نرزا شدن زود هنگام زنبورهای کارگر

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mohsen1375
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بوشهر
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

نرزا شدن زود هنگام زنبورهای کارگر

پست توسط mohsen1375 »

سلام وقت بخیر
به نظر شما علت نرزا شدن زنبورهای کارگر در هنگام گرفتن بچه مصنوعی، ظرف مدت 2 الی 3 روز چی میتونه باشه؟(علی رغم وجود تخم روز ملکه در کندو)
البته من به صورت تفننی یه 16 سالیه که تو بوشهر زنبورداری میکنم!!!!! اگر کسی از دوستان سوالی داشت و کمکی از من بربیاید،در خدمتم.....

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: نرزا شدن زود هنگام زنبورهای کارگر

پست توسط ehsanklop »

سلام
2 3 روزه نرزا نمیشه . حداقل من ندیدم که نرزا بشه . معمولا 20 تا 25 روز بعد حذف ملکه نرزا میشن . اما یه نکته داره : اگه از شربت ویتامین و بخصوص ویتامین با اسید امینه استفاده کنین زنبور خیلی زود نرزا میشه . با این کار ممکنه 10 رور بعد حذف ملکه نرزا بشه
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

اگه شرایط آب و هوایی نا مناسب باشد می تواند نرزا شدن کارگران را سرعت ببخشد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
yahyabasami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سرپل ذهاب
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط yahyabasami »

این مسئله برای خوده من هم جای سواله. یه بچه مصنوعی گرفتم و به اون یه شاخون در حال باز شدن دادم . ملکه به دنیا اومد ولی متاسفانه هنگام پرواز جفت گیری به دلیلی به کندو بازنگشت. بچه که هنوز دو هفته از گرفته شدن و سه چهار روز از بی ملکه شدنش نگذشته بود نر زا شد و به هیچ عنوان شاخون قبول نمی کرد و حتی وقتی هم که تخم روز دادم بازم شاخون نزدن!!! فقط تعدادی از تخم های نر خودشونو به شکل شاخون در آورده بودن که بعد از مدتی اونا رو نگاه کردم دیدم زنبور نر داخلشونه اندازه یه کف دست تصویر. آخرشم اون کندو رو جمع کردم.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
نرزا شدن کندوها چندان مسله حاد و غیر قابل حلی نیست که به محض اینکه کندو نرزا بشه دیگه بخایم قیدشو بزنیم چند روز بعد از نرزاشدن کندو عطش ملکه پیدا میکنه با تکانیدن کندو در فاصله 200متر دورتر و با دادن یه ملکه که محض احتیاط سه روز تو قفس باشه مشکل براحتی حل میشه(مهم اینه مدیریت زنبوردار طوری باشه که تو این فصل بی ملکه نمونه و همیشه ملکه آماده داشته باشه
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام در مورد زنبوران کارگر که درهنگام بچه دادن دو تا سه روز نرزا میشوند باید گفت درست است ولی قبل از آنکه کندو بچه دهد زنبوران کارگر آن نرزاشده اند زیرا عوامل مختلفی نظیر

1)تمام شدن ذخیره اسپرماتوزویید نر دربدن ملکه
2)نرسیدن فرمون برقراری نظم وترشح نکردن آن از بدن ملکه
3)تلف شدن ملکه درطول مدت زمان تخمگذاری در حجره های پرورش ملکه جدید که تا زمان بیرون آمدن ممکن است به علت نرسیدن بوی فرمون به بدن زنبوران کارگر ونبود تخم روز برای پرورش تخمدان زنبوران کارگر رشد کرده ونرزا شوند
4)سن زیاد ملکه
این جمعیت ذکر شده اگر تولید بچه کندو کند ودر کلنی جای گیرد امکان دارد بعداز دوسه روز تخم نر توسط زنبوران کارگری که تخمدان آنها رشد یافته دیده شود وباعث می شود ما گمان کنیم بعد ازتشکیل بچه کندو این حالت رخ داده است که اینطور نیست کارگران نرزا چندروز قبل از بیرون آمدن بچه درکندو نرزا شده اند عین همین حالت چند سال پیش درهنگام بچه دادن کندوها برایم پیش آمد به اینصورت که بعداز قرار گرفتن بچه کندو در کلنی جدیدچند روز بعداز آن زنبوران کارگر شروع به تخمگذاری کردند ولی ملکه باکره در جمعیت وجودداشت که بعد از جفتگیری کلنی روند طبیعی خودراپیش گرفت.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 13 مهمان