴۰ روز پیشتر یعنی از ۲۰ اسفندماه تحریک به قوی شدن نمود ولی این تنها یک حساب است که قانونی را نشان می دهد. بهتر این است که این کار را خیلی زودتر مثلا از اول اسفندماه شروع نمود تا جمعیت در اوایل اردیبهشت واقعا در نهایت قدرت بوده و بتواند از گلهای درختان مرکبات شمال بیشترین شهد را به کندویش بیاورد.

mojtaba besharati
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: قانون چهل روزی زنبورعسل

پست توسط ehsanklop »

سلام
من زنبورم رو از 2 ماه قبل تحریک میکنم و از نتیجه کار هم کاملا راضی هستم
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام اینکه شما از دو ماه قبل شروع کردید وراضی هستید چون منطقه شما گرم است الان در منطقه ما نیشابور خراسان رضوی سرد و زنبور هنوز در خوشه است مخصوصا شبها و ساعات سرد چون دما در روز نهایت 8درجه بالا صفر وشبها معمولا زیر صفر است لذا معمولا از اوایل اسفندبه بعد هوا گرم میشه و باید تحریک شروع بشه. تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
مسلما هر زنبورداری باید اب وهوای منطقه خودش رو در نظر بگیره . سالهای پیش که تحریک نمیدادم تخمریزی حدود 20 بهمن شروع میشد . اما امسال 5 6 دی شروع کردن

تو منطقه سردسیر هم اگه مثلا زنبور 15 اسفند شروع به تخم ریزی میکنه میشه از اول بهمن خمیر گرده داد

در مورد خوشه بودن هم ربطی به تخم ریزی نداره . زنبور من هم الان خوشه هست . ساعت 11 تا 3 فقط خوشه شون باز میشه و میان بیرون
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان