از بین رفتن کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

از بین رفتن کندو

پست توسط fara »

امرو. که رفتم بازدید یکی از کندوهام که تکثیری بود و در حد دو شان جمعیت داشت و ملکه ی تخم ریز هم داشت بکلی از بین رفته بود شاید 50 تا زنبور بیشتر نداشت تغذیه هم داشتند کندو کنه هم نداشت و داخل قاب ها دارای شفیره و تخم روز هم بود به نظر شما علت از بین رفتن کندو چه بود؟

شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: از بین رفتن کندو

پست توسط mellifera »

فرامرز عزیز ایا ملکه الان داخل کندو هست وقتی شما مشاهده کردین کندورو یا به کل از بین رفته.اگه ملکه بوده و عسل هم داخل کندو هست احتمالا خدای نکرده باید به سی سی دی مشکوک بشی.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

نه ملکه هم نبود شاید فقط 50 زنبور کارگر در کندو بود
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

فرامرز عزیز بله برگشتن سر جاشون.اونایی همکه موندن همون زنبوران جوانی هستند که تازه در اومدن و بیرون از کندو نرفتن.بهتره اونارم برگردونی به کندوی اصلی.و مواظب باش تا خدای نکرده همدیگرو نکشن.محض احتیاط
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

نه امین جان من این کندو را بیش از سه هفته پیش تکثیر زدم و جاش رو هم 15 کیلومتر جابجا کردم بهش شاخون دادم و ملکه اش هم به دنیا اومده بود جفت خورده بود و تخم ریزی هم داشت (کلا کندو های تکثیری ام در جایی غیر از کندو های مادری نگهداری می کنم و اصلا امکان برگشت نداشتند )
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اینطوری باشه که خدا به دادمون برسه باید نگهبانی کندوها رو بدیم.فرامرز عزیز کندوت که شاخون نداشته.منم گیج شدم از این اتفاق؟؟؟ یعنی تا بحال اینطوریشو ندیده بودم.سی سی دی هم نیستش صبر کن ببینیم بچه ها نظرشون چیه الان براشون ایمیل میکنم.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

نه شاخون نداشت اگه شاخون می داشت هم بالاخره باید یک تعداد زنبور با ملکه جدید در کندو می بود .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت کارشناسان محترم
به نظر کارشناسان عزیز چرا کندو خیلی قوی مثلا در اسفند ماه آغاز فصل کاری جدید و تخم ریزی مناسب توسط ملکه و پیر نبودن ملکه با توجه به مساعد بودن هوا اما اما...
بطور ناگهانی هوا سرد شده بارانهای شدید و سرمای ناگهانی این امر سبب شده تا قویترین کندو که گفتم ملکه را بکشند از زنبورداران سوال کردم کسی نمیتوانست دلیل علمی داشته باشد
اما به نظر خودم البته پایه علمی نداره فقط از نظر تجربی احساس میکنم چون کلنی خیلی قوی و تخم زیادی داشته با سرد شدن هوا زنبورها احساس خطر کرده لذا برای از دست ندادن ذخیره غذایی اقدام به کشتن ملکه میکنند هر چند با داشتن ملکه جفت خورده جوان شاید بشه جبران کرد به نظر کارشناسان علت چیست.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

jamshid نوشته شده:سلام خدمت کارشناسان محترم
به نظر کارشناسان عزیز چرا کندو خیلی قوی مثلا در اسفند ماه آغاز فصل کاری جدید و تخم ریزی مناسب توسط ملکه و پیر نبودن ملکه با توجه به مساعد بودن هوا اما اما...
بطور ناگهانی هوا سرد شده بارانهای شدید و سرمای ناگهانی این امر سبب شده تا قویترین کندو که گفتم ملکه را بکشند از زنبورداران سوال کردم کسی نمیتوانست دلیل علمی داشته باشد
اما به نظر خودم البته پایه علمی نداره فقط از نظر تجربی احساس میکنم چون کلنی خیلی قوی و تخم زیادی داشته با سرد شدن هوا زنبورها احساس خطر کرده لذا برای از دست ندادن ذخیره غذایی اقدام به کشتن ملکه میکنند هر چند با داشتن ملکه جفت خورده جوان شاید بشه جبران کرد به نظر کارشناسان علت چیست.

با سلام بعضي مواقع استرس وارده به كندو باعث كشتن ملكه هم ميشه من پارسال براي اولين بار داشتم در كندو رو باز ميكردم ((پارچه رويشانها))كه فرداش اومدم ديدم ملكه رو بيرون انداختن و هر كاري كردم ملكه رو قبول نكردن و ملكه از بين رفت.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام

به نظرمن همینطور که اقا جمشید گفتن به دلیل کاهش سریع دمای هوا وعدم بیرون امدن زنبورها از کندو احساس کاهش گرده وشهد درطبیعت وشوک حاصال از آن احتمال این که زنبورها ملکه خود رو از بین ببرن زیاد میشه واین احتمال بیشتر در کندوهای قوی دیده میشه نسبت به کندوهای ضعیف وبه نظرم تغذیه دستی دراین جور مواقع موثر واقع بشه
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا جمشید دوست عزیزی که کندوشون مشکل پیدا کرده تو اواسط بهار بوده . چون گفتن ازش بچه گرفتن و ملکه بچه هم جفت رفته و بعد این اتفاق افتاده .

اما در مورد حذف ملکه تو زمستان و بهار به دو صورت اتفاق میافته : 1 کارگرها هستن . تخمریزی هست فقط ملکه ناپدید شده .2 ملکه با تعداد زیادی تخم هست اما کارگرها به شدت از تعدادشون کم شده
در مورد اول ملکه کندو به نوزما مبتلا شده و کارگرها ملکه الوده رو از کندو بیرون میاندازن چون ملکه معمولا زودتر از کارگرها الوده میشه
در مورد دوم کلنی به بیماری امیبی مبتلا شده چون ملکه معمولا به بیماری امیبی مبتلا نمیشه . کارگرها از بین میرن ولی ملکه با تعداد کمی زنبور باقی میمونه
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

fara نوشته شده:امرو. که رفتم بازدید یکی از کندوهام که تکثیری بود و در حد دو شان جمعیت داشت و ملکه ی تخم ریز هم داشت بکلی از بین رفته بود شاید 50 تا زنبور بیشتر نداشت تغذیه هم داشتند کندو کنه هم نداشت و داخل قاب ها دارای شفیره و تخم روز هم بود به نظر شما علت از بین رفتن کندو چه بود؟

سلام
اگه این اتفاق تو منطقه گرمسیر افتاده بود بدون هیچ شکی میگفتم کار مورچه بود . 2 سال پیش یه دسته مورچه 12 کندوی من و 25 کندو از زنبورستان مجاورم رو تو یه شب کاملا غارت کردن .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان عزیز
من بعد از بررسی و خواندن نظریات دوستان محترم و ارتباط با آقای یگانه در کانادا از ایشان دلیلش را پرسیدم ایشان اظهار داشتند معمولا کندوهای قوی دچار مشکل میشوند به دلیل اینکه ملکه در هوای مناسب شروع به تخم ریزی نموده ولی بطور ناگهانی هوا سرد شده و بیش از یکهفته بارندگی و سرما حاکم شود زنبورهای قوی به دلیل کمبود گرده و پروتئین احساس خطر کرده لذا ملکه را میکشند هر چند جوان باشد این مشکل تقریبا در نژادهای ایرانی خیلی زیاده ولی در نژادهای اصلاح شده کمتر اتفاق می افته پس بیشترین دلیل کمبود گرده و شهد نیز میباشد.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منطقه ما امشب هم برف اومده در صورتي که زنبورها دو هفتس تخم ريختن و فعاليتشونو شروع کردن هوا هم رفته 5 درجه زير صفر بنظر دوستان احتمال ضربه زدن به زنبورها هستش؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
منطقه ما امشب هم برف اومده در صورتي که زنبورها دو هفتس تخم ريختن و فعاليتشونو شروع کردن هوا هم رفته 5 درجه زير صفر بنظر دوستان احتمال ضربه زدن به زنبورها هستش؟

با سلام منطقه ما هم دقيقا مثل مال منطقه شماست.اين ديگه بستگي به ذخيره كندو و گرده در كندو داره.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

اگر سرما به قدري باشد كه جمعيت خوشه تشكيل بدهند ميتوانند به تخم ها و لارو ها صدمه برساند زيرا زنبور ها وقتي در خوشه هستند توانايي گرم كردن تخم ها را ندارند البته فكر كنم سرماي اين موقع زود گذر باشد كه انشاالله صدمه اي به كندو نخواهد زد
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

mellifera نوشته شده:

با سلام بعضي مواقع استرس وارده به كندو باعث كشتن ملكه هم ميشه من پارسال براي اولين بار داشتم در كندو رو باز ميكردم ((پارچه رويشانها))كه فرداش اومدم ديدم ملكه رو بيرون انداختن و هر كاري كردم ملكه رو قبول نكردن و ملكه از بين رفت.

اقای جهانی احتمال این داره که منم ملکمو خودم کشته باشم؟.چون 1 روز قبلش خیلی سربه سر زنبورام گذاشتم و خیلی عصبانی شدن.ایا میتونه مرگ ملکم از این باشه؟
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

بله اين احتمال ميره.هيچ وقت سر به سر زنبورعسل نزارين چون معلوم نيست چه عكس العملي از خودشون نشون بدن.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام از بین رفتن جمعیت کندوهای تکثیر شده بستگی به چگونگی تکثیرآن دارد که کلنی خود تقسیم شده باشد یا اینکه به صورت مصنوعی آن را تقسیم کنیم که اگر جمعیت کندو تقسم شده مصنوعی یکدفعه کاهش پیدا کند بستگی به عوامل زیر دارد.
1)برگشت بخشی از زنبوران کارگر به کندوی اولیه توسط ملکه پیش بچه.
2)جداکردن زنبوران بر روی قاب تکثیر مصنوعی به صورتی انجام یافته که قسمت اعظم زنبوران آن از زنبوران مسن بوده اند که عمرشان پایان یافته است.
3)وجود حشرات وپرندگان شکارچی.
4)بروز بیماری درکندو.
کاهش جمعیت زنبوران تکثیرشده به صورت طبیعی می تواند به عامل زیر باشد.
1)برگشت ملکه به کندوی اولیه.
2)شکارشدن ملکه درهوا در هنگام خوشه بستن برروی درخت.
3)تغذیه کندوی بچه در دوسه روز اول خروج از کندوی اولیه که باعث برگشت آن به کندوی اولیه می گردد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان