درمان نرزایی

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

درمان نرزایی

پست توسط hony »

از دوستان کسی هستش درمورد نرزای(نرریزی)توسط زنبوران توضیح بده که چطوری میشه درمانش کرد؟

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: درمان نرزایی

پست توسط jamshid »

سلام دوست عزیز
در خصوص نرزایی و درمانش قبلا در همین مباحث کاملا به آن پرداخته شد شما با جستجو بیشتر در سایت و مطالعه نظرات میتوانید جواب سوالتان را بگیرید
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام من پارسال فروردين يکي از کندوهام نرريز شده بود اول ملکه رو داخل قفس گذاشته و از کندو خارج کردم بعد به کندو دود دادم تا زنبورها حسابي عسل بخورن و سنگين بشن اخر سر هم کندو رو بردم در فاصله400متري از زنبورستان همه زنبورهاشو تو فضاي ازاد تکاندم و بعد قاب هاي خالي رو با کندو به سر جاي اولش برگرداندم زنبورهايي که نرريز شده بودن بعلت سنگين شدن وزن بدنشان نتوانستن به کندو برگردن و بقيه زنبورها برگشتن و از اين طريق نرريزي کندو رو اصلاح کردم
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان
من متوجه نشدم چطور کندو شما ملکه داشت نرریز شده خیلی عجیب بنظر میرسه اگه ملکه شما نرریز شده باشه ارتباطی به نرریزی زنبورها نداره چطور شما ملکه را در قفس گذاشتید و بقیه ماجرا این روشی که شما فرمودید زمانی اتفاق می افتد که کلنی فاقد ملکه باشه و زنبورها نرریز شوند میشه در فاصله معینی این کار را کرد البته راههای دیگری هم هست .
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا جمشيد
ببخش واضح نگفتم من در طول زمستان ملکه کندوم از بين رفته بود 15 اسفند بهش تخم روز دادم تا اول فروردين ملکه متولد شد ودر طول اين 15 روز کارگرا تخم نر ميزاشتن حتي سرشونم بستن منم 10 فروردين اين ملکه رو گذاشتم تو قفس و بقيه زنبورها رو بيرون زنبورستان تکاندم و بعد يک هفته اوضاع کندو مرتب شد الانم اون کندو رو دارم(البته بخاطر اين 15 اسفند به زنبورها تخم روز دادم که تو طبيعت زنبور نر نبود والا زودتر ميدادم.1تا10فروردين هم بخاطر جفت گيري ملکه صبرکردم)
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام

یه روش خوب برای درمان زنبور نرزا هست که خیلی هم عالی جواب میده . به این صورته که اول همه قاب های کندو رو برمیدارن و بجاش چند تا پوکه تو کندو میذارن . زنبورها رو بیرون از کندو می تکونن

حتما توجه بشه که قاب های عسل نباید تو کندو بمونه ! زنبور باید دو روز گرسنگی بکشه . اینطوری تخمدان کارگرهایی که رشد کرده بر اثر گرسنگی دوباره غیر فعال میشه

روز سوم یه ملکه جفت رفته به کندو میدن . همراه ملکه یه قاب تخم بسته ( تخم روز یا لارو نباشه ) به کندو میدن تا احتمال پذیرش ملکه بالا تر بره
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام من تاحالا این کارو نکردم خیلی ممنون از راهنماییتان مرسی
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

سلام دوستان دوتا از كندوهاي من فقط در يك شان تعدادي شفيره نر داره و غير از اين ديگه نه تخم ونه شفيره ديگه نداره . هر چه گشتم ملكه رو نديدم البته گرده به كندو مياد بنظر شما اين كندوها نرزا شده ؟؟
نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط ahmadreza »

آره نرریز شده به نظر من چند راه داری1.یک کندو خالی به جای کندوی نرریز بزار بعد کندوی نرریز رو با زنبوراش ببر یه جای دور از زنبورستان که در شعاع پرواز زنبورها باشه و زنبورا رو از کندو بریز بیرون تا کارگرهای نرریز نتونن به کندوی جایگزین برگردن(بعلت رشد تخمدان وسنگین شدن)و زنبورهای کارگر سالم برن سر جاشون تو کندوی که جایگزین کردی بعد میتونی ملکه یا تخم روز بهشون بدی2.بعد از انجام کار بالا بجای ملکه دادن اون کندو رو با یک کندوی دیگه ادغام کنی و بعدا یک بچه مصنوعی ازش بگیری.
نظر شخصی من اینهکه اگه ملکه جفت خورده نداری روش دوم بهتر جواب میده.ضمنا از توضیحات آقا احسان هم که تو همین صفحه از مبحث هست استفاده کن تا گفته های من هم کامل تر بشه.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

همان جور كه احمد رضا گفته كندوي شما نر ريز شده و با توجه به اين موقع سال امكان جفت خوردن ملكه كم است (به علت نبود زنبور نر در زنبورستان) بهتر است كه كندو در فاصله 200متري تكانده شود و جمعيتي كه به كندو برگشت در يك كندوي قوي ادغام گردد تا در موقعيت مناسب بتوانيد از آن كندو بچه بگيريد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
12 روز قبل ملکه یه کندو رو برداشتم تا شاخون بزنه . امروز رفتم یه نگا انداختم دیدم شاخون بسته هم داره . اما تو قاب ها پر از تخم روز و لارو 2 3 روزه بود ؟ زنبور قبل اینکه شاخون به دنیا بیاد نرزا شده !!!! تصویر تصویر
نمایه کاربر
siros
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

Re: درمان

پست توسط siros »

