دادن شفیره به کندوی ضعیف

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

دادن شفیره به کندوی ضعیف

پست توسط mellifera »

خسته نباشی آیا دادن شفیره به کندوی ضعیف قاعده و قانونی داره ؟اگر امکان داره توضیح دهید.
(ارسال شده توسط زنبوردار)

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

Re: دادن شفیره به کندوی ضعیف

پست توسط Mahdi »

فقط به کندوهای حاوی ملکه تخمریز میشه شفیره داد . برای کندوهای خیلی ضعیف بهتره شفیره های در حال تولد اضافه بشن تا توی تهویه و گرم کردن کندو دچار مشکل نشن . من خودم به کندوی زیر ۲ قاب شفیره نمیدم . خیلی خوبه اگه توی بهار همه کندو ها رو با دادن شفیره متعادل بکنید یعنی مثلا همه ۸ قاب بشن . در کل دادن شفیره بستگی به آب و هوا و قدرت کلنی داره و فرمول خاصی نداره . راستی بهتره شفیره ها در حاشیه نوزادان و در محلی داده بشه که شفیره های خود کندو وجود دارن .
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام : آيا كل قاب بايد شفيره باشه اگه تعداد كمي هم لارو داشته باشه چه اشكالي ايجاد ميكنه ؟؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

1170 نوشته شده:با سلام : آيا كل قاب بايد شفيره باشه اگه تعداد كمي هم لارو داشته باشه چه اشكالي ايجاد ميكنه ؟؟

سلام

معمولا در بیشتر اوقات همه سطح قاب فقط شفیره نیست وتعدادی لارو و تخم روز هم پیدا میشه و هیچ اشکالی نداره فقط سعی شود تا حد امکان شفیره بیشتر باشه منظورم در زمان کمک به کلنی های ضعیف هستش
نمایه کاربر
m63
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط m63 »

hony نوشته شده:
1170 نوشته شده:با سلام : آيا كل قاب بايد شفيره باشه اگه تعداد كمي هم لارو داشته باشه چه اشكالي ايجاد ميكنه ؟؟

سلام

معمولا در بیشتر اوقات همه سطح قاب فقط شفیره نیست وتعدادی لارو و تخم روز هم پیدا میشه و هیچ اشکالی نداره فقط سعی شود تا حد امکان شفیره بیشتر باشه منظورم در زمان کمک به کلنی های ضعیف هستش

سلام
موقع اضافه کردن قاب شفیره زنبورایی که همراه قاب هستن رو از قاب جدا باید کرد یا اینکه همراه قاب تو کندو بزاریم مشکل پیش میاد؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام

بله میشه ولی باید دقت کنید قاب مورد نظر را جدا از قابهای خود کندو گذاشته وبعد از یه روز میتونید بکشید کنار قابهای دیگه درضمن اگه کندو خیلی ضعیف باشه همراه شفیره زنبوهای روش باشه بهتره ولی اگر خیلی ضعیف نباشه فقط شفیره
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام اگر قاب شفیره با زنبوران روی آن به کندویی اضافه شود باعث درگیری و کشتار زنبوران جدید نخواهدشد؟
mojtaba besharati
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

m63 نوشته شده:
hony نوشته شده:

سلام

سلام
موقع اضافه کردن قاب شفیره زنبورایی که همراه قاب هستن رو از قاب جدا باید کرد یا اینکه همراه قاب تو کندو بزاریم مشکل پیش میاد؟

با سلام سري رو كه درد نميكنه بهتره دستمال نبنديم تصویر در موقع اضافه كردن قاب تخم و يا شفيره و يا لارو ويا عسل و يا گرده نبايد زنبورا يك جمعيت ديگه را همراه با شان داد.حتما دقت كنين والا در گيري شديدي رخ ميده.بعضي مواقع شانسي با هم درگير نميشن اما درگيري اجتناب ناپذيره.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

[quote="3357"]باسلام اگر قاب شفیره با زنبوران روی آن به کندویی اضافه شود باعث درگیری و کشتار زنبوران جدید نخواهدشد؟[/quot

سلام

اگر در فصل مورد نظر مانند فروردین و اردیبهشت وبه کندوی که ضعیف هستش اگر شفیره با زنبورهای روش هم باشه مشکلی پیش نمیاد محض احتیاط میتونید از گلاب و اویش وغیره برای هم بو کردن هم میتونید استفاده کنید نقطه مهم فصل وکندو هستش
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

3357 نوشته شده:باسلام اگر قاب شفیره با زنبوران روی آن به کندویی اضافه شود باعث درگیری و کشتار زنبوران جدید نخواهدشد؟
ا

سلام

اگر شما دونقطه را در نظر بگیرید درگیری پیش نخواهد امد اول فصل هستش که فروردین واردیبهشت مورد نظر هست ودومی کندوی که میخواهیم براش شفیره بازنیورای روش بدیم که باید ضعیف باشه وبهتر یه روز جداز از قابهای اصلی گذاشت ویه روز بعد میتونی قاب رو بکشید کنار قابهای دیگه برای اطمینان میتونید از یه هم بو کننده هم استفاده کنید واگر هم نبود اشکالی نداره بعد یه روز مسله حل شده هستش ودرگیری به ندرت اتفاق می افته
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hony نوشته شده:
3357 نوشته شده:باسلام اگر قاب شفیره با زنبوران روی آن به کندویی اضافه شود باعث درگیری و کشتار زنبوران جدید نخواهدشد؟
ا

سلام

اگر شما دونقطه را در نظر بگیرید درگیری پیش نخواهد امد اول فصل هستش که فروردین واردیبهشت مورد نظر هست ودومی کندوی که میخواهیم براش شفیره بازنیورای روش بدیم که باید ضعیف باشه وبهتر یه روز جداز از قابهای اصلی گذاشت ویه روز بعد میتونی قاب رو بکشید کنار قابهای دیگه برای اطمینان میتونید از یه هم بو کننده هم استفاده کنید واگر هم نبود اشکالی نداره بعد یه روز مسله حل شده هستش ودرگیری به ندرت اتفاق می افته

سلام هانی عزیز
من با نظر اقای جهانی موافق تر هستم . چرا ریسک کنیم ؟ با یه ماشین خوب تو اتوبان 200 تا هم میشه رفت . اما اگه 100- 120 بره آدم اونوقت ریسک کار کمتره . زنبور هم همینه .
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

عرض ادب واحترام دارم خدمت آقا احسان

من حتما نمیگم این روش ریسک نداره ولی بنا به تجربه شخصی که انجام دادم این حرفو زدم چون درغالب اوقات به دلیل داشتن کار زیاد و وقت کم و بالا بودن تعداد کندو امکان اجرای روشهای دیگه زمان بر هستش ولی در عین حال حرف شما رو کاملا تاییید میکنم
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام هانی عزیز
البته من روش شما رو بلد نبودم . از شما یاد گرفتم . ازت هم خیلی ممنونم . اما استدلال من اینه که زنبور باید یک یا دو روز بدون ملکه بمونه تا بوی ملکه رو فراموش کنه و ملکه جدید رو بپذیره .
روش شما ساده تر هست اما ریسکش رو باید پذیرفت . و من شخصا زیاد از ریسک خوشم نمیاد
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من 5 تا از کندوهام که بچه مصنوعی پارسال هستن از نظر جمعیت ضعیفن و در جا میزنن میخام دو کار براشون انجام بدم یا از کندوهای قوی یکی یه قاب لاروی در حال تولدبا زنبور بهشون بدم یا شاید مشکل از ملکه باشه و ملکه ها رو عوض کنم بنظر دوستان کدام کار رو انجام بدم یا اگه راه حل سومی هم هست ممنون میشم دوستان معرفی کنن
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط hpolo »

saman نوشته شده:سلام
من 5 تا از کندوهام که بچه مصنوعی پارسال هستن از نظر جمعیت ضعیفن و در جا میزنن میخام دو کار براشون انجام بدم یا از کندوهای قوی یکی یه قاب لاروی در حال تولدبا زنبور بهشون بدم یا شاید مشکل از ملکه باشه و ملکه ها رو عوض کنم بنظر دوستان کدام کار رو انجام بدم یا اگه راه حل سومی هم هست ممنون میشم دوستان معرفی کنن

ایراد ملکه در 5 کندو خیلی نامحتمله پس بهتره که از روش اول البته به شرط داشتن جمعیت کافی و شرایط اب وهوا مناسب و دادن خوراک کافی اقدام کنی بعد از اینکه کندو کمی تقویت شود میتونی از روش دادن قاب پوکه در بین قابهای تخم برای تحریک بیشتر ملکه اقدام کنی ولی شرایط هوا و جمعیت و خوراک رو حتما در نظر داشته باش البته روشهای دیگه هم هست ولی کمی دردسر داره
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تماس:

پست توسط saman »

سلام دوست عزیز
میشه در مورد روش هایی که در بالا اشاره فرمودین که درد سر ساز هستن توضیح بدین؟
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط hpolo »

saman نوشته شده:سلام دوست عزیز
میشه در مورد روش هایی که در بالا اشاره فرمودین که درد سر ساز هستن توضیح بدین؟

بله با کمال میل

چون الان در فصل بهار هستیم و حدودا زمان بچه گیری است میتونی به سلیقه خودت وشرایط دیگر زنبورهات یکی از روشهای زیر رو انجام بدی ولی خوب نسبت به روش قبلی کمی
دردسر داره
اگر کندوی در شرایط بچه دادن داری میتونی از اونها 5 تا بچه مصنوعی بگیری و تا فاصله حدود 5 کیلومتر دور تر ببری بعد از حدود 4 روز (زمانی که شاخون زدند) شاخون کندوها رو زده و کندو ها رو به محل خودت برگردونی وبا 5 کندو ضعیف ادغام کنی البته ملکه رو تا چند ساعت درقفس بزاری تا دو کندو هم بو بشن اون موقع ملکه رو ازاد کنی البته میشه 5 کندو ضعیف رو هم تو زمان انتغال برد و یک کندوی ضعیف و یک کندوی بچه مصنوعی رو جفت هم ویا روی هم ( کندوی بچه بالا ) قرار بدی و همونجا با شرایط گفته شده ادقام کنی وبعدا به محل خودت بیاری

روش دیگه اینه کندوهای ضعیف رو با هم ادغام کنی و ملکه اضافه رو بدی به بچه های مصنوعی
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

سلام به دوستان خوب و آگاه
یه بچه کندو ضعیف دارم با جمعیت 2قاب و احتمالا با ملکه باکره.امروز یه قاب حاوی لارو و شفیره بدون زنبور بهش دادم اگه ایرادی داره بگین؟
درحین تکاندن زنبورا که با ضربه این کارو کردم برام سوال بود که لارو و شفیره ها ضربه نمیخورن؟
آیا این جمعیت رو باید تغذیه کنم؟اگه بله چه طوری؟
بهترین راه تقویت این کندو و کندوهایی نظیر این چیه؟
شان خالی هم بهش بدم یا نه؟
تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

almouri نوشته شده:سلام به دوستان خوب و آگاه
یه بچه کندو ضعیف دارم با جمعیت 2قاب و احتمالا با ملکه باکره.امروز یه قاب حاوی لارو و شفیره بدون زنبور بهش دادم اگه ایرادی داره بگین؟
درحین تکاندن زنبورا که با ضربه این کارو کردم برام سوال بود که لارو و شفیره ها ضربه نمیخورن؟
آیا این جمعیت رو باید تغذیه کنم؟اگه بله چه طوری؟
بهترین راه تقویت این کندو و کندوهایی نظیر این چیه؟
شان خالی هم بهش بدم یا نه؟
تصویر

با سلام نه ايرادي نداره.ضربه محكم بهتره وارد نشه.بله حتما بايد تغذيه نمود.شربت يك به يك و دادن شان گرده و عسل و شفيره سربسته

بله بايد داده بشه بعد از زمان گرفتن بچه كندو برگه موم بايد داده بشه. تصویر
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

ممنون از راهنمایی ها و سایت بسیار بسیار بسیار خوبتون تصویر تصویر تصویر
دادن شربت رقیق تر مشکلی پیش میاره؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

almouri نوشته شده:ممنون از راهنمایی ها و سایت بسیار بسیار بسیار خوبتون تصویر تصویر تصویر
دادن شربت رقیق تر مشکلی پیش میاره؟

خواهش ميكنم.لطف دارين.
نه مشكلي نداره اما امكان داره زنبورا رغبت كمي نشون بدن به برداشت شربت.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 15 مهمان