تعویض ملکه سه ساله

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

تعویض ملکه سه ساله

پست توسط mellifera »

بنظر شما بهترین زمان برای کشتن ملکه سه ساله و اینکه زنبور نر تو طبیعت باشه و جفت گیری ملکه با مشکل مواجه نشه و به کار زنبورها لطمه وارد نشه چه زمانیه؟
(ارسال شده توسط زنبوردار)

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

Re: تعویض ملکه سه ساله

پست توسط Mahdi »

زمانیه که خود زنبورا دارن بچه میدن و شاخون مسن توی زنبورستان موجوده .
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

با تشکر از آقا مهدی بهترین زمان برای تعویض ملکه سه ساله بستگی به شرایط آب و هوا هر منطقه داره ولی چون ملکه بیشتر تخمهایش را ریخته لذا بهترین زمان اوایل بهار زمانی که زنبور نر باشه تعویض بهار موجب میشه زنبور از قافله عقب نمانه ولی پیشنهاد میکنم زنبور دارن در اینگونه موارد از ملکه جفت خورده استفاده کنند تا مشکل تولد و جفت خوردن و به مرحله تخم ریزی رسیدن ملکه نباشند چون احتمال داره ملکه هرگز به کندو بر نگرده.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام من يکي از کندوهام ملکش سه ساله هست و يک ملکه تو يه کندويي با نصف قاب زنبور متولد شهريور که جفت خورده هستش دارم مخام با ملکه سه ساله تعويضش کنم بنظر دوستان تو دي ماه اين کار رو انجام بدم احتمال موفقيت هستش؟(چون مطمن هستم ملکه امسالم تا اوايل بهار دوام نمياره هربار که بهش سر ميزنم چندتايي از زنبوراش از بين رفتن)ممنون ميشم اگه راهنمايي کنيد.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان شما میتوانید ملکه جوان را جایگزین کنید با کاسپین سلوشن خیلی راحته شما ملکه قدیمی را برداشته داخل قفس گذاشته با چهر زنبور خمیر شیرین هم براش آماده در قفس گذاشته و انرا در دمای مناسب کنار بخاری نگهداری کنید از وقتی که ملکه را گرفتید شربت گرده به زنبور بدهید سه روز اگه تخم روز داره همه را خارج کنید بعد از سه روز ملکه جدید را با قفس مدت چهر روز داخل کندو در قسمت پر جمعیت بگذارید در این چهار روز حتما شربت گرده به کندو بدهید روز پنجم در وسط روز ملکه را آزاد کنید مواظب باشید که ملکه را نکشند اگه ملکه براحتی در بین قابها حرکت میکنه مشکلی نیست اگه مشکلی داشت دو روز دیگه نگهداری کنید و شربت گرده هم بدهید .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
زنبورهاي من حدود يک ماهه تخم ريزشونو شروع کردن فقط يکي از کندوهام که ملکه سه ساله داره و تقريبا ضعيف هم هستش تخم ريزي نداره شربت هم دادم مصرف ميکنن گرده هم ميارن موندم علتش چي باشه؟(نر ريز هم نشدن)ملکه جفت خورده زاپاس هم دارم بنظر دوستان الان موقه عوض کردنشه يا هنوز زوده؟اگه موقشه بزا فردا اقدام کنم.منتظر راهنمايي دوستان هستم
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان
سال نو مبارک ملکه سه ساله دیگه خاصیتی نداره تا زنبورهای شما پیر نشدند اقدام به تعویض ملکه نمایید ملکه جدید را سه روز در قفس بگذارید البته قبل از آن حداقل 24 ساعت کندو را بی ملکه کنید و در روز گرفتن ملکه تا آخرین روز باز کردن قفس ملکه کلنی را با شربت گرده تغذیه نمایید
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا جمشيد
سال نو شما و همه دوستان مبارک.ديروز من اون کندومو که ملکه سه ساله داشت يتيم کردم و ملکشو با 5تا زنبور تو قفس اوردم خونه کنار بخاري محض احتياط که اگه ملکه جديد رو قبول نکردن گذاشتم که بعد15ساعت ملکه از بين رفت سوال اولم اينه چطور ملکه قديمي اينقد زود از بين رفت؟مطلب دوم هم اينکه آيا يتيم کردن کندو براي 24 ساعت کفايت ميکنه منطقه ما ميگن حداقل بايد 3 روز کندو يتيم باشه تا ملکه جديدرو بدي والا قبول نميکنن؟آخرين سوالمم اينه که ميترسم ملکه جديد رو تو قفس بدم و تو کندو از بين بره بنظرتون اگه سه روز کندو يتيم باشه و روز چهارم ملکه رو تو قفس بدم و ازصب تا عصر تو قفس باشه و بر دم غروب ازادش کنم احتمال قبول کردنش هستش؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام آقا جمشيد
سال نو شما و همه دوستان مبارک.ديروز من اون کندومو که ملکه سه ساله داشت يتيم کردم و ملکشو با 5تا زنبور تو قفس اوردم خونه کنار بخاري محض احتياط که اگه ملکه جديد رو قبول نکردن گذاشتم که بعد15ساعت ملکه از بين رفت سوال اولم اينه چطور ملکه قديمي اينقد زود از بين رفت؟مطلب دوم هم اينکه آيا يتيم کردن کندو براي 24 ساعت کفايت ميکنه منطقه ما ميگن حداقل بايد 3 روز کندو يتيم باشه تا ملکه جديدرو بدي والا قبول نميکنن؟آخرين سوالمم اينه که ميترسم ملکه جديد رو تو قفس بدم و تو کندو از بين بره بنظرتون اگه سه روز کندو يتيم باشه و روز چهارم ملکه رو تو قفس بدم و ازصب تا عصر تو قفس باشه و بر دم غروب ازادش کنم احتمال قبول کردنش هستش؟

علت مرگشو شايد گرماي بخاري باشه كه هواي محيطش عوض شده.3 روز براي اينه كه كندو بوي ملكهقبلي رو ديگه نداشته باشه((بستگي به جمعيتم داره))
ملكه رو طوري قرار بدين كه طوري قفس رو به پايين باشه رو به جمعيت باشه تا زنبورا بهش دسترسي داشته باشن.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان

سال نو شما و همه عزیزان مبارک اگه کندو سه روز بی ملکه باشه بهتره روز چهارم ملکه را بدید به شرطی که تخم روز و لارو جوان نداشته باشه البته با دادن محلول کاسپین و گرده بعد از دوازده ساعت هم من ملکه را دادم چون بعد از این مدت تقریبا بوی ملکه از کندو خارج میشه حتما شربت گرده به کلنی بدید انشاءالله روز چهارم بدون مشکل ملکه را قبول میکنند من در دی ماه ملکه را با قفس دو هفته در کنار بخاری نگه داشتم البته با چهار زنبور در ضمن حداقل سه روز ملکه با قفس در کندو باشه و شربت گرده بدید روز چهارم کاملا مواظب باشید تا ملکه را نکشند اگه دیدید ملکه را قبول نمیکنند بمن اطلاع بدهید تا روش دیگری را بگم.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من تو اينکه ملکه سه روز تو قفس در کندو دوام بياره شک دارم مخام صب با قفس بزارمش تو کندو و دم غروب ازادش کنم به امان خدا هرچه بادا بادمن که نميتونم قاب هارو چک کنم ببينم آياملکه رو ميکشن يا نه؟نظر شماچيه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
من تو اينکه ملکه سه روز تو قفس در کندو دوام بياره شک دارم مخام صب با قفس بزارمش تو کندو و دم غروب ازادش کنم به امان خدا هرچه بادا بادمن که نميتونم قاب هارو چک کنم ببينم آياملکه رو ميکشن يا نه؟نظر شماچيه؟

با سلام لاقل 24 ساعت بزارين ملكه در قفس بمونه ووسط شانها قرار بدين تا زنبورا بيشتر با ملكه تماس داشته باشن.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا جمشيد
من امروز صب ملکه رو با قفس که چهارتا زنبورتوش بود گذاشتم وسط دوقابي که بيشترين جمعيت اونجا بود دم غروب که نگا کردم ديدم چندتا زنبور از لابلاي توري بد جوري نيششونو به داخل قفس براي ملکه ميکشن داخل، معلوم بود شديدا عصبين و ملکه رو قبول نميکنن فرمودين اگه قبول نکردن به من اطلاع بدين تا روش ديگه رو معرفي کنم اگه در مورد روش ديگه توضيح بدين ممنون ميشم چون فکر نکنم باروش قفس، ملکه رو قبول کنن(چون زنبورها زمستان رو با ملکه قديمي بودن و بهش عادت دارن سخت ملکه جديد رو قبول ميکنن)
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

من امروز صب ملکه رو با قفس که چهارتا زنبورتوش بود گذاشتم وسط دوقابي که بيشترين جمعيت اونجا بود دم غروب که نگا کردم ديدم چندتا زنبور از لابلاي توري بد جوري نيششونو به داخل قفس براي ملکه ميکشن داخل، معلوم بود شديدا عصبين و ملکه رو قبول نميکنن فرمودين اگه قبول نکردن به من اطلاع بدين تا روش ديگه رو معرفي کنم اگه در مورد روش ديگه توضيح بدين ممنون ميشم چون فکر نکنم باروش قفس، ملکه رو قبول کنن(چون زنبورها زمستان رو با ملکه قديمي بودن و بهش عادت دارن سخت ملکه جديد رو قبول ميکنن)

سلام اقا سامان
اگه منطقه شما گرده خوب میاد ملکه رو راحت قبول میکنن . فقط حتما 3 روز تو قفس بمونه . موقع ظهر ازادش کن که زنبورها مشغول باشن . اگه شربت بدی باز هم شانس زنده موندن ملکه بیشتر میشه . اما بطور کلی الان بهترین فصله . من هفته گذشته یه کندوم ملکه نداشت ملکه رو راحت قبول کردن

در مورد نیش گفتی خواستم ب÷رسم مطمینی که نیششون رو برای دفاع از ملکه بیرون نمیارن ؟

اگه ملکه رو ازاد کنی همون لحظه نیشش نمیزنن . اول میریزن سرش بعد دورش یه گلوله درست میکنن بعد 3 4 دقیقه میکشنش . اونقدر زمان هست که ملکه رو از دستشون نجات بدی .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلاماگه زنبورا نيششونو در ميارن بيشتر به خاطر وجود كارگرانيه كه داخل قفس هستن.زماني كه ملكه رومعرفي مينيم بعتره ملكه فقط داخل قفس باشه.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
احتمالا زنبورهای شما پیر شدند لذا ملکه را دیرتر قبول میکنند ولی همانطوری که گفتم شما سه روز قبل از دادن ملکه میبایست شربت گرده به زنبورها میدادید وقتی ملکه را با قفس دادید سعی کنید در مدت سه تا چهر روز شربت گرده به کلنی بدهید اگه بعد از چهار روز با شربت گرده هم ملکه را قبول نکردند میتوانید دو قاب جمعیت جوان از یه کندو دیگه به کندو بدون ملکه اضافه کنید و ملکه را در بین این زنبورها قرار بدهید البته با رعایت اصول ادغام حتما در طول این مدت شربت گرده بدهید من در زمستان ملکه وارداتی از کانادا را به چند کلنی معرفی کردم .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا جمشيد
ميخام يه قاب زنبور از يه کندوي ديگه به اين کندو اضافه کنم آيا قاب با تخم و لارو بيارم و يا فقط زنبور؟سوال دومم اينکه چطور زنبورهاي جوان رو انتخاب کنم آيا زنبورهاي جوان روي قاب هاي وسط کندو هستن يا چطور بفهمم که فلان قاب زنبورهاش جوان تر هستن؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

ميخام يه قاب زنبور از يه کندوي ديگه به اين کندو اضافه کنم آيا قاب با تخم و لارو بيارم و يا فقط زنبور؟سوال دومم اينکه چطور زنبورهاي جوان رو انتخاب کنم آيا زنبورهاي جوان روي قاب هاي وسط کندو هستن يا چطور بفهمم که فلان قاب زنبورهاش جوان تر هستن؟

سلام اقا سامان شما میتونید هم با تخم وهم بدون تخم البته اگه جمعیت کندو کم باشه بهتره با تخم سربسته ترجیحن تخم هایی که رنگشان تیره تر شده ونزدیک به متولد شدنشون هستش بردارید وبدید به کندو ومعمولا زنبورای جوان روی شانهای هستند که لارو و تخم روز وجود دارد لازمه بدونید که بهتره تخم سربسته رو اول بدون زنبور انتخاب کنید وبه کندوی مورد نظر انتقال داده وسپس یک قاب را که حاوی نوزادان ولارو تخم هستش برداشته وروی کندوی مورد نظر تکان نیده وسپس شان بدون زنبور را به کندوی اصلی برگردانده شود
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منطقه ماميگن تکاندن زنبور روي کندوي ضعيف ضرر داره بايد دم غروب قاب پر از زنبور رو از کندوي قوي برداشته و تو کندوي ضعيف بزاريم و بين اون قاب و قاب هاي کندوي ضعيف يه روزنامه سوراخ سوراخ بزاريم تا صب زنبورهاي جديد به بوي ملکه آشنا بشن و پذيرششون آسانتر باشه صب هم که خواستيم کامل روزنامه ميان قاب جديد و قاب هاي کندو رو برداريم بايد گلاب رو همه قاب ها کندو اسپري کنيم تا بوي گلاب تو کندو بپيچه و با حداقل تلفات کار انجام بشه. نظر دوستان در اين مورد چيه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

منطقه ماميگن تکاندن زنبور روي کندوي ضعيف ضرر داره بايد دم غروب قاب پر از زنبور رو از کندوي قوي برداشته و تو کندوي ضعيف بزاريم و بين اون قاب و قاب هاي کندوي ضعيف يه روزنامه سوراخ سوراخ بزاريم تا صب زنبورهاي جديد به بوي ملکه آشنا بشن و پذيرششون آسانتر باشه صب هم که خواستيم کامل روزنامه ميان قاب جديد و قاب هاي کندو رو برداريم بايد گلاب رو همه قاب ها کندو اسپري کنيم تا بوي گلاب تو کندو بپيچه و با حداقل تلفات کار انجام بشه. نظر دوستان در اين مورد چيه؟

راحب ادغام به اين لينكها سر بزنين اقا سامان:

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... 9%87%D8%A7

viewtopic.php?t=270&p=446

viewtopic.php?p=458

http://www.mellifera.ir/article370.html

http://www.mellifera.ir/article268.html

http://www.mellifera.ir/article301.html

http://www.mellifera.ir/article390.html
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من امروز به کندو سر زدم زنبورها ملکه رو قبول کرده بودن اما دم غروب از يه کندوي قوي يه قاب زنبور پراز تخم سربسته برداشتمو بهش اضافه کردم اما از ترس اينکه مبادا زنبورها به تنهايي نتونن شب تخم هارو پوشش بدن بين قاب زنبور و زنبورهاي کندو روزنامه نزاشتم فقط يه قاب عسل بدون زنبور گذاشتم و گلاب هم دم دست نبود که دو قطره اي بپاشم رو کادرها به نظر دوستان احتمالش هست شب به ملکه کندو آسيب بزنن؟ (تا فردا صب چند قطر گلاب اسپري کنم روشون)
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

من امروز به کندو سر زدم زنبورها ملکه رو قبول کرده بودن اما دم غروب از يه کندوي قوي يه قاب زنبور پراز تخم سربسته برداشتمو بهش اضافه کردم اما از ترس اينکه مبادا زنبورها به تنهايي نتونن شب تخم هارو پوشش بدن بين قاب زنبور و زنبورهاي کندو روزنامه نزاشتم فقط يه قاب عسل بدون زنبور گذاشتم و گلاب هم دم دست نبود که دو قطره اي بپاشم رو کادرها به نظر دوستان احتمالش هست شب به ملکه کندو آسيب بزنن؟ (تا فردا صب چند قطر گلاب اسپري کنم روشون)

???????????? قاب روكه با زنبور نزاشتي سامان عزيز اين اشتباه محضه كه شان رو با زنبور به كندوي ديگه بدي.اگه داده باشي و زنبورا به حمديگه حمله نكرده باشنشانس اوردي.ديگه نيازي به گلاب نيست.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
اقا سامان انشاا... که مشکلی پیش نمیاد برا زنبورت . اما بهتر بود همچین ریسکی نمیکردی . البته هوا سرده و اگه قابی که اضافه کردی و زنبور اصلی جدا از هم خوشه ببندن احتمال سالم موندنشون هست . صبح زود برو سراغشون و زنبور ها رو برگردون به کندوی اصلی . اگه بمونن تو کندو چون تا 3 روز بوی ملکه خودشون رو دارن هیچ رقمه با کندوی جدید ادغام نمیشن .
بهتر بود برای تقویت کندو یه قاب گرده از کندوی قوی بهشون میدادی .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا احسان
من بالا از دوستان سوال پرسيدم که چطور زنبور اضافه کنم اونا هم گفتن زنبورهاي جوان رو تخم ريزي سربسته هستن و زود به ملکه جديد عادت ميکنن بخاطر اين من اينکار رو انجام دادم در ضمن از شانس بد من اينجا الان هوا بالاي 10 درجه هستش فکرنکنم زنبورهاخوشه برن.يعني مطمني هيچ راهي نداره؟اگه فردابرم و گلاب اسيپري کنم رو زنبورها بنظرت بازم نميشه؟
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقاي جهاني
راستش قاب رو با زنبور دادم گفتم چون سرگرم پوشش دادن تخم ريزي هستن و يه قاب خالي وسطشون هست احتمالا زياد قصد حمله به همديگه رو نميکنن الان شما نوشتين اگه تا صب ملکه رو نکشته باشن ديگه خطر رفع شده اقا احسان هم نوشته اول صب قاب زنبور رو بر گردونم کندوي خودشون نظر خودمم اينه که با چند قطر گلاب به هم بو شدنشون کمک کنم راستش سر درگم شدم شما بگيد الان منم اين وسط موندم چکار کنم؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام آقاي جهاني
راستش قاب رو با زنبور دادم گفتم چون سرگرم پوشش دادن تخم ريزي هستن و يه قاب خالي وسطشون هست احتمالا زياد قصد حمله به همديگه رو نميکنن الان شما نوشتين اگه تا صب ملکه رو نکشته باشن ديگه خطر رفع شده اقا احسان هم نوشته اول صب قاب زنبور رو بر گردونم کندوي خودشون نظر خودمم اينه که با چند قطر گلاب به هم بو شدنشون کمک کنم راستش سر درگم شدم شما بگيد الان منم اين وسط موندم چکار کنم؟