سلام دوستان اگر ملکه نر زا باشد چیکار کنیم
نمایه کاربر
siros
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط siros »

jamshid نوشته شده:سلام دوست عزیز
در خصوص نرزایی و درمانش قبلا در همین مباحث کاملا به آن پرداخته شد شما با جستجو بیشتر در سایت و مطالعه نظرات میتوانید جواب سوالتان را بگیرید
نمایه کاربر
siros
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط siros »

سلام دوستان عزیزم کسی نیست در مورد نر زایی ملکه جواب بدهد
نمایه کاربر
khansari
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: خوانسار
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

Re: درمان

پست توسط khansari »

siros نوشته شده:سلام دوستان اگر ملکه نر زا باشد چیکار کنیم

اگه مطمئنی که نرزا شده باید خیلی با احتیاط از روی قاب جداش کنی و بزاریش روی در کندو و با اهرم بزنی تو سرش تا بپوکه.:)):))
تقصیر خودشه خوب بود نرزا نشه :D تصویر
نمایه کاربر
dylman
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

siros نوشته شده:سلام دوستان عزیزم کسی نیست در مورد نر زایی ملکه جواب بدهد
سلام اگه تو۵ماه اول سال نرزا بشه میشه باتخم روز ملکه جدید به کندو داد وملکه نرزا رو حذف کنید هفته اول اسفند پارسال یکی از کندوهام اینطوری شد فقط درحال گذاشتن تخم نر بود بهش یه ملکه بارور جدید دادم الانم دوتا بچه ازش گرفتم
نمایه کاربر
shahab1226
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shahab1226 »

سلام به همه دوستان
من امسال که کتدوهام و تقسیم کردم دو سه روز بعدش,هوا بشدت سرد و بادی شد تا ده روز که تا الان بچه متدوهامو عقب گزاشت بیشترش نرزا شدن به طوری که تو هر حجره سه چهار تا تخم میزارن
الان اون روشو اندام دادم کندورو تکوندم و شاتهاشم برداشتم ولی الان یه هفته بیشتره دیروز مه رفتم بازدید دیدم موم زاید بافتن و باز توی اونم پره از تخم
با کمال تعجب دیدم که ملکه هم داره و جفتم رفته بنظرتون ملکه جا کم داره که تو هر حجره سه چارتا تخم میزاره؟؟
خواهشا راهنمایی کنید خیلی مهمه واسم منتظرمتصویر
نمایه کاربر
dylman
تماس:

پست توسط dylman »

سلام دوست عزیز اگه ملکه داره وجمعیت ۲قابه یاکمی هم بیشتر بخاطر فروانی شهد منطقه بوده وباافزایش جمعیت رفع میشه چون جمعیت کمه تو هرسلول بیش از یه تخم میزاره وراجب تخمریز گارگران هم بعدتکوندن هم اگه ملکه رو قبول کرده باتخمریزیش وفرمونی که ترش می کنه محدود کارگرانی که تخمریز هستن بعد چندهفته از بین میره
نمایه کاربر
shahab1226
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shahab1226 »

dylman نوشته شده:سلام دوست عزیز اگه ملکه داره وجمعیت ۲قابه یاکمی هم بیشتر بخاطر فروانی شهد منطقه بوده وباافزایش جمعیت رفع میشه چون جمعیت کمه تو هرسلول بیش از یه تخم میزاره وراجب تخمریز گارگران هم بعدتکوندن هم اگه ملکه رو قبول کرده باتخمریزیش وفرمونی که ترش می کنه محدود کارگرانی که تخمریز هستن بعد چندهفته از بین میره

خیلی ممنون دوست گرامی الان مت بهش پوکه بدم پس اره؟؟
نمایه کاربر
shahab1226
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shahab1226 »

همونطور که گفتم من کندورو تکوندم و قابهاشم برداشتم حعبه خالیه
برای اینکه تخمدانهای کارگران از کار بیفته ولی بعد یه هفته بازدی کردم دیدم موم زاید کار کردن و بازم توش سه چهار تا تخم گزاشتن بعد ملکرو دیدم که بالغه
الان بهش پوکه بدم بنظرتون؟؟؟
نمایه کاربر
dylman
تماس:

پست توسط dylman »

shahab1226 نوشته شده:همونطور که گفتم من کندورو تکوندم و قابهاشم برداشتم حعبه خالیه
برای اینکه تخمدانهای کارگران از کار بیفته ولی بعد یه هفته بازدی کردم دیدم موم زاید کار کردن و بازم توش سه چهار تا تخم گزاشتن بعد ملکرو دیدم که بالغه
الان بهش پوکه بدم بنظرتون؟؟؟

دوست عزیز هر وقت هر کندو درحال بافتن موم زاید بود جمعیت زیاد داره وبیکاره وشروع به بافتن موم میکنه یا پوکه بده یا برگ/ملکه جفت گیری شده داشته باشه خودش به روال عادی بر میگرده
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

من الان کندوهایی دارم که تعدادی زنبور کارگر با شکم متورم دارند. وقتی هم روی زمین قرار میگیرند توانایی پرواز خوب رو ندارند. درضمن ملکه هم دارم و تخم گذاری خوبی هم داره. اینا همون نرزاها هستند؟

و یه سوال دیگه اینکه این جور کندوهارو که ما تکوندیم تمام زنبورها با تمام سنین از کندو خارج شده و مشکلی که پیش میاید این است که زنبورهای جوان و زنبورهای تازه متولد شده که توانایی پرواز را هنوز به دست نیاورده اند هم بیرون میریزند و این زنبورها توانی برای بازگشت به کندو ندارند. تکلیف این زبون بسته ها چی میشه؟ چون من خودم دیدم اینکه این زنبورها به علت ناتوانی در پرواز بیرون کندو در هوای سرد یا گرم مانده تا از بین رفته اند. تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان