بچه کندو((ناپديد شدن ملكه))

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

بچه کندو((ناپديد شدن ملكه))

پست توسط amirgolestani »

درود بر شما:من به صورت تفریحی سه ساله که زنبورداری میکنم,هر سال به روش مصنوعی بچه کندو میگیرم و تمام شرایط رو محیا میکنم.دو عدد شان که تخم ملکه داشته باشن و همچنین تخم روز همراه با زنبور و همچنین چند روز شربت میدم بهشون دو بار هم ملکه رو دیدم اما بعد از چند روز که از کندو بازدید کردم ملکه نبود. نمیدونم چرا هیچ وقت موفق نمیشم و در نهایت به روش طبیعی رو میارم.ممنون میشم کمکم کنید اگر جایی از کار ایراد داره.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: بچه کندو

پست توسط mellifera »

amirgolestani نوشته شده:درود بر شما:من به صورت تفریحی سه ساله که زنبورداری میکنم,هر سال به روش مصنوعی بچه کندو میگیرم و تمام شرایط رو محیا میکنم.دو عدد شان که تخم ملکه داشته باشن و همچنین تخم روز همراه با زنبور و همچنین چند روز شربت میدم بهشون دو بار هم ملکه رو دیدم اما بعد از چند روز که از کندو بازدید کردم ملکه نبود. نمیدونم چرا هیچ وقت موفق نمیشم و در نهایت به روش طبیعی رو میارم.ممنون میشم کمکم کنید اگر جایی از کار ایراد داره.

با سلام بعضي مواقع زنبور ملكه كه براي جفتگيري به بيرون مراجعت ميكنه شكار ميشه.ايا كندويي كه گرفتين شاخون ميزنه.يكم بيشتر توضيح ميدين راجب بچه كندويي كه ميگيرين.ايا بعد از تولد ملكه اين اتفاق ميوفته ؟
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

Re: بچه کندو((ناپديد شدن ملكه))

پست توسط hpolo »

amirgolestani نوشته شده:درود بر شما:من به صورت تفریحی سه ساله که زنبورداری میکنم,هر سال به روش مصنوعی بچه کندو میگیرم و تمام شرایط رو محیا میکنم.دو عدد شان که تخم ملکه داشته باشن و همچنین تخم روز همراه با زنبور و همچنین چند روز شربت میدم بهشون دو بار هم ملکه رو دیدم اما بعد از چند روز که از کندو بازدید کردم ملکه نبود. نمیدونم چرا هیچ وقت موفق نمیشم و در نهایت به روش طبیعی رو میارم.ممنون میشم کمکم کنید اگر جایی از کار ایراد داره.

منم از توضیحی که دادی متوجه نشدم که ملکه تازه متولد شده رو دیدی یا ملکه مادرو به این کندو منتقل کردی ؟
اما در کل اگه حالت اول هست داشتن شاخون سر باز خودش نشوندهنده اینه که ملکه تازه متولد شده و چون اونو بعد تولد دیدی یا در حین جفتگیری از بین رفته ویا جفت خورده برگشته توجه کن ملکه زمانی که از جفتگیری بر میگرده به شدت خجالتیه و سریع خودشو پنهان میکنه و دیدنش کمی سخته اما اگر اطمینان داری که ملکه برنگشته که باید فکر ملکه دیگه ای بکنی اما اینم بگم من خودم شخصا بچه طبیعی رو به بچه ای مصنوعی اونم حتا با فراهم کردن بهترین شرایط برای زنبورستانهای کوچک ترجیح میدم و اصولا اگر از نظر نظارت وکنترل در گرفتن بچه طبیعی مشکلی نداشته باشی بهترین گزینه است چرا که 1-خود زنبور تقسیم جمعیت رو به درستی انجام میده 2- نیاز به جابجای نداره و ملکه و زنبورها سریعا شروع به فعالیت میکنند 3- عمل جفتگیری بهتر انجام میشه 4- رشد زنبور نسبت به بچه ای مصنوعی خیلی سریعتره
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

با تشکر از شما.باید بگم که بعد از اینکه ملکه تازه متولد شده و شاخون شکافته شده رو دیدم دیگه شاخونی توی کندو درست نشد و تخم ریزی هم نشد که بعد از مدتی ادغامش کردم توی کلنی قویتر.امسال باز امتحان کردم و دو بر مصنویی گرفتم که هر دو چند شاخون دارن میخواستم ببینم شرایطی اضافه بر کارهایی که در بالا گفتم نیاز هست؟
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

amirgolestani نوشته شده:با تشکر از شما.باید بگم که بعد از اینکه ملکه تازه متولد شده و شاخون شکافته شده رو دیدم دیگه شاخونی توی کندو درست نشد و تخم ریزی هم نشد که بعد از مدتی ادغامش کردم توی کلنی قویتر.امسال باز امتحان کردم و دو بر مصنویی گرفتم که هر دو چند شاخون دارن میخواستم ببینم شرایطی اضافه بر کارهایی که در بالا گفتم نیاز هست؟

همونطور که دوستان گفتن به چند دلیل میتونه کندو یتیم بشه و وقتی خودت ملکه ی باکره رو دیدی و شاخون دیگه ای ندیدی حتما ملکه تو پرواز جفتگیری دار فانی رو وداع گفت.فکر کنم الان کندوت یتیم شده و تخم روز هم نداره.پس باید از کندوی دیگه بهش تخم روز بدب که مطمعنم خودت اینارو بهتر میدونی. کجا زنبوراتو نگه داری میکنی ؟ پرستو و سبز قبا اونورا زیاده ؟ هر چند وقت بازدید میکنه ؟
نمایه کاربر
mohsen1375
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بوشهر
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط mohsen1375 »

دوست عزیز بیشتر موارد رو بقیه دوستان گفتند اما چیزی که هست وقتی که ملکه به دنیا میاد ،سعی کنید زیاد به کندو سر نزنید.چون باعث میشه ملکه یا جفتگیری نره یا از کندو فرار کنه.من چندین بار هنگام بازدید کندو، ملکه هام جلو چشمام فرار کردن و برنگشتن.حتی یک بار شد ملکه از روی قابی که توی دستم بود پرواز کرد و بعد از چند دقیقه پرواز دوباره اومد روی قاب.
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

کندوهای من اصفهان هستند و هر 2 روز 1بار از بچه کندوها بازدید میکنم برای دادن شربت.حسین جان اینکه ملکه دار فانی رو وداع میکنه رو میدونم فقط علت این موضوع رو خواستم بدونم که چرا هر وقط به صورت مصنوعی کار میکنم این اتفاق میفته که تا حدودی متوجه شدم و از همه تشکر میکنم.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

amirgolestani نوشته شده:کندوهای من اصفهان هستند و هر 2 روز 1بار از بچه کندوها بازدید میکنم برای دادن شربت.حسین جان اینکه ملکه دار فانی رو وداع میکنه رو میدونم فقط علت این موضوع رو خواستم بدونم که چرا هر وقط به صورت مصنوعی کار میکنم این اتفاق میفته که تا حدودی متوجه شدم و از همه تشکر میکنم.

به نظر من بازدید هر 2 روز 1 بار زیاده و برای ملکه ی باکره خوب نیس.من هر 4 روز 1 بار یازدید میکنم.
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

سلام
بچه کندویی در نزدیک زنبورستان گرفتم از کجا بفهمم که از کدوم کندو هست؟
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

almouri نوشته شده:سلام
بچه کندویی در نزدیک زنبورستان گرفتم از کجا بفهمم که از کدوم کندو هست؟

کندهات رو بازدید کن باید اولا فاقد ملکه باشه دوم شاخون باز شده ومالکه باکره داشته باشه ویا شاخون رسیده (که بزودی ملکه متولد می شه) سوما بعد از 2 یا سه روز تخم روز نداشته باشه
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

باسلام
یه کار کردم کارستون.حالا نمیدونم چکار کنم.لطفامنو راهنمایی کنید،ممنون میشم.
از اولش بگم:نزدیکای عصر بود که متوجه بچه کندویی روی درخت نزدیک کندوهاشدم.با هر زحمتی بود گرفتمش،چون هم ارتفاع بالا بود و هم بار اول در سال اول شروع به کارم بود.به کندوی جدید هدایتش کردم.یه زنبور دار مجرب رو آوردم تا کمکم کنه و بهم بگه از کدوم کندو دررفته،قبلشم همینجامطرحش کردم.بنده خدا گفت که از کدوم کندو بوده و در ضمن اینم گفت که ملکه ی بچه کندو پیره و باید جایگزین کنی.روز بعدش رفتم و از همون کندویی که بنده خدا گفته بود بچه مال این بوده، بازدید کردم و ملکه ای دیدم و چون نمیدونستم که نباید ملکه باکره رو رنگ کرد،ملکه رو رنگ کردم(فقط پشت سینشو) روز بعدش چون هوا ابری بود یه بازدید مختصر کردم ،اما ملکه رو ندیدم،امروز رفتم و با دقت نگاه کردم اما بازم ملکه ای در کار نبود،اتفاقی چشمم به درخت کنار کندوها افتاد و باز متوجه بچه ای روی درخت شدم.گرفتمش ولی راحتر از قبل.ملکه ی بچه کندوی قبلی رو هم که احتمالا از همین کندو بوده از بین بردم و یه شاخون بهش دادم.از وضعیت ملکه ای که جدید گرفتم خبر ندارم.حالا سه کندو دارم که دوتاش ملکه ندارن و یکیشم معلوم نیست که چه جوریه.حالا سوالاتمو میپرسم.ببخشید که مطلب طولانی شد:
1-مگه میشه از یک کندو دوتا بچه طبیعی دربیاد؟ تصویر
2-ملکه بچه ی اولو که کشتم از کجا معلوم که پیر بوده،شاید باکره و یا جوان بوده(البته رنگش قهوه ای بود و تخم هم نگذاشته بود)؟ تصویر
3-سه کندو با جمعیت سه قاب که دوتاشون ملکه ندارنو باید چکار کرد؟ تصویر
4 -میشه یه بچه بیش از 12 ساعت رو درخت بمونه؟ تصویر
5-اگه ملکه از یه شاخون متولد بشه امکان داره که بقیه شاخوناهم متولد شن؟ تصویر
6-چه کارای تغذیه ای میشه برا این سه کندوی ضعیف انجام داد؟ تصویر
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

دوست عزیز کندو تا زمانی که جمعیت کافی برای بچه دادن و همچنین ملکه اماده داشته باشه بچه میده البته به نژاد هم بستگی داره

ملکه پیر جفت خورده کمی درشت وبراقه و حرکتش روی قاب خیلی ارومه اگر پیر هم باشه از وضعیت بالهاش که معمولان بریدگی داره و حرکتش هم کمی با لرزش همراهه مشخصه
باید از همون کندوی مادر به کندوی بی ملکه شاخون یا ملکه بدی البته فکر کنم شاخونها باید رسیده باشن (یعنی ملکه اماده تولد داشته باشی )
از کجا میدونی که بچه کندو 12 ساعت رو درخت نشسته ؟ البته تا زمانی که جای مناسب شناسائی نکنن میمونن جواب 5 رو هم که گفتم فقط وقتی که دیگه زنبور جمعیتش به شکلی باشه که دیگه احساس کنه نمیتونه بچه بده ملکه که زودتر متولد شده بقیه شاخونها ویا ملکه های که حتی تو شاخون منتظر باشن رو می کشه تکلیف ملکه رنگ شده رو نگفتی اگر کندهات هم ضعیف هستند که بهتره ادغام کنی البته اگر در زمان بچه دادن ملکه اون رو رو درخت میگرفتی زنبورا به کندو مادر بر میگشتن
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

متشکرم دوست گرامی و محترم تصویر
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

سلام برشما عزیز
ظهر روز قبل از کندو سرکشی کردم و ملکه رو ندیدم.روز بعدبچه رو از رو درخت گرفتم.در ضمن امروز رفتم ببینم ملکه ای که در رفته رنگیه یا نه دیدم هنوز زنبورارو شاخه داخل کندو هستن و رو شانها که با موم تازه بود نرفتن و تعدادشون هم خیلی کمه یعنی شاید دو شان هم نشن تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hpolo »

almouri نوشته شده:سلام برشما عزیز
ظهر روز قبل از کندو سرکشی کردم و ملکه رو ندیدم.روز بعدبچه رو از رو درخت گرفتم.در ضمن امروز رفتم ببینم ملکه ای که در رفته رنگیه یا نه دیدم هنوز زنبورارو شاخه داخل کندو هستن و رو شانها که با موم تازه بود نرفتن و تعدادشون هم خیلی کمه یعنی شاید دو شان هم نشن تصویر

باید شاخه رو تو کندو میتکوندی و اگر زنبورها به کندو رفت وامد میکنند وعلامت میدهند ( با بلند کردن دم وباز کردن غده بویایی وبال زدن) ملکه تو کندو هست ولی اگر زنبورها در مدت کوتاهی به کندوی مادر برگردند ملکه تو کندو نیست همچنین اگر زمانی که بچه بصورت خوشه هست چه تو کندو وچه روی درخت با کمی حوصله وصبر میتونی ملکه رو ببینی وحتی بگیری ( گرفتن ملکه بخصوص در زمانی که گرفتن بچه سخت باشه و قرار دادن در قفس و بعد تکاندن زنبورها به کندو راه مطما وسریعتر گرفتن بچه است )
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

درود.قبلا در مورد بچه گرفتن مصنویی و اینکه هر سال موفق نمیشدم صحبت شد.امسال 2 تا بر مصنویی گرفتم که دیروز هر 2تا ملکه بدنیا اومدن اما باز 1 مشکل هست!تعداد زنبورهای نر خیلی کم هست.میخواستم ببینم با تعداد کم هم جفتگیری ملکه صورت میگیره؟و اینکه چون توی بر مصنویی تخم و شفیره بود و الان بدنیا اومدن و جمعیت زیاد شده دیروز برگ موم اضافه کردم این کار ایرادی نداره؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

amirgolestani نوشته شده:درود.قبلا در مورد بچه گرفتن مصنویی و اینکه هر سال موفق نمیشدم صحبت شد.امسال 2 تا بر مصنویی گرفتم که دیروز هر 2تا ملکه بدنیا اومدن اما باز 1 مشکل هست!تعداد زنبورهای نر خیلی کم هست.میخواستم ببینم با تعداد کم هم جفتگیری ملکه صورت میگیره؟و اینکه چون توی بر مصنویی تخم و شفیره بود و الان بدنیا اومدن و جمعیت زیاد شده دیروز برگ موم اضافه کردم این کار ایرادی نداره؟

سلام
دوست عزیز منطقه ای که زنبور نگه میدارین رو ذکر کنین تا بشه راهنمایی کرد . تو بعضی جاها الان برگه زوده . جای دیگه دیر . در مورد نر هم همین طوره و بچه گیری
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

من اصفهان هستم و توی کندوهای دیگه برگه گذاشتم و بافته شده.در حال حاضر ملکه هنوز باکره هست و من موم رو اضافه کردم.این کار ایراد نداره و کم بودن زنبور نر در جفتگیری تاثیر داره یا خیر؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

amirgolestani نوشته شده:من اصفهان هستم و توی کندوهای دیگه برگه گذاشتم و بافته شده.در حال حاضر ملکه هنوز باکره هست و من موم رو اضافه کردم.این کار ایراد نداره و کم بودن زنبور نر در جفتگیری تاثیر داره یا خیر؟

نه ايرادي نداره در صورتي كه موم رو بافته باشن.بله هر چقدر بيشتر باشه امكان جفتگيري ملكه با زنبوران نر قوي بيشتره.
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

احتمالش هست که ملکه جفت نخوره در صورت کم بودن زنبور نر؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اگه از 20 روز قبل تو زنبورستانتون تخم نر بسته وجود داشته میتونی مطمین باشین که ملکه ها بدون هیچ مشکلی جفتگیری رو انجام میدن . اگه نبوده باز هم برای سه چهار ملکه مشکلی پیش نمیاد . چون از زنبورهای نری که تو زنبورستانهای دیگه هست استفاده میشه . من خودم ملکه ای داشتم که اوایل اسفند جفت رفته . اون زمان حتی تخم نر هم تو زنبورستانم نبوده .
اما اگه بالای 100 تا ملکه دارین اونوقت ممکنه کمبود نر پیش بیاد
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

سلام به همگی
یه کندو دارم که تکثیریه و از یه کندوی پرجمعیت جداش کردم. بعد از چند روز که ازش سر زدم دیدم که 3تا شاخون سرباز داره و 3تا شاخون سربسته.قبلشم اینجوری نبود.ملکه هم دیده نمیشه
1- ملکه بعد چند روز دنیا میاد؟
2- به نطر شما آیا امکان در رفتن ملکه وجود داره؟
3- مگه میشه همه ی شاخونارو به خاطر سپرد و مراقبشون بود؟
4- ملکه ی جدید که متولد بشه آیا بقیه شاخونارو از بین نمی بره؟
5- حالا با این کندوچکار کنم؟
6- ملکه بعد از تولد پس از چند روز میره جفتگیری؟
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

احسان جان شما منظورت این هستش که ملکه هنگامه جفتگیری با نرهای کندوهای دیگه هم احتمال جفتگیریش هست؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

almouri نوشته شده:سلام به همگی
یه کندو دارم که تکثیریه و از یه کندوی پرجمعیت جداش کردم. بعد از چند روز که ازش سر زدم دیدم که 3تا شاخون سرباز داره و 3تا شاخون سربسته.قبلشم اینجوری نبود.ملکه هم دیده نمیشه
1- ملکه بعد چند روز دنیا میاد؟
2- به نطر شما آیا امکان در رفتن ملکه وجود داره؟
3- مگه میشه همه ی شاخونارو به خاطر سپرد و مراقبشون بود؟
4- ملکه ی جدید که متولد بشه آیا بقیه شاخونارو از بین نمی بره؟
5- حالا با این کندوچکار کنم؟
6- ملکه بعد از تولد پس از چند روز میره جفتگیری؟

با سلام

1- 16 روز و يا 15 روزه
2-بله چرا كه نه من كندويي داشتم كه پس بچه هم داد به همراه 6 تا ملكه
3-بله چرا كه نه با مازيك روش علامت بزن و يا شماره شاني كه روش شاخون هست رو ياداشت كن.
4- بستگي داره اما بيشتر مواقع بله از بين ميبره.بعضي مواقع پس بچه هم ميده كندو يعني چندين قسمت ميشه.
5- بايد منتظر باشين اگه شاخوناتون سر بسته هستش بعد ار 5 يا 6 روز ملكه كتولد ميشه.
6-4-5 روز ديگه ميره جفت و 10 روز بعد از تولد تخمگذاري ميكنه.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

amirgolestani نوشته شده:احسان جان شما منظورت این هستش که ملکه هنگامه جفتگیری با نرهای کندوهای دیگه هم احتمال جفتگیریش هست؟

سلام
ملکه نه تنها با نرهای کندوهای دیگه بلکه اغلب با نرهای زنبورستان های دیگه جفت گیری رو انجام میده
نمایه کاربر
amirgolestani
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط amirgolestani »

با تشکر از راهنمایت
نمایه کاربر
hamid2222
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آمريكا
تشکر کرده: 12 دفعه
تماس:

پست توسط hamid2222 »

باسلام به دوستان من در كاليفورنيا زندگى ميكنم ودر سال گذشته يك بچه زنبور عسل از روى درخت حياط خانه ام گرفتم وكندوى كف باز برايشان درست كردم و حالا باگذشت يك سال داراى دو طبقه و ٢٠ قاب پر از زنبور است . حدود ٣ هفته قبل يك نيم طبقه (سوپر) به آن اضافه كردم اما روز گذشته كه در كندو رابازكردم ديدم زنبورهاى زيادى به صورت ريش به در كندو چسبيدن و به ناچار در بستم حالا لطفأ مرا راهنمايى نمايىد كه علت چيست وچيكار بايدانجام دهم. باتشكرتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hamid2222 نوشته شده:باسلام به دوستان من در كاليفورنيا زندگى ميكنم ودر سال گذشته يك بچه زنبور عسل از روى درخت حياط خانه ام گرفتم وكندوى كف باز برايشان درست كردم و حالا باگذشت يك سال داراى دو طبقه و ٢٠ قاب پر از زنبور است . حدود ٣ هفته قبل يك نيم طبقه (سوپر) به آن اضافه كردم اما روز گذشته كه در كندو رابازكردم ديدم زنبورهاى زيادى به صورت ريش به در كندو چسبيدن و به ناچار در بستم حالا لطفأ مرا راهنمايى نمايىد كه علت چيست وچيكار بايدانجام دهم. باتشكرتصویر

با سلام خوش اومدين به جمع اعضاي سايت خوشحاليم كه از هموطنان مقيم خارج از كشور هم در اين سايت عضو هستند. احتمال زياد كندوي شما جا واسه زنبورا نداره بهتره به كندو طبقه و شان اضافه كنين ببينين مشكل برطرف ميشه يا نه.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

منم حرف اقای جهانیو تایید میکنم.
رفیق حتما برامون از کندوت عکس بگیر وبزار
یادت نره ها تصویر