با سلام اقا سامان الان شما ببينين زنبورا وقتي به هم نزديك ميشن حالت تهاجمي دارن يا نه .اگه نداشته باشن مشكلي نيست.فقط بايد به زنبورا نيگا كنين اگه به هم حالت تهاجمي داشتن زود زنبورارو بردارين.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقاي جهاني
الان به کندو سر زدم شب هوا حدود 4 درجه افت کرده بود و همه زنبورها رو اون کادر جديد که به کندو داده بودم و تخم ريزي داشت جم شده بودن و حالت تهاجمي هم نداشتن و ملکه هم مشغول تخم ريزي بود(البته از اين تعجبم که ملکه رو کادر خودشون مقدارکمي تخم ريزي کرده بود و شب اونو ول کرده بودن)
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا سامان واقعا شانس اوردی که با هم درگیر نشدن . من طریقه ادغام رو به طور خلاصه مینویسم روشی که خودم استفاده میکنم :

اگه بخوایم تخم کمکی یا گرده بدیم که مشخصه قاب رو میتکونیم و وسط جمعیت جدید قرار میدیم .

اگه زنبور بخوایم کمک کنیم باید سه روز بدون ملکه بمونن تا بوی ملکه شون رو فراموش کنن . زمانی که قاب رو تو کندو میزاریم هم شربت رقیق رو که توش چند قطره گلاب ریختیم یا اگه گلاب نبود همون شربت معمولی هم خوبه روشون اسپری میکنیم طوری که زنبورهای جدید یه نم شربت رو بدنشون بشینه
یا با روزنامه بجای شربت این کار انجام میشه
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

ehsanklop نوشته شده:سلام
اقا سامان واقعا شانس اوردی که با هم درگیر نشدن . من طریقه ادغام رو به طور خلاصه مینویسم روشی که خودم استفاده میکنم :

اگه بخوایم تخم کمکی یا گرده بدیم که مشخصه قاب رو میتکونیم و وسط جمعیت جدید قرار میدیم .

اگه زنبور بخوایم کمک کنیم باید سه روز بدون ملکه بمونن تا بوی ملکه شون رو فراموش کنن . زمانی که قاب رو تو کندو میزاریم هم شربت رقیق رو که توش چند قطره گلاب ریختیم یا اگه گلاب نبود همون شربت معمولی هم خوبه روشون اسپری میکنیم طوری که زنبورهای جدید یه نم شربت رو بدنشون بشینه

سلام
درمورد تکانیدن قاب که اقاسامان میگن طرفهای ما میگن ضررداره یعنی موقعی که میخوای به یه کندو کمک کنی نباید قابرو روی کندوی ضعیف تکان داد حالا شاید ایشون دلیل خاصی دارند در مورد تقویت کلنی های ضعیف در فصل فروردین واردیبهشت اگه کندو ضعیف باشه میتونیم بدون هیچ چیزی برای هم بوع کردن کندو را تقویت کنیم به این صورت که قابهای برداشته شده را درقسمت خالی کندوی ضعیف قرار داده ویه روز بعد قابها رو میکشیم کنار سایر قابها
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hony نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:سلام

سلام
درمورد تکانیدن قاب که اقاسامان میگن طرفهای ما میگن ضررداره یعنی موقعی که میخوای به یه کندو کمک کنی نباید قابرو روی کندوی ضعیف تکان داد حالا شاید ایشون دلیل خاصی دارند در مورد تقویت کلنی های ضعیف در فصل فروردین واردیبهشت اگه کندو ضعیف باشه میتونیم بدون هیچ چیزی برای هم بوع کردن کندو را تقویت کنیم به این صورت که قابهای برداشته شده را درقسمت خالی کندوی ضعیف قرار داده ویه روز بعد قابها رو میکشیم کنار سایر قابها

با سلامتكاندن زنبور روي يك جمعيت ديگه خيلي خيلي خطرناكه اما به گفته كاربر هاني بله ميشه قاب رو اضافه كرد كه يكي از روشهاي ادغام هستش اما بهتره از روزنامه و طبقه استفاده كنيم چون خيلي راحته ادغام دو جمعيت.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